کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات

سبزیجاتدر این نوشتار فهرستی از ۵ اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات صحبت شده است. اشتباهاتی که ممکن است در رابطه با سبزیجات مرتکب شوید، و البته چگونگی برطرف‌کردنشان آمده است.

در صف پیش‌خوان فروشگاه هستید و یک لحظه نگاهی به سبد خریدتان می‌اندازید که پر است از سبزیجات باب طبعتان. همه چیز ارگانیک است و حتی یک بسته چیپس یا شیرینی شکلاتی هم بین‌شان نیست. اگر امکانش بود به نشانه‌ی تقدیر دستی بر شانه‌ی خودتان می‌زدید، اما هر دو دست‌تان درحال‌حاضر پر است و به همین خاطر صرفا به لبخندی از سر آگاهی از کار خودتان اکتفا می‌کنید. شام‌های این هفته به‌خاطر آن همه سبزیجاتی که شما در فهرست خریدتان قرار داده‌اید، قرار است همگی بی‌نهایت فوق‌العاده، سالم و خالی از نگرانی‌های بی‌مورد باشند.

اما صبر کنید.

مطلب مرتبط: فواید میوه ها و سبزیجات برای سلامتی

از آن‌جایی که نمی‌خواهید سبزیجات‌تان را به‌دست فریزر بسپارید، دودل‌اید که آیا تا آخر هفته قابل‌استفاده باقی می‌مانند یا نه (هر چه نباشد گل‌هایی که همین دو روز پیش خریده‌بودید شروع کرده‌اند به رنگ عوض‌کردن و پژمرده‌شدن)، و این‌که آیا به شیوه‌ی مناسب آنها را می‌پزید یا نه. آن‌چه که در ادامه آمده، فهرست من است از اشتباهاتی که ممکن است در رابطه با سبزیجات مرتکب شوید، و البته چگونگی برطرف‌کردنشان.

اولین اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات :

سبزیجات‌تان را فقط به‌شکل خام مصرف می‌کنید

طرفداران مواد غذایی خام معتقدند که مصرف سبزیجات به‌شکل پخته‌نشده می‌تواند فیتونوترینت‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی که به‌وفور در آنها یافت می‌شوند را حفظ کنند، در حالی‌‌که پختن سبزیجات این مواد را از بین می‌برد. این قضیه کاملا هم درست نیست. گرچه، درست است که تفت‌دادن، سرخ‌کردن و کباب‌کردن سبزیجات در دمای بالا و بازه‌های زمانی طولانی می‌تواند مواد مغذی را از بین برده و حتی به‌وجود آمدن ترکیبات سمی را به‌دنبال داشته‌باشد، اما پختن بیشتر انواع سبزیجات به‌شکل صحیح تضمین می‌کند که بیشتر ترکیبات ارزشمندشان جذب بدن‌تان شوند.

در حقیقت بیشتر مردم با خوردن سبزیجات خام دچار ناراحتی‌ها و مشکلات گوارشی بسیاری چون نفخ و هضم نامناسب غذا می‌شوند، آن هم به این دلیل ساده که بدن‌شان از توانایی تقطیع مناسب سبزیجات برخوردار نیست. این مشکل راه‌حل ساده‌ای دارد: سبزیجات‌تان را بپزید.

پختن سبزیجات به تقطیع سلول‌های سبزیجات‌تان کمک کرده، هضم‌شان را ساده‌تر و جذب مواد مغذی‌شان را سهل‌الوصول‌تر می‌کند. برای نمونه، پژوهشی در دانشگاه کرنل نشان‌داده‌است که پختن گوجه فرنگی مقدار لیکوپن ضدسرطان را برای استفاده‌ی بدن‌تان افزایش می‌دهد. به‌جای پختن سبزیجات چه کار می‌توان کرد؟ خب، می‌توانید روزی پنج ساعت از وقت‌تان را صرف جویدن سبزیجات کنید، همان‌طور که شامپانزه‌ها (نزدیک‌ترین خویشاوندان ما در میان سایر موجودات زنده با بیش از ۹۸ درصد شباهت ژنتیکی) سلولز غذایشان را تقطیع می‌کنند و هضم آن را ممکن می‌سازند.

راه‌حل این مشکل:

مواد مغذی محلول در آب نظیر ویتامین‌های ب و ث را به‌وسیله‌ی پختن سبزیجات‌تان با کمترین میزان مایع حفظ کنید؛ با روش‌هایی نظیر بخارپزکردن، سرخ‌کردن و یا تفت‌دادن. اگر تصمیم گرفتید سبزیجات‌تان را آب‌پز کنید، آبی که در قابلمه باقی مانده را برای تهیه‌ی سوپ و سس نگه‌دارید. ریزریز کردن سبزیجات به‌هنگام تفت‌دادن با روغن و یا سرخ‌کردن‌شان هم کمک می‌کند که ویتامین‌های محلول در روغن نظیر ویتامین‌های آ، د، ‌ای و ک جذب بدن بشوند.

مطلب مرتبط: ۱۲ دستور غذایی سالم برای مبارزه با دیابت

دومین اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات :

سبزیجات‌تان را نمی‌شویید

اگر از سبزیجاتی که به‌شکل مرسوم پرورش می‌یابند استفاده می‌کنید، احتمالش وجود دارد که مواد شیمیایی به‌همراه آفت‌کش بر روی آنها پاشیده‌شده‌باشند. درحقیقت کارگروه محیط‌زیست (EWG: Environmental Working Group) که یک سازمان پژوهشی واقع در واشنگتن است، در راهنمای سال ۲۰۱۵ خریداران برای آگاهی از آفت‌کش‌های به‌کار رفته در فرآیند کشت سبزیجات عنوان کرده‌است که حدود دو سوم ۳۰۱۵ نمونه‌کِشت‌ای که در سال ۲۰۱۳ مورد بررسی وزارت کشاورزی امریکا قرار گرفتند حاوی پسماندهای آفت‌کش بودند.

این مهم بدین معناست که نشستن سبزیجات‌تان می‌تواند شما را در معرض خطر جذب مواد شیمیایی سمی، آماس غده‌ها، زخم معده و حالت تهوع قرار دهد. تاثیرات مصرف این مواد در درازمدت چه خواهد بود؟ خدا می‌داند.

راه‌حل این مشکل:

سبزیجات‌تان را دست‌کم بیست دقیقه در آب بخیسانید و قبل از پختن‌شان یک بار آنها را زیر آب بگیرید. کارگروه محیط‌زیست توصیه می‌کند که سبزیجات ارگانیک بخرید که به‌واقع از این هم بهتر است.

سومین اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات :

سبزیجات‌تان را منجمد نمی‌کنید

مشکلی که بر سر خرید صرف سبزیجات تازه وجود دارد همین است: هر چه بیشتر نگه‌شان دارید، به مواد مغذی‌شان زمان بیشتری داده‌اید که کمتر شوند و از بین بروند. محصولات منجمد اما در حقیقت در بهترین زمان ممکن برداشت‌شده و بسته‌بندی می‌شوند، و این مهم تضمین می‌کند که ویتامین‌های ارزشمند، مواد معدنی و فیتونوترینت‌ها تا زمانی‌که قصد داشته‌باشید آنها را بپزید، باقی مانده و حفظ می‌شوند.

در برخی پژوهش‌ها، سبزیجات منجمد در حقیقت نسبت به سبزیجات تازه برتری داشته‌اند. پژوهشگران سازمان غیرانتفاعی پژوهش غذایی لاترهد و دانشگاه چستر که هر دو در انگلستان واقع شده‌اند، پس از به انجام رساندن بیش از ۴۰ آزمون برای اندازه‌گیری سطوح مواد مغذی در محصولاتی که سه روز در یخچال بوده‌اند و محصولاتی که منجمد شده‌بودند به این نکته دست‌یافتند.

نتایج بررسی‌های آنها چه بود؟ در نمونه‌های منجمدشده‌ی سبزیجات – از کلم بروکلی گرفته تا بلوبری – مقدار مواد مغذی سودمندتری وجود داشت. در ۶۷ درصد مواقع، میوه‌ها و سبزیجات منجمد شامل مقدار بیشتری از فتونوترینت می‌شدند؛ فتونوترینت‌هایی نظیر بیتاکاروتین، پلی‌فنول و لوتاین.

مطلب مرتبط: فواید این ۲۰ میوه و سبزیجات شما را حیرت‌زده می‌کند

 راه‌حل این مشکل:

همیشه ترکیب متعادلی از محصولات تازه و منجمد در یخچال‌تان داشته باشید – ترکیبی که خاصه در روزهایی که محدودیت زمانی دارید به‌کارتان خواهد آمد. مواد غذایی منجمد به شما امکان می‌دهند که بدون کنار آمدن با مزه‌ یا مواد مغذی محتوی‌شان، به‌سرعت و سادگی وعده‌های غذایی‌تان را آماده کنید.

چهارمین اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات :

سبزیجات و صیفی‌جاتی که مصرف می‌کنید تنوع رنگی ندارند

گرچه شکی نیست که کلم بروکلی و باک‌چوی (نوعی کلم‌برگ چینی) برایتان مفید هستند، اما صرف مصرف گونه‌های محدودی از سبزیجات و صیفی‌جات در طول روز یعنی صرف‌نظرکردن شما از بسیاری از نعمت‌های این کره‌ی خاکی.

مصرف سبزیجات و صیفی‌جات رنگارنگ نه‌تنها مانع از عدم‌تنوع غذایی می‌شود، بلکه بدن‌تان را در مقابل بیماری‌های قلبی و فیتونوترینت‌های ضدسرطانی چون لوتاین، لیکوپن، فلاونویدها و تانین‌ها محافظت می‌کند.

راه‌حل این مشکل:

برای بیشینه‌سازی دریافت مواد غذایی و مزایای آن‌ها، تعصب خود نسبت به مصرف سبزیجات سبز رنگ را کنار بگذارید و از انواع نارنجی، قرمز، زرد و آبی آنها نیز استفاده کنید. گرچه پژوهشگران تاکنون نتوانسته‌اند نسبت فیتونوترینت لازم برای دستیابی به تعادلی جهت جلوگیری از بیماری را پیدا کنند، اما توصیه‌شان بسیار ساده است: سبزیجات و صیفی‌جاتی که دوست‌دارید و توان خریدشان را دارید مصرف کنید.

 پنجمین اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات :

با گرفتن آب سبزیجات‌تان، از فیبرشان صرف‌نظر می‌کنید

گرفتن آب سبزیجات ممکن است ساده‌ترین راه‌حل برای تامین مصرف روزانه‌ی سبزیجات‌تان باشد (البته تا قبل از زمان تمیزکردن آبمیوه‌گیری). اما استفاده از آب سبزیجات به‌جای خود آنها به معنی حذف بخش بسیار مهمی از رژیم غذایی روزانه‌تان است: فیبر. این ماده همان چیزی است که بدن‌تان را به‌سامان، ذائقه‌تان را به‌میزان، کالری دریافتی‌تان را اندک و احساس سیری‌تان را درازمدت‌تر می‌کند – خاصه اگر کاهش وزن چیزی باشد که به‌دنبالش باشید.

راه‌حل این مشکل:

به‌جای گرفتن آب سبزیجات، آنها را با عصاره‌ی مرغ و ادویه‌جات ترکیب کنید تا سوپی سالم عایدتان شود. در این صورت فیبر سبزیجات‌تان صحیح و سالم باقی می‌ماند و در عین حال شما نیز از ترکیب سلامت‌بخش فوق‌العاده‌ای بهره می‌برید. امتیاز ویژه سوپ نسبت به یک لیوان آب سبزیجات این است که احساس سیری‌تان را درازمدت‌تر می‌کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار  بازده

منبع: لایف هک

۵ اشتباه رایج در نحوه مصرف سبزیجات


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۸۰ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی