کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ نشانه که کالری کافی دریافت نمی کنید

۷ نشانه که کالری کافی دریافت نمی کنید

آیا کالری کافی دریافت می‌کنید؟ می‌دانید نشانه های این که کالری کافی دریافت نمی کنید چیست؟ در این نوشتار با بازده همراه باشید تا این نشانه ها را برای‌تان بگوییم.

چه سعی داشته باشید وزن کم کنید و چه بخواهید وزن کنونی‌تان را حفظ کنید یا وزن اضافه کنید، کالری ها اهمیت دارند. بله درست است، تا حدودی به این خاطر که می‌توانند وزن و تناسب‌تان را تحت تاثیر قرار دهند و نیز به این دلیل که وظیفه‌ی بسیار ابتدایی و در عین حال مهمِ کمک به زنده ماندن‌تان را بر عهده دارند. دکتر راکله پویدنیک، محقق دانشکده‌ی پزشکی هاروارد و پروفسور دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی به سلف گفت: ” کالری ها سوخت بافت‌های بدن‌ مانند مغز، قلب، کبد و کلیه‌هایتان را تامین می‌کنند. فقط به اندازه مصرف کردن خوب نیست، زیرا بدن و ذهن‌تان ممکن است بدون تغذیه‌ی مناسب به شیوه‌های مختلف رنج بکشد“.

کالری

متخصصان توصیه می‌کنند زنان کالری روزانه‌شان را از ۱۲۰۰ کالری کم‌تر نکنند. حتی خود این مقدار کمینه‌ای ساده است که ممکن است تمام مواد مغذی مورد نیازتان را تامین نکند. پویدنیک می‌گوید: ” با ۱۲۰۰ کالری احتمالا بیش‌تر نیازهای سوخت‌وساز راکدتان را برآورده می‌کنید[ که بدن‌تان را زنده و در حال کار نگه دارید ] اما به‌تدریج احساس بی‌حالی می‌کنید “. دریافت کالری بسیار کم و حتی کاهش وزن ماندگار، جنبه‌های مثبت چندانی ندارد. بریجیت زایتلین موسس بی‌زد نیوتریشن که در نیویورک مستقر است به سلف گفت: ” آدم‌ها فکر می‌کنند کم‌ کردن کالری‌ها بهترین شیوه‌ی از دست دادن وزن است زیرا می‌تواند سریع‌ترین راه باشد، اما این نوع رژیم‌ها واقعا ماندگار نیستند “.

در ادامه پویدنیک و زایتلین ۷ شیوه را نشان می‌دهند که بدن‌تان می‌گوید که کالری کافی دریافت نمی کنید و به کالری یا غذای بیش‌تری نیاز دارید.

نشانه‌ی # ۱ که کالری کافی دریافت نمی کنید : تمام طول روز خودتان را می‌کشید.

زایتلین می‌گوید:

” کالری مساوی با انرژی است. وقتی کالری ها خیلی کم باشند انرژی‌تان هم خیلی کم خواهد بود “.

این فقدان طراوت و شادابی می‌تواند خودش را در هر جا، از سالن ورزش گرفته تا جلسه ی صبح‌گاهی، نشان دهد. پویدنیک می‌گوید: ”[ بدون کالری‌های کافی] انرژی ندارید بافت‌هایی مثل ماهیچه‌ها را فعال کنید، یا همین که کمی فعالیت کردید آنها را بازسازی کنید “. دلیلش آن است که بدن‌تان کالری‌های دریافتی را به مهم‌ترین وظیفه‌اش اختصاص می‌دهد: حمایت از بخش‌هایی از بدن‌ مانند قلب و مغز. اگر چیز زیادی از این کالری‌ها باقی نماند، انجام دادن کارهایی که انرژی بسیار زیادی نیاز دارند دشوارتر و کسل‌کننده‌تر به نظر می‌رسند.

نشانه‌ی # ۲ که کالری کافی دریافت نمی کنید : وزن‌تان تکان نمی‌خورد.

اگر قصد دارید کاهش وزنی دائمی تجربه کنید، کاهش شدید کالری‌های‌تان ممکن است بهترین راه نباشد. زایتلین می‌گوید: ”از آن‌جایی که بدن‌تان در وضعیت نجات به سر می‌برد سعی می‌کند به جای سوزاندن کالری با سرعت معمول، تا حد امکان کالری جذب کند، از این رو وزن‌تان ثابت می‌ماند“. نکته‌ی مثبت آن است که این فرآیند فوری نیست، پس نگران نباشید که چون اخیرا به اندازه‌ی کافی غذا نخورده‌اید، سوخت‌وسازتان را برای یک عمر خراب کرده‌اید. پویدنیک می‌گوید: ”زمان قابل توجه و کاهش وزن چشم‌گیری لازم است که بدن‌تان را در وضعیت گرسنگی قرار دهید “. زمان و کاهش وزن لازم برای ورود به وضعیت گرسنگی هیچ مقدار ثابتی ندارد؛ یک چیز فردی است.

مطلب مرتبط: غذاهایی که زیر ۱۰۰ کالری انرژی دارند

نشانه‌ی # ۳ که کالری کافی دریافت نمی کنید : دائما یبوست دارید.

دو دلیل وجود دارد که کم‌خوری می‌تواند منجر به یبوست شود. اول، اگر به اندازه‌ی کافی غذا نمی‌خورید ممکن است فیبر کافی دریافت نکنید، که کلید حفظ تحرک دستگاه گوارش‌تان است. اما زایتلن، که دریافته است بدن‌تان اغلب تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‌گیرد، می‌گوید وقتی به اندازه نمی‌خورید ممکن است آب بدن‌تان را نیز از دست بدهید. اگر احساس گرسنگی را نادیده بگیرید ممکن است تصادفا نشانه‌های تشنگی را نیز نادیده بگیرید. فیبر فقط در صورتی می‌تواند به وظیفه‌ی گوارش و فرستادن شما به دستشویی خوب عمل کند که در دستگاه گوارش‌تان آب کافی داشته باشید.

نشانه‌ی # ۴ که کالری کافی دریافت نمی کنید : دائما گرسنه‌ هستید.

بله، نشانه‌ی واضحی است، اما باید دقت کنید که نباید دائما احساس گرسنگی کنید. گرسنگی یعنی بدن‌تان دارد به شما یک علامت می‌دهد. پویدنیک می‌گوید: ” هورمون‌هایی که مهم‌ترین عامل ایجاد گرسنگی و سیری هستند لپتین، گرلین، و کوله‌سیستوکینون نام دارند. آنها با توجه به مقدار غذایی که می‌خورید تغییر می‌کنند و وقتی مقدار غذای کل‌تان را کاهش می‌دهید تحت تاثیر قرار می‌گیرند“. این هورمون‌ها با هم به مغز می‌گویند چه موقع غذا بخورید و چه موقع سیر هستید. پویدنیک می‌گوید وقتی به اندازه‌ی کافی غذا نمی‌خورید، آنها ساکت نمی‌‌نشینند – هم‌چنان فعال می‌مانند و مغزتان را تشویق می‌کنند غذای بیش‌تری بخواهد.

نشانه‌ی # ۵ که کالری کافی دریافت نمی کنید : به هرکسی که با شما زیاد حرف بزند می‌پرید.

این نشانه حتی یک اسم مستعار گیرا هم دارد: خَشمَنگی (hanger) یا خشم ناشی از گرسنگی. پویدنیک می‌گوید مقداری از این کج خلقی به دلیل از دست دادن جزء روانی و لذت‌بخش خوردن است. او توضیح می‌دهد که: ” آدم‌ها به دلایل گوناگون با خوراکی‌ها دلبستگی‌ روانی دارند. و این می‌تواند خرسندی عظیمی به همراه داشته باشد. به محض آن‌که حذفش کنید، احساسات منفی ایجاد می‌شود “.

اما هورمون‌ها هم مقداری از آن کج‌خلقی را مسبب می‌شوند. پویدنیک می‌گوید: ” معمولا این فرآیند زمانی شروع می‌شود که قند خون‌تان پایین باشد. اپی‌نفرین [ که آدرنالین نیز نامیده می‌شود] همراه با گرلین، که بین یک گیرنده و علامت گرسنگی در مغز پیوند ایجاد می‌کند، می‌تواند منجر به ایجاد خشمنگی شود“. و وقتی با تاثیرات روانشناسی محروم کردن خودتان از غذا ترکیب شود، خوردن کالری‌های بسیار کم راه ساده‌ای برای سرخوردگی و از کوره در رفتن به نظر می‌رسد.

نشانه‌ی # ۶ که کالری کافی دریافت نمی کنید : بیش‌تر اوقات به رژیم کم‌کالری‌تان می‌چسبید، اما گاهی کاملا کنترل‌تان را از دست می‌دهید.

لذت بردن بخشی از زندگی است و و هیچ اشکالی ندارد. حتی برای عاقل ماندن بسیار لازم است. به همین خاطر است که وقتی هرگز به خودتان اجازه‌ی لذت بردن نمی‌دهید، باعث می‌شود آن قدر زیاد بخورید که ممکن است خودتان را بیمار کنید. پویدنیک می‌گوید: ” وقتی خودتان را از چیزی محروم می‌کنید، وسوسه‌ی افراط در هنگام دسترسی به آن تقریبا غلبه‌ناپذیر می‌شود. می‌خواهید مطمئن شوید درعین حال که به اندازه‌ی کافی غذای سالم می‌خورید، آن میل روانشناختی به خوردن غذای عالی را نیز ارضا کنید که به شما احساس خرسندی می‌دهد. انکار خود‌تان می‌تواند منجر به رفتاری افراط‌گرایانه شود “.

مطلب مرتبط: ۷ توصیه برای پیشگیری از چاقی در فصل پاییز

نشانه‌ی # ۷ که کالری کافی دریافت نمی کنید : اغلب واقعا احساس تشنگی می‌کنید.

اگر به اندازه‌ی کافی نخورید، ممکن است الکترولیت‌های کلیدی را از دست بدهید، که مواد معدنی‌ای مانند کلسیم، سدیم، پتاسیم، و منیزیم در رژیم غذایی‌تان هستند. یک راه فهمیدن این که سطح الکترولیت‌هایتان پایین است، احساس تشنگی دائم است. پویدنیک می‌گوید: ” سدیم و پتاسیم سطح آب بدن‌تان را در حد مناسب نگه می‌دارند“. اگر فکر می‌کنید هر احساسی در شکم گرسنگی است، ممکن است آن علامت‌های تشنگی را از دست بدهید و آب را فراموش کنید. حتی اگر کالری کافی دریافت می‌کنید، حفظ آب کافی بدن غیرقابل بحث است.

خلاصه: محدود کردن بیش از حد کالری‌ها واقعا به سلامت ذهنی یا جسمانی‌تان کمک نمی‌کند.

اگر کاهش وزن چیزی است که می‌خواهید، احتمالا بتوانید کالری‌های‌تان را به شیوه‌ای واقع‌گرایانه کم کنید و نتایج‌اش را ببینید. زایتلین می‌گوید: ” شما می‌خواهید در حالی‌که به اندازه‌ی کافی برای حفظ سوخت‌وساز و عملکرد عادی بدن‌تان غذا می‌خورید، کاهشی در آن ایجاد کنید، پس ایده‌ی خوبی است که ورزش را به جزئی از روال روزانه‌تان تبدیل کنید. اگر بتوانید حداقل چهار بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه در هر روز فعالیت جسمانی داشته باشید و ۲۰۰-۳۰۰ کالری در روز کم کنید احتمالا قادر خواهید بود با سرعتی ثابت و پایدار وزن کم کنید“.

اگر مشخصا به اندازه‌ی کافی غذا نخورده باشید و ندانید چه قدر بیش‌تر باید بخورید چه؟

مطلب مرتبط: ۱۴ خوراکی های پیرکننده که باید بشناسید

روی کیفیت غذای‌تان تمرکز کنید نه کمیت آن. پویدنیک می‌گوید: ‌” میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، مغزها، و دانه‌ها مغذی‌ترین خوراکی‌های روی زمین هستند“. اگر رژیم‌تان را با این نوع مواد با کیفیت و سالم پر کنید، می‌توانید آن‌قدر بخورید که با علائم سرخوردگی ذکر شده در بالا خداحافظی کنید، اما هم‌چنان در مسیر رسیدن به اهداف سلامتی و تناسب اندام‌‌تان قرار داشته باشید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ اسما حسنی

منبع: سلف – self

نشانه هایی مبنی بر این که کالری کافی دریافت نمی کنید

مطالب مرتبط
۴ پیشنهاد ساده برای کاهش کالری در غذا
۲۰ کشور که از همه بیشتر چربی می‌خورند
۱۲ درس برای زوج ها که یک رابطه بادوام و شاد داشته باشند
۱۷ شیوه‌ سوزاندن کالری در تابستان امسال
۳۰ میان وعده با کالری کم تر از ۳۰ برای تابستان
خواص لوبیا سبز: ۱۰ فایده لوبیا سبز که باید بدانید
غذاهایی که زیر ۱۰۰ کالری انرژی دارند
۱۰ فعالیت کالری سوز بی‌دردسر برای آدم‌های پرمشغله
۱۰ ورزش شدید برای سوزاندن سریع کالری
۱۲ منبع غذایی چربی سالم که باید به طور منظم بخورید
یک رژیم لاغری هفتگی ۱۲۰۰ کالری برای کاهش ۹ کیلو در ۳ ماه
۱۴ خوراکی کم کالری برای زندگی سالم

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی