کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ شیوه انتقاد کردن از دیگران

۴ شیوه انتقاد کردن از دیگران

همه‌ی نقدها و بازخوردها یکسان نیستند. در این مقاله به ۴ شیوه انتقاد کردن از آدم‌های متفاوت پرداخته می‌‌شود. نقد و بازخورد سازنده می‌تواند برای کسب و کار شما باارزش باشد. ولی، انتقادهای رو در روی زننده و خرده گیری های بی‌اساس شخصی می‌تواند اعتماد به نفس یک کارآفرین را تحلیل ببرد.

critique.jpg

بعضی اوقات بدیهی است که یک نظر یا نقد بی‌مایه است و باید نادیده گرفته شود، ولی همان‌طور که همه‌ی موسسان شرکت‌های جدید درخواهند یافت، جداکردن نقدها و مشورت‌های خوب از بد همیشه کار راحت و سرراستی نیست. شما باید به منبع آن، و میزان شناخت آنها از شما و کسب و کارتان، توجه کنید، و نیز بین نگاه و چشم‌انداز خودتان از دنیا و آنها تناسب برقرار کنید.

کارهای بسیار زیادی برای برقراری تناسب پیش‌گفته می‌توان کرد. ماتریس زیر از روزنامه‌نگار مشهور آن‌ فریدمن شاید بتواند کمکی بکند. او یک تصویر دم‌دستی در شرکت “ماکزی‌کن” در شیکاگو ارائه کرد و سپس آن را روی وب‌گاه خودش قرار داد. او به صورت اندیشمندانه منتقدان را در دو محور گروه‌بندی می‌کند – یک محور عبارت از اشخاصی است که شما را خوب می‌شناسند؛ و دیگری منطق و عقلانیت انتقادها و اظهارنظرهای آنان را می‌سنجد. این ماتریس، نتایج مشاوره‌ی منفی یا انتقادهای منفی را در چهار ربع جدا می‌کند. این چهار ربع در ادامه آمده اند:

۱. انتقاد به شیوه‌ی منتقدان

فریدمن نخستین گروه را چنین توضیح می‌دهد، “این‌ها آدم‌های باهوشی هستند که از حوزه‌ی کاری شما آگاهی و تجربه دارند. آنها نگاهی سخت‌گیرانه به کار شما دارند و آن را دوست ندارند. شما احتمالا دوست دارید گوش دهید آنها چه می‌گویند.”

۲. انتقاد به شیوه‌ی عاشقان

گروه دیگری هست که باید به آنان گوش بدهید، از دید فریدمن، “آین آدم‌ها روی شما سرمایه‌گذاری می‌کنند و نیز به شما انتقاد و بازخوردی منفی ولی منطقی می‌دهند چون می‌خواهند شما وضع بهتری داشته باشید و پیشرفت کنید.”

۳. انتقاد به شیوه‌ی خائنان(دورویان)

شاید دشوارترین گروه برای شناسایی باشند. فریدمن می‌گوید، “این آدم‌ها واقعا می‌دانند چه‌طور به شما صدمه بزنند، چون آنها شخصا شما را می‌شناسند یا می‌دانند که کارتان تا چه‌قدر خوب است. ولی درنهایت، انتقاد آنها واقعا به کار شما مربوط نیست- بلکه درباره‌ی شخصیت شما است. آنها واقعا به مکالمات سازنده که نتیجه‌اش انجام بهتر کارها باشد علاقه‌ای ندارند. آنها فقط می‌خواهند شما را خراب و تضعیف کنند.” زیرگروه‌های این گروه شامل همکاران مخرب و صدای آزاردهنده و تردید درونی خود شما است.

۴. انتقاد به شیوه‌ی متنفران

بی‌هیچ تردیدی شما باید قاطعانه و صریحا هر نوعی و تمام انتقادها و مشورت‌های این گروه را نادیده بگیرید. فریدمن می‌گوید، “این گروه غیرعادی که اغلب آدم‌های ناشناس و گمنام هستند بی‌هیچ دلیلی می‌خواهند هر چیزی را که مربوط به شما می‌شود تخریب کنند.”

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: INC

سایت کسب و کار بازده

۴  شیوه انتقاد کردن از دیگران

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی