کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چالش های افراد موفق: ۷ چالش که آدم های موفق بر آنها غلبه می‌کنند

حقیقتا سحرآمیز است که آدم‌های موفق چگونه به مشکلات نگاه می‌کنند و از پس آن‌ها برمی‌آیند. در حالی که دیگران چالش‌ها را موانع غیرقابل نفوذ می‌بینند آدمهای موفق چالش‌ها را با آغوش باز می‌پذیرند و بر مشکلات غلبه می‌کنند. در این نوشتار درباره چالش های افراد موفق بحث می شود.

-happy-man-stress-free-business-man

اعتماد به نفس آن‌ها در رویارویی با مشقات و سختی‌ها از توانایی آن‌ها برای جلوگیری از منفی نگری و آدم‌ها منفی نیرو می‌گیرد که در غیر این‌صورت آدم‌های معقول را به عقب می‌رانند.

مارتین سلیگ در دانشگاه  پنسیلوانیا این پدیده را بیش از هر پژوهشگر دیگری مطالعه و بررسی کرده است. وی دریافته است موفقیت در زندگی ریشه در یک تمایز مهم و حساس دارد-   یا شما باور دارید شکست‌های‌تان محصول ضعف‌های شخصی‌تان یا خارج از کنترل‌تان است، یا بر این باورید آنها اشتباهاتی هستند که می‌توان با تلاش آن‌ها را برطرف کنید.

موفقیت چیزی نیست که فقط با ذهنیت شما رقم بخورد. اسلیگ‌من دریافته است نرخ‌های بالاتر افسردگی در آدم‌هایی دیده می‌شود که شکست‌شان را به ضعف‌های شخصی نسبت می‌دهند. خوش‌بین‌ها نسبتا بهتر هستند؛ آن‌ها به شکست مثل یادگیری تجربه نگاه می‌کنند و باور دارند می‌توانند در آینده بهتر باشند.

این ذهنیت موفقیت مستلزم هوش هیجانی (EQ) است، و تعجبی ندارد که در میان بیش از یک میلیون آدمی  که  تلنت‌اسمارت آزمایش کرده است ۹۰٪ آن‌ها که عملکرد موفقی داشته‌اند هم‌چنین دارای هوش‌هیجانی بالایی بودند.

حفظ ذهنیت موفق اصلا آسان نیست. علی‌الخصوص، هفت چیز وجود دارد که آن‌ها را تخریب و زائل می‌کند. این چالش‌ها آدم‌ها را به پایین می‌کشند چون به نظر می‌رسد موانع و سدهایی هستند که نمی‌توان بر آن غلبه کرد.

ولی وضع برای آدم‌های موفق فرق می‌کند، چون این ۷ چالش هرگز آن را پس نمی‌زنند و وادار به تسلیم نمی‌کنند.

۱. سن

سن واقعا فقط یک عدد است. آدم‌های موفق اجازه نمی‌دهند سن‌شان تعریف کند آن‌ها چه کسی هستند و چه توانایی دارند. فقط کافی است از بتی وایت یا هر جوان کارآفرین موفق دیگر پرسید.

یادم می‌آید استادی در دوره‌ی کارشناسی به کلاس ما گفت  ما برای کار مشاوره بسیار جوان و بی‌تجربه هستیم. او گفت قبل از این که بتوانید به عنوان مشاوران مستقل موفق شوید مجبورید چند سالی را برای شرکتی دیگر کار کنید. من، جوان‌ترین دانشجو در کلاس بودم، و وقتی او داشت وزوز می‌کرد همان جا که نشسته بودم داشتم به مشتریانم مشاوره می‌دادم.

آدم‌هایی که شکست را تجربه نکرده‌اند فکر می‌کنند چون شما جوان هستید اجازه دارند به شما بگویند چه کار باید بکنید و چه کار نباید. به آن‌ها گوش ندهید. آدم‌های موفق یقینا گوش نمی‌‌دهند. آن‌ها از قلب و ندای درونی‌شان پیروی می‌کنند و اجازه مي‌دهند نفس و اشتياق‌شان – نه جسم‌شان- راهنماي آنان باشد.

“آن‌ها از قلب‌شان پيروي مي‌كنند و اجازه‌ مي‌دهند نفس و اشتياق‌شان – نه جسم‌شان- راهنماي آن‌ها باشد.”

مطلب مرتبط :‌ ۷ عادت آدم های موفق

۲. آدم‌هاي ديگر چی فكر مي‌كنند؟

وقتي احساس لذت و خرسندي‌تان از مقايسه‌ي خودتان با ديگران برانگيخته شود، ديگر بر سرنوشت خودتان مسلط نيستيد. از آن‌جا كه نمي‌توان واكنش‌هاي‌تان را با آن‌چه ديگران فكر مي‌كنند خاموش و حذف كنيد، نبايد موفقيت‌ها و دست‌آورد‌هاي‌تان را به خاطر يك نفر ديگر متوقف كنيد، هميشه مي‌توانيد اظهارنظرهای آدم‌های دیگر را به ديده‌ي انتقاد نگاه كنيد يا كمي به آن‌ها نمك بزنيد. به اين ترتيب، مهم نيست آدم‌هاي ديگر چه فكري يا كاري مي‌كنند، ارزش خويشتن شما از درون‌تان نشأت مي‌گيرد.

آدم‌هاي موفق مي‌دانند كه اهميت دادن به آن چه آدم‌هاي ديگر فكر مي‌كنند تلف كردن وقت و انرژي است. وقتي آدم‌هاي موفق نسبت به كاري احساس خوبي دارند آن‌ را انجام مي‌دهند و اجازه نمي‌دهند اظهارنظرهاي يك نفر ديگر مانع آن‌ها شود يا آن احساس را از آن‌ها بگيرد.

“مهم نيست كه آدم‌هاي ديگر در يك لحظه‌ي خاص درباره‌ي شما چه فكر مي‌كنند، يك چيز قطعي است – شما هرگز به همان خوبي يا بدي كه آن‌ها مي‌گويند نيستید”.

مطلب مرتبط : ۱۳ جالب ترین سرگرمی آدم های بسیار موفق در اوقات فراغت 

۳. آدم‌هاي سمي

آدم‌هاي موفق به يك مفهوم ساده اعتقاد دارند: “شما ميانگيني از ۵ آدم هستيد كه وقت‌تان را با آن‌ها مي‌گذرانيد.”

فقط به آن‌ فكر كنيد در تاريخ معاصر – بعضي از موفق‌ترين شركت ها توسط زوج‌هاي مستعد و خوش فكر تأسيس شده‌اند. استيو جابز و استيو زنياك از اپل  در همسايگي هم زندگي مي‌كردند. بيل گيتس و پال آلن از مايكروسافت در مدرسه‌ي آمادگي با هم آشنا شدند، و سرگئي برين و لري پیج از گوگل در دانشگاه استنفورد با هم آشنا شدند.

همان قدر كه آدم‌هاي بزرگ به شما كمك مي‌كنند به ظرفيت كامل‌تان برسيد، آدم‌هاي سمي شما را با خودشان پايين مي‌كشند. چه به علت اثر منفي‌نگری، خشونت، سندروم قرباني، يا فقط خل و چل بازي ساده باشد، آدم‌هاي سمي استرس و ستيزه‌جويي ايجاد مي‌كنند و به هر قيمتي شد بايد از آن‌ها دوري كرد.

اگر از موقعيتي كه الان در زندگي داريد راضي نيستيد و احساس مي‌كنيد در جا زده‌ايد فقط به دور و برتان نگاه كنيد. اغلب اوقات ، آدم‌هايي كه شما را محاصره كرده‌اند ريشه‌ي مشكلات شما هستند.

“تا زماني كه خودتان را با آدم‌هاي درست و خوب محاصره نكنيد، هرگز به اوج توانايي‌تان نخواهيد رسيد”.

مطلب مرتبط :‌۱۰ چیز شگفت انگیز که آدم های موفق دوست دارند

چالش های افراد موفق ۴:ترس

ترس چيزي بيش از يك احساس تردید نیست که از تصور شما تغذيه مي‌کند. خطر ترس را جدي بگيريد. همواره دريافت انبوهي از آدرنالين در اثر ترس آزاردهنده است. ترس يك انتخاب است. آدم‌هاي موفق اين را بهتر از هرآدم ديگري مي‌دانند. به همين دليل ترس را از سرشان دور مي‌كنند. آن‌ها به احساس سرخوشي كه از غلبه بر ترس‌هاشان به دست مي‌آورند معتاد هستند.

در زندگي‌تان صرفاً به اين خاطر كه احساس ترس مي‌كنيد هرگز پا پس نگذاريد. اغلب مي‌شنوم آدم‌ها مي‌گويند، “بدترين چيزي‌كه ممكن است اتفاق بيفتد چيست؟ از مرگ بالاتر كه نيست.”

ولي مرگ بدترين چيزي نيست كه مي‌تواند برايتان اتفاق بيفتد.

“بدترين چيزي كه مي‌تواند برا‌ي‌تان اتفاق بيفتد اين است كه اجازه دهيد از درون بميريد در حالي كه هنوز زنده هستيد.”

چالش های افراد موفق ۵: منفي نگري

زندگي هميشه بر وفق مراد شما نمي‌گذرد، ولي وقتي زندگي مي‌كنيد شما همان ۲۴ ساعت را داريد كه ديگران دارند. آدم‌هاي موفق حساب وقتشا‌ن را دارند. به جاي اين‌كه شكايت كنند از اين كه كارها چه طور مي‌توانست انجام شود يا بايد انجام می‌شد، به هر چیزی كه بايد قدردان آن باشند واكنش نشان مي‌دهند. آن‌گاه بهترين راه‌حل موجود را مي‌يابند، به مشكل يورش مي‌برند، و آن را از سر راه بر مي‌دارند.

وقتي منفي‌نگري از آدم‌هاي ديگر احساس مي‌شود، آدم‌هاي موفق از آن‌ها با ايجاد محدوديت‌ها اجتناب مي‌كنند و فاصله مي‌گيرند. به اين صورت فكر كنيد:

“اگر شكايت‌كننده سيگار مي‌كشد، مي‌توانيد تمام بعد‌ازظهر پيش او بنشينيد و دود سيگار دست دوم استنشاق كنيد.”

البته كه نه، فاصله خواهيد گرفت، و بايد همين‌كار را با همه‌ي آدم‌هاي منفي انجام دهيد.

يك راه عالي براي متوقف كردن آدم‌هاي شاكي و منفي اين است كه از آن‌ها بپرسيد چگونه مي‌توانید چيزي را كه از آن شكايت مي‌كنید درست و برطرف كنید. آن‌ها يا سكوت خواهند كرد يا بحث را به مسيري پرثمرتر مي‌كشانند.

چالش های افراد موفق ۶: گذشته يا آينده

گذشته و آينده، مثل ترس، محصولات ذهن شما هستند. هيچ ميزاني از احساس گناه و افسوس نمي‌تواند گذشته را تغيير دهد، و هيچ ميزاني از عصبانيت نمي‌تواند آينده را تغيير دهد. آدم‌هاي موفق اين واقعيت  را مي‌دانند. در لحظه‌ي حاضر زندگي مي‌كنند. امكان ندارد به ظرفيت كامل خود دست يابيد وقتي ذاتاً در زمان ديگري هستيد، چون قادر نيستتيد واقعيت(بد يا خوب) لحظه‌هاي حاضر را كاملاً بپذيريد.

براي اين‌كه در لحظه زندگي كنيد، بايد ۲ كار زیر را انجام دهيد:

الف) گذشته‌تان را بپذيريد. اگر با گذشته‌تان كنار نياييد و آشتي نكنيد، هرگز شما را ترك نخواهد كرد و آينده‌تان را رقم خواهد زد. آدم‌هاي موفق مي‌دانند بهترين زمان نگاه به گذشته وقتي است كه بخواهند بدانندچه راه طولاني را آمده‌اند.

ب) پذيرش عدم قطعيت آينده، و نداشتن انتظارات غير ضروري از خودتان. نگراني هيج‌جايي را در اينجا و حالا ندارد.

آن‌چنان كه روزي مارك تواين گفت:

“نگراني مثل پرداخت بدهي است كه مقروض نيستید.”

چالش های افراد موفق ۷: وضعيت جهان

براي هر مدتي كه دوست داريد به اخبار نگاه كنيد و خواهي ديد فقط درباره‌ي چرخه‌ي بی پايان جنگ، حمله‌هاي خشونت بار، اقتصادهاي در هم شكسته، شركت‌هاي ورشكسته، و حوادث زيست محيطي است. به راحتي مي‌توان فكر كرد جهان به سرعت در سراشيبي زوال و نابودي قرار دارد.

و چه كسي مي‌داند؟ شايد باشد. ولي آدم‌هاي موفق نگران آن نيستند. چون آنها به چيزهايي كه نتوانند كنترل كنند توجه نمي‌كنند. در عوض، انرژي‌شان را روي دو چيز كه كاملاً در قدرت آن‌هاست متمركز مي‌كنند: توجه‌شان، و قدرت‌شان. آن‌ها توجه‌شان را روي كارهايي قرار مي‌دهند كه در انجام آن‌ها عالي هستند و به دنبال اتفاق‌هاي خوب براي جهان هستند. آن‌ها تلاش‌شان را روي كاري متمركز مي‌كنند كه هر روز براي بهبود زندگي‌شان و جهان اطرافشان انجام مي‌دهند، چون برداشتن اين گام‌هاي كوچك، جهان را مكان بهتري براي زندگي مي‌سازد.

“آن‌ها تلاش‌شان را روي كاري متمركز مي‌كنند كه هر روز براي بهبود زندگي‌شان در جهان اطرافشان انجام مي‌دهند…”

همه‌ی هر ۷ مانع را با هم ببينيد.

موفقيت شما از ذهنتان برانگيخته مي‌شود. با نظم و تمركز مي‌توانيد اطمينان يابيد كه اين ۷ مانع هرگز نمي‌توانند شما را از رسيدن به ظرفيت كاملتان پس بزنند.


مجله کسب و کار بازده

نویسنده: ترویس بردبری

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: آنترپرانور

چالش های افراد موفق: ۷ چالش که آدم های موفق بر آنها غلبه می‌کنند

چالش های افراد موفق


مطالب مرتبط
۲۰ فیلم برتر تاریخ سينما که هر کارآفرين بايد ببيند (قسمت سوم)
تهرانِ مُد‌گرا: زنان کارآفرین ایرانی که محدودیت‌ها را درمی‌نوردند
۱۰ جمله که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد
سود بانکی کاهش می‌یابد؟
۳۴ ایده پولساز کسب و کار اینترنتی
سرطان خون با این روش جدید درمان می‌شود
عادت های باهوش تر شدن:۱۰ عادت روزانه که شما را باهوش تر می‌‌کند
۱۰ اشتباه خطرناک که مشتری را فراری می دهد
۱۶ بهترین اصول و فنون مذاکره که هر بازاریاب و مدیر باید بداند
۵ روش فرار از تصمیم های بد در کسب و کار
۱۱ بهترین کشور برای مهاجرت و زندگی
بازیابی رمز اینستاگرام : ۲ روش که رمز عبور اینستاگرام تان را پیدا کنید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی