کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مشکل سلامتی در دنیا: ۸ بزرگترین مشکل اصلی سلامتی در دنیای امروز

مشکلات سلامتی در دنیای امروز شایع‌تر از همیشه هستند. این احتمالا هم مربوط به پیشرفت علم پزشکی است، چون به واسطه‌ی این پیشرفت، تشخیص مشکلات سلامتی آسان است، و هم مربوط به سبک زندگی آدم‌ها است که به‌طور فزاینده‌ای در حال ناسالم شدن است. در این نوشتار درباره ۸ مشکل سلامتی در دنیا بحث می شود.

12c263044b8933ceb6cc57a087a7cb86

علت‌های اصلی مسائل سلامتی شایع رژیم غذایی ناسالم، عدم ورزش، تخریب محیط‌زیست، سطح بالای استرس و ژنتیک است. در حالی که در گذشته، بیماری‌های واگیردار مسائل اصلی بودند، امروز بیماری‌های غیرواگیردار مسائل عمده هستند.

در ادامه، به مشکلات رایج سلامتی در دنیای امروز و نشانه‌ها، علت‌ها، و اقدامات پیشگیرانه‌ی آنها می‌پردازیم.

۱. سرطان

سرطان یکی از نگرانی‌های اصلی سلامتی در قرن ۲۱‌ام است. شیوع آن با مدرنیزه شدن و پیشرفت بیش‌تر شده‌است، که شاید علت آن تخریب محیط‌زیست و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و اشعه‌های بیش‌تر باشد.

هرچند سرطان علت خاصی ندارد، اما عوامل خطرزای مختلف در پیدایش انواع خاصی از سرطان موثر است. دخانیات وسیگار، چاقی مفرط، اعتیاد به الکل، قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و اشعه، از جمله عوامل خطرزای رایج است، البته ژنتیک نیز نقشی اساسی در افزایش خطر ابتلا در میان خواهر و برادرها و خویشاوندان دارد.

عفونت‌های مختلف مانند ویروس هپاتیت ب و پاپیلومای انسانی نیز از جمله علت‌های سرطان است. سرطان پروستات و سرطان پستان به ترتیب شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان و زنان هستند.

هرچند تعدادی داروی ضدسرطان، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، و جراحی در درمان سرطان استفاده می‌شود، اما درمان کامل بعضی نئوپلاسم‌ها(تومورها) هنوز میسر نیست. برای همین تشخیص سرطان در مراحل اولیه ضروری است.

آزمایش مرتب سرطان، اصلاح سبک زندگی مانند ورزش مرتب، رژیم غذایی سالم، ترک سیگار و دخانیات، از اقدامات پیشگیرانه هستند.

مطلب مرتبط: سلامتی بدن: ۱۵ ترفند باورنکردنی برای سلامتی بدن تان

۲. دیابت

دیابت یک بیماری مزمن است که با سطح بالای گلوکز در خون همراه است: قند خون بیش‌تر از ۱۱۰mg/dl در حالت ناشتا و قند خون تصادفی بیش‌تر از mg/dl ۲۰۰ به معنی ابتلا به این بیماری است.

سطح قند خون با کمک انسولین در محدوده‌ی نرمال یعنی بین ۷۰ تا mg/dl ۱۱۰ باقی می‌ماند. انسولین هورمونی است که از سلول‌های بتا در پانکراس ترشح می‌شود. هر نوع ناهنجاری که باعث آسیب سلول‌های بتا شود، باعث کاهش یا عدم ترشح انسولین می‌شود، و سبب ابتلا به دیابت نوع ۱ می‌شود که عمدتا در کودکان و جوانان دیده می‌شود. اما دیابت نوع ۲ وقتی ایجاد می‌شود که سلول‌های بدن در مقابل فعالیت انسولین مقاوم می‌شوند و عموما آدم‌های مسن‌تر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیابت عوارض حاد و مزمنی دارد که تقریبا همه‌ی اعضای بدن را -مغز(سکته، اختلالات شناختی)، چشم(رتینوپاتی یا آسیب شبکیه، گلوکوم یا آب سیاه)، قلب(حمله‌ی قلبی، نارسایی احتقانی قلب)، اعصاب(نوروپاتی محیطی)، گوش(اختلال شنیداری)، پوست(افزایش خطر عفونت‌ها)- تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل یکی از ناتوان‌کننده‌ترین بیماری‌ها است.

اقدامات پیشگیرانه‌ی این بیماری شامل اصلاح سبک زندگی مانند ورزش مرتب، گنجاندن غلات کامل سرشار از فیبر، مغزها، سبزیجات، و میوه‌ها در رژیم غذایی، حفظ وزن نرمال، و معاینه‌ی مرتب است.

اقدامات درمانی برای دیابت نوع ۱ و ۲ از این لحاظ متفاوت است که درمان دیابت نوع ۱ انسولین است در حالی که دیابت نوع ۲ با سولفونیل‌اوره(گلی‌بن‌کلامید، گلی‌پیزید)، مگلیتینیدها(ریپاگلینید)، بیگوآنید(متفورمین)، تیازولیدین دیون‌ها(پیوگلیتازون) درمان می‌شود.

مطلب مرتبط : ۱۲ علامت هشدار دهنده که سلامتی شما در خطر است

۳. بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی مثل انفارکتوس میوکارد(سکته‌ی قلبی)، آنژین، و نارسایی قلبی قربانیان زیادی داشته‌است، و در امریکا تعداد که آدم‌هایی از بیماری‌های قلبی می‌میرند از مجموع کسانی که در اثر انواع سرطان‌ها می‌میرند بیش‌تر است.

سیگار، رژیم غذایی پرچرب، ورزش نکردن و سبک زندگی نشسته علت‌های شایع این بیماری‌ها هستند، هرچند بیماری‌های جسمانی دیگر باعث می‌شود این بیماری تشدید شود. تصلب شراین، دیابت، فشار خون، و عفونت‌ها علت‌های رایج آن هستند.

از این رو، اقدامات پیشگیرانه مانند پایان دادن به مصرف سیگار، به حداقل رساندن مصرف نمک، ورزش فیزیکی مرتب، در پیش گرفتن رژیم غذایی کم‌چربی، و معاینه‌ی مرتب سلامتی، تاثیر زیادی در کاهش خطر بیماری‌های قلبی در آدم‌ها دارد.

مشکل سلامتی در دنیا ۴: بیماری کلیوی

نارسایی حاد کلیه یکی از نگرانی جهانی در زمینه‌ی پزشکی است. بیماری کلیه با معیار سرعت فیلتراسیون گلومرولی(جی‌اف‌آر) سنجیده می‌شود، که نشان‌دهنده‌ی توانایی کلیه در تصفیه‌ی خون است. میزان نرمال جی‌اف‌آر ml/min ۱۲۵ است و طبیعتا کاهش جی‌اف‌آر نارسایی کلیه محسوب می‌شود.

علت‌های آسیب حاد کلیوی شامل علل پیش‌کلیوی مانند کم شدن آب بدن، از دست دادن خون، و تشنج؛ علل کلیوی از قبیل عفونت کلیه؛ علل پس‌کلیوی مانند انسداد مجاری ادراری است.

وقتی کلیه‌ها برای مدتی بیش از ۳ ماه درست عمل نمی‌کنند، به آن بیماری کلیوی مزمن گفته می‌شود، برعکس آسیب حاد کلیوی که از زمان شروع حاد است. از نشانه‌های بیماری کلیوی می‌توان کاهش حجم ادرار، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، گرفتگی عضلانی، و غیره اشاره کرد.

رهنمودهای پیشگیری از بیماری کلیوی شامل کاهش مصرف پروتیین، محدودیت مصرف نمک، مصرف کافی مایعات، قطع مصرف سیگار و حفظ وزن نرمال بدن است. مکمل‌هایی مانند فورسکولین واقعا به کاهش وزن کمک می‌کنند. از آن‌جا که نارسایی کلیوی عموما ناشی از دیابت و فشار خون بالا است، راهبردهای درمانی شامل کنترل سطح قند خون و فشار خون با کمک داروهای ضروری قند خون و ضد فشار خون است. پیوند کلیه برای موارد جدی استفاده می‌شود.

مشکل سلامتی در دنیا ۵: بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر روی عملکرد شناختی مغز تاثیر می‌گذارد، و در زنان شایع‌تر از مردان است. در مردان بیماری مغزی دیگری شایع تر است -بیماری پارکینسون.

هرچند علت دقیق بیماری آلزایمر هنوز ناشناخته است، اما همه می‌دانند بالا رفتن سن و سابقه‌ی خانوادگی، به همراه چاقی مفرط، فشار خون بالا، و سندروم داون از جمله عوامل خطرزای این بیماری هستند.

پاتوفیزیولوژی شامل تجمع پلاک‌های پیری یا پلاک‌های بتا آمیلوئید و تشکیل کلاف‌های نوروفیبریل(ان‌اف‌تی‌ها) که در نهایت منجر به از دست دادن عصب‌ها و سیناپس‌های ضروری برای عملکردهای شناختی جسم می‌شود.

درمان‌های آن تنها شامل درمان علائم است- یعنی استفاده از داروهای مهارکننده‌ی آنزیم کولین استراز. داروها براساس علائم تجویز می‌شوند، مثلا برای افسردگی، تحریک‌پذیری، اختلالات خواب، و غیره داروهای ضدافسردگی تجویز می‌شود. فعالیت فیزیکی روزمره روی پیشرفت این بیماری تاثیر خواهدداشت، چون مشاهده شده‌است افزایش آمادگی قلبی عروقی پیشرفت آلزایمر را کند می‌کند.

مشکل سلامتی در دنیا ۶: آنفلونزا

هرچند یک فرد سالم می‌تواند به خودی خود با آنفلونزا مقابله کند، اما آدم‌هایی که دچار نقص دستگاه ایمنی هستند، به‌ویژه کودکان، افراد مسن، زنان باردار، و آدم‌های مبتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و فشارخون، بیش‌تر در معرض خطر بالقوه‌ی مرگ در اثر ذات‌الریه هستند.

افزایش موارد ابتلا به آنفولانزای خوکی(ویروس H۱N۱) و تعداد مرگ‌ومیر در اثر آن منجر به این شد که سازمان بهداشت جهانی در ۱۱ ژوئن ۲۰۰۹ نخستین همه‌گیری آنفلونزا را در ۴۱ سال گذشته اعلام کند. این بیماری در دوره‌ی ۲۰۰۹-۲۰۱۰ همه‌ی قاره‌ها را به جز قطب جنوب تحت تاثیر قرار داد و از آن زمان تبدیل به یک مشکل مداوم شده‌است، البته خوشبختانه نرخ مرگ‌ومیر در اثر این بیماری مشابه آنفلونزای معمولی بوده‌است.

با وجود پیچیدگی‌هایی مانند ذات‌الریه، آنفلونزا مبتلایان به این بیماری را با خطری جدی روبه‌رو می‌کند، به‌ویژه کسانی که در یکی از گروه‌های ذکرشده هستند. واکسیناسیون پیش از بیماری موثرترین روش پیشگیری از این بیماری است، هرچند شستن مرتب دست‌ها، خودداری از لمس غیرضروری بینی و دهان و استفاده از ماسک نیز باید مد نظر قرار بگیرد.

۲ عامل ضدویروس به نام‌های زانامیویر و اوسلتامیویر، داروهایی موثر برای کاهش اثرات آنفلونزای خوکی هستند، و داروهای جدید تحت مطالعه هستند. با این حال شواهدی مبنی بر مقاومت در برابر دارو به علت مصرف بیش از حد و بدون تجویز وجود دارد. از این رو، برای جلوگیری از این‌که قربانی ویروس آنفلونزا شوید، اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه‌ی ضروری موثرترین روش برای محافظت خودتان از است.

مشکل سلامتی در دنیا ۷: سکته

سکته یا حادثه‌ی عروق مغزی وضعیتی است که هنگام اختلال در خون‌رسانی احتمال وقوع آن وجود دارد، که این منجر به مرگ سلول‌های مغزی می‌شود. شاید علت آن ایسکمی(نرسیدن خون به بعضی از اندام‌های بدن، م.) ناشی از انسداد شریان‌ها باشد یا می‌تواند خون‌ریزی هموراژیک ناشی از پارگی رگ‌های خونی باشد.

عوامل خطرزای این بیماری شامل چاقی مفرط، عدم فعالیت جسمی، فشار خون و دیابت است، هرچند ژنتیک نیز در آن نقش دارد. از آن‌جا که این بیماری می‌تواند به چند پیچیدگی مانند فلج یک طرف بدن، از دست دادن عملکرد شناختی، مشکلات عاطفی و رفتارهای غیرعادی منجر شود، و نیز به علت این واقعیت که درمان هر نوع بیماری مغزی پیچیده است، همه باید دانش کافی درباره‌ی سکته، و عوامل خطرزای کلی آن داشته‌باشند، و یک سبک زندگی سالم در پیش بگیرند.

مشکل سلامتی در دنیا ۸: ایدز

ایدز، که منشأ اولیه‌ی آن از شامپانزه‌ها است، یک بیماری همه‌گیر جهانی است. حدود ۳۷ میلیون نفر با ویروس ایدز زندگی می‌کنند که ۱۷ میلیون نفر از وجود این ویروس در بدن‌شان بی‌اطلاع هستند. افریقای سیاه منطقه‌ای است که این ویروس با قربانی کردن ۲۵.۸ میلیون نفر، بیش‌ترین تاثیر را در آن دارد. شمار چشمگیری از این قربانیان کودکانی هستند که به علت انتقال ویروس از مادر به فرزند در طول بارداری، هنگام زایمان، یا در دوره‌ی شیردهی به این ویروس مبتلا شده‌اند.

ویروس ایدز از طریق مایعات بدن-خون، منی، شیر مادر، ترشحات واژنی، مایعات رکتوم- منتقل می‌شود و اگر بتوان از انتقال این مایعات جلوگیری کرد، می‌توان از ابتلا به این ویروس پیشگیری کرد. از این رو، تزریق خون مطمئن، روابط جنسی مطمئن، محدود کردن تعداد شریک‌های جنسی، معاینه و درمان بیماری‌های مقاربتی دیگر، اقدامات پیشگیرانه‌ی موثر هستند.

درمان‌های ضدویروسی به آدم‌های آلوده به ایدز کمک می‌کند بار ویروسی را به حداقل برسانند و از این طریق پیشرفت بیماری را متوقف می‌کند و خطر انتقال به دیگران را نیز کاهش می‌دهد. درمان‌های ضدویروسی برای مادران باردارد انجام می‌شود تا خطر انتقال به کودک را به حداقل برسانند هرچند نوزاد نیز باید تا ۶ هفته تحت درمان قرار بگیرد. این درمان‌ها به عنوان یک درمان فوری در مواقع قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به این ویروس، مثل از بین رفتن پوشش حفاظتی در طول رابطه‌ی جنسی، قرار گرفتن کارکنان مراکز بهداشتی درمانی در معرض خطر آلودگی به این ویروس، و غیره استفاده می‌شود.


ترجمه: تحریریه نشریه بازده- مینا بنادکوکی

منبع: لایف هک

مشکل سلامتی در دنیا: ۸ بزرگترین مشکل اصلی سلامتی در دنیای امروز

مشکل سلامتی در دنیا


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۵۳ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی