کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ کشور که بیش‌ترین آسیب را به محیط زیست وارد می‌کنند

هر سال شاخص عملکرد زیست محیطی دانشگاه ییل (ای‌پی‌آی) ۱۸۰ کشور را بر اساس شیوه‌ی حمایت آنها از محیط زیست شامل سلامتی انسان و اکوسیستم(زیست‌بوم) آسیب‌پذیر رتبه‌بندی می‌کند.

a-displaced-somali-woman-sits-outside-her-temporary-dwelling-after-fleeing-famine-in-the-marka-lower-shebbele-regions-to-the-capital-mogadishu-september-20-2014-reutersfeisal-omar

ای‌پی‌آی بر اساس معیارهای خاصی از ۱ تا ۱۰۰ به کشورها امتیاز می‌دهد و شاخص را تدوین می‌کند. میانگین چند امتیاز مجزا برای همه‌ی کشورها گرفته می‌شود تا رتبه‌بندی ایجاد شود.

کشورهایی که بیش‌ترین آسیب را وارد می‌کنند، چند ویژگی مشترک دارند. آنها غالبا فقیر و تجزیه شده در اثر مناقشات هستند و مشکلات جدی در اثر خشک‌سالی و تخریب محیط‌ زیست دارند.

قبلا ۵ کشور برتر را برای‌تان گزارش کردیم. در این نوشتار ۵ کشوری که مطابق با گزارش سال ۲۰۱۶ بیش‌ترین آسیب را به محیط زیست می‌زنند، می‌بینیم:

 

شماره‌ی ۱۸۰. سومالی: ۲۷.۶۶

 

no-180-somalia-2766

سومالی کم‌ترین امتیاز را در شاخص ای‌پی‌آی کسب کرد، آن هم به یک دلیل: چندین دهه است که این کشور در مناقشه و کشمکش به سر می‌برد. جناح‌هایی که در جنگ با هم هستند، مانند گروه تروریستی الشباب، دائما برای در دست گرفتن کنترل کشور مبارزه می‌کنند.

در زمینه‌ی مسائل بهداشتی رتبه‌ی ۱۶۸ام، در آب و فاضلاب ۱۷۶ام، در ماهی‌گیری رتبه‌ی ۱۰۰ام، و در تنوع زیستی و حفاظت از زیست‌گاه طبیعی رتبه‌ی ۱۷۹ام را دارد.

نداشتن اقتدار سبب رشد دزدی دریایی شده‌است، و ماهی‌گیری غیرقانونی سومالی ذخائر ماهی را در سواحل آن نابود کرده‌است. بسیاری از سومالیایی‌ها دسترسی به آب تمیز و بهداشت مناسب ندارند.

 

شماره‌ی ۱۷۹. اریتره: ۳۶.۷۳

no-179-eritrea-3673

ارتیره با تفاوت کمی قبل از سومالی و در رتبه‌ی ۱۷۹ قرار می‌گیرد. ۶۶ درصد از مردم ارتیره زیر خط فقر زندگی می‌کنند، و این کشور از خشکسالی و قحطی بی‌حد و حصری رنج می‌برد.

در زمینه‌ی بهداشت رتبه‌ی ۱۶۰‌ام، در کیفیت هوا رتبه‌ی ۱۰۵ام، در آب و فاضلاب رتبه‌ی ۱۶۸ام، و در تنوع زیستی و زیست‌گاه طبیعی رتبه‌ی ۱۶۵ام را دارد.

مناقشات و درگیری‌ها نیز یکی از مشکلات دائمی در ایتره است، و ارتش آن اغلب در مرزها در حال جنگ با همسایگان‌اش اتیوپی و جیبوتی است.

اما ارتیره منابع معدنی زیادی دارد، و دولت آن امیدوار است اقتصاد را از طریق بخش معدن شکوفا کند.

 

شماره‌ی ۱۷۸. ماداگاسکار: ۳۷.۱۰

no-178-madagascar-3710

ماداگاسکار رتبه‌ی سوم را در این فهرست دارد. این کشور نیز مانند سومالی به شدت توسعه نیافته است و در میان فقیرترین کشورهای جهان جای دارد.

در زمینه‌ی بهداشت رتبه‌ی ۱۷۸ام، در کیفیت هوا رتبه‌ی ۱۳۰ام، در آب و فاضلاب رتبه‌ی ۱۷۷ام، و در تنوع زیستی و زیست‌گاه طبیعی رتبه‌ی ۱۳۲ام را دارد.

ماداگاسکار علی‌رغم رتبه‌ی پایین‌اش در این شاخص، مقام بیستم را در زمینه‌ی کشاورزی دارد، احتمالا به این دلیل که بیش‌تر اهالی آن به شیوه‌های سنتی کشاورزی می‌کنند.

با این حال ماداگاسکار یکی از کشورهایی است که بیش‌ترین گوناگونی زیستی را در کره‌ی زمین دارد- با داشتن گونه‌هایی که در هیچ جای دیگر کره‌ی زمین یافت نمی‌شود- بنابراین مراقبت از محیط زیست آن در برابر قطع غیرقانونی درختان، امری حیاتی است.

 

شماره‌ی ۱۷۷. نیجر: ۳۷.۴۸

no-177-niger-3748

نیجر در جایگاه ۱۷۷ام قرار گرفت. این کشور بر اساس شاخص توسعه انسانی سازمان ملل متحد دائما در میان پایین‌ترین کشورها قرار دارد، و از خشکسالی و بیابانی شدن (تبدیل زمین کشت‌پذیر به صحرا در اثر سهل‌انگاری یا عوامل طبیعی) گسترده رنج می‌برد.

در زمینه‌ی بهداشت رتبه‌ی ۱۸۰ام، در کیفیت هوا رتبه‌ی ۱۵۹ام، در آب و فاضلاب رتبه‌ی ۱۷۹ام، و در منابع آبی رتبه‌ی ۱۶۸ام را دارد.

مشکلات نیجر در زمینه‌ی بهداشت بسیار گسترده است، و بسیاری از مردم در نواحی روستایی توالت و آب آشامیدنی تمیز ندارند.

اما این کشور در حال پیشرفت است. طی ۲۰ سال گذشته، کشاورزان نیجر بیش از ۲۰۰ میلیون درخت برای مبارزه با بیابانی شدن کاشته‌اند.

شماره‌ی ۱۷۶: افغانستان: ۳۷.۵۰

 

no-176-afghanistan-3750

افغانستان با تفاوت کمی بعد از نیجر و در رتبه‌ی ۱۷۶ قرار می‌گیرد. این کشور به مدت چندین دهه مشغول درگیری و مناقشات بوده‌است، بنابراین مراقبت از اکوسیستم و بهبود زیرساخت‌های بهداشت و سلامت در اولویت نبوده‌است.

در زمینه‌ی بهداشت رتبه‌ی ۱۳۹ام، ، در آب و فاضلاب رتبه‌ی ۱۶۱ام، و در تنوع زیستی و زیست‌گاه طبیعی رتبه‌ی ۱۷۸ام را دارد.

جنگل‌زدایی همچنان یک مشکل در حال پیشرفت در افغانستان است، زیرا بسیاری از افغان‌های فقیر برای گرم کردن خانه‌های‌شان در زمستان‌های سخت از بخاری‌های هیزمی استفاده می‌کنند. همچنین، حدود یک سوم از افغان‌ها تغذیه‌ی مناسب ندارند.

ترجمه: تحریریه نشریه بازده
منبع: بیزینس اینسایدر
//بازده//

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی