کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ رسوایی بزرگ دنیای کسب و کار

حرص و طمع پول، حتی دامن نام‌های بزرگ دنیای کسب و کار را هم می‌گیرد و هرچه این نام‌ها بزرگ‌تر باشد، تبعات رسوایی مالی برای آنها جدی‌تر خواهد بود. این‌روزها خبر رسوایی‌های بزرگ مالی در صدر اخبار جهان قرار دارد؛ شنیدن اخباری از رسوایی بزرگ “فولکس‌واگن” تا فساد مالی در فیفا، همه و همه از یک عامل مشترک یعنی “طمع” در بین نام‌های بزرگ حکایت دارد. در این نوشتار، به نقل از بخش مالی سی‌ان‌ان، به هفت رسوایی بزرگ در عالم کسب و کار اشاره می‌کنیم. در این نوشتار به ۷ رسوایی بزرگ دنیای کسب و کار پرداخته می شود که جهان کسب و کار را تکان دادند.

fraud-financial.jpg

رسوایی “فولکس‌واگن” در دستکاری تست آلایندگی

خسارت برآورد شده: بیش از ۸۷ میلیارد دلار

فولکس‌واگن، بزرگترین تولیدکننده خودروی جهان، به دستکاری و تقلب در آزمون آلایندگی خودروهای صادراتی خود به ایالات متحده اعتراف کرد. برملا شدن این رسوایی، به قیمت از دست دادن شغل “مارتین وینترکورن”، مدیرعامل سابق این کمپانی تمام شد. کمپانی فولکس‌واگن همچنین در بسیاری از کشورهای جهان مورد تحقیقات قضایی قرار گرفته است. بانک کردیت ‌سوئیس، هزینه‌های مالی این رسوایی را برای کمپانی فولکس‌واگن ۷۸ میلیارد یورو معادل ۸۷ میلیارد دلار برآورد کرده است درحالی‌که فولکس واگن با رد این ارقام، مبلغ فوق را بی‌معنی قلمداد کرده است.

مطلب مرتبط: ۱۰۱ ایده کسب و کار کوچک که آینده‌تان را می‌سازد

رسوایی در حسابرسی کمپانی “ورلدکام”

خسارت برآورد شده: ۱۰۷ میلیارد دلار

کمپانی ورلدکام زمانی دومین کمپانی بزرگ تلفن راه دور امریکا بود، اما مشخص شد که مدیران اجرایی این کمپانی سود این شرکت را در حسابرسی، ۱۱ میلیارد دلار بالاتر از سود واقعی اعلام کرده‌اند که پس از مشخص شدن این حفره ۱۱ میلیارد دلاری، ورلدکام در سال ۲۰۰۲ اعلام ورشکستگی کرد. این کلاهبرداری حسابداری، تا سال‌ها بزرگترین کلاهبرداری در تاریخ حسابرسی امریکا بود.

به‌دنبال این رسوایی، ده‌ها هزار شغل از بین رفت و “برنارد ابرز”، مدیرعامل این کمپانی در سال ۲۰۰۵، به ۲۵ سال حبس محکوم شد.

رسوایی در حسابرسی شرکت “انرون”

خسارت برآورد شده: ۷۴ میلیارد دلار

غول انرژی “انرون” در سال ۲۰۰۱، در یک رسوایی بزرگ مالی که از آن به‌عنوان بزرگترین پرونده ورشکستگی تاریخ امریکا یاد می‌شود، سقوط کرد. این کمپانی، با یک تقلب حرفه‌ای و جالب ازسوی مدیران خود، به زیر کشیده شد. به‌دنبال این رسوایی، هزاران کارمند یک‌شبه شاهد ناپدید شدن حساب بازنشستگی خود بودند؛ ارزش سهام انرون نیز از ۹۰ دلار و ۷۵ سنت به تنها ۶۷ سنت سقوط کرد.

کلاهبرداری “برنارد میداف” به شیوه پونزی

خسارت برآورد شده: ۲۰ میلیارد دلار

“برنارد میداف”، کارگزار بورس ومشاور سرمایه‌گذاری است که از او همچنین با عنوان بزرگترین کلاهبردار مالی جهان یاد می‌شود. وی توانسته بود با استفاده از ترفند مالی موسوم به “پونزی”، ظرف مدت ۱۵ سال، چیزی حدود ۲۰ میلیارد دلار از سهام‌داران کلاهبرداری کند. وی به جرم کلاهبرداری، به گذراندن ۱۵۰ سال حبس در زندان فدرال امریکا محکوم شد.

همچنین، در سال ۲۰۰۷ میلادی، پسرش “مارک”، در دومین سال دستگیری پدرش، خود را حلق‌آویز کرد که “برنی” خود را در این اتفاق مقصر دانست.

رسوایی دستکاری نرخ بهره بین‌بانکی موسوم به «لایبور»

خسارت برآورد شده: حدود ۹ میلیارد دلار جریمه

رسوایی “لایبور” در اواسط سال ۲۰۱۲ و پس از آنکه بانک بارکلیز اعتراف کرد که نرخ بهره بین‌بانکی مورد استفاده برای تعیین قیمت هزاران میلیارد دلار از محصولات مالی را دستکاری کرده، برملا شد. البته در این سروایی، بارکلیز تنها نبود و سایر بانک‌های بزرگ نیز دست داشتند که مجبور شدند به‌خاطر نقش‌شان در این رسوایی جرایم سنگینی بپردازند که میزان این جرایم تاکنون از ۹ میلیارد دلار فراتر رفته است.

سه سال پس از آغاز رسوایی دستکاری در نرخ بهره بین بانکی موسوم به “لایبور” دادگاهی در لندن تام هیس، کارگزار بانک یو.بی.اس سوئیس را به اتهام نقش داشتن در نرخ این بهره محاکمه کرد.

فساد مالی “پتروبراس”

خسارت برآورد شده: دو میلیارد دلار تا این لحظه

غول نفت و انرژی دولتی برزیل، یعنی کمپانی “پتروبراس”، ماهها در یک فساد مالی وسیع غرق شد. مقامات دادستانی برزیل، مدیران سابق این کمپانی را به انتقال میلیاردها دلار از حساب این شرکت به حساب‌های شخصی خود یا ارتشا به مقامات دولتی متهم کردند. در این فساد مالی، بیش از ۸۰ نفر، شامل سیاستمداران برجسته، به جرم پولشویی و ارتشا تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند. از این عملیات با عنوان «عملیات کارواش» نام برده می‌شود.

رسوایی حسابرسی کمپانی “المپیوس”

خسارت برآورد شده: یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار

مدیران سابق کمپانی مشهور “المپیوس”، پس از گذشت بیش از یک دهه، به کلاهبرداری ۱.۷ میلیارد دلاری خود اعتراف کردند. این رسوایی، کمپانی ژاپنی المپیوس را تا مرز نابودی پیش برد. رسوایی مالی المپیوس در اکتبر ۲۰۱۱ هنگامی که “مایکل وودفورد” مدیرعامل این کمپانی از پرداخت‌های غیرقانونی به ارزش ۱.۵ میلیارد پرده برداشت، برملا شد.


منبع: اقتصاد نیوز

منبع: آنتر پرینر

سایت کسب و کار بازده

۷ رسوایی بزرگ دنیای کسب و کارمطالب مرتبط
دورکاری: ۱۰ توصیه بسیار مفید برای دورکاری در منزل
حقوق بدون شغل: فنلاند به شهروندانش حقوق ماهانه می‌دهد
سرانجام اتاق مشترک ایران و آمریکا
۴ اشتباه شغلی رایج که به شما ضرر می زنند
۵ درس کسب و کار از مک دونالد
۴ روش برای تحول کسب و کار
کارآفرینی چیست ؟
بازده دارایی ها
کسب درآمد از اینستاگرام: ۴ روش کسب درآمد میلیاردی از اینستاگرام
۶ ترفند آسان و کاربردی برای مدیریت جیب تان
۵ گام تا کارآفرینی سازمانی
ایده های تبلیغاتی: ۱۰۵ ترفند بازاریابی و تبلیغات برای کسب و کارها

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی