کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ راه پول درآوردن از بازار سهام سرکش

۸ راه پول درآوردن از بازار سهام سرکش

در این مقاله با ۸ راه پول درآوردن از بازار سهام سرکش آشنا خواهید شد.

اگر در تازه‌ترین نوسان‌های بورس سهام  به دنبال در آوردن کمی پول نقد هستید آن‌چه باید بدانید در این‌جا آمده است.  همیشه فرصت های طلایی برای سرمایه‌گذاران متوسط حتی در بازارهای سرکش وجود خواهد داشت تا با استفاده از چند تاکتیک پول خوبی دربیاورند، به‌ویژه از طریق بسترهای کم‌هزینه‌ی تجارت‌های الکترونیک.

سهام

در ادامه فهرست و نوضیح ۸ راه پول درآوردن از بازار سهام سرکش  آمده است:

۱. با موقعیت زمانی بازی کنید.

همان‌طور که سرمایه‌گذاران خبره‌تر می‌دانند، بازارهای آسیایی و اروپایی فشارسنج(بارومتر) خوبی برای چگونه شروع به کار کردن بازارهای امریکا است. اگر شب قبل عملکرد شاخص ترکیبی شانگهای در چین، نیکی ژاپن، اف‌تی‌اس‌ای امریکا، و دکس آلمان(بعضی از بازارهای اصلی) را رصد کنید، احتمالا می‌توانید مسیر صبح روز بعد بورس را در امریکا پیش‌بینی کنید. این اطلاعات مفیدی برای ترسیم نقشه‌ی راهبردی آن روز‌تان است. آن را مانند جام جهان‌نمای خودتان درنظر بگیرید و شکرگزار باشید بازارهای آسیایی و اروپایی در موقعیت زمانی متفاوت با امریکا هستند.

به دلیل آشفتگی اقتصادی در چین، این ترفند به‌ویژه حالا خیلی خوب کار می‌کند. بازارهای اروپایی این مزیت را دارند که تحرکات بازارهای آسیایی را در طول شب مشاهده کنند و با توجه به این اطلاعات تصمیم بگیرند چه واکنشی نشان بدهند. تا زمانی‌که بازارهای امریکا باز می‌شوند، اروپا تازه‌ترین پیش‌رفت‌های چین را به دقت بررسی کرده‌است و تاثیر تغییرات را در قیمت نهایی در نظر گرفته‌است، و اطلاعات زیادی را برای سرمایه‌گذارهای امریکا فراهم می‌کند که در غیر این صورت باید خودشان آن را با تجزیه‌و‌تحلیل به‌دست می‌آورند.

۲. روی قیمت‌های آغاز و پایان سرمایه‌گذاری کنید.

وقتی سهام به‌طور چشم‌گیری بالا یا پایین می‌رود، قیمت‌های آغاز و پایان، منطقه‌هایی جادویی هستند که امکان انجام یک تجارت پرسود را فراهم می‌کنند. این به خاطر این است که قیمت‌های آغازین و پایانی معمولا با تمایلات سرمایه‌گذاران کاربلد هدایت می‌شوند، درحالی‌که تجارت بین روز به عوامل زیادی، از جمله اقتصاد کلان و پیش‌رفت‌های شرکت، واکنش نشان می‌دهد.

مثلا، در یک‌شنبه‌ی سیاه، یک سهام قدرتمند مثل گوگل به دلیل قیمت پایانی روز قبل با افت ۶.۴ درصد، به شدت پایین‌تر از قبل آغاز کرد. قیمت‌ها در طول روز شناور بود و حتی برای مدت کوتاهی به زیر قیمت آغازین رسید ولی بیش‌تر روز را دوباره بالا رفت. اگر سهام گوگل را با قیمت آغازین۵۷۳ دلار خریده بودید، در ۷۲ ساعت بعدی تقریبا ۱۲ درصد سود به جیب می‌زدید. برای نت‌فلیکس این سود می‌توانست ۳۰ درصد باشد! به‌طور مشابه، احتمال دارد ساعت پایانی کمی قیمت‌ سهام را بالا ببرد، به‌ویژه در زمانی که بازار در حال افت است، چون بیش‌تر فروش در طول روز انجام شده‌است و خریداران از ترس این‌‌که صبح روز بعد بازار دوباره بالا برود، برای انتخاب سهام هجوم می‌برند.

اگر به دنبال سود سریع هستید، ساعت پایانی زمان مناسبی برای فروختن سهامی است که پیش‌تر خریده‌اید. معاملات بعد از بسته شدن بازار نیز که بعضی بسترهای تجارت الکترونیک پیشنهاد می‌کنند، می‌تواند شانس خوبی باشد.

۳. از قیمت های پیش از باز شدن بازار به عنوان رهنمود آن روز استفاده کنید.

زود سرمایه‌گذاری کردن شاید سودآور باشد ولی به شرطی که بدانید بقیه‌ی روز احتمالا به کدام سو می‌رود. فقط به این علت که بازارهای آسیایی و اروپایی به یک سو رفته‌اند، به این معنی نیست که بازار سهام امریکا لزوما همان واکنش را نشان می‌دهد و شما نباید در طرف اشتباه انجام معاملات قرار بگیرید. قاعده‌ی کلی این است: به قیمت‌های پیش از باز شدن بازار، که منابعی مثل یاهو فاینانس، کمی پیش از باز شدن ارائه می‌کنند، نگاه کنید.

اگر قیمت‌های پیش از بازار هم سو با بازارهای جهانی پایین بیایند، شانس خوبی وجود دارد که بازارهای امریکا از همتایان آسیایی و اروپایی‌شان تبعیت کنند( و برعکس)، ولی اگر با وجود فروش ناگهانی جهانی بالا بروند، شاید بهتر باشد قبل از سرمایه‌گذاری صبر کنید تا ببینید بازار واقعا چه‌طور حرکت می‌کند. شاید عوامل داخلی روی عددها اثرگذار باشند و شما هیچ نظری نداشته‌باشید که قیمت‌های آغازین پایین هستند یا بالا. وقتی شک دارید از معامله دست بکشید.

۴. دامنه‌ی معاملات را زیر نظر بگیرید.

کلید تجارت سودآور غیرقابل پیش‌بینی بودن است. هرچه سهام غیرقابل پیش‌بینی‌تر باشد، سود(یا زیان) احتمالی بیش‌تر خواهد بود. این به آن معنا نیست که یک سرمایه‌گذار متوسط باید ریسک بزرگی در سهام نوسان‌گرایی بکند، ولی حتی بعضی شرکت‌های تثبیت شده با مدل‌های کسب‌وکار مستحکم در مقایسه با دیگران تحرک بیش‌تری در سهام‌شان نشان می‌دهند. مثلا نت‌فلیکس در ماه گذشته در دامنه‌ی نوسانی به گستردگی حدودا ۲۰ درصد حول و حوش قیمت پایانی ۱ سپتامبر ۲۰۱۵ تجارت کرده‌است، در حالی‌که شرکت‌های دیگری که ابرفناوری دارند، مثل فیس‌بوک و تسلا، در محدوده‌ی تنگ‌تری تجارت کردند.

از نقطه‌نظر سرمایه‌گذاری، باید دامنه‌های معاملات شرکت‌های مختلف را زیر نظر بگیرید و شانس‌تان را با سهامی امتحان کنید که نوسان زیادی دارند تا حاصل را به حداکثر برسانید.

۵. پیشرفت‌های شرکت را پیش‌بینی کنید.

لازم نیست متخصص امور مالی باشید تا بر اخبار شرکت مسلط باشید و ببینید چه چیزی در عرصه ی ظهور است، از قبیل اعلانی درباره‌ی محصول جدید یا توسعه‌ای عظیم، رقابت‌های جدی از سوی دیگر بازی‌کن‌ها، یا بازخرید سهام. اگر درست زمان‌بندی کنید و قبل از این‌که خبر رسمی شود سهام را بخرید، شاید بتوانید در نوسانی موقتی معامله کنید که توسط سرمایه‌گذارهایی ایجاد شده‌است که بی‌توجه بوده و هنوز بازتاب خبر را در قیمت‌های نهایی خود ندیده‌اند.

۶. از ویژگی حد قیمتی برای مهار ریسک استفاده کنید.

ویژگی حد قیمتی در بسترهای تجارت‌ الکترونیک سرمایه‌گذارها را قادر می‌سازد بیش‌ترین قیمتی را که مایل هستند برای سهام بپردازند، تعیین کنند. این می‌تواند برای مهار ریسک در بازار غیرقابل پیش‌بینی خیلی مفید باشد. وقتی سهام پایین می‌رود، وسوسه‌انگیز است که هجوم ببرید تا قبل از این‌که دوباره بالا برود آن را بخرید. ولی واقعیت این است هیچ‌کس نمی‌داند کف آن کجا است. اگر خیلی زود اقدام به خرید کنید ممکن است بازار پایین‌تر برود و ضرر کنید، یا حداقل سودتان از تجارت را کاهش دهید.

ویژگی حدقیمتی زمان باارزشی دراختیارتان می‌گذارد تا ارزیابی کنید در چند ساعت آینده بازار به کدام سو می‌رود، و در عین حال فرصت‌تان را برای خرید با قیمتی پایین‌ محفوظ نگه‌می‌دارد. حدقیمتی‌تان را ۳ تا ۴ درصد پایین‌تر از قیمت دادوستد فعلی تعیین کنید، این همان میزانی است که در مدتی کوتاه ممکن است شناور باشد(اگر باشد)، و سپس صبر کنید.

اگر قیمت خیلی افت کرد و انتظار دارید به همین روند ادامه بدهد، به سادگی می‌توانید موضع‌تان را تغییر دهید و قبل از انجام معامله، حدقیمتی را پایین بیاورید. از آن سو، اگر قیمت دوباره شروع به بالا رفتن کند، شانس خوبی وجود دارد که قیمت قبلی، کف قیمت باشد و بتوانید فورا آن را در سطح بازار بخرید. روشن است با قیمت بازار(عرضه و تقاضا)، سود شما اندکی کاهش می‌یابد ولی ارزشش را دارد برای کم‌کردن ریسک این تهاتر را انجام دهید. آخرین کاری که باید انجام بدهید خرید سهامی است که فکر می‌کنید زیر ارزش خود معامله می‌شود، فقط برای این‌که ببینید قیمت آن افت بیش‌تری می‌کند.

۷. وضع بازار را ارزیابی کنید، سپس سریع حرکت کنید.

سرمایه‌گذار متوسط ممکن است فاقد ابزار تحلیلی یا درک مالی برای پیش‌بینی مسیر بازار باشد، ولی خوش‌بختانه، تحلیل‌گرها و منابع خبری می‌توانند این کار را برای‌تان انجام دهند. کلید آن مقاومت در برابر وسوسه‌ی واکنش نشان دادن به تنها یک خبر درباره‌ی بازار یا یک سهام منحصر به‌فرد است. صبر کنید تا چند رصدکننده مشاهده‌گر یک چیز را بگویند چون، وضع بازار را مشخص خواهد کرد، و سپس سریع قبل از این‌که سرمایه‌گذارهای دیگر به خودشان بیایند برای خرید یا فروش اقدم کنید.

اگر می‌خواهید سهامی بخرید و برای مدت طولانی آن را داشته‌باشید این یک استثنا است. در این مورد بهتر است به تغییرات دفعه‌ای یا نظرات تحلیل‌گران اهمیت ندهید و در عوض شانس‌تان را در پایه‌های شرکت از جمله راهبردهای بلندمدت، سهم بازار، ظرفیت توسعه، سیاست تقسیم سود، ضریب قیمت به سود(یا P به E) و غیره، امتحان کنید.

برای آن می‌توان یک مثال خوب را در تغییرات قیمت سهام اپل در ۱۰ روز گذشته یافت. حتی با انتشار اخبار مشکلات اپل در چین و پارانویای معامله‌گران درباره‌ی تقاطع مرگ، همراه با فروش وحشت‌زده در بنیان این غول فناوری تغییری ایجاد نکرد. چند روز بعد، مدیرعامل، تیم کوک، به سرمایه‌گذاران اطمینان داد که تاثیر اقتصاد توفان‌زده‌ی چین حداقل خواهدبود، و قیمت سهام دوباره بالا خواهدرفت.. نکته این است که اگر واقعا سهامی را برای مدت طولانی می‌خواهید، وضعیت فعلی بازار اهمیتی ندارد. ولی اگر هدف‌تان سود کم و سریع است، در این صورت خیلی مهم است.

۸. متنوع عمل کنید.

سرمایه‌گذاری ذاتا ریسک است و با وجود ترفند‌های ذکر شده باز هم همه‌ی سرمایه‌گذارها باید از اصلی پیروی کنند که شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ به آن پایبند هستند: اصل تنوع. حتی اگر باور داشته‌باشید برگ برنده در دست‌تان است، مهم است که برای اشتباه بودن انتخاب اشتباه جایی بگذارید و پول‌تان را در چند سهام با چشم‌اندازهای متفاوت بگذارید. شاید این کار سودتان را محدود کند، ولی اگر حساب‌های‌تان غلط از آب دربیاید ریسک زیان را هم کم می‌کند. به هر حال هیچ‌کس نمی‌تواند واقعا تحرکات مرموز بازار سهام را پشی‌بینی کند.

س. کومار مفسر فناوری و کسب‌وکار است و در فناوری، رسانه، و بانکداری سرمایه‌گذاری مخابراتی کار کرده‌است. او مالک سهام هیچ‌یک از شرکت‌های نام برده در این مقاله نیست.


نویسنده: س.کومار

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فورچون

۸ راه پول درآوردن از بازار سهام سرکش


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۵۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی