کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۹ کشورِ دارای بالاترین تعداد نسبت زنان به مردان در تحصیلات عالیه

مجمع جهانی اقتصاد، چهارشنبه شاخص جهانی شکاف جنسیتی سالانه‌اش را منتشر کرد. یکی از عوامل مهم برای از بین بردن سریع شکاف جنسیتی، تحصیلات است. بنابراین، نگاهی به کشورهایی می‌اندازیم که در آنها زنان بیش از مردان دوره‌ی سوم تحصیل را می‌گذرانند و عملکرد تحصیلی بهتری دارند. منظور از گذراندن دوره‌ی سوم تحصیل، ادامه‌ی تحصیل پس از پایان مدرسه است؛ که شامل دانشگاه، آموزش‌های حرفه‌ای و خدمت نظامی است.

 

 

در بیش از ۱۰۰ کشور جهان تعداد زنان از نظر گذراندن دوره‌ی سوم تحصیلی از مردان پیشی گرفته است، ولی تصمیم داریم نگاهی به کشورهایی بیاندازیم که زنان بیشترین برتری را نسبت به همکلاسی‌های مرد خود دارند. این رده‌بندی با توجه به کشورهایی محاسبه می­شود که طبق بررسی مجمع جهانی اقتصاد WEF دارای بالاترین نسبت زنان به مردان هستند.

۱۹. پاناما

19-panama.jpg

۵۳ درصد از زنان این کشور دوره‌ی سوم تحصیل را می‌گذرانند. از مقایسه‌ی این رقم با میزان مردان که تنها ۳۴درصد است، پی می‌‌‌بریم چرا زنان پانامایی نسبت به همتایان مرد خود دارای برتری‌های زیادی هستند.

۱۸. آرژانتین

18-argentina.jpg

خیل عظیم ۹۸ درصد از زنان آرژانتینی به شکلی دارای تحصیلات دوره‌‌‌ی سوم هستند و بر این اساس تعداد آنها یک و نیم برابر بیش از مردان است. هم‌چنین، این کشور در رده‌بندی مجمع جهانی اقتصاد WEF در زمینه‌ی قدرت سیاسی زنان دارای رتبه‌ی بالایی است.

۱۷. سریلانکا

17-sri-lanka.jpg

WEF کشور سریلانکا را از نظر برابری جنسیتی در رده‌ی ۸۴ ام قرار داد، ولی رتبه‌ی این کشور در نظام آموزشی بسیار بالاتر است. درحالی‌که فقط ۲۳ درصد از زنان به مقاطع بالاتر تحصیلی می‌روند، در مقایسه با مردان -با نسبت ۶/۱ به ۱ -از شرایط بهتری برخوردارند.

۱۶. جمهوری دومینیکن

16-dominican.jpg

 

این کشور از جهت نسبت تحصیل زنان به مردان رتبه‌ی اول را در میان کشورهای حوزه‌ی دریای کاراییب دارا است. ۵۷ درصد زنان در جمهوری کاراییب به دوره‌ی سوم تحصیلی وارد می‌‌شوند، در مقایسه با مردان که تنها ۳۶ درصد است.

 

۱۵. قرقیزستان

15-kyrgyzstan.jpg

ممکن است این کشور در آسیای مرکزی یکی از مشهورترین کشورها نباشد، ولی در مقام مقایسه، زنان این کشور از جهت تحصیلات یکی از بهترین­ ها در جهان­ اند. نسبت زنان به مردان در دوره ­ی سوم تحصیلی ۶۱/۱ است.

۱۴. تونس

14-tunisia.jpg

کم­تر از نیمی از زنان تونسی ـ فقط ۴۲ درصد ـ دوره­ی سوم تحصیل را می­ گذرانند، ولی نسبت ادامه تحصیل زنان در مدرسه در مقایسه با مردان ۶۲/۱ است.

۱۳. کوبا

13-cuba.jpg

۶۰ درصد از زنان در کشور کوبا به عنوان پرجمعیت ­ترین کشور حوزه­ی کاراییب، تحصیلات خود را پس از پایان مدرسه ادامه می­دهند.

۱۲. بلیز

12-belize.jpg

بلیز کشور کم­ جمعیت دیگری است که وضعیت تحصیل زنان درآن خیلی بهتر از مردان است. تعداد زنانی که دوره­ ی سوم تحصیلی را می‌گذرانند، ۶۸/۱ برابر بیش‌تر از مردان است.

۱۱. ونزوئلا

11-venezuela.jpg

ممکن است اقتصاد ونزوئلا آن­قدر رنج ­آور باشد که مردم این کشور توانایی خرید دستمال کاغذی را هم نداشته باشند، ولی تعداد بسیار زیادی از زنان این کشور به دوره ­ی سوم تحصیل می­روند ـــ مجموعا ۹۹ درصد از زنان در مقایسه با ۵۸ درصد از مردان.

۱۰. سورینام

10sori.jpg

در این مستعمره­ ی سابق آلمان، تعداد بسیار اندکی از زنان، یعنی تنها ۱۵ درصد از آن­ها، تحصیلات خود را در مقاطع بالاتر ادامه می­دهند، ولی در مقایسه با مردان که فقط ۹ درصد آن­ها را شامل می­شود، رقم کمی نیست.

۹. ایسلند

 

9-iceland.jpg

علاوه بر این­که ایسلند بالاترین رتبه ­ی شاخص کلی شکاف جنسیتی از نظر WEF را دارد، زنان آن نیز یکی از بهترین تحصیل­کرده ­های کره ­ی زمین هستند، و از لحاظ ادامه ­ی تحصیلات نسبت به مردان ۷۲/۱ بیشتراند.

۸. اروگوئه

8-uruguay--80-of-all-women-in-uruguay-go-.jpg

۸۰ درصد از کل زنان اوروگوئه ادامه تحصیل می­دهند و از این جهت نسبت آن­ها به مردان ۷۳/۱ است.

۷. برونئی دارالسلام

7-brunei.jpg

برونئی اغلب به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان یاد می­شود، ولی هم­چنین یکی از کشورهایی است که دارای بیشترین تعداد زنان تحصیل­کرده در جهان است. تعداد زنان این کشور در مقایسه با همتایان مرد خود در موسسات آموزشی دوره­ی سوم تحصیلی بیشتر است؛ ۳۳ درصد از زنان در مقابل ۱۸ درصد از مردان.

 

۶. گویان

6-guyana.jpg

سطح تحصیلات در گویان برای هر دو جنسیت نسبتا پایین است، و فقط ۱۸ درصد از زنان ادامه تحصیل می­دهند یا به تحصیلات بالاتر می‌روند؛ ولی با وجود این، تعداد آن­ها هم­چنان دو برابر مردانی است که پس از پایان مدرسه ادامه تحصیل می­دهند.

۵. بحرین

5-bahrain.jpg

زنان در این کشور جزیره ­ای خلیج فارس بیش‌تر از مردان به تحصیل می ­پردازند. نسبت زنان به مردان در دوره ­ی سوم تحصیلی ۱۸/۲ است.

۴. کویت

4-kuwait.jpg

 

کویت کشور دیگری در خاورمیانه است که در آن سطح تحصیلات زنان بهتر از مردان است. ۴۱ درصد از زنان کویتی در موسسات آموزشی دوره ­ی سوم تحصیلی شرکت می­کنند، در حالی­که این رقم برای مردان فقط ۱۸ درصد است.

۳. جاماییکا

3-jamaica.jpg

حدود ۴۰ درصد از زنان جاماییکا به دوره ­ی سوم تحصیلی می­ روند. تعداد زنانی که در این کشور به دانشکده‌ و دانشگاه می­ روند ۲۹/۲ برابر تعداد مردان است.

۲. باربادوس

Barbados(women).jpg

۸۸ درصد زنان باربادوسی ادامه تحصیل می­دهند یا در مقاطع بالای دانشگاهی به تحصیل می­پردازند، و تعداد آن­ها از این حیث، دو برابر مردان است. این کشور حوزه­ ی کاراییب با جمعیت کم­تر از ۳۰۰، ۰۰۰ نفر دو دانشگاه دارد.

۱. قطر

1-qatar.jpg

 

به صورت رسمی، در میان تمام کشورهای جهان قطر بالاترین میزان دانشجوی زن را دارد. اگرچه فقط ۴۴ درصد زنان قطری ادامه تحصیل می­دهند، ولی نسبت زنان به مردان در این مورد حیرت­ آور است: ۶۶/۶.

 

ترجمه:تحریریه نشریه بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: بیزینس اینسایدر

//بازده//

“مطالب پیشنهادی”

بیشتر موفقیت‌های بزرگ پس از یک شکست بنا نهاده شده‌اند، پس ناامید نشوید.

۱۰ مهم‌ترین مسئله‌ی فعلی جهان

معنی ۱۲ رنگ اصلی در کسب و کار

 

 

 

(مشاهده ۱۱ نفر, % فقط امروز% visits today)
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

0 دیدگاه در “۱۹ کشورِ دارای بالاترین تعداد نسبت زنان به مردان در تحصیلات عالیه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Page generated in 6٫260 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت