کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ نکته که باید درباره عذرخواهی از صمیم قلب بدانید

این مقاله راهنمای قطعی شما برای گفتن “معذرت می‌خواهم” است و این‌که چرا گفتن این جمله برای‌تان خوب است. در این نوشتار ۷ نکته آمده است که باید درباره عذرخواهی از صمیم قلب بدانید.

عذرخواهی

این اجتناب ناپذیر است که شما به آدم‌هایی که دوست‌شان دارید آسیب نرسانید، نه به این دلیل که شما یک انسان “بد” هستید، بلکه فقط به این خاطر که شما یک انسان هستید! بنابراین، شادی و موفقیت در رابطه عاشقانه‌ی شما تا حدی به توانایی شما برای یک عذرخواهی از صمیم قلب بستگی دارد. این نوشتار گزیده‌ای است از کتاب ” دوست داشتن شجاعانه: ۲۰ درس از کشف خویشتن برای رسیدن به آن عشقی که می‌خواهید.”

از نظر شوهرم، تاد، نامه‌های عذرخواهی من به شدت سرگرم کننده است، چرا که به زبان آوردن یک عذرخواهی از صمیم قلب، برای من بسیار دشوار است. من مثل همه خیلی به آن فکر می‌کنم اما در نهایت آن را بر زبان نمی‌آورم. من آموخته‌ام که وقتی چشمان‌تان این سو و آن سو پرسه می‌زنند و دست بر کمر عذرخواهی می‌کنید و می‌گویید “متاسفم”، در واقع با تمام وجوتان عذرخواهی نمی‌کنید. من همچنین یاد گرفته‌ام که به همان نسبت که می‌توانم کاستی‌ها و اشتباهاتم را با ملایمت بپذیرم، می‌توانم با نگاه کردن به چشمان طرف مقابل، متانت و قلبی باز عذرخواهی کنم.

در این مطلب چند ایده می‌بینید که بهتر است در خاطر داشته باشید:

۱. شما زمانی باید یک عذرخواهی از صمیم قلب را بر زبان بیاورید که در اثر کاری که انجام داده‌اید، کسی آسیب دیده باشد، خواه قصد آسیب رساندن به آن فرد را داشته باشید و خواه نداشته باشید. نیت قلبی شما و تاثیر کاری که کرد‌ه‌اید ارتباط چندانی با هم ندارند.

۲. شما باید عذرخواهی کنید حتی اگر فکر می‌کنید که فرد نباید در اثر کار شما آسیب می‌دید، و حتی اگر شما جای او بود در نتیجه‌ی چنین کاری ناراحت نمی‌شدید.

۳. عذرخواهی شما به این معنا نیست که طرف مقابل یک قربانی بی‌گناه است. ما اغلب به دیگران صدمه می‌زنیم زیرا احساس می‌کنیم که آن‌ها اول به ما آسیب زده‌اند، اما مشخصا این واقعا اهمیت خیلی زیادی ندارد. عذرخواهی شما به این معنی است که شما مسئولیت اشتباه خود را پذیرفته‌اید. در زمان دیگری، می‌توانید از شریک زندگی خود بخواهید بپذیرد که چه‌طور شما را با کارهای‌اش آزار داده‌است و بهتر است از شما عذرخواهی کند.

۴. هنگامی که شما پوزش می‌طلبید، به خودتان، به طرف مقابل‌تان و به کل کائنات اعتراف می‌کنید که می‌دانید آدم کاملی نیستید. هرچه عیب و ایرادهای‌تان را عمیق‌تر بپذیرید، شادتر و سالم‌تر خواهید بود. بنابراین پوزش‌خواهی به شریک زندگی شما کمک می‌کند، به رابطه‌تان کمک می‌کند و به شما کمک می‌کند.

۵. اگر بگویید: “من متاسفم، اما …” – و سپس یک توضیح، بهانه، یا شکوه و شکایت در مورد طرف مقابل‌تان ارائه دهید – آن “اما” کل معذرت‌خواهی را پودر می‌کند و از بین می‌برد. آن “اما” معادل کلامی دست بر کمر بودن و چرخاندن نگاه‌تان است. “متاسفم” به خودی خود یک جمله کامل است.

۶. بکوشید که عذرخواهی‌تان روی کاری که انجام داده‌اید متمرکز باشد نه چیزی که هستید. به عبارت دیگر، به خاطر کارهایی که انجام داده‌اید ( “من فریاد زدم” یا “من فراموش کرده بودم”)، عذرخواهی کنید به جای این‌که به خاطر آن چیزی که هستید، ( “من عصبانی” یا “من مسامحه‌کار هستم”) عذرخواهی کنید.

۷. گاهی اوقات ما می‌گوییم “متاسفم،” در حالی که باید بگوییم: “متشکرم.” برای مثال، شما با شریک زندگی خودتان تماس می‌گیرید در حالی که به شدت دست‌پاچه هستید به این دلیل که یک نقد منفی از سرپرست‌تان دریافت کرده‌اید. در پایان تماس، به جای گفتن این‌که” متاسفم که وقت‌ات را گرفتم”، بگویید، “از تو ممنونم که کنار من و در زندگی من هستی.”

اقدامات جبرانی

برخی از عذرخواهی‌ها باید اقداماتی به همراه داشته باشند. اقدام جبرانی کاری است که شما انجام می‌دهید تا نشان بدهید که از تاثیر رفتار یا کرده‌ی خود آگاه هستید. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهند که قبول مسئولیت و پیشنهاد برای حل کردن مشکل، مهم‌ترین قسمت‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک عذرخواهی (لویکی، پولین و لانت ۲۰۱۶) هستند. اقدامات جبرانی کمک می‌کنند که عذرخواهی‌تان را به عرصه‌ی عمل برسانید. یادم می‌آید یک بار شنیدم که مردی خوردن الکل را به عنوان جبران فریب دادن همسرش ترک کرده بود.

این کار او تلاشی بوده‌است برای حققیت بخشیدن به عذرخواهی و پشیمانی‌اش و، در ادامه‌ی داستان فهمیدم که عمل او واقعا به شریک زندگی‌اش کمک کرده‌است. همسر او احساس می‌کرد که او سفر درمانی خود را جدی گرفته‌است، و همین باعث شد که او هم سهم خود را یعنی بخشیدن که کار دشواری هم است، ادا کند.

نوعی دیگر از اقدامات جبرانی زمانی است که یک زوج با هم تلاش می‌کنند تا درک کنند که چه چیزی در فضای بین آن‌ها باید تغییر کند. برای مثال، وقتی عدم صداقت در مورد پول وجود دارد، زن و شوهر ممکن است تصمیم بگیرند که دسترسی به اطلاعات حساب بانکی را هر دو در اختیار داشته باشند. یا زمانی که خیانت رخ داده‌است، زن و شوهر ممکن است مرزهای جدید و متفاوتی ایجاد کنند، مانند به اشتراک گذاشتن رمزهای عبور یا چک کردن همدیگر وقتی که جدا از هم بیرون هستند.

اقدامات جبرانی باعث تقویت اعتماد بین دو طرف می‌شود البته زمانی که توسط کسی که عذرخواهی کرده‌است، آغاز شده باشد. این اقدامات می‌توانند موجب رنجش و دلخوری شوند زمانی که کسی که عذرخواهی کرده‌است، منفعلانه منتظر بماند که قوانینی برای او وضع شود.

محدودیت‌های عذرخواهی

حتی یک عذرخواهی از صمیم قلب به تنهایی می‌تواند تاثیرات مثبت زیادی بگذارد. بدانید که آشتی شما مشروط به این نیست که طرف مقابل‌تان آماده شنیدن یا قبول عذرخواهی شما است یا خیر. اگر شما با تواضع و حقیقتا قادر به عذرخواهی کردن هستید، پس به سرحد کنترل آن‌چه در دستان شما است رسیده‌اید. سعی کنید “آنها را به گوش دادن” ترغیب کنید حتی اگر این کار برای‌تان درد و شرم به همراه داشته باشد، نقض مرزها است، و نشان می‌دهد که از مسائل خودتان خارج شده‌اید و به مسائل شخص دیگری پرداخته‌اید.

کار شما این است که عذرخواهی‌تان را بر زبان بیاورید. کار شخص مقابل‌تان این است که باید تصمیم بگیرد پس از عذرخواهی شما چه کار می‌خواهد بکند. آماده‌ی عذرخواهی باشید و آگاهی‌تان را گسترش بدهید، و اطمینان داشته باشید که این‌ها باعث رشد توانایی شما در زمینه‌ی روابط با دیگران می‌شود، و با اعتماد به خودتان بهتر می‌توانید پیش بروید.

یک گام به سوی دوست داشتنی شجاعانه

از کسی که مورد اعتمادتان است بخواهید که به شما بگوید بازخورد دادن به شما در مورد رفتارتان، از نظر او چگونه است. به عبارت دیگر، هنگامی که شما کاری انجام می‌دهید که باعث می‌شود این شخص آزار ببیند، در میان گذاشتن این موضوع با شما از نگاه او چه‌طور به نظر می‌رسید؟ از نگاه او موضع‌تان تا چه حد دفاعی است؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: psychologytoday


 

مطالب مرتبط
خواص گریپ فروت: ۳۴ فایده گریپ فروت برای سلامتی که عجیب هستند
جاذبه جنسی :۳ قانون عجیب جاذبه جنسی که اثبات شده اند
انواع رقص :۱۰ نوع رقص معروف در جهان
۶ توانایی سایکیک (فراحسی) که شاید شما هم داشته باشید
خواص نعناع فلفلی: ۲۵ کاربرد و فایده نعناع فلفلی
۲۴ درمان خانگی سیاه سرفه که بسیار موثر است
۱۴ موثرترین درمان خانگی سرطان پوست ملانوما
۲۰ بهترین روش از بین بردن لکه چربی روی لباس
مضرات دارچین: ۱۲ عارضه جانبی دارچین برای سلامتی
کیست بارتولن: ۹ درمان خانگی کیست بارتولین
خونریزی لثه: ۱۰ درمان خانگی برای رفع خونریزی لثه که بسیار مؤثر هستند
چرب شدن مو: ۲۳ روش طبیعی جلوگیری از چرب شدن موها

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی