کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

70 درصد مشکلات اقتصادی ایران، درون‌مرزی است

بازده: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ۷۰ درصد مشکلات اقتصادی مربوط به مسائل داخلی است و به مسائل خارجی ارتباطی ندارد. یعنی برون‌مرزی نیست.

سید محمدحسین میرمحمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و نیز نماینده‌ی گلپایگان در مجلس در گفت‌وگو با بازده در خصوص شرایط اقتصادی ایران پس از توافق جامع هسته ای ایران و ۱+۵ اظهار داشت: به نظرم می‌رسد که اقتصاد ایران نهایتاً ۲۰ تا ۳۰ درصد به تحریم‌های غرب وابسته است و نهایتاً ۳۰ درصد مشکلاتی که به وجود آمده به تحریم‌ها برمی‌گردد که با اجرایی شدن این توافق حتماً آن نیز برطرف خواهد شد. اما ۷۰ درصد مابقی و مشکلات اقتصادی مربوط به مسائل داخلی است و مربوط به مسائل خارجی نیست. یعنی برون‌مرزی نیست بلکه درون‌مرزی است. و در داخل باید مشکلات ریشه‌یابی شود.

Mirmohammadi.jpg

*توافق هسته‌ای، گامی رو به جلو

وی ادامه داد: اگر دولت به یاری خدا در این زمینه پیش‌قدم باشد، و مصر باشد بر این قضیه، این اتفاق رخ می‌دهد و همه‌ی آن‌ها ریشه‌یابی خواهند شد، توافق هسته‌ای هم به هر حال باید گفت گام رو به جلو است و امیدواریم که سرانجام آن به تأمین شدن منافع جمهوری اسلامی بیانجامد.

وی در جواب این سوال که مهم‌ترین اقدامات دولت در بازه‌ی زمانی توافق تا اجرا چیست، بیان کرد: دولت باید تمرکز خود را بر ۷۰ درصد مشکلات داخلی در رابطه با تولید بگذارد، در رابطه با رونق اقتصادی و … . به هر لحاظ توافق انجام شد و تعیین تکلیف شد، حال اگر تاکنون نیز بحث انتظاری وجود داشت اما الان دیگر به سرانجام رسیده و باید دید نتایجش چیست و نحوه‌ی اجرای بندهای توافق چگونه خواهد بود. از این به بعد دولت باید به مسائل داخلی متمرکز شود و دغدغه‌ی رفع مشکلات تولید را داشته باشد. و نیز توجه به رونق اقتصادی در بخش‌هایی داشته باشد که چند سالی است از رونق افتاده است. قطعاً اگر این اتفاق رخ ندهد در آینده هم نمی‌توانیم شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم.

 *حمایت از بخش تولید، پیش‌نیاز رونق اقتصادی

میرمحمدی در ادامه بیان کرد: همان‌طور که عرض کردم تقریباً تمام کارشناسان اقتصادی و افرادی که دستی در اقتصاد کشور دارند، همه در این قضیه اتفاق نظر دارند که تحریم‌ها نهایتاً ۳۰ درصد اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار داده است. شاید پیش از رسیدن به توافق یک فضاسازی سیاسی ایجاد شده بود که همه‌ی مشکلات اقتصادی ما را به تحریم‌های غرب وابسته می‌کرد که بیش‌تر این جنبه را داشت که توافق هر چه زودتر صورت بگیرد.

اگر دولت قبل از توافق مانور می‌داد که تحریم‌ها و … مشکلات را به وجود آورده است دیگر الان این بهانه وجود نخواهد داشت و لذا تمام توجهات دولت باید به مسائل داخلی باشد

این نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: واقعیت مطلب این است که نهایتاً یک‌سوم مشکلات مربوط به تحریم‌ها است و معتقدیم که اقدام اساسی در این زمینه را دولت باید انجام دهد و مردم همه در این راه به دولت کمک کنند اما دولت است که باید راه را باز کند، بانک‌ها را باز کند، از بانک‌ها بخواهد و از بخش تولید حمایت کند، در دستگاه‌ها همه دست به دست هم بدهند تا تولید به راه بیافتد. چرا که اگر تولید ایجاد شود رونق را هم در پی خواهد داشت. حال اگر در بخش‌های صادراتی هم مشکل داشتیم با این فضایی که به وجود آمده، دیگر مشکلی پیش رو نخواهد بود و قطعاً اگر ممنوعیت و مانعی هم قبلاً وجود داشته، الان دیگر بر طرف شده است لذا اگر دولت قبل از توافق مانور می‌داد که تحریم‌ها و … مشکلات را به وجود آورده است دیگر الان این بهانه وجود نخواهد داشت و لذا تمام توجهات دولت باید به مسائل داخلی باشد و مسائلی که مثلاً چگونه بسترهای آزاد شده و مورد توافق مدیریت شود که بتواند موجب شود چرخ اقتصاد به گردش در بیاید.

 *هیجان‌زدگی

وی در پایان گفت: این هیجان‌زدگی مردم و برخی مسئولان کوتاه‌مدت است. اما به طور کلی وضعیت اقتصادی ما همین است و لذا باید با توجه به واقعیت‌های موجود برنامه‌ریزی کرد و کار را جلو برد. کما این‌که بازار سرمایه نیز به همین صورت بود.

سایت کسب و کار بازده

 

(مشاهده ۱۱ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “۷۰ درصد مشکلات اقتصادی ایران، درون‌مرزی است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 1٫519 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت