کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۸ راه اثربخش غلبه بر استرس

۸ راه اثربخش غلبه بر استرس

در این نوشتار درباه ۸ راه اثربخش غلبه بر استرس بحث می شود. استرس، پدیده‌ای بی‌ثبات است. بدون آن، فشاری برای حرکت رو به جلو در زندگی احساس نخواهیم کرد.

استرس زیاد، مثل برخورد به یک دیوار آجری است. باید به علائم هشداردهنده‌ی استرس توجه کنیم و در جهت سبک کردن فشارهای درونی‌مان گام برداریم.

۸ راه اثربخش غلبه بر استرس

۱.با یک دوست درمیانش بگذارید.

گاهی اوقات، ما فقط نیاز به تخلیه‌ی افکارمان داریم. برای این کار، بهترین راه، پیدا کردن فردی قابل اعتماد است که بتواند چند نصیحت خوب هم ارائه دهد. البته احتمالا حتی به نصیحت هم احتیاج ندارید و فقط می‌خواهید چند داستان وحشتناک محل کارتان را با دوست‌تان در میان بگذارید. هر چند وقت یک بار خودتان را از این افکار خالی کنید که حس خیلی خوبی دارد، اما حواستان باشد “آن دوستی” نشوید که مدام خودش را پیش هر کسی حرف دل‌اش را می‌زند. گفتن داستان روز وحشتناک‌تان به صورت خنده‌دار یک چیز است و همیشه شاکی بودن یک چیز دیگر.

۲.غرق در خواندن یک کتاب شوید.

پس از یک روز پر استرس، به خانه آمدن و تمام شب روی کاناپه لم دادن و تلویزیون دیدن وسوسه انگیز است. مشکل این است که، تماشا کردن تلویزیون یک واکنش انفعالی است. به احتمال زیاد برای باقی شب، نگران روز بدتان خواهید ماند. کتاب خواندن، این امکان را فراهم می‌‌کند که بدن‌تان را آرام کنید، چون مغزتان درگیر چیزهای کاملا نامرتبط به مسائل روزتان می‌شود. بسته به کتابی که انتخاب می‌کنید، می‌توانید در هنگام خواندنش ایده‌هایی بگیرید.کسی چه می‌داند، شاید بفهمید روزتان آن قدر‌ها هم بد نبوده است.

۳.برای خودتان بنویسید.

در نوجوانی نمی‌دانستم نوشتن چقدر می‌تواند مفید و درمانگر باشد. تا این‌که چند ماه پیش، شروع به نوشتن کردم و فهمیدم چقدر از زندگیم را با استرس و بیهودگی هدر داده‌ام، درحالی‌که می‌توانستم ایده‌هایم را بنویسم و احساسم را روی کاغذ‌(یا دست کم روی صفحه‌ی رایانه) بیاورم تا آنها را برای خودم معنادار کنم. راستش را بخواهید من هرگز به اندازه‌ی حالا احساس سرزنده بودن نکرده‌ام. حقیقتا اعتقاد دارم این احساس، ناشی از انبوه مقالاتی است که سال گذشته نوشتنشان را به عهده گرفتم.

۴.ورزش کنید  و این یک راه اثربخش غلبه بر استرس است.

می‌دانم بعد از یک روز سخت کاری فقط می‌خواهید به خانه بروید، به نقطه‌ی آسایش‌تان. اما رفتن به باشگاه ورزشی احساس فوق‌العاده‌ای دارد. کاملا واضح است که ورزش، فواید فیزیکی زیادی برای بدن دارد، اما شگفت ‌زده می‌شوید از این‌که چقدر حال روحی‌تان را پس از کار بهتر خواهد کرد. وزمانی که به خانه برمی شد، احتمالا خسته‌تر از آن هستید که ناراحت باشید!

۵.مراقبه (مدیتیشن) کنید.

سعی کنید آخرین باری را به خاطر بیاورید که در جایی کاملا خالی از محرک بودید. احتمالا نمی‌توانید – و اشکالی هم ندارد. حقیقتا دنیای امروز به قدری شلوغ است که تقریبا یافتن زمانی بدون زنگ موبایل، یا دزدگیر ماشین یا چیزهایی که آرامش‌تان را برهم می‌زند، غیرممکن است. به همین خاطر، باید فعالانه زمانی را پیدا کنیم که از دنیا ببُریم، ساکت بنشینیم و در افکارمان غرق شویم. این کار به پاکیزگی مغزمان کمک خواهد کرد و برای مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم، راه‌حل می‌دهد، و می‌توانیم روز بعد را بدون حمل کوله بار روز قبل شروع کنیم.

۶.وسایل الکترونیکی را خاموش کنید.

با این‌که روز کاری رایج بین ساعت‌های ۸ صبح تا ۵ عصر است، موبایل و رایانه، هم‌چنان بعد از این ساعات هم ما را به کار وصل می‌کنند. صدای بیب تلفن برای ایمیل ساعت ۷ بعد از ظهر رییس، و همین باعث می‌شود از شام خوردن با خانواده لذت نبریم. پیامک ساعت ۹ شب یک همکار باعث می‌شود تمام شب با استرس مشکلات فردا بگذرد. این کار را امتحان کنید: موبایل‌تان را خاموش کنید. ایمیل‌هایتان را چک نکنید. اگر در قراردادتان متعهد نشده‌اید که خارج از ساعات اداری، کار کنید –کار نکنید. خواهید فهمید که بیش‌تر از آنچه فکر می‌کردید زمان دارید تا کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید.

۷.غذاهای سالم‌تر بخورید.

هله هووله‌هایی مثل بستنی و بیسکوئیت را دور بریزید و شروع به خوردن غذاهایی کنید که در طولانی مدت به نفع شما هستند. ویتامین موجود در میوه‌ها و سبزیجات، و پروتئین موجود در غذاهای دیگر شما را از نظر بدنی سالم‌تر خواهد کرد، و وضعیت روحی‌تان را نیز بهبود خواهد بخشید. سخت نگیرید. راه‌های زیادی برای تهیه‌ی غذاهای سالم خوشمزه وجود دارد. سعی کنید جایگزینی برای غذاهای بی‌کیفیت پر‌شکر و پر‌چربی‌تان پیدا کنید. بدن‌تان از شما تشکر خواهد کرد.

۸.به خودتان پاداش دهید و این آخرین و بهترین راه اثربخش غلبه بر استرس است.

با خودتان مهربان باشید و هر چند وقت یک بار به خودتان چیزی لذت بخش هدیه دهید. میانه روی در هر کاری خوب است. پس هر چند وقت یکبار همه‌‌‌‌‌‌‌ی این نصیحت‌ها را از پنجره به بیرون پرت‌کنید. برنامه‌ی مورد علاقه‌تان را ببینید. مثل دوران بچگی در بازی‌های ویدیویی غرق شوید. بروید یک دسر موزی بخورید…. نه دو تا بخورید! شما انسان بالغ و سخت‌کوشی هستید و لیاقتش را دارید که هر چند وقت یک بار کارهایی کنید که چندان هم سالم نیستند. همان‌طور که گفتم، مراقب باشید خیلی زیاده‌روی نکنید، در غیراین صورت خطر آن هست که در دور باطلی گرفتار شوید که تنها به تشدید استرس‌تان می‌انجامد.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: آنترپرینر

۸ راه اثربخش غلبه بر استرس

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۵۶۹ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی