کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۷ راه موثر برای درخواست کمک از دیگران

این توصیه‌های ساده میزان پذیرش درخواست‌های کمک شما توسط آدم‌ها را افزایش خواهد داد. این توصیه‌ها درمورد درخواست کمک از کسانی که می‌شناسیدشان صدق می‌کنند اما بعضی از آنها در موقعیت‌های مربوط به خدمات مشتریان نیز صادق هستند.

۷ راه موثر برای درخواست کمک از دیگران

۱. نشان بدهید که سعی کرده‌اید به خودتان کمک کنید.

آدم‌ها بیشتر مایلند به کسانی کمک کنند که ابتدا سعی کرده‌اند به خودشان کمک کنند. وقتی درخواست کمک می‌کنید، خیلی خلاصه درباره‌ی اینکه مستقلا هم تلاش‌تان را کرده‌اید توضیح دهید. به این طریق شخصی که از او درخواست کمک کرده‌اید می‌داند که شما سعی کرده‌اید قبل از درخواست کمک مشکل‌تان را به خودتان بفهمانید. (“من از طریق جست‌وجوی اینترنتی سعی کردم…”؛ “سعی کردم دستگاهم را راه‌اندازی مجدد کنم…”) سریع بروید سر اصل مطلب. تصور کنید که دارید یک فهرست کوتاه و تلگرافی تهیه می‌کنید، پس دقیق باشید.

مطلب مرتبط: ۶ روش که شریک زندگی شما به پیشبرد کارتان کمک می‌کند

۲. نشان دهید که قبلا به توصیه‌ی آن شخص عمل کرده‌اید.

وقتی تلاش می‌کنید به کسی کمک کنید و آن شخص به حرف‌تان گوش نمی‌دهد؛ اصلا حس جالبی نیست. آدم‌ها می‌خواهند به کسانی کمک کنند که مطمئن هستند به کمک یا توصیه‌ی پیشنهادی‌شان عمل می‌کنند. بنابراین، وقتی از کسی کمک می‌گیرید که انتظار می‌رود دوباره هم از او کمک بخواهید، مطمئن شوید که آن‌ شخص مطلع است شما به توصیه‌ی قبلی‌اش عمل کرده‌اید—و قدردان آن هستید.

۳. زمانبندی درخواست‌تان را در نظر بگیرید.

در اینجا یک مثال شخصی ارائه می‌شود: خانواده‌ی من عاشق این هستند که از من درباره‌ی مسائل مربوط به فناوری درخواست کمک کنند. بنابراین من سیاستی وضع کردم مبنی بر این که تقاضاهای مربوط به کمک گرفتن در حوزه‌ی فناوری فقط هر روز از ساعت ۷:۰۰ تا ۸:۰۰ عصر مجاز است. به این طریق، در کار و امور روزانه‌ام وقفه‌ای ایجاد نمی‌شود، و همچنین این محدوده‌ی زمانی آنقدرها هم دیر نیست؛ مثلا درست قبل از به رختخواب رفتن. این سیستم برای همه بسیار خوب جواب می‌دهد.

اگر مطمئن نیستید چه موقع مناسب‌ترین زمان برای درخواست کمک از یک شخص است، از او بپرسید. به جای اینکه یکباره درخواست‌تان را مطرح کنید، بگویید، “می‌خوام ازت در مورد چیزی درخواست کمک بکنم. فکر می‌کنی بهترین موقع برای اینکه در موردش صحبت کنیم کی هست؟”

۴. به تقدم و تاخر درخواست‌های کوچک و بزرگ توجه داشته باشید.

این‌ها فنونی مکارانه هستند و باید خیلی کم از آنها استفاده کرد. فن “درخواست کوچک – درخواست بزرگ” وقتی است که شما در ابتدا برای آن که شخص را به “بله” گفتن ترغیب کنید، قبل از درخواست بزرگتر، درخواست کوچکی می‌کنید. فن “درخواست بزرگ- درخواست کوچک” برعکس است. وقتی این فن اتفاق می‌افتد که درخواست بزرگی بکنید، درخواست‌تان رد شود، و بعد درخواست کوچکتری بکنید، که ظاهرا به خاطر درخواست نامعقولانه‌ی اول معقولانه‌تر به نظر می‌رسد.

مطلب مرتبط: نیاز به توجه: چرا همه ما به کمی توجه نیاز داریم

۵. کاری نکنید طرف حدس بزند چه می‌خواهید.

وقتی تقاضای کمک می‌کنید، مطمئن شوید که آن شخص دقیقا می‌داند شما چه می‌خواهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید همسرتان به شما عملا نشان بدهد چه باید بکنید، نه اینکه فقط کلامی به شما بگوید، مطمئن شوید که این را از او درخواست کرده باشید.

بعضی وقت‌ها اگر کسی خودبخود به شما پیشنهاد کمک بدهد و این کار را نکند حس خوبی خواهید داشت. هر چه بیشتر درخواست کمک مستقیم کردن در این موقعیت‌ها را تمرین کنید، این کار برایتان راحت تر می‌شود. من یک بچه دارم و اغلب مسافرت می‌کنم. من پی برده ام که غریبه‌ها معمولا خیلی خوشحال می‌شوند، در صورتی که از آنها تقاضا شود، به دیگران کمک کنند. بعضی اوقات آدم‌ها از پیشنهاد کمک دادن خجالت می‌کشند، یا ذهن‌شان آنقدر درگیر کار خودشان است که به پیشنهاد دادن فکر نمی‌کنند. کمک رسانی به غریبه‌ها عموما حال کمک‌کننده را بهتر می‌کند. با درخواست کمک کردن از کسی، در واقع به آن شخص فرصت می‌دهید تا حال و روحیه‌ی خودش را بهتر کند.

۶. با استفاده از کانال‌های متعدد درخواست بدهید.

در موقعیت‌های مربوط به خدمات مشتریان، اگر گزینه‌های متعددی برای درخواست کمک وجود دارد، ممکن است لازم باشد چند مورد از آنها را امتحان کنید تا آنچه را لازم دارید به‌دست بیاورید. بهترین کار، بسته به موقعیت، استفاده از تلفن، چت زنده، پیام‌های امن، ملاقات‌ رو در رو، و / یا توئیتر است. اگر در رابطه با یک موضوع خاص تلفن زدن بهترین انتخاب است، این که از استفاده از تلفن نترسید می‌تواند به طرز ویژه‌ای کمک‌کننده باشد. اگر در ابتدای کار پیشرفتی نداشتید، تلفن را قطع کنید و دوباره با یک نماینده‌ی دیگر امتحان کنید، یا به استفاده از یک کانال خدمات مشتری متفاوت تغییر وضعیت بدهید.

۷. کمک کنید.

اگر بیش از آنچه خودتان درخواست کمک می‌کنید به دیگران پیشنهاد کمک بدهید یا عملا به آنها کمک کنید، درخواست دادن آسان‌تر می‌شود، و آدم‌ها احتمالا بیشتر پذیرای درخواست‌های‌تان خواهند بود. در این میان همسران بالاخص همیشه درباره‌ی میزان سهم و مشارکت‌شان در یک رابطه اغراق می‌کنند—اگر فکر می‌کنید شما به شریک زندگی‌تان ۱.۲۵ تا ۱.۵ بار بیشتر از آنچه او به شما کمک می‌کند، کمک می‌کنید، به احتمال زیاد و در حقیقت این نسبت برای شما ۱.۱ است- پس این نوع تعصب و جانبداری را نیز در نظر داشته باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: psychologytoday

نویسنده: دکتر آلیس بویس

۷ راه موثر برای درخواست کمک از دیگران


 

مطالب مرتبط
۶ راه ایجاد روابط صمیمی در کسب و کار
اختلال شخصیت: ۱۰ نوع اختلال شخصیتی از خودشیفته تا سایکوپت
۶ روش تشخیص دروغگو در عرض چند ثانیه
سلامت روانی سیاستمداران: آن‌چه سیاست‌مداران از سلامت روان‌شان نمی‌گویند
زبان بدن چیست ؟
۵ حقیقت در مورد اسکیزوفرنی که باید بدانید
تاثیر پورنوگرافی در زندگی زناشویی
آداب در آغوش گرفتن که لام است بدانید و عمل کنید
۱۱ دلیل که چرا عاشق می شویم
۳ نکته مهم از جذابیت ظاهر افراد که باید بدانید
روانشناسی آرایش کردن : اسرار شگفت انگیز درباره آرایش
اختلال شخصیت پارانوئید:علائم، علت ها و درمان اختلال شخصیت پارانوئید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی