کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته برای نام گذاری کسب و‌ کار جدیدتان

۴ نکته برای نام گذاری کسب و‌ کار جدیدتان

در این نوشتار به ۴ نکته برای نام گذاری کسب و‌ کار جدیدتان پرداخته می شود.

پیمودن گامی بزرگ برای شروع یک کسب‌و‌کار تان به شکل باورنکردنی می‌تواند دشوار باشد. ولی علاوه بر این‌که دوره‌ی بسیار مهیجی است، فرصتی برای کسب عنوان در صنعت‌تان نیز هست.

نام گذاری کسب و‌ کار

انتخاب نام برای کسب‌و‌کار تان بخش بزرگی از این کار است. با انتخاب نام درست، می‌توانید کسب‌و‌کاری ایجاد کنید که برای مخاطبان مورد نظرتان جذاب باشد.

اما در صورت بروز اشتباه، در بهترین حالت مورد تمسخر، و در بدترین حالت مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرید.

مطلب مرتبط: از این ۱۰ اشتباه در نامگذاری برند تان دوری کنید

در این‌جا به ۳ نکته اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند تا در نام گذاری کسب و‌ کار جدیدتان موفق باشید و در چاله‌هایی که دیگران افتاده‌اند گرفتار نشوید.

۱. ایده‌ها را با دیگران در میان بگذارید

بهترین نقطه‌ی شروع برای نام گذاری کسب و‌ کار تان هم‌فکری با دوستان، خانواده، مشاوران و در صورت امکان، مخاطبان مورد نظرتان است.

بهترین راه برای انجام این کار این است که چند گزینه‌ را از قبل آماده کنید. این کار به اطرافیان‌تان کمک می‌کند تا بدون آزردن احساسات‌تان در مقابل نامی که از آن خوش‌شان نمی‌آید عکس‌العمل مناسبی داشته باشند.

حداقل اگر چندین گزینه داشته باشید (حتی اگر از یکی‌شان خوش‌تان بیاید)، پاسخ‌دهندگان فکر نمی‌کنند جلوی ایده‌ی‌تان را گرفته‌اند.

فکر خوبی است که بررسی کنید نام انتخابی‌تان به راحتی خوانده و تلفظ می‌شود یا خیر. آن را بنویسید و از چند نفر بخواهید آن را بخوانند.

از چند نفر دیگر بخواهید اسمی را که به آنها می‌گویید بنویسند. اگر آنها بتوانند به راحتی این کار را انجام دهند، پس احتمالا بقیه‌ی مردم نیز می‌توانند.

در مجموع، اگر آدم‌ها نتوانند نام کسب‌و‌کار تان را بخوانند یا بنویسند، در یافتن شما و پیشنهاد کردن کسب‌و‌کار تان به دوستان‌شان دچار مشکل خواهند شد.

۲. برای نام‌گذاری دنبال یک برند باشید، نه محصول یا خدمات

در سال‌های اخیر به ویژه با ظهور بهینه‌سازی موتور جست‌وجوگر، معمولا بسیاری از آدم‌ها نام برند کسب‌و‌کار خود را بر اساس خدماتی که ارائه می‌دهند، انتخاب می‌کنند مانند ” شرکت لوله‌کشان” برای شرکتی که خدمات لوله‌کشی ارائه می‌کند.

با وجود این اگر برند انتخابی‌تان یک نام قوی داشته باشد – چیزی که در حافظه‌ بماند- ارتباط با کسب‌و‌کار تان برای مخاطبان و همتایان‌‌تان بسیار آسان خواهد شد.

این کار مزیت‌های تبلیغاتی نیز دارد؛ یک نام منحصر به فرد انتخاب کنید تا مردم بتوانند شما را به صورت برخط یا غیربرخط به راحتی بیابند.

مطلب مرتبط: ۸ نکته برای خلق یک برند عالی

۳. اطمینان حاصل کنید نام انتخابی‌تان در زبان‌های دیگر نیز مناسب باشد

حتی اگر (هنوز) تصمیمی برای گسترش کسب‌وکار تان به خارج از کشور ندارید، اطمینان از این‌که نام‌تان در زبان‌های دیگر نیز مناسب باشد(و مهم‌تر آن‌که، نامناسب نباشد)، مهم است.

هرگز نمی‌دانید چه کسی ممکن است متوجه‌ این اشتباه فاحش شود، در این صورت می‌تواند بار دیگر تمسخر به همراه داشته باشد، یا بدتر از آن در صورت تمایل به صادرات، نام‌تان در خارج از کشور قابل استفاده نباشد.

هنگامی که به نام مورد علاقه‌تان نزدیک شدید، با استفاده از ترجمه‌گرِ گوگل یا پرسیدن از افرادی که به زبان‌های مورد نظرتان صحبت می‌کنند، از مناسب بودن نام انتخابی‌تان در زبان‌های دیگر اطمینان حاصل کنید.

یک نمونه‌ی معروف از این قضیه که ترجمه‌ی یک نام در زبان دیگر دچار مشکل شد، شِوی نُوا، خودروی کوچکی است که ترجمه‌ی آن به زبان اسپانیولی سرنوشت تاسف‌آوری پیدا کرد؛ نُوا به زبان اسپانیولی یعنی “نمی‌رود”. بدون شک، بازاریابان این محصول را دچار مشکل خواهد کرد.

۴. نام منحصر به فردی داشته باشید

برای این که بتوانید به صورت قانونی مثلا در بریتانیا به تجارت بپردازید، باید کسب‌و‌کار تان را در اداره‌ی ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانید. اگر نام‌ کسب‌و‌کار تان قبلا انتخاب شده باشد یا با نام کسب‌و‌کار دیگری شباهت زیادی داشته باشد، باعث نقض قوانین کپی‌رایت می‌شود و نمی‌توانید نام خود را ثبت کنید.

با جست‌وجوکردن در دفتر ثبت، بررسی کنید آیا نام کسب‌و‌کار تان توسط شخص دیگری انتخاب شده است یا خیر. جست‌و‌جو برای نام‌های مشابه را نیز به خاطر داشته باشید.

اگر می‌خواهید وب‌گاه داشته باشید، نام دامنه‌ی مورد نظرتان را در فهرست ارائه‌کنندگان دامنه مانند reg۱۲۳ جست‌و‌جو کنید یا به سادگی با نوشتن آن در مرورگر ببینید آیا وب‌گاهی بالا می‌آید یا خیر، از این طریق بررسی کنید قبلا نام دامنه‌ی مورد نظرتان انتخاب نشده باشد.

اگر اشتباهی رخ دهد، دچار پیامدهای قانونی خواهید شد، پس برای این جست‌وجو وقت بگذارید.

شروع یک کسب‌وکار دوره‌ی دشوار ولی مهیجی است. به سرعت نام کسب‌وکار تان را انتخاب کنید، و به خوبی عمل کنید تا تبدیل به یک تاجر موفق شوید.

مطلب مرتبط: ۷ عنصرِ یک برند موفق را بشناسید


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: ورک آسم

۴ نکته برای نام گذاری کسب و‌ کار جدیدتان


 

(مشاهده ۱۴۲ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “۴ نکته برای نام گذاری کسب و‌ کار جدیدتان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدید ترین های هفته

No top posts yet

Page generated in 1٫611 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت