کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ چیز در ایران و جهان که باید امروز بدانید

امیر پوریانسب

امیر پوریانسب

۱) پیشتازهای انتخابات ریاست جمهوری در نیویورک برنده شدند. پیشتاز جمهوریخواه دونالد ترامپ و وزیر امور خارجه سابق امریکا هیلاری کلینتون پس از پیروزی درون حزبی در نیویورک از نامزدهای رقیب پیش افتادند. ترامپ ۶۰% آراء و ۸۹ رای از ۹۲ رای نمایندگان جمهوری خواه را گرفت. از طرف دموکرات‌ها کلینتون ۵۷.۹ درصد آراء و ۱۳۵ رای از ۲۳۹ رای نمایندگان را به خود اختصاص داد.

۲) اروپا شکایت ضدتراست علیه گوگل تنظیم کرد. کمیسیون اروپا در رابطه با سیستم عامل اندروید یک شکایت آنتی‌تراست یا ضدانحصارگری علیه گوگل تنظیم کرد. مارگریت وستاگر رییس نهاد رقابت اروپا در کنفرانس مطبوعاتی گفت گوگل درصدد است یک استراتژی تمامیت خواه روی موبایل برای برای حفاظت و توسعه‌ی موضوع مسلط خود را دنبال کند.

گوگل ۳ ماه وقت دارد تا رسما به این دعوا پاسخ دهد، و در برابر جریمه‌ی ۷.۴ میلیارد دلاری یعنی در حدود ۱۰% درآمد ۲۰۱۵ خود در دادگاه دفاع کند.

۳) نقره جوشید. افزایش ۳ درصدی نقره در روز سه شنبه این فلز گران بها را به هر اونس ۱۶.۷ دلار رساند. این بالاترین سطح در ۱۰ ماه گذشته است. جانی توس تحلیلگر بازار فلزات گران‌بها می‌گوید در هفته‌ی گذشته نقره بر اساس نسبت طلا به نقره توجه بازار را به خود جلب کرد. به این صورت که بعضی از دست اندرکاران بازار با نگاه به نسبت قیمتی نقره به طلا و عملکرد خیره‌کننده اخیر طلا به نقره اقبال نشان دادند و باعث شدند قیمت نقره بالا برود.

۴) بازار سهام باز هم شاهد کاهش‌های مکرر بود. این بازار که از ۱۸ فروردین کاهش را  تجربه کرد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در این مدت از ۸۰.۸۵۳ واحد به ۷۷۹۸۵ واحد در اول هفته‌ی گذشته سقوط کرد. در هفته گذشته شاخص کل به سقوط ادامه داد ولی در نقطه ۷۷۵۱۶ با مقاومت روبه رو شد و در سه روز پایانی در اطراف ۷۸.۳۰۰۰ واحد آرام گرفت. با توجه به صحبت‌های اخیر رییس سازمان بورس و نیز عدم وقوع اتفاقی شگرف در اقتصاد ایران به نظر می‌رسد در هفته‌های جاری شاهد کاهش بیش تری در شاخص کل باشیم. شاخص کل از اوایل دی و بهمن ۱۳۹۴ که در حدود ۶۱۵۰۰ مانور می‌داد تا پایان اسفند ۱۳۹۴ در حدود ۳۰ درصد رشد را تجربه کرد. کارشناسان معتقدند این رشد عمدتا به خاطر انتظارات پساتحریم حادث شد و ناشی از تغییر اطلاعات بنیادی شرکت‌های بورسی نیست.

۵) باراک اوباما به ایران می‌آید. به گفته بعضی از خبرگزاری‌های داخلی باراک اوباما با ارسال دو نامه به رهبر انقلاب تقاضا کرده است که دیداری با حسن روحانی رییس‌جمهوری کشورمان داشته باشد. به گفته‌ی همین منابع با درخواست او موافقت شده است. اگر این اتفاق رخ دهد این نخستین بار است که پس از انقلاب دو رییس جمهور ایران و امریکا با هم دیدار خواهند کرد. این دیدار میتواند پیامدهای مهمی را برای تنش زدایی دو کشور و آغاز دوران صلح داشته باشد.

نویسنده: امیر پوریانسب

سایت کسب و کار بازده

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

  1. کامارو گفت:

    نکات جالب و سودمندی است… سپاس از شا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی