کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ مزیت بزرگ توافق هسته‌ای برای اقتصاد ایران

در حالی که تمام توجه آمریکایی‌ها به توافق هسته‌ای با ایران صرفا به توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای معطوف است، ولی داستان دیگری هم هست که شنیدنی‌تر است.

ایران

بخشی از توافق، حاکی از رهایی تهران از شر تحریم‌های بین‌المللی است که می‌تواند به تجدید حیات اقتصاد ایران بینجامد.

در این‌جا آمارهای ۴ مزیت بزرگ توافق هسته‌ای برای اقتصاد ایران را برخواهیم شمرد. این آمارها از برندگان و بازندگان احیای اقتصاد ایران سخن می‌گویند.

۱.اثر اقتصادی تحریم‌ها

از زمانی که در ۲۰۱۱ اعمال تحریم‌های شدیدتر باعث شد ایران از سیستم بانکداری جهانی منزوی شود و بخشی از درآمدهای نفتی‌اش را از دست بدهد پول ایران، ریال، هزینه‌ای سنگین را با کاهش دوسوم ارزشش در برابر دلار پرداخت.

تورم ایران با گسیخته‌شدن افسارش به سوی نقاط شمالی بالای ۴۰ درصد رفت.

علی‌الخصوص قیمت‌های مواد غذایی اصلی و سوخت به پرواز درآمدند. برآورد می‌شود جدیدترین دور تحریم‌ها تولید ناخالص داخلی را به میزان ۲۰ درصد از پا درآورده است که نقش به سزایی در نرخ بی‌کاری ۱۰٫۳ درصدی داشته‌است.

ولی حالا ایران می‌تواند به قدرتمند‌ترین کشور منطقه در بازار‌های جهانی، از زمان ورشکستگی اتحاد جماهیر شوروی، تبدیل‌شود. بعضی برآوردها حاکی است ظرف یک سال آینده اقتصاد ایران با ۲درصد رشد اضافی بیش از ۵ درصد رشد تولید ناخالص داخلی را تجربه خواهد کرد. و با گذشت ۱۸ ماه دیگر این رشد می‌تواند به ۸ درصد بالغ شود.

(منابع: بی‌بی سی، سی ان ان، رویترز)

۲. اثر اجتماعی تحریم‌ها

کاهش و حذف تحریم‌ها هم‌چنین بزرگ‌ترین و بهترین کمک را در داخل کشور به ایران خواهد کرد.

از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ بیش از ۳۰۰.۰۰۰ ایرانی در جست و جوی فرصت‌های بهتر جلای وطن کردند. امروز ۲۵ درصد ایرانیان دارای تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری) در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه‌ی اقتصادی(OECD) زندگی می‌کنند. بنابر بعضی برآوردها این شاید بزرگ‌ترین نرخ فرار مغزها در جهان باشد. طبق گزارش بانک جهانی هر ساله اقتصاد ایران ۵۰ میلیارد دلار به خاطر این که درخشان‌ترین استعدادهایش برای کار و زندگی به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند خسارت می‌بیند. برچیدن تحریم‌ها بعضی از ایرانیان تحصیل‌کرده را ترغیب خواهد کرد دوباره شانس‌شان را در وطن خود امتحان کنند و به کشور بازگردند.

(منابع: بلومبرگ، ال مانیتور)

zarif 2.jpg

۳. بازگشت شکوهمند ایران به بازارهای نفت

ایران‌ در مقام چهارمین کشور بزرگ جهان به لحاظ ذخایر نفتی قرار دارد. ذخایر ایران‌ در حدود ۱۵۷٫۸ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.

این میزان ذخیره برای یک زنجیره‌ی عرضه‌ی ۴۰ ساله کافی است.

ایران‌ قبلا روزانه ۲٫۸ میلیون بشکه تولید می‌کرد. انجمن انرژی بین‌المللی پیش‌بینی می‌کند پس از لغو تحریم‌ها ظرف یک ماه به ایران‌ اجازه داده خواهدشد روزانه تولید خود را ۶۰۰.۰۰۰ تا ۸۰۰.۰۰۰ بشکه افزایش دهد، و این یعنی در حدود ۴ درصد تولید جهانی. ورود دوباره‌ی نفت ایرانی به بازارهای جهانی می‌تواند پیش‌بینی‌های قیمت نفت خام جهانی برای سال ۲۰۱۶ را ۵ تا ۱۵ دلار به ازای هر بشکه کاهش دهد. این خبری خوب برای مشتریان نفت است، ولی خبری بد برای عربستان سعودی است، که سهم بازار خود را در سال‌های آینده به موازات افزایش تولید صادرات ایران‌ و عراق به طور قابل‌ملاحظه‌ای از دست خواهد‌داد.

(منابع: بی‌بی سی، بلومبرگ، وال استریت جورنال)

mideast iran after a _mill.jpg

۴. برندگان و بازندگان خارجی

به محض این که ایران‌ دوباره به اقتصاد جهانی ورود کند، بازار مشتریان ۷۸.۵ میلیون نفری آن، که دومین جمعیت را در خاورمیانه پس از مصر دارد، علایق بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی، مثل مک‌دانلد و اپل، را جلب خواهد کرد.

ترکیه، امارات متحده‌ی عربی، و عمان نخستین خوشه‌های محصولات را از تجارت و سرمایه‌گذاری با ایران‌ درو خواهندکرد.

هم‌چنین شرکت‌های نفتی بین‌المللی در صف قرار دارند تا از این رهگذر بهره‌مند شوند.

تهران قبلا فرآیند ۱۰۰ میلیارد دلار قرارداد نفتی را با شرکت‌های نفتی تکمیل و تضمین کرده‌است. ایران‌ نیاز دارد هر کمکی را که می‌تواند بگیرد. چون بخش انرژی کم‌بازده و فرسوده برای ارتقاء و بازسازی خود نیاز به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد.

بخش‌های دیگر هم نفع خواهند برد. در ۲۰۱۴ شرکت‌های دارویی و بهداشتی امریکا مجوز دریافت کردند به خاطر اهداف انسانی با ایران‌ دادوستد کنند، ولی به دنبال آخرین تحریم‌ها صادرات آنها به ایران‌ به میزان ۵۰ درصد کاهش یافت.

افزون بر این، وزیر راه و شهرسازی ایران‌ اعلام کرده است کشور در ۱۰ سال آینده به جایگزینی ۴۰۰ هواپیمای فرسوده‌ی تجاری نیاز خواهد داشت، و این یعنی ۲۰ میلیارد دلار درآمد اضافی برای شرکت‌های هواپیماسازی خارجی مثل ایرباس، و بوئینگ.

چین، روسیه، و فرانسه از احیای ایران‌ نفع خواهند برد. هر سه کشور در جایگاه خوبی برای تجارت بیش‌تر با ایران‌ قرار دارند. در حالی که همه برنده هستند و نفع خواهند برد سعودی‌ها بازنده‌ی اصلی هستند. سعودی‌ها که دلواپسی‌شان در حال افزایش است از حالا به دنبال تنوع‌بخشی و گریز از وابستگی مطلق به ایالات متحده هستند و درصدد عرضه‌ها و بازارهای دفاعی برای صادرات نفت سعودی هستند.

(منابع: وال‌استریت ژورنال، رویترز)

boeing-revises-up-jet-demand-forecast-2015-6.jpg

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

 نویسنده: یان بریمر

منبع: بیزینس اینسایدر

موضوع محوری:

اقتصاد ایران

 

 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۲۶ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی