کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نشانه برای تشخیص دروغ از راست

۵ نشانه برای تشخیص دروغ از راست

حتما برای شما هم موارد زیادی پیش آمده که احساس کنید طرف مقابلتان دروغ می گوید و بخواهید نشانه هایی برای تشخیص دروغ از راست او بدانید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا ۵ نشانه عالی برای این کار بشناسید.
تشخیص دروغ از راست

سوال یک نظرسنجی در توئیتر درباره دروغگویی این بود که: آیا در محل کار خود دروغ می‌گویید یا خیر؟ ۷۰ درصد از شرکت‌کنندگان به این سوال پاسخ بله دادند. جای تعجب است که ۳۰ درصد پاسخ منفی داده‌اند. یعنی هرگز دروغ نگفته اند؟!

حقیقت این است که همه ما دروغ می‌گوییم. برخی از دروغ‌ها در زمره دروغهای خوب به شمار می روند . مثلاً زمانی که می‌گویید: «چقدر مدل موی جدیدت بهت میاد! » در حقیقت یک دروغ خوب گفته اید. میزان تخریبی که دروغ خوب دارد ممکن است به اندازه شنیدن حقیقت تلخ باشد. اما آیا کسی واقعا دوست دارد بشنود که مدل موی جدیدش افتضاح است؟ احتمالاً نه.

نوع دیگر دروغ که هرگز نباید اتفاق بیفتد و ما از شرایط آن کاملا مطمئنیم. به عنوان مثال از نظر مردم امریکا کل مبارزات انتخابی ریاست جمهوری، در مورد این است که کدامشان بیشتر دروغ گفته‌اند. مردم دیگر اعتماد زیادی به هیچکدامشان ندارند، اما کاندیدی که کمتر دروغ گفته است، کمتر مخرب بوده است و به نظر میرسد شخص راستگوتر برده باشد. پس با وجود این همه دروغ، شما چگونه زمانی که به شما راست بگویند متوجه می‌شوید؟ کارشناسان تأیید کرده‌اند که نشانه هایی در کلام و رفتار افراد دروغگو است که با آگاهی از آنها می‌توانید افراد دروغگوی اطراف خود را تشخیص دهید.

در ادامه با ما همراه باشید تا با ۵ نشانه برای تشخیص دروغ از راست آشنا شوید.

۱. هنگامی که آنها بطور لفظی از حقیقت صحبت می‌کنند، آنها در حال دروغ گفتن هستند

به عبارت دیگر، وقتی کسی می‌گوید «ببخشید که اظهارات من شما را رنجیده خاطر کرد»، آنها در واقع شرمنده نیستند. آنها از این ناراحتند که اظهاراتشان شما را آزار داده است نه اینکه خودشان باعث آزار شما شده‌اند. تفاوتی در این دو وجود دارد.

۲.هنگامی که از کلمات بسیاری استفاده می‌کنند

تحقیقات نشان داده است که افرادی که دروغ می‌گویند برای بیان منظور اغلب ساده خودشان ۱۰ برابر بیشتر از کلمات استفاده می‌کنند. آنها در صحبت کردن به هیچ وجه وسواس نشان نمیدهند.

۳. حالت شبه انکار دارند

آنها به سوالات به طور مستقیم پاسخ نمیدهند، بلکه تصور میکنند که در حال پاسخ دادند. مثلاً اگر از یک فرد دروغگو بپرسید که «تو اون گلدون را شکوندی؟» ممکن است اینجوری پاسخ دهد: «اصلا به قیافه من میخوره این کارو انجام بدم؟» «من شبیه آدماییم که دوست دارن گلدون بشکونن؟» در صورتی که می‌توانند خیلی راحت پاسخ دهند «نه»

۴. زمینه سازی، تکذیب، اصلاح عباراتشان را دارند

شما این اصطلاحات را به خوبی می‌شناسید. آنها از عبارات آزاردهنده‌ای مانند: «تا اونجا که من میدونم…» یا «اطلاعاتی که من ازش دارم…» و یا «باورت نمیشه اگه بگم…» همه این جمله‌ها زمینه‌سازی و کسب فرصت برای ساخت ادامه داستان غیرواقعی است.

۵. از سیستم نرم کردن ماجرا کمک میگیرند.

این یک مورد خیلی شایع است. زمانی که مردم نمیخواهند حقیقت را بگویند آنها تلاش میکنند تا از کلماتی برای نرم کردن اصل ماجرا کمک بگیرند. پس ترجیح میدهند از اصطلاحی مانند «تو این قضیه گولش زدن» یا «فلان شخص او را به اشتباه انداخته» و یا «به اشتباه اینکار را انجام داده است» برای نرم کردن واقعیت استفاده می‌کنند.

در حالی که غیرممکن است مردم همیشه راستگو باشند، اما زمان هایی وجود دارد که دروغ گفتن کاملاً نامناسب و غیر قابل قبول است.

مثلاً ممکن است که دروغ شما در محل کار باعث اخراج شخصی شود و یا اثرات بدی در روابط چند نفر دیگر داشته باشد. تلاش کنید که تا حد ممکن از عادت دروغگویی و اشخاص دروغگو به دور باشید و اگر مجبور بودید تنها زمانی دروغ بگویید که بدانید دروغ شما به آن شخص و دیگران آسیبی نمیزند.


سایت کسب و کار بازده

۵ نشانه برای تشخیص دروغ از راست

مهر


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی