کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ علامت خطر که فرزند شما مواد مخدر مصرف می‌کند

بزرگ کردن یک نوجوان می‌تواند دشوار باشد، اما زندگی با نوجوانی که از اعتیاد رنج می‌برد و در دام مواد مخدر گرفتار شده است مجموعه‌ای از چالش‌های جدید را ایجاد می‌کند که لازم است با ظرافت برطرف شود. این را جانی پاتوت، مدیرعامل مرکز بازپروری شروع جدید می‌گوید، که مرکز پیشگام در برنامه‌ی درمان اقامتی نوجوانان در جنوب غربی امریکا است و در سراسر این کشور به عنوان بازتوان‌بخشی به نوجوانان شناخته‌شده است. پاتوت بینش‌هایش را در قالب ۵ نشانه‌ی هشداردهنده ارائه می‌کند. پدر و مادرهایی که گمان می‌کنند فرزندشان در حال استفاده از مواد مخدر یا الکل است، باید به دنبال این نشانه‌ها باشند- نشانه‌های هشداردهنده‌ای که می‌تواند تفاوت بین آینده‌ای روشن و یک زندگی سراسر کشمکش باشد.

مواد مخدر

پاتوت می‌گوید: “بسیاری از پدر و مادرها به من می‌گویند از فهمیدن این‌که فرزند نوجوان‌شان مواد مخدر یا الکل مصرف می‌کند، غافل‌گیر شده‌اند.” من می‌خواهم به آموزش این پدر و مادرها کمک کنم تا قبل از این‌که خیلی برای فرزندشان دیر شود، به دنبال این نشانه‌ها باشند. او این ۵ نشانه را فهرست کرده‌است:

۱. تغییرات روحیه وقتی فرزند مواد مصرف می‌کند، یکی از نشانه‌های ابتدایی که پدر و مادرها متوجه خواهندشد این است که به نظر می‌رسد او فرد دیگری شده‌است. فرزندی که مواد مصرف می‌کند ممکن است ناگهان در خودش فرو برود یا رفتاری خشمگین داشته‌باشد. اگر فرزندتان زمانی شاد و سرزنده بوده‌است، این می‌تواند یک نشانه‌ی تکان‌دهنده باشد. پاتوت هشدار می‌دهد “اگر به فرزندتان نزدیک شوید و احتمال مصرف مواد را پیش بکشید، او عصبانی می‌شود یا حالت تدافعی به خود می‌گیرد، که این به خودی خود می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکل مصرف مواد باشد و شاید بازپروری آن نوجوان ضروری باشد.”

۲. تغییر الگوی خواب بعید نیست که مصرف مواد سبب تغییر در الگوی خواب فرزند شود. پاتوت می‌گوید: “بیدار ماندن در تمام طول شب و خوابیدن تا بعد از ظهر برای نوجوان‌ها غیرعادی نیست، اما اگر متوجه تغییر فاحش در عادات خواب فرزندتان شدید، قطعا این موضوعی درخور توجه است.” آیا فرزندتان در طول روز بیش‌تر یا در شب کم‌تر می‌خوابد؟ آیا تمام مدت خسته به نظر می‌رسد؟ این‌ها می‌تواند نشانه‌ی شروع اعتیاد باشد.

۳. عدم راستگویی فرزند برای پنهان نگه‌داشتن اعتیاد مجبور است دروغ بگوید – مکررا. فرزندانی که مواد مصرف می‌کنند دروغ می‌گویند تا جایی را که بوده‌اند و کاری را که به آن مشغول بوده‌اند، مخفی کنند. پاتوت به پدر و مادرها می‌گوید: “بهترین راه برای تشخیص این رفتار مشکوک این است که درباره‌ی جزییات سوال بپرسید، مانند اسم دوستان، داستان فیلمی که ادعا می‌کند دیده‌است، یا جزییات خاص دیگر که اگر راست بگویند نباید برایشان مشکل باشد.” نوجوان‌ها برای این‌که هم‌چنان برای موادشان پول بپردازند اغلب به دزدیدن پول از پدر و مادر، خواهر و برادر، دوستان، و افراد نزدیک دیگر روی می‌آورند. وقتی فرزند مکررا درخواست پول بیش‌تر می‌کند، یا وقتی پولی در خانه گم شده‌است، مهم است که علت آن مشخص شود.

۴. کاهش وزن وقتی فرزند به‌طور مرتب مواد مصرف می‌کند، و مخصوصا اگر مدتی است که این کار را می‌کند، شاید پدر و مادرها متوجه کاهش یافتن وزن او شوند. پاتوت می‌گوید: “مشاهده‌ی کاهش وزن همیشه آسان نیست، بنابراین هوشمندانه است که به دنبال نشانه‌ی کاهش اشتها یا پوشیدن لباس‌های بزرگ برای پوشش دادن تغییرات جسمانی باشید.” ممکن است کاهش وزن به‌طور ناگهانی بروز کند و کاملا چشمگیر باشد.

۵. انزوا وقتی فرزند مواد مصرف می‌کند، ممکن است پدر و مادرها پی‌ببرند که او مدام بیش‌تر و بیش‌تر منزوی می‌شود. اگر پدر و مادرها متوجه شوند فرزند از موقعیت‌های اجتماعی گریزان است یا وقت زیادی را در تنهایی سپری می‌کند، و بی‌صدا در اتاق‌اش است، باید بدانند که این می‌تواند نشانه‌ی آن باشد که نوجوان‌شان مواد مصرف می‌کند.

پاتوت توضیح می‌دهد: “فرزندان به‌طور طبیعی اجتماعی هستند و دوست دارند با همتایان‌شان باشند. اگر فرزندتان دیگر با دوستان‌اش وقت نمی‌گذراند و اخیرا بیش‌تر وقت‌اش را در تنهایی سپری کرده‌است، عاقلانه است که مشکوک شوید و بررسی کنید علت این انزوا چیست.” مهم است به یاد داشته‌باشید که هر یک از این نشانه‌های هشداردهنده می‌تواند در اثر تعدادی از وضعیت‌های زندگی فرزندتان، از قبیل قلدری یا مشکلات سلامتی اساسی باشد. با این حال، اگر پدر و مادرها متوجه بیش از یکی از این نشانه‌ها به‌طور هم‌زمان شدند، باید احتمال سوءمصرف فرزند نوجوان‌شان از مواد مخدر را در نظر داشته‌باشند.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:positivemed

موضوع محوری:

مواد مخدر

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۹۱۲ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی