کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ عادت روانشناختی خطرناک که توانایی فکری تان را محدود می‌کنند

چه عادت روانشناختی توانایی فکری تان را محدود کرده و عملکرد ذهنی شما را مختل میکند؟ مغزمان مانند پردازنده‌ی رایانه است: قدرت پردازش یا منابع هوشی محدود دارد که در محدوده‌ی زمانی معین می‌توان از آن استفاده کرد. انجام هرگونه کار چالشی و سخت (یا هر حالت هیجانی) که بیش از اندازه‌ قدرت فکری‌مان را مشغول کند، بر توانایی مان در تمرکز، توجه، قدرت حل مشکل، یا استفاده از دیگر توانایی های شناختی‌مان تاثیر می‌گذارد: و در نتیجه، عملکرد ضریب هوشی‌مان موقتا پایین می‌آید.

عادت روانشناختی

برای روشن‌تر شدن مفهوم این اصل، سعی کنید همزمان با قدم زدن، از عدد ۱۰۰۰ تا ۱ را هفت رقم در میان بشمرید (۱۰۰۰، ۹۹۳، ۹۸۶، و…) بعد از مدتی کوتاه سر جای‌تان می‌ایستید. چرا؟ مغزتان برای انجام این محاسبه‌ی ریاضی باید به سختی کار کند، و قدرت کافی ندارد تا به پاهای‌تان فرمان دهد یکی بعد از دیگری رو به جلو حرکت کنند.

بیش‌تر کارهای چالشیِ معمول در زندگی تاثیری چشمگیر بر توانایی مان در انجام کار یا مطالعه‌ ندارند. بسیاری از ما می‌توانیم همزمان با انجام تکالیف مدرسه به آهنگ گوش دهیم و در حالی‌که غرق کتاب هستیم، غذا هم بخوریم.

با وجود این، برخی عادات روان‌شناختی می‌توانند آن‌چنان منابع هوشی را مصرف کنند که ظرفیت‌های شناختی‌مان را به شدت کاهش دهند. آدم‌هایی اندک از آثار مضر و مخرب چنین عادات روان‌شناختی آگاهی دارند، بنابراین بیش‌تر آدم‌ها در چنین شرایطی این قبیل عادات را ترک یا متوقف نمی‌کنند – و همین عامل می‌تواند به شدت بر توانایی انسان در انجام وظایف‌اش به صورت کامل و با ظرفیت فکری کامل تاثیر منفی بگذارد.

۵ عادت روان‌شناختی رایج که عملکرد هوشی را مختل می‌کنند

۱. غرق شدن در اندیشه‌های ناخوشایند

بازسازی و بازنمایش مکرر رویدادهای ناراحت‌کننده، ناامیدکننده، یا نگران‌کننده در ذهن – به ویژه هنگامی که این کار به صورت عادت در بیاید – باعث می‌شود در ذهن‌مان توفانی از افکار مختلف به پا شود یا از لحاظ هیجانی دچار تشویش شویم، و به این ترتیب منابع هوشی‌مان به شدت به کار گرفته شوند. غرق شدن در اندیشه‌های ناخوشایند (که به آن نشخوار ذهنی نیز می‌گویند) علاوه بر این‌که بر عملکرد شناختی‌مان تاثیر می‌گذارد، می‌تواند سلامت هیجانی و حتی جسمانی‌مان را حقیقتا با خطر تهدید کند.

F11HFJ-large_trans++DUhmlzTKkicp30HjuWZfdPBVt0-me_MPod8r_Z-Yrs4

۲. احساس گناه و عذاب وجدان

همه‌ی ما گاه به گاه احساس گناه می‌کنیم. در این شرایط، معمولا عذرخواهی می‌کنیم یا دست به کاری می‌زنیم که احساس گناه‌مان را برطرف کنیم. با وجود این، وقتی نتوانیم این احساس را از بین ببریم و آن را مدام در ذهن‌مان نگه داریم، قدرت شناختی‌مان به شدت منحرف و عملکردش به شکل جدی مختل می‌شود. بهترین راه‌حل این است که این‌گونه احساس‌ها را فراموش کنیم یا نادیده بگیرید.

۳. بیهوده شاکی و معترض بودن

بیش‌تر آدم‌ها معمولا به جای آن‌که شکست‌ها و ناامیدی‌های‌شان را با کسانی در میان بگذارند که بتوانند آنها را در حل مشکلات‌شان کمک کنند، تمایل دارند این مسائل را به دوستان‌شان بگویند. مشکل این‌جا است که هرگاه داستان شکست‌های‌مان را به دیگران تعریف می‌کنیم، آزرده‌خاطر و ناامیدتر می‌‌شویم. خشم و ناامیدی به اندازه‌‌ی قابل‌توجه از قدرت پردازش مغزمان را اشغال می‌کنند و باعث می‌شوند این شکایت‌ها و اعتراضات بیهوده دائما قدرت مغزمان را تحلیل ببرند.

۴. تجزیه‌وتحلیل بیش از اندازه‌ی یک پاسخ منفی

دریافت پاسخ منفی در مقابل هرگونه‌ خواسته‌ای می‌تواند باعث ایجاد درد هیجانی شود که به شکل چشم‌گیر و جدی بر خلق‌وخو و عملکرد شناختی‌مان تاثیر می‌گذارد. هم‌چنین باعث می‌شود دائما خودمان را سرزنش کنیم، و این عادت منجر به از دست دادن عزت نفس‌مان می‌شود؛ و همین‌طور طول مدت ناراحتی هیجانیِ‌ ناشی از پاسخ منفی را نیز بیش‌تر می‌کند – و همزمان توانایی های شناختی‌مان را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۵. نگرانی

بسیاری آدم‌‌ها احساس نگرانی را آن‌چنان مضر نمی‌دانند. و ممکن است با لبخندی کنایه‌آمیز به یکدیگر بگویند “‌نگرانی برای مرد است‌”‌. ولی در حقیقت نگرانی باعث ایجاد حالت هیجانی نامطلوب و ناخوشایند می‌شود، و این حالت می‌توانند به شدت افکارمان را منحرف کند. وقتی در مورد مسئله‌ای نگران هستیم، این نگرانی همواره اولویت فکری‌مان را به خود اختصاص می‌دهد، و مسائل دیگر را کنار می‌زند. خوشبختانه، (با فکر کردن در مورد راه‌حل‌های بالقوه) برطرف کردن نگرانی‌ها به مراتب از تجربه‌ی تشویش و اضطراب آسان‌تر است.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: سایکولوژی تودی

نویسنده: دکتر گای وینچ

موضوع محوری:

عادت روانشناختی

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی