کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ پیامد برداشته شدن تحریم های ایران از نگاه بی‌‌بی‌‌سی

بی بی‌سی نوشت: تحریم های اقتصادی ایران برداشته شد؛ ولی این امر برای ایران و جهان چه پیامدهایی خواهد داشت؟

تحریم های ایران

وبسایت «بی بی‌سی» در گزارشی به بررسی ۵ نتیجه و پیامد اجرای برجام و لغو تحریم های ایران پرداخت. در این گزارش، نتایج اجرای برجام به شکل زیر معرفی شده است:

 ۱) هم اکنون یک بحران بزرگ از میان برداشته شده است

ایران می‌گوید این بحران بی‌مورد بوده و پافشاری می‌کند که هیچ گاه دنبال بمب اتمی نبوده است. ولی گروه ۱+۵ می‌گوید اکنون جهان امن تر شده است. جایگزین این توافق می‌توانست حمله‌ای جنگی به تاسیسات هسته‌ای ایران باشد که خود می‌توانست یک جنگ منطقه‌ای را دامن بزند و با این کار، قدرتهای بزرگ را درگیر کند.

منتقدان، از جمله نخست وزیر رژیم صهیونیستی، می‌گویند این توافقنامه ایران را آماده می‌کند تا در ۱۵ سال آینده به قدرت هسته‌ای تبدیل شود. آنها می‌گویند برداشتن تحریم‌ها ایران را یک قدرت اقتصادی خواهد کرد و توانش را برای اداره کردن جنگ در منطقه افزایش خواهد داد.

  ۲) همسایگان عرب ایران نگران هستند

برای ایران، ده سال تحریم‌های فلج‌کننده و انزوای جهانی به پایان رسیده است. این توافق به تهران کمک می‌کند تا دوباره عضو کنشگر جامعه جهانی شود. و این کار سرانجام موضع ایران را در منطقه تقویت می‌کند؛ ولی کشورهای عرب نگران گسترش نفوذ ایران هستند. کشورهای خلیج فارس که فرمانروایان سنی مذهب دارند برداشتن تحریم‌ها را تهدید و نشانه‌ای از این می‌دانند که غرب به خرج آنها به ایران نزدیک شده است. آنها از این می‌ترسند که ایران در مداخله‌های خود در درگیری‌های عراق و سوریه و یمن جسورتر شود. امریکا و دیگر قدرتهای غربی دنبال این هستند که در نبرد با گروه تروریستی داعش و پایان دادن به درگیری‌های سوریه از ایران کمک بگیرند. بازار سهام کشورهای عرب نیز به تازگی سقوط کرد.

۳) ایران جهش اقتصادی خواهد داشت

برداشتن تحریم‌ها درهای اقتصاد ایران را به روی سرمایه و بازرگانی جهانی باز کرده است؛ کشوری که یکی از بزرگترین بازارهای نوظهور و دست نخورده به شمار می‌رود.

اکنون ایران می‌تواند به بازار نفت بازگردد و پیش‌بینی می‌شود روزی ۳۰۰ هزار بشکه بیشتر صادر کند. هرچند که این کار به کاهش بهای نفت در سرتاسر جهان کمک خواهد کرد.

ایران به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار پول دسترسی خواهد یافت که در بانک‌های خارجی مسدود شده بودند. شاید این پول در راه واردات کالا و خدمات برای نوسازی بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایران به کار گرفته شود. مدتی است ایران برای خرید هواپیمای مسافربری ایرباس سرگرم گفت‌وگو است.

۴) بعید است روابط ایران و امریکا بهبود پیدا کند

کمابیش چهار سال گفت‌وگوهای پنهان و آشکار میان ایران و امریکا – که هیچ رابطه دیپلماتیک با هم ندارند – به نهایی شدن توافق هسته‌ای کمک کرد. ایران و امریکا مهم‌ترین مایه تنش میان خود را از میان برداشته‌اند. ولی مشکل بزرگ همچنان سر جای خود مانده است. رهبر معظم ایران نیز به همان اندازه از کارهای امریکا در منطقه و نیت آن در ایران، نگران است. او خاطرنشان کرده توافق هسته‌ای باعث آن نخواهد شد که راه برای ارتباط با امریکا در دیگر حوزه‌ها باز شود.

۵) تحقق یافتن وعده‌های روحانی

رییس‌جمهوری ایران، روز برداشته شدن تحریم‌ها را «برگ زرینی» در تاریخ این کشور خواند. ولی هرچند تحریم‌ها برداشته شده، ایرانی‌ها به این زودی هیچ گونه سود آنی به چشم نخواهند دید مگر اینکه خانه تکانی گسترده‌ای در اقتصاد رخ دهد که حتی با بهترین تخمین ها، انجامش شاید یک یا دو سال دیگر به طول انجامد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

موضوع محوری:

برداشته شدن تحریم‌های ایران

بازده

http://www.bazdeh.org/news/3613

مطالب مرتبط
۶ راه طلایی که آینده مالی بهتری داشته باشیم
وقتی من دشمن می‌شود
۴ مزیت بزرگ توافق هسته‌ای برای اقتصاد ایران
ظریف گره‌ی حضور پرقدرت هندی‌ها در پروژه‌های اقتصادی ایران را باز کرد
۱۰ شهر جدید در ایران ساخته خواهد شد
برقراری سوئیفت به‌محض لغو تحریم
صعود ۱۲ پله‌ای ایران در رده‌بندی فضای کسب و کار
تراز تجاری ایران برای نخستین بار مثبت شد
کوهی عجیب در ایران که ایدز را درمان می کند
وضعیت فروش تویوتا و لکسوس در ایران
فاجعه‌ی مصرف نوشابه در ایران
قرارداد بین ایران و رنو نیسان منعقد شد

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی