کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰روش که شهرت آنلاین تان را حفظ (یا مخدوش) می‌کند

۱۰روش که شهرت آنلاین تان را حفظ (یا مخدوش) می‌کند

وقتی شرکت‌تان را افتتاح می‌کنید؛ آنچه گوگل درباره‌ی شما می‌گوید مهم تر از چیزی است که شما درباره‌ی خودتان می‌گویید. اگر یک شرکت تازه بنیان باشید، شهرت آنلاین و اساسا شهرت تان بسیار شکننده است و بی‌نامی در میان نقش‌آفرینان جا افتاده، وضعیت نامساعدی دارد.

حتی وقتی در بازار جا می‌افتید، بزرگترین چالشی که آزادی‌ دیجیتالی برایتان می‌آورد، عدم توانایی در کنترل سبک‌های متنوع گفتگوهای برخط است_ یعنی آنچه مردم ۲۴ ساعته به صورت برخط درباره‌ی شما می‌گویند. محتوای همه‌ی رسانه‌های اجتماعی، و وبگاه‌های ارتباطی توسط کاربرانی تولید می‌شود که کنترل آن‌ها امکان‌پذیر نیست. همین رسانه‌ها بر شهرت برند و موفقیت کسب و کارتان تأثیر می‌گذارند.

tp31.jpg

برای داشتن برندی معتبر، باید برنامه‌ی افزایش شهرت تان  را با این روش‌ها  تقویت کنید.

۱.بدانید چه نوع برندی می‌خواهید بسازید.

اگر در مسیر درستی باشید، اهداف برندسازی‌تان مشخص می‌شوند. باید بدانید کسب و کارتان می‌خواهد چه نمودی در ذهن مخاطبان هدف‌تان داشته باشد. پس اول از خودتان بپرسید چه طور می‌خواهید کسب و کارتان را نشان دهید؟ آیا می‌خواهید بر هزینه، اعتبار، کیفیت محصول/خدمات یا بازار هدف‌تان تأکید کنید؟ پیش از اینکه بدانید در مسیر درستی هستید یا نه، باید پاسخ معقولی برای این قبیل پرسش‌ها داشته باشید.

۲.پیش از انتخاب قطعی، شهرت برندتان را بررسی کنید.

کنترل شهرت آنلاین نام برندتان بسیار مهم است. وجود موتورهای جستجوی دقیق برای عنوان برندتان، مثل یک ریسک جدید است. اکثر مواقع، کسب و کارها نام‌شان را ثبت می‌کنند بدون اینکه‌یک بررسی ساده‌ی برخط درباره‌ی نام انتخابی شان انجام بدهند. خیلی وقت‌ها می‌بینید عنوانی که دوست دارید برای برندتان استفاده کنید نتایج منفی در جستجوهای برخط دارند. برای اینکه شرکت تازه‌بنیان تان دچار چنین دردسری نشود، پیش از نهایی‌کردن نام برندتان، گزینه‌ها را فهرست و همه‌ی نتایج حاصل از جستجو را کنترل کنید.

۳.مطمئن شوید خوش‌نامی شخصی‌تان ، معتبر است.

این روزها، داشتن حساب فیس بوک، توییتر یا لینکدین اجتناب ناپذیر است. اگر نخواهید در این رسانه‌های اجتماعی حساب کاربری داشته باشید مثل این است که بگویید “دوست ندارم از موبایل استفاده کنم”. اگر نمایه‌ی اجتماعی مدیران عامل، و مدیران ارشد، شامل نوشته‌ها یا دیدگاه‌های توهین‌آمیزی باشد، احتمالا ً برندشان به رقیبان شان می‌بازد. خوشنامی شخصی بنیانگذاران و دست اندر کاران یک شرکت تازه‌بنیان می‌تواند همیشه تصویر برند را تحت تأثیر قرار دهد.  باید گفت در دورانی زندگی می‌کنیم که برخی مشتریان برخط، یک لحظه را هم برای بیان نظرات منفی از دست نمی‌دهند. مطمئن شوید چیزی که مشتریان بالقوه و شرکای آینده‌تان هنگام جستجوی برخط برندتان می‌بینند، خوب است. آیا معتبرید؟ آیا خوش نامی‌تان پایداراست؟ آیا خوش‌نامی شخصی‌ و تیمی‌تان، همانی است که می‌خواهید همه در وب ببینند؟

۴.پیش  از راه‌اندازی کسب و کار، حضور برخط‌تان را شروع کنید.

حضور برخط برای شرکت‌های تازه بنیان، اجباری است. عدم حضور برخط، خطرناک است، چون بازاری که واردش شده‌اید، شاید همین حالا هم نام برندتان را داشته باشد. در بسترهای مختلف اجتماعی نیز به ارتباط‌تان با کاربران بیشتر و محکم شدن جای پای‌تان در بازار کمک خواهد کرد. چند ماه قبل از راه‌اندازی کسب و کار، تبلیغ ‌برندتان را در تمام شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های کسب و کار شروع کنید.

online2.jpg

۵.به رقیبان، فرصت دست‌درازی به برندتان را ندهید.

بحثی نیست که فضای دیجیتالی‌ به رقیبان اجازه می دهد شانس نابود کردن برندتان داشته باشند. برندهای رقیب زیادی هستند که‌هنگام ورود یک کسب و کار جدید به بازارشان، ناجوان‌مردانه بازی‌ می‌کنند. آنها می‌توانند صفحات جعلی با نام برندتان ایجاد کنند و تبلیغات منفی داشته باشند. برای اجتناب از این موارد، مطمئن شوید تشخیص صفحات، بلاگ‌ها و  تمام دارایی های‌تان  از منابع غیر رسمی و تقلبی ساخته‌ی رقیبان‌تان میسر است.

۶.با مخاطبان رسانه‌های اجتماعی‌تان تعامل داشته باشید و فعال بمانید.

امروزه، برای ایجاد یک برند جدید، هیچ راهی بهتر از رسانه‌های اجتماعی نیست. اگر به درستی مدیریت شود، می‌تواند شناسه‌ی پاینده‌ای برای کسب و کارتان بسازد.  اما برای بهره‌جویی از مزایایی این رسانه‌ها، باید فعال بمانید. تعاملات اجتماعی‌ چیزی بیشتر از مدیریت محتوای استاندارد است. تعامل به‌هنگام، کلید اصلی برنده شدن برندتان در بین مخاطبان‌تان از طریق رسانه‌های اجتماعی است.

۷.از مشتریان‌تان بخواهید تجربیات‌شان را به اشتراک بگذارند  و از آنها بازخورد بگیرید.

بازخورد به اندازه‌ی طلا، ارزشمند و گران قیمت است. گردآوری بازخوردها باید برای اتمام یک پروژه ‌یا ارائه‌ی موفق خدماتی فروخته شده باشد. دیدگاه‌های مشتریان راضی و خشنود بزرگ‌ترین سرمایه‌ی برندتان است و برای کسب و کارهای تازه بنیان، مثل جادو معجزه می‌کند.  هرچه نظرات مثبت بیشتری دریافت کرده باشید، مشتریان بالقوه ‌هم بیشتر به گفته‌های دیگران درباره‌ی شما اعتماد می‌کنند.

۸.در مقابل واکنش‌های منفی، خوب رفتار کنید.

وقتی نمی‌توانید کارها را درست انجام دهید، عذرخواهی تنها گزینه‌ی ممکن است. برای مثال،  یک هتل می‌تواند به مسافرانی که نسبت به خدمات ضعیف اتاق اعتراض دارند و یا، تجربه‌ی بدی از این مجموعه دارند اقامتی با تخفیف ارائه دهد. اگر محصولی بشکند، جایگزینش را در قفسه می‌گذارید. هیچ کس انتظار ندارد که تمام کارهای‌تان عالی و بی‌نقص باشد، اما انتظار دارند اشتباهات‌تان را  جبران کنید. وقتی می‌خواهید از یک مشتری ناراضی، یک طرفدار پر و پا قرص بسازید، دریافت نظرات مثبتش را  فراموش نکنید. ( یا دست‌کم تأیید کند که وضعیت بد قبلی اصلاح شده است.)

۹.برندتان را همواره پایش کنید.

باید بدانید افراد برخط می‌توانند هرجایی از برندتان استفاده ‌یا سواستفاده کنند. نام برندتان را پایش کنید، نتایج جستجوی‌تان را تحلیل و از مخدوش شدن تصویر برندتان جلوگیری کنید. برای این امر از ابزارهای پایش خوشنامی بهره بگیرید و هرجا هر کسی به صورت برخط نام برندتان یا کسب و کارتان را آورد، از آن مطلع شوید.

۱۰.بازاریابی برون‌خطی(آفلاین) را نادیده نگیرید.

حتی اگر عمده‌ی فعالیت‌تان به صورت برخط است، اثرات حضور آفلاین کسب و کار‌تان را نیز در نظر بگیرید. فعالیت‌های روابط  عمومی‌تان را تقویت کنید و مطمئن شوید مردم شما را می شناسند و حتی وقتی برخط نیستند درباره‌ی شما حرف می‌زنند.  زندگی واقعی کاربران برخط بسیار موثر تر از تبلیغات دیجیتالی است. هم چنین، خوش‌نامی برخط‌تان را با استفاده از بازاریابی برون خطی تقویت کنید. می‌توانید با تبلیغات چاپی، پست الکترونیکی و حضوری به شمار افراد برخط‌تان بیفزایید.

اگر شرکت تازه‌بنیانی باشید و اجازه دهید دیگران خوش‌نامی برخط تان را کنترل کنند، خیلی چیزها را از دست می‌دهید. نگذارید بازخوردهای منفی، چهره‌ی خوش‌نامی‌تان را مخدوش کنند. در عوض،  فعال باشید و نامی برای خودتان و شرکت تازه‌بنیان‌تان بسازید. خوش‌تان بیاید یا نه، شما همان کسی هستید که گوگل می‌گوید.


نویسنده: بیل کارموری

ترجمه: تحریریه‌ی نشریه‌ی بازده

منبع: اینک

۱۰روش که شهرت آنلاین تان را حفظ (یا مخدوش) می‌کند


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۵۴ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی