کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ اشتباه در پاکسازی گوش

پاکسازی گوش : ۵ اشتباه در هنگام پاک کردن گوش

جرم گیری یا پاکسازی گوش اگز درست انجام نشود به شنوایی ما آسیب می رساند. در این نوشتار به ۵ اشتباه پرداخته می شود که بعضا هنگام پاکسازی گوش مرتکب می شویم.

جرم گوش ، کاملا روی هم انباشته می‌شود، بنابراین عجیب نیست که اکثرمان در زمان‌هایی مقرر به دنبال گوش‌پاک‌کن می‌گردیم. ولی مشکل اینجا است: احتمال زیادی وجود دارد که با هر بار تلاش برای پاکسازی یا  جرم گیری گوش ، گوش و شنوایی‌تان را به خطر بیندازید.

cotton-swab-ear

چرا؟ بوریس چرنوبیلسکی، پزشک، و استادیار بالینی گوش و حلق و بینی در دانشکده‌ی پزشکی مونت سینای در شهر نیویورک توضیح می‌دهد پرده‌ی گوش و استخوان‌های کوچکِ گوش میانی—که استخوان‌چه نامیده می‌شوند—راحت آسیب می‌بینند(آخ)، و حتی برای ترمیم ممکن است به جراحی احتیاج داشته باشند(دوبار آخ). او می‌گوید: “در بدترین حالت، آسیب به استخوان‌چه‌ها می‌تواند به ترشح مایع از گوش داخلی منجر شود. این امر ممکن است به سرگیجه شدید و از دست دادن دائمی شنوایی منتج شود.”

همچنین پوست مجرای گوش فوق‌العاده نازک است، و به راحتی با وارد کردن هر چیزی در آن، آسیب می‌بیند. دکتر چرنوبیلسکی می‌افزاید، “اگر پوست پاره شود، ممکن است عفونت کند و به یک عفونت گوش خارجی دردناک بینجامد— به عبارت قابل فهم‌تر، گوش شناگر[گوش شناگر، عفونت گوش خارجی است که در مجرای (کانال) گوش رخ می‌دهد. این بیماری معمولا به علت باقی ماندن آب در گوش بعد از شنا به‌وجود می‌آید که محیط مطلوبی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند.م.] “.

اگر می‌خواهید گوش‌تان را به بهترین شکل حفظ کنید، او توصیه می‌کند که عادت‌های زیر را به محض امکان کنار بگذارید. تا مرتکب اشتباهات پاکسازی گوش نشوید :

۱. تلاش برای مرتبا پاک کردن گوش‌ها

بیشتر آدم‌ها در واقع هرگز نیاز به پاک کردن گوش‌های‌شان ندارند. دکتر چرنوبیلسکی توضیح می‌دهد “گوش‌ها خودتمیزکن هستند، این عضو تنها بخشی از بدن است که در آن پوست در یک مسیر رشد می‌کند، و جرم و آشغال گوش را از مجرا به گوش بیرونی می‌آورد.” (وقتی فک و چانه‌ی‌تان را تکان می‌دهید، به این فرآیند کمک می‌کنید.) بعضی آدم‌ها از دیگران جرم گوش بیشتری دارند، ولی در کل، گوش‌ها مقدار جرمی را تولید می‌کنند که نیاز دارند. ماده‌ی زرد-نارنجی—که در اصطلاح تخصصی سِرومِن نامیده می‌شود—از پوست درون مجرای گوش با چرب کردن آن و ممانعت از پر شدن آب در آن محافظت می‌کند.

دکتر چرنوبیلسکی می‌گوید، “این یک لوسیون پوست طبیعی است. سرومن همچنین ویژگی‌هایی دارد که انواع خاصی از باکتری‌ها را می‌کشد و از رشد قارچ‌ها جلوگیری می‌کند.” پس به جای حفاری در مجرای گوش‌تان برای گنج، منتظر باشید تا جرم خودش شُل شود و به گوش بیرونی برسد. سپس به آرامی آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید.

مطلب مرتبط : سم زدایی کبد با۱۰ خوراکی بی نظیر

۲. وارد کردن گوش پاک‌کن

گوش‌پاک‌کن‌ها جزو وسایل حمام هستند، ولی هدف از آنها استفاده برای داخل گوش‌ها نیست. حتی روی بسیاری از بسته‌ها این نوشته شده است. شکل سفت و تیز می‌تواند به پوست، پرده‌ی گوش، و استخوان‌چه‌ها آسیب بزند. دکتر چرنوبیلسکی می‌گید گوش‌پاک‌کن‌ها همچنین ممکن است جرم را بیشتر به داخل فشار بدهند و باعث گرفتگی شوند. یک احتمالِ ناخوشایندتر: سر پنبه‌ای آن ممکن است در مجرای گوش کنده شود. اگر این اتفاق بیفتد، برای درآوردن آن باید به پزشک مراجعه کنید.

۳. وارد کردن هر شیء تیز

“آدم‌ها وقتی احساس ناراحتی می‌کنند به هر چیزی می‌چسبند که می‌توانند آن را در گوش‌شان فرو کنند— چند مورد را اگر بخواهیم نام ببریم، ناخن بلندشان، سنجاق سر، سوزن خیاطی، کلید هستند.” هر چیز تیز یا به شکلی مشابه گوش‌پاک کن همان خطرات بریدن پوست و آسیب به گوش داخلی و بیرونی را در پی دارد.

۴. تمیز کردن گوش با شمع

این شیوه شامل قرار دادن یک شمع مخروطی شکلِ توخالی درون گوش است. گرمای شعله به ظاهر اثری خلاء مانند ایجاد می‌کند، و جرم را به سمت شمع می‌کشد. در حالی‌که بعضی از اقوام قصه‌هایی درباره‌ی موفقیت با شمع دارند، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این چرند است، و دکتر چرنوبیلسکی آن را شدیدن خطرناک می‌داند: “من سوراخ شدن‌های پرده‌ی گوش و آتش گرفتن موی سر آدم‌ها را دیده‌ام.” بله، بگذریم!

۵. شستشو با سرنگ

دکتر چرنوبیلسکی می‌گوید: ” درحالی‌که این شیوه اگر درست انجام شود عموما ایمن است، شما این کار را کورکورانه انجام می‌دهید، و ممکن است دچار گوش شناگر شوید اگر بعد از انجام این کار گوش به درستی خشک نشود.” به طور خلاصه: گوش‌تان جایی نیست که سیستم آبیاری خودتان را در آن راه بیندازید.

آیا راه ایمنی برای پاک کردن جرم وجود دارد؟

صحبت از پاک کردن جرم گوش که می‌شود بهترین گزینه‌ی شما این است: رهایش کنید!

دکتر چرنوبیلسکی توضیح می‌دهد، ولی آدم‌های خاصی ممکن است سریعتر در گوش‌شان جرم جمع شود. اگر چند مورد را بخواهیم نام ببریم؛ آدم‌هایی هستند که از سمعک با قالب‌هایی درون گوش استفاده می‌کنند، دکترهایی که گوشی طبی استفاده می‌کنند، موسیقی‌دان‌هایی که از گوش‌گیر استفاده می‌کنند، یا آدم‌هایی که از هدفون برای شنیدن موسیقی استفاده می‌کنند.” اگر تجمع جرم گوش‌تان واقعا شما را اذیت می‌کند، هر چند ماه یک‌بار به مسئول بهداشت‌ و کمک‌های اولیه‌تان یا یک متخصص گوش و حلق و بینی برای پاک کردن گوش خود مراجعه کنید.

بین این ملاقات‌های با پزشک، می‌توانید از گلیسیرین که بدون نسخه به فروش می‌رسد استفاده کنید، مادامی‌که می‌دانید گوش‌های‌تان از جهات دیگر سالم است و هیچ بریدیگی در یا اطراف پرده‌ی گوش ندارید. محصولات نرم‌کننده نوعا شامل قطره‌ها یا یک لوسیون روغنی می‌شوند که جرم را شُل و کمک می‌کنند که به قسمت بیرونی‌تر سُر بخورد. بعضی از محصولات همچنین برای حل مشکل از پراکسید استفاده می‌کنند. دکتر چرنوبیلسکی می‌گوید”[نرم کننده‌‌های] که پایه‌ی روغنی دارند خیلی خوب هستند. ولی اگر از یک محصول دارای پراکسید استفاده کنید و زخم داشته باشید، خواهد سوخت.”

او همچنین هشدار می‌دهد که چنان‌چه توده‌ی جرم بزرگی در گوش‌تان داشته ‌باشید، ‌نرم‌کننده شرایط را برای‌تان سخت‌تر خواهد کرد: “پراکسید می‌تواند موجب گسترده شدن جرم و موجب درد زیاد، فشار، و نقص شنوایی شود بدون آن‌که آن توده‌ی جرم از بین برود.”

شگرد دیگری که می‌توانید در فاصله‌ی وقت ملاقات‌های با دکتر امتحان کنید این است: سرتان را به یک طرف مایل کنید و چند قطره روغن معدنی در گوش‌تان بریزید. دکتر چرنوبیلسکی می‌گوید، “من روغن معدنی را به روغن بچه ترجیح می‌دهم چون خالص است و هیچ رایحه‌ای ندارد که آدم‌های دارای پوست حساس و آلرژیک ممکن است به آن واکنش نشان بدهند. سپس سرتان را روی یک بالش پوشیده شده با حوله برای چند دقیقه قرار دهید و جرم به بیرون سُر خواهد خورد.

با وجود این، او هشدار می‌دهد، این راه‌حلی برای یک جرم گرفتگی بزرگ نیست. برای آن، بازهم به یک پزشک نیاز دارید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده: ژاکلین آندریاکوس

منبع: نیوز هلث

پاکسازی گوش


 

مطالب مرتبط
رازهای زبان بدن:۹ راز زبان بدن که موفقیت تان را تضمین می‌کند
۱۰ پیشرفته ترین کشور جهان در زمینه پزشکی
۶ کسب و کار با سرمایه کم که همین امروز می‌توانید شروع کنید
۱۵ عکس ترسناک با ماجراهای ترسناک تر
۱۰ فقیرترین کشور اروپا
۶۵ حقیقت جالب درباره مراسم عروسی
۱۱ راه دور کردن انرژی منفی از خانه تان
۳۰ کار که بهتر است بعد از ۳۰ سالگی انجام ندهید
۱۰ بهترین خط هوایی دنیا
سلنا گومز: ۶۹ راز خیلی خصوصی درباره سلنا گومز که نمی‌دانستید
۲۵ بهترین راه پیشگیری از ویروس ها و بدافزارها
۲۵ حقیقت درباره کریسمس که بسیار جالب و عجیب است

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی