کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نوع رفتارهای ترسناک کارجویان

انواع رفتارهای ترسناک کارجویان

در این نوشتار ۵ نوع از رفتارهای ترسناک کارجویان عنوان شده‌است که باعث می‌شود در مصاحبه‌ی استخدامی‌شان موفق نباشند.

کارفرماها همیشه کارجویان را می‌ترسانند. وقتی یکی از مسئولان بخش منابع انسانی، ایمیلی موجز و شدیداللحنی بنویسد و از شما می‌خواهد در یک آزمون اینترنتی صداقت‌سنجی شرکت‌کنید، یا وقتی برای سومین بار مصاحبه‌ی کاری‌تان عقب می‌افتند، ممکن است بی‌خیال آن کار شوید.

interview-questions.jpg

وقتی به‌دلیل رفتار بد کارفرما بی‌خیال مشغول‌شدن به شغلی می‌شوید، هیچ‌کس نمی‌تواند بر شما خرده بگیرد. اگر کارفرما قبل از استخدام‌کردن‌تان با شما بدرفتاری‌کند، چه تضمینی هست وقتی استخدام شدید اوضاع بهتر شود؟

البته کارجویان هم می‌توانند کارفرماها را بترسانند. ممکن است کارجویی برای یک موقعیت شغلی کاملا مناسب باشد، اما رفتار او در مصاحبه‌ی کاری، مسئولان بخش منابع انسانی و یا مدیر بخش استخدام را نگران‌کند.

آن‌چه در ادامه آورده‌ام، ۵ روشی هستند که کارجویان ، کارفرماها را ناامید می‌کنند و باعث می‌شوند آدم دیگری جای آنها استخدام‌شود.

نوع ۱ رفتارهای ترسناک کارجویان : اهمیت نمی‌دهند

بسیاری از مصاحبه‌کننده‌ها همان کاری را در مصاحبه‌ها انجام می‌‌دهند که من انجام می‌‌دهم. آنها از کارجویان می‌خواهند کاری را برای آنها انجام دهند. من از کارجویان می‌خواهم خیلی سریع بعد از مصاحبه به من ایمیل بزنند و در آن بنویسند در مصاحبه چه حرف‌هایی رد و بدل کردیم و واکنش‌شان به این حرف‌ها چیست.

این درخواست بسیار ساده است. من به آنها می‌گویم که بعد از مصاحبه می‌توانند هر سوالی داشتند از من بپرسند، پس در نهایت این بازی دو سر برد می‌شود: من می‌خواهم بعد از مصاحبه، واکنش‌هایشان را برای من ایمیل‌کنند و بعد با ایمیل سوال‌های آنها را سریع و کامل جواب می‌دهم.

سه‌چهارم آن‌هایی که به آنها می‌گویم “لطفا برای من ایمیلی بفرستید و بگویید امروز در جلسه‌مان چه شنیدید، و نکات اصلی آن چه بود”، این کار را انجام نمی‌دهند.

آن‌ها به من ایمیل نمی‌فرستند، و اگر هم بفرستند، از همان کلیشه‌ی “من برای مشتری‌های شما، کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌‌دهم! ” استفاده می‌کنند. ما فرصتی در اختیار آنها قرار می‌دهیم و آنها این فرصت را هدر می‌دهند.

کارجویانی که در مصاحبه به حرف شما اهمیت نمی‌دهند در حقیقت به شما نشان می‌دهد وقتی استخدام‌شان کنید چه‌گونه رفتار خواهند کرد.

مطلب مرتبط:‌ ۱۰ توصیه برای کارجویان

نوع ۲ رفتارهای ترسناک کارجویان : اشتیاق را با سماجت اشتباه می‌گیرند

از آن‌جایی که من به کارجویان یاد می‌دهم از رویه‌ی مرسوم و از پیش مشخص‌شده‌ی کارجویی دوری‌کنند، به هیچ‌کس نمی‌گویم قوانین را نشکند. ما در این هزاره‌ی جدید که استعدادها اهمیت پیدا کرده‌اند، باید قوانین قدیمی و سفت و سخت را بشکنیم.

با این حال، وقتی مسئول استخدام، مسئول بخش منابع انسانی یا مدیر دپارتمان می‌گوید “چهارشنبه با شما تماس می‌گیرم” و بعد چهار‌شنبه به شما می‌گوید “یکشنبه ۳ بعد از ظهر می‌بینمتان”، اگر شنبه تماس یگیرید و ۳، ۴ ایمیل برای ‌‌”تنظیم وقت قرار ملاقات” بفرستید، فقط بخت استخدام‌شدن خودتان را کم‌تر کرده‌اید.

شما روی ساعت خاصی توافق کرده‌اید، پس برای چه می‌خواهید وقت قرار ملاقات تنظیم‌کنید؟ بعضی وقت‌ها کارجویان می‌توانند بسیار سمج شوند. آنها فکر می‌کنند تماس‌گرفتن یا ایمیل‌فرستادن به مدیر استخدام می‌تواند کمک‌شان کند از اوضاع سر در بیاورند.

منظقی نیست کارجو هر هفته پیگیری فرآیند استخدامی شود. اگر کارفرما یا کاریاب‌تان شما را علاف خودش کرد، بی‌خیال آن کار شوید؛ آنها لیاقت‌تان را ندارند.

در عین حال، اگر صادقانه با شما حرف‌زده‌اند، هر چه پیگیر شوید هم بی‌فایده خواهد‌بود. نه شما را راهنمایی میکند و نه کمک‌تان می‌کند به آن شغل برسید.

نوع ۳ رفتارهای ترسناک کارجویان : به شما می‌گویند “همه‌ی جواب‌ها پیش من است! ”

وقتی برای جایی “درخواست شغلی با ادعای حل مشکل” می‌فرستید، در حقیقت دارید به مشکلی اشاره می‌کنید که برای پیدا کردن راه‌حل آن آگهی چاپ کرده‌اند. اما قرار نیست بگویید “من می‌دانم چه‌طور می‌شود مشکل شما را حل‌کرد”. این حرف خودپسندانه و نابه‌جا است.

شما نمی‌‌دانید چطور می‌شود مشکل آنها را برطرف‌کرد، چون همه‌ی اطلاعات لازم برای انجام‌دادن چنین کاری را ندارید. آدم‌هایی که برایشان درخواست شغلی فرستاده‌اید، سخت کار می‌کنند و در کارشان بهرتین هستند.

چرا می‌خواهید به آنها بگویید احمق هستند و شمایید که می‌توانید همه‌چیز را در چشم‌برهم‌زدنی درست‌کنید؟ این حرف نه تنها گستاخانه است، بلکه نادرست هم است!

فروتنی یک خصیصه‌ی مثبت است و از گستاخی بسیار بیشتر برایتان فایده خواهد داشت!

مطلب مرتبط: ۵ حقیقت که هر کارفرمایی باید درباره‌ی تجربه‌ی کارجویان بداند

نوع ۴ رفتارهای ترسناک کارجویان : عهدشکنی می‌کنند

هر کسی می‌‌تواند دیر سر کار بیاید و به موقع سر قرارها حاضر نشود. خیلی بد است کارجویی به آدم بگوید “دوشنبه ساعت ۲ بعد از ظهر شما را در کافه‌ی ریک واقع در چهارراه سیدار می‌بینم، بعد سر قرار حاضر نشود و آخر هفته برایتان ایمیل بفرستد “دیروز مشکلی برایم پیش آمد؛ می‌توانیم یه قرار ملاقات دیگر تنظیم‌کنیم؟”

این کار اصلا وجهه‌ی خوبی ندارد. شما باید مسئولیت قصور و اشتباهات خود را به گردن بگیرید. ترجیح می‌دهم آدمی را استخدام‌کنم که بی‌تجربه است و مسئولیت‌پذیر، تا آدمی که نمی‌تواند در قبال تعهداتش مسئولیت‌پذیر باشد.

نوع ۵ رفتارهای ترسناک کارجویان : حرف‌شان را عوض‌می‌کنند

بعضی وقت‌ها فرآیند استخدام خیلی خوب پیش می‌رود و همکاران‌تان از فکر استخدام‌کردن کسی خوشحال می‌شوند. این حس بسیار خوبی است. وقتی در دومین یا سومین مصاحبه کسی به شما مراجعه می‌کند که گزینه‌ی خیلی خوبی برای به عهده‌گرفتن کارتان است، ممکن است درباره‌ی آن آدم در محل کار حرف‌ّهای هیجان‌انگیزی زده‌شود.

برای همین است که وقتی کارجویی می‌گوید “می‌‌دانم شما دنبال یک رهبر تیم هستید، اما من می‌خواهم مدیر باشم و ۱۰ هزار دلار بیش‌تر از چیزی که گفته‌اید دریافتی داشته‌باشم”، آدم بسیار ناامید می‌شود.

معمولا صحبت‌ها همین‌جا به پایان می‌رسند. خیلی خوب است آدم ارزش خودش را بداند و برای آن مذاکره‌کند، اما نمی‌توانید حرف‌تان را وسط کار عوض‌کنید و از کارفرما انتظار داشته‌باشید با شما راه بیاید.

درزندگی باید همه چیز را باید یاد گرفت. اگر روزی یک موقعیت شغلی را به‌دلیل چنین اشتباهی از دست دادید، دفعه‌ی بعد چنین اشتباهی نخواهید کرد. نفسی عمیق بکشید و بدانید خود واقعی شما آن چیزی است که جهان می‌خواهد ببیند.

مطلب مرتبط: ۱۱ اشتباه زبان بدن که شما را در مصاحبه استخدامی غیرقابل اعتماد جلوه می‌دهند

نه لازم است مثل همه‌ی کارجویان خجالتی و بی‌زبان باشید و نه لازم است گستاخ و از خود راضی باشید. خود واقعی شما هیچ‌کدام از این‌ها نیست؛ خود واقعی شما انسانی زیرک و فوق‌العاده است!

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: لیز رایان

منبع: فوربس – forbes

۵ رفتار کارجویان که باید از آن ها بترسید

(مشاهده ۴۴ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “۵ نوع رفتارهای ترسناک کارجویان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 1٫647 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت