کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ گام موثر برای یادگیری سریع همه‌ چیز

یادگیری سریع همه‌ چیز با برداشتن ۵ گام موثر

یادگیری سریع همه‌ چیز مهم‌ترین موضوع زندگی امروز است. با مقایسه‌ی ساده میان آدم‌های معمولی و افراد موفق درمی‌یابیم کسانی که به موفقیت می‌رسند، بهتر از بقیه می‌دانند چگونه از جایگاه فعلی‌شان به سمت موفقیت حرکت کنند.

w-skills-twice-as-fast-1024x768

با وجود این‌که امروزه زمانِ بسیار محدودی برای یادگیری مهارت‌های جدید در اختیار دارید، می‌توانید به نحوه‌ی یادگیری‌تان شتابِ بیش‌تری دهید. اگر می‌خواهید زبان جدیدی بیاموزید، اطلاعات بیش‌تری در مورد بازار املاک به‌دست بیاورید، یا نحوه‌ی ایجاد یک کسب‌وکار جدید را یاد بگیرید، باید بدانید شخصی که سرعت یادگیریِ بالاتری داشته باشد، یک سر و گردن از همه بالاتر است. بنابراین یادگیری سریع همه‌ چیز  شما در وضعیت بهتری نسبت به دیگران قرار می دهد.

در ادامه ۵ گام موثر برای یادگیری سریع همه‌ چیز را به شما معرفی می‌کنیم.

۱. با اتخاذ یک روش مناسب، در زمان صرفه‌جویی کنید

وقتی می‌خواهید چیز جدیدی یاد بگیرید، اتخاذ یک روش مناسب برای انجام کار به صرفِ ساعت‌ها زمان می‌ارزد. نمی‌خواهیم بگوییم وقت گذاشتن برای انجام کار اهمیتِ چندانی ندارد، ولی پیش از آن باید روشی را انتخاب کنید که شما را به بهترین نتایج برساند.

برای مثال، فرض می‌کنیم دو نفر تصمیم دارند از بوستون به نیویورک رانندگی کنند. در این میان برای این‌که کدام‌یک زودتر به مقصد برسند، داشتنِ مهارت و تلاش، اهمیت چندانی ندارد؛ زیرا اگر یکی از راننده‌‌ها، سوار یک وانتِ قراضه باشد، و دیگری پشت یک فِراری نشسته باشد، کاملا مشخص است کدام‌یک زودتر به مقصد خواهند رسید.

روشی که انتخاب می‌کنید مانند خودرویی است که تبدیل به نیروی حرکت‌تان به سمت مقصد خواهد شد. برای یادگیریِ هر چیزی، روش‌های زیادی در اطراف‌تان وجود دارند که می‌توانید از یکی از آنها پیروی کنید و البته در این راه، “کارشناسانی” هستند که می‌توانید از آنها چیزهای زیاد بیاموزید. بنابراین باید وقت زیادی صرف کنید تا بفهمید فردی که به عنوان الگو و مربی بری خود انتخاب کرده‌اید، چه اعتباری می‌تواند به شما بدهد، و روش‌های وی چه‌قدر به سبک یادگیری‌تان نزدیک است تا بتوانید به یادگیری سریع همه‌ چیز برسید.

مطلب مرتبط: یادگیری ۱۰ چیز در ۱۰ دقیقه که زندگی شما را دگرگون می کند

۲. از قاعده‌ی ۲۰/۸۰ پیروی کنید

اگر تاکنون مطالب‌مان را دنبال کرده باشید، حتما در مورد اصلِ پارِتو چیزهایی خوانده‌اید.

این اصل توسط یک اقتصاددان ایتالیایی به نام ویلفردو پارِتو بنیان‌گذاری شده است که می‌گوید ۸۰ درصد دستاوردهای مطلوب‌تان (خروجی‌های‌تان) تنها از ۲۰ درصد سعی و تلاش‌تان (ورودی‌های‌تان) سرچشمه می‌گیرند.

البته با این‌که نسبتِ دقیق میان این ورودی‌ها و خروجی‌ها بستگی به شرایط و موقعیت‌های مختلف دارد، ولی اگر از این زاویه به اطراف‌تان بنگرید در خواهید یافت که:

 • ۲۰ درصد آدم‌هایی که در زندگی‌تان وجود دارند ۸۰ درصد شادی‌های زندگی‌تان را می‌سازند
 • ۲۰ درصد مشتریان‌تان ۸۰ درصد فروش‌تان را به خود اختصاص می‌دهند
 • ۲۰ درصد روش‌های یادگیری‌تان به ۸۰ درصد آموخته‌های مطلوب‌تان منجر می‌شوند

وقتی می‌خواهید چیزی را یاد بگیرید، احساس می‌کنید چیزهای زیادی در آن مورد وجود دارد که نمی‌دانید، ‌بنابراین ممکن است بیهوده به این طرف و آن طرف بروید. این کار فقط وقت‌تان را هدر می‌دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فقط بر یکی دو موضوعی تمرکز کنید که می‌توانند شما را دقیقا به آن‌چه می‌خواهید برسانند و در موردشان تلاش مضاعف به خرج دهید.

برای مثال، اگر می‌خواهید تابستان امسال به اسپانیا بروید و حداکثر تا قبل از آن باید زبان اسپانیولی یاد بگیرید، به جای خواندن و نوشتنِ اسپانیولی، بهتر است حرف زدن با این زبان را بیاموزید. یا مثلا به جای این‌که برای راضی کردن یک مشتری که فقط ماهانه ۳۷ دلار برای‌تان سود دارد، بهتر است دَه برابر وقت و تلاش‌تان را صرفِ یک مشتری کنید که ماهانه ۱۰۰۰ دلار به شما سود می‌رساند.

۳. یادگیری به همراهِ عمل

مدت‌ها است که روش غوطه‌وری یکی از بهترین روش‌های یادگیری بوده است. و بر اساس پژوهش‌ها، میزانِ به خاطرسپاریِ مطالب جدید به این‌گونه است که:

 • ۵ درصد مطالب جدیدی که از راه گوش دادن به سخنرانی یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.
 • ۱۰ درصد مطالب جدیدی که از راه مطالعه کردن یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.
 • ۲۰ درصد مطالب جدیدی که از راه صوتی – تصویری یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.
 • ۳۰ درصد مطالب جدیدی که از راه مشاهده‌ی عملیِ مطالب یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.
 • ۵۰ درصد مطالب جدیدی که از راه شرکت در جلساتی گروهی یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.
 • ۷۵ درصد مطالب جدیدی که از راه عملی یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.
 • ۹۰ درصد مطالب جدیدی که از راه استفاده‌ی فوری از آن مطالب یاد می‌گیریم، به یادمان می‌مانند.

به یاد بیاورید چگونه بسکتبال، دوچرخه‌سواری یا شنا یاد گرفتید. به جای مشاهده‌ی ویدئوهای آموزشی یا خواندن یک مطلب در مورد چگونگی انجام یک عمل، بهترین و سریع‌ترین روشِ یادگیری این است که پا به میدان بگذارید و از اشتباهات‌تان تجربه کسب کنید.

۴. یک مربی انتخاب کنید

از غول‌های کسب‌وکار گرفته تا ورزشکاران حرفه‌ای، همه‌ی آدم‌هایی که به سطوح بالا دست یافته‌اند، یک موردِ مشترک دارند: مربی خوب.

طبق گفته‌های نویسنده‌ی مشهوری به نام ست گودین، ممکن است به پنج دلیل کارتان را نیمه‌کاره رها کنید:

 • زمان را از دست بدهید و دیگر وقتِ کافی نداشته باشید
 • پول‌تان تمام شود
 • از ادامه‌ی راه بترسید
 • انگیزه‌ی جدی برای ادامه نداشته باشید
 • علاقه‌تان را از دست بدهید

یک مربی می‌تواند نقاط کور راه را نشان‌تان دهد که خودتان به تنهایی ‌نمی‌توانید آنها را بیابید، و راهنمایی‌تان می‌کند تا لحظات سختی را که در مسیر یادگیریِ یک چیز جدید ناگزیر با آنها روبه‌رو می‌شوید، به خوبی پشت سر بگذارید.

مطلب مرتبط : راه های افزایش یادگیری در روزهای پر استرس امتحان

همه‌ی مربیان لزوما مثل تونی رابینز نیستند که سالانه یک میلیون دلار از شما پول طلب کنند؛ حتی لازم نیست سالی ۱۰۰۰ دلار هم خرج کنید. اگر می‌خواهید یک زبان جدید یاد بگیرید، یک معلم زبان با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از این‌ها می‌تواند به شما کمک کند؛ و همین‌طور اگر می‌خواهید کار با یک دستگاه را بیاموزید، می‌توانید به راحتی یک معلم خصوصی بگیرید.

نکته‌ی مهم این‌جا است که از این مسیر ناشناخته به تنهایی عبور نکنید. شخصی که بتواند مسئولیت‌پذیر و پاسخ‌گو نگه‌تان دارد، شما را کیلومترها جلو خواهد انداخت.

۵. فرآیند کلی از عملکرد لحظه‌ای مهم‌تر است

انجامِ کار غالبا برای بیشتر آدم‌ها سخت‌ترین چیز است. اشتباهِ رایجی که عموما بیشتر آدم‌ها در یادگیری یک چیز جدید مرتکب می‌شوند این است که به جای فرآیند کلی، بر عملکردهای لحظه‌ای تمرکز می‌کنند. تا وقتی که بخش عمده‌ای از کارهای پیش روی‌تان را انجام نداده باشید، نباید به سرعت انتظارِ نتایج مناسب و مطلوب داشته باشید.

مثلا یک نویسنده بدون این‌که اهمیت چندانی به نتایج مقطعی بدهد، باید بنشیند و روزانه حداقل ۵۰۰ کلمه بنویسد؛ یک ورزشکار بدون توجه به تنبلی و احساس سختی، باید هر روز صبح زود بیدار شود و به تمرین بپردازد؛ یک زبان‌آموز بدون نگرانی از ارتکاب اشتباه یا احساس ناراحتی و مشقت، باید هر روز خودش را مجبور کند به زبان جدید حرف بزند.

’هفتاد درصدِ موفقیت در زندگی ناشی از آن است که بتوانید خود را در معرض همه‌ چیز قرار دهید‘ – وودی الن

شاید برداشتنِ این پنج گام آن‌قدر جذاب و خواستنی به نظر نرسد، ولی راهِ مطمئنی برای  یادگیری سریع همه‌ چیز  و رسیدن به هر چیزی است که در زندگی و کسب‌وکارتان در آرزوی‌اش هستید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: لایف هک

نویسنده: شان کیم

۵ گامِ موثر برای یادگیری سریع همه‌ چیز


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی