کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۹ فایده شگفت‌انگیز شاهدانه

شاهدانه در سال‌های اخیر توجه بیش‌تری را از سوی پژوهشگران و نیز طرفداران سلامتی به خود جلب کرده‌است.شاهدانه به دلایل زیادی یک ابرخوراکی محسوب می‌شود. و هرچند ارتباط آن با گیاه شاهدانه یک مانع است، اما دانشمندان به کشف فواید جدید این دانه و مشتقات آن ادامه می‌دهند.

شاهدانه

ماه گذشته انجمن شیمی امریکا مقاله‌ای چاپ کرد که آشکار می‌کند “روغن شاهدانه چه تعداد ترکیب مفید برای سلامتی دارد.”

اما هرچند شاید پژوهش‌ها هنوز در حال پیشرفت و تکامل باشد، ولی ثابت شده‌است شاهدانه به عنوان یک خوراکی مفید برای سلامتی سابقه‌ای طولانی دارد. در ادامه ۹ مورد از مهم‌ترین و شگفت‌انگیزترین فوایدی که شاهدانه برای سلامتی دارد، آمده‌است.

۱. شاهدانه ۳۰۰۰ سال است که به عنوان خوراکی و دارو استفاده می‌شود

انسان‌ها از زمان آغاز تاریخ نوشتن، از گیاه کنف – و فواید مغذی آن – استفاده کرده‌اند. طب سنتی چینی به عنوان خوراکی و دارو به شاهدانه و روغن آن اتکا کرده‌است. در واقع شواهد حاکی از آن است که این بذر در دوران ماقبل تاریخ نیز استفاده می‌شده‌است.

هرچند شاهدانه اخیرا در غرب محبوبیت یافته‌است، اما غله‌ای مهم در طب و غذاهای سنتی آسیایی است.

۲. سرشار از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است

شاهدانه میزان زیادی فیبر و ویتامین‌های A، C، و E دارد. هم‌چنین سرشار از مواد معدنی، از جمله فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، کلسیم است و مقدار کمی آهن و روی دارد.

۳. سرشار از آنتی‌اکسیدان است

این دانه حاوی مقدار زیادی ویتامین E است، که یکی از مهم‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است. هم‌چنین حاوی توکوفرول است، که گفته می‌شود برای آلزایمر و تصلب شراین مفید است، و فیتول، که خواص ضدسرطانی و آنتی‌اکسیدانی دارد.

۴. با کلسترول بد مبارزه می‌کند

پژوهش‌ها حاکی از آن است که شاهدانه و روغن آن می‌تواند به شکستن کلسترول و نیز جلوگیری از مشکلات ناشی از کلسترول بالا، از جمله لخته شدن خون کمک کند.

۵. بیماری‌های پوستی را بهبود می‌بخشد

هم‌چنین مشاهده شده‌است روغن خوراکی شاهدانه علائم بالینی درماتیت آتوپیک را بهبود می‌بخشد. پژوهشی که در ۲۰۰۵ چاپ شده‌است نشان می‌دهد فواید این دانه خوراکی برای کلسترول و پوست، هر دو به خاطر توازن و فراوانی منابع اسیدهای چرب غیر اشباع چند پیوندی در روغن آن است.

۶. دارای توازن عالی اسیدهای چرب است

روغنشاهدانه حاوی نسبت ۳: ۱ از ۲ چربی ضروری است: امگا۶ و امگا۳. این نسبت ایده‌آلی است که سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت کانادا برای سلامت قلب و عروق توصیه کرده‌است. هیچ نوع مغز یا روغن گیاهی دیگر این نسبت را ندارد.

۷. از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند

این باور وجود دارد که چربی این گیاه برای جلوگیری از انواع بیماری‌های قلبی مفید است.

پژوهشی که در ۲۰۰۷ چاپ شد، نتیجه گرفته‌است شاهدانه می‌تواند جلوی لخته شدن خون را بگیرد، که “ممکن است برای جلوگیری از سکته‌های ناشی از لختگی خون و انفارکتوس میوکارد (حمله‌ی قلبی) مفید باشد.” پژوهش دیگری نتیجه گرفت که ممکن است شاهدانه‌ محافظ خوبی در برابر سکته باشد.

نهایتا، تحلیل انجمن شیمی امریکا به این نتیجه رسید که میزان زیادی اسید آلفا لینولنیک (یک چربی امگا۳) در شاهدانه “می‌تواند کاربردهای تغذیه‌ای مفیدی داشته‌باشد و اثرات خوبی روی جلوگیری از بیماری قلبی عروق کرونر و سرطان بگذارد.”

۸. مفید برای بیماری‌های دژنراتیو

همان تحلیل به این نتیجه رسید که میزان اسید گاما لینولنیک (یک چربی امگا۶) در شاهدانه‌ “ارزش دارویی بالایی را برای بیماری‌های دژنراتیو مزمن فراهم می‌کند.” طبق گفته‌ی این مولفان این بیماری‌ها می‌تواند شامل تصلب شراین، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری آلزایمر، یا برخی انواع سرطان‌ها شود.

۹. تورم را کاهش می‌دهد

شاهدانه‌ حاوی انواع استرول‌ها و الکل‌های گیاهی است که به کاهش تورم معروف هستند. همان‌طور که می‌دانید تورم عامل طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها است.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:leafscience

موضوع محوری

شاهدانه

(مشاهده ۱,۰۸۳ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “۹ فایده شگفت‌انگیز شاهدانه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page generated in 1٫998 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت