کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ دلیل افت بازار سرمایه علیرغم نتایج مثبت مذاکرات/ تشریح برنامه‌های بورس در دوره پساتحریم

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیستم جدید کدال با قابلیت‌های جدید، بیشتر و سریع‌تر از هفته آینده راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش بازده، محمد فطانت امروز در نشست خبری خود در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گفت: سیستم کدال جدید با امکان استفاده از تمام مرورگرها و با افزایش سرعت و جست‌وجوی بهتر راه‌اندازی می‌شود.

Fetanat.jpg

وی واگذاری سریع‌تر اطلاعات و کاربری آسان برای کاربران از دیگر قابلیت‌های کدال جدید دانست و افزود: هر فردی می‌تواند اطلاعات خود را در این سامانه ثبت و ارسال کند همچنین سیستم قدیم تا سه ماه قابل دسترس است و بعد از سه ماه سیستم قدیمی حذف می‌شود.

به نقل از عصر بازار، فطانت اضافه کرد: قابلیت استفاده از کدال به وسیله تلفن همراه و با سیستم‌های عامل آندروید و آی‌اواس در دست اقدام است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیستم جدید کدال با قابلیت‌های جدید، بیشترو سریع‌تر از هفته آینده راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار عصر بازار، محمد فطانت امروز در نشست خبری خود در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گفت: سیستم کدال جدید با امکان استفاده از تمام مرورگرها و با افزایش سرعت و جست‌وجوی بهتر راه‌اندازی می‌شود.

وی واگذاری سریع‌تر اطلاعات و کاربری آسان برای کاربران از دیگر قابلیت‌های کدال جدید دانست و افزود: هر فردی می‌تواند اطلاعات خود را در این سامانه ثبت و ارسال کند همچنین سیستم قدیم تا سه ماه قابل دسترس است و بعد از سه ماه سیستم قدیمی حذف می‌شود.

فطانت اضافه کرد: قابلیت استفاده از کدال به وسیله تلفن همراه و با سیستم‌های عامل آندروید و آی‌اواس در دست اقدام است.

ریس سازمان بورس و اوراق بهادار شاخص بدهی نسبت قیمت به سود شرکت‌ها را در بورس و فرابورس ۵.۵ اعلام کرد و افزود: جمع کل دارایی‌های بورسی و فرابورسی بالغ بر ۹۴۳ هزار میلیارد تومان است که ۸۰ درصد آن از محل بدهی‌ها و ۲۰ درصد نیز از محل حقوق صاحبان سهام تامین شده است. همچنین ارزش بازار سهام در بورس تاکنون بالغ بر ۲۸۱ هزار میلیارد تومان و ارزش بازار فرابورس بالغ بر ۵۸ هزار میلیارد تومان است که در مجموع این عدد به رقم ۳۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه ارزش بازاری سهام در مقایسه با ارزش دفتری سهام شرکت‌ها به ۱.۷ مرتبه رسیده عنوان کرد: بر اساس داده‌های تاریخی و با کسر و حذف استهلاک دارایی‌ها از ارزش دفتری ملاحظه می‌شود که ارقام به‌دست آمده از بابت ارزش بازار سهام در مقایسه با ارزش جایگزینی شرکت‌ها با فاصله بسیاری مواجه است. به طوری که نسبت به قیمت دفتری شرکت‌ها فاصله ۷۰ درصدی با ارزش جایگزینی شرکت‌ها مواجه هستیم که نشان‌دهنده وجود ظرفیت بالای شرکت‌ها از لحاظ بنیادی است.

وی در ادامه افزود: مجموع درآمدهای پیش‌بینی شده شرکت‌ها در بازار بورس از ابتدای امسال بالغ بر ۲۴۷ هزار میلیارد تومان و سود پیش‌بینی شده در بودجه‌های برآوردی آنها بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است. در عین حال پیش‌بینی درآمد شرکت‌های فرابورسی نیز از ابتدای امسال بالغ بر ۶۷ هزار میلیارد تومان و سود خالص پیش‌بینی شده نیز مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

فطانت از بازدهی نماگرهای بورسی سخن گفت و افزود: بازده کل شاخص بورس تهران از ابتدای امسال ۷ درصد و در بازار فرابورس ۱۷ درصد بوده است. در بورس کالا نیز ارزش معاملات آتی در ۴ ماهه ابتدایی امسال بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و مجموع معاملات بورس کالا به جز آتی بالغ بر ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده که در مجموع ارزش کل معاملات بورس کالا ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است. ارزش معاملات این بازار در دوره مذکور نسبت به سال ۹۳ با کاهش ۲۳ درصدی روبه‌رو بوده که از محل کاهش معاملات پتروشیمی رخ داده است. در بورس انرژی نیز در مجموع ارزش معاملات این بازار طی ۴ ماهه ابتدایی امسال بالغ بر ۹۰۸ میلیارد تومان بالغ شد که از این رقم مبلغ ۷۰۰ میلیارد آن فیزیکی کالا و مبلغ ۲۰۸ میلیارد تومان از محل اوراق مشتقه معاملات برق و نفت کوره محقق شده است.

فطانت در مورد اصلاحیه قانون اصل ۴۴، گفت: پیش از این مقرر شده بود شرکت‌هایی که در بند ۶ احصاء شده‌ بودند اطلاعات و صورت‌های مالی خود را به بورس ارائه دهند، اما تاکنون اطلاعاتی از شرکت‌ها دریافت نشده است اما بعضی شرکت‌ها پاسخ استعلامات سازمان بورس را ارائه کرده‌اند.

وی عنوان کرد: بنابراین از همه شرکت‌هایی که مشمول قانون اصلاحیه بند ۶ اصل ۴۴ هستند تقاضا می‌شود که هرچه سریع‌تر نسبت به ارائه اطلاعات مالی خود به بورس اقدام کنند زیرا قرار است مجلس و کمیسیون اصل ۴۴ گزارشی از عملکرد این قانون را به صحن علنی مجلس ارائه بدهند که امیدواریم قبل از اینکه این گزارش به صحن برود شرکت‌ها اطلاعات خود را ارائه دهند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست به سوال خبرنگاران پاسخ داد و در خصوص علت افت بورس بعد از توافق هسته‌ای، گفت: امروز شاهد آن هستیم که شاخص بورس آنچه که در واقعیت بازار و اقتصاد محقق می‌شود را به خوبی نشان می‌دهد و این بزرگ‌ترین دستاوردی است که در بازار سرمایه به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: اینکه تحلیلی از وضعیت نوسانات شاخص در هر مقطعی ارائه می‌شود وظیفه تحلیلگران بازار و مشاوران سرمایه‌گذاری است و بخش‌هایی که دارای مجوز خاص از سازمان بورس هستند باید تحلیل‌های مناسبی انجام دهند.

فطانت با بیان اینکه توافق هسته‌ای اتفاق بسیار مهمی برای بازار سرمایه است، اضافه کرد: تاکنون ۳۶ قطعنامه علیه ایران در سال‌های گذشته صادر شده که با بیانیه اخیر تمام آنها برطرف می‌شود و این می‌تواند برای بازار سرمایه ظرفیت بالقوه‌ای ایجاد کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این در حالی است که سیاست اقتصاد مقاومتی وضعیتی را ایجاد کرده است که با ادامه دادن آن در داخل کشور می‌توانیم شاهد افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود باشیم که اجرایی شدن توافق هسته‌ای می‌تواند به ظرفیت‌ها اضافه کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم نتایج مثبت مذاکرات، بورس تهران روند نزولی در پیش گرفت، گفت: این امر چند دلیل دارد که (۱) یکی از آنها مربوط به برگزاری مجامع شرکت‌های بورسی در تیر ماه است به طوریکه در چهار ماه ابتدایی امسال در مجموع ۳۶۳ مجمع برگزار شده است که از این تعداد ۲۱۲ مجمع در تیر ماه برگزار شده و ۱۶۹ مجمع شرکت‌های مهم در هفته آخر تیر ماه برگزار شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به (۲) تصمیمات بانک مرکزی و تاثیر آن بر بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: اقداماتی که بانک مرکزی در مجامع بانک‌ها برای تقویت بنیه‌ی مالی آنها انجام داده آثار خود را بر بازار سرمایه خواهد گذاشت، این در حالی است که سود تقسیمی بانک‌های بورسی در مجامع امسال از ۸ هزار میلیارد تومان به ۱۶۰۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است که این وضعیت بازار را با چالش مواجه کرد زیرا سهم بانک‌ها در بازار سرمایه ۱۳ درصد است و وضعیت آنها به طور مستقیم روی بورس اثرگذار است.

فطانت تصریح کرد: علاوه بر این (۳) شرکت‌های معدنی با کاهش قیمت گنداله و سنگ معدن مواجه شدند که این موضوع نیز به نوبه خود بر روی افت شاخص و شرکت‌های معدنی اثرگذار بود.

وی در ادامه به تشریح دلایل افت بورس بعد از توافق، گفت: (۴) همچنین برگزاری مجامع برخی شرکت‌های پالایشگاهی با تنفس مواجه شد که ناشی از اطلاعات ارائه شده توسط برخی دستگاه‌های ذیربط و اعلام نرخ فرآورده و نفت خام بود بنابراین در این مقطع شاهد ارائه اخبار متناقضی از سوی شرکت‌ها بودیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: بنابراین ناهماهنگی‌هایی که در برخی دستگاه‌ها ایجاد شد به همراه عوامل متعددی که در بخش بنیادی شرکت‌ها اثرگذار بود باعث شد که شاهد وضعیت نزولی بورس بعد از توافق هسته‌ای باشیم.

فطانت با بیان اینکه قیمت‌های جهانی فلزات، نفت، طلا و مس با افت قابل توجهی مواجه شد، تصریح کرد: وقتی به بازارهای رقیب بازار سرمایه از جمله بازار مسکن و طلا نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که همه بازارها از کم‌رونقی و کاهش رنج می‌برند و تنها بخشی که سودهای قابل توجهی فراهم می‌کند سیستم بانکی است که از نظر ما جای تعجب دارد که وقتی بخش واقعی اقتصاد نمی‌تواند سود مناسبی داشته باشد چگونه ممکن است تسهیلاتی با نرخ‌های بالای ۲۷ درصد توسط برخی موسسات داده شود.

وی اضافه کرد: بنابراین بسیاری از موسسات بانکی، نرخ سود سپرده را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل خروج و مهاجرت پول به سیستم بانکی وجود دارد که امیدواریم با تصمیماتی که اتخاذ می‌شود این روند اصلاح شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به بلوغ رفتار سهامداران اشاره کرد و گفت: هر اتفاقی که در اقتصاد رخ می‌دهد آثار مالی خود را بر بازار سرمایه می‌گذارد به طوریکه توافق هسته‌ای تاثیری روی نقل و انتقال پول دارد اما این نقل و انتقالات با هزینه‌های بالایی روبه‌روست بنابراین تحقق آن می‌تواند آثار مالی مثبتی روی تولید و اقتصاد داشته باشد.

وی با بیان اینکه آثار عملی توافق باید محقق شود تا اثر خود را بر بخش واقعی اقتصاد بگذارد، گفت: درحال‌حاضر عارضه‌ای که در بازار سرمایه قابل تحلیل است این است که بازار دچار کم‌واکنشی شده و نه تنها این اتفاق، بلکه هر اتفاق مثبت دیگری که رخ می‌دهد آثار محدودی را بر بازار سرمایه می‌گذارد که البته این موضوع در یک دوره زمانی اصلاح می‌شود.

فطانت تاکید کرد: در شرایطی که اقتصاد کشور با کسری بودجه، کاهش قیمت نفت و سایر کالاها مواجه است آثار آن در بازار سرمایه نمایان می‌شود اما به اعتقاد من این توافق در صورت تحقق یافتن، حرکت‌های جدیدی پیشروی بازار قرار خواهد داد زیرا فرصت‌ها به تنهایی قادر نیستند در بخش واقعی اقتصاد اثر خود را بگذارند این در حالی است که مهم‌ترین دستاورد توافق هسته‌ای، آرامش بازار و رفع دغدغه نسبت به تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز است که محقق شدن آن به معنای ایجاد فرصت‌های جدید در اقتصاد کشور بوده و بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های کشور اضافه می‌کند.

وی در ادامه از آغاز عرضه‌های اولیه در ابتدای شهریور ماه خبر داد و گفت: از ابتدای شهریور ماه عرضه‌های اولیه با دو روش ثبت سفارش و حق انتخاب صورت می‌گیرد بنابراین این امکان فراهم می‌شود که از ابتدای شهریور شرکت‌های کوچک و با حق انتخاب برای ناشرین در بورس عرضه شود که این دوره اختیاری بوده و برای آشنایی بیشتر فعالان بازار و ناشران است تا بعد از طی کردن آن روش ثبت سفارش و حق انتخاب به صورت دائم برای عرضه‌های اولیه مورد استفاده قرار بگیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست به برنامه بورس در دوره پساتحریم اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر برنامه‌هایی توسط بخش‌های اجرایی کشور ارائه شده که طبیعتا آثار خود را بر بازار سرمایه خواهد داشت اما به صورت مشخص بازار سرمایه برنامه بسیار مدونی در این خصوص دارد که به مرحله اجرا در خواهد آمد.

فطانت توضیح داد: یکی از برنامه‌های سازمان بورس در دوره پساتحریم، جذب سرمایه‌گذار خارجی و ارائه مجوز به نهادهای خارجی در بازار سرمایه است به طوریکه سازمان برنامه مشخصی در قالب openup ارائه خواهد داد البته تحقق آن به زیرساخت‌های نرم‌افزاری نیاز دارد تا بتوانیم سرمایه‌گذاران خارجی را به صورت آنلاین در بازارهای اولیه و ثانویه مشارکت دهیم.

وی در ادامه به آخرین وضعیت بورس ارز پرداخت و گفت: با تک نرخی شدن ارز و با مشارکت بانک مرکزی و سیستم صرافی‌ها شرایطی فراهم می‌کنیم که معاملات عادی ارز در آینده انجام شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار توضیح داد: در فاز نخست این بورس در دل بورس کالا راه‌اندازی می‌شود اما در فاز بعدی و در صورتی که قابلیت پیش‌بینی نرخ ارز فراهم شود قابلیت تبدیل به بورس جداگانه فراهم خواهد شد بنابراین درحال‌حاضر مذاکراتی برای ایجاد این بورس در حال انجام است که به محض نهایی شدن آغاز به کار خواهد کرد.

فطانت در خصوص جزییات راه‌اندازی بورس تعاون نیز توضیح داد: در خصوص راه‌اندازی بورس تعاون مشکلاتی در شرکت‌های تعاونی سهامی آن وجود دارد و آن رای شرکت‌های تعاونی در مجامع است که در روش‌های ارائه آرا هنوز به توافق کامل دست پیدا نکرده‌ایم با این حال کارگروهی بین سازمان بورس و وزارت تعاون ایجاد شده و درصدد هستیم تا راه‌حل‌هایی برای راه‌اندازی بورس تعاون و راهیابی شرکت‌های تعاونی سهامی آن به تابلوی بورس فراهم کنیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این نشست به برنامه سازمان بورس برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر اقتصاد ایران توسط بسیاری از تحلیلگرانی که این کشور را مورد تحلیل قرار می‌دهند قرار است جزو یازده کشوری که دارای نرخ رشد اقتصادی بالا هستند رتبه‌بندی شود. علاوه بر اینکه تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد که می‌تواند بازار سرمایه را به عنوان بازاری پرظرفیت مورد توجه قرار دهد اما بازار ما کم‌عمق بوده و حجم آن محدود است و در صورتی که نظارت کامل روی آن صورت نگیرد می‌تواند مخاطرات زیادی را ایجاد کند بنابراین بعد از فراهم شدن زیرساخت‌های لازم برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، اولویت ورود سرمایه‌گذاران خارجی در بخش اوراق و بازار اولیه است.

فطانت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه تاکنون چه کشورهایی با بازار سرمایه وارد مذاکرات جدی شده‌اند، گفت: درحال‌حاضر تنها بازدیدهایی از تالار شیشه‌ای توسط سرمایه‌گذاران خارجی صورت گرفته و تفاهمنامه رسمی در این خصوص به امضا نرسیده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا با وجود تاکید دولت بر عدم دخالت مستقیم در بازار سرمایه و با وجود تاکید بر علاقه و حمایت از این بازار، سرمایه هوشمند هنوز برای ورود به این بازار تردید داشته و ریسک متغیرهای بنیادین اثرگذار در این بازار تا چه حد از سوی متولیان بورس پیگیری و حل و فصل شده است پاسخ داد؛ در بازار سرمایه به طور اعم عوامل اثرگذار متفاوتی وجود دارد که هر کدام از آنها آثار متفاوتی را برجای می‌گذارند. هیچ گاه در بازار کارا نمی‌توان عنوان کرد که یک تغییر یا رخداد می‌تواند آثار ریسک‌های گذشته را حذف کند. درحال‌حاضر رفتار اغلب سهامداران بازار با بلوغ بیشتری نسبت به گذشته مواجه شده طبیعی است وقتی بتوانند در بازار تصمیم‌گیری کنند که آثار مالی ناشی از جمع‌بندی توافق هسته‌ای در تحلیل‌ها و صورت‌های مالی شرکت‌ها و صنایع بورسی آشکار شود.

وی ادامه داد: از جمله این موارد موضوع اثرگذار نقل و انتقال ارز و هزینه‌های بالای این موضوع در دوران‌ تحریم‌ها بوده که برطرف شدن آن می‌تواند آثار مهمی بر تولید و کاهش بهای تمام شده شرکت‌ها داشته باشد. طبیعی است که ریسک سیستماتیک بازار سرمایه با نهایی شدن و اجرای توافق هسته‌ای در یک جهت واضح کاهش می‌یابد و آثار عملی این توافق در بخش‌های اقتصادی و صحنه واقعی محقق می‌شود تا زمانی که این آثار برای سرمایه‌گذار هوشمند و برخوردار از تحلیل قابل لمس نباشد همچنان با احتیاط ابعاد مختلف را بررسی می‌کنند. علاوه بر این بازار سهام هم اکنون با عارضه «کم واکنشی» مواجه شده به طوری که هر اتفاق مثبت دیگری نیز در بازار رخ دهد آثار انتظاری در حد کمتری آشکار می‌شود این عارضه در یک دوره زمانی خود را اصلاح کرده و بازار راه خود را دوباره پیدا می‌کند.همچنین شرایط اقتصادی کشور و موضوع کسری بودجه دولت، عدم ابلاغ بودجه‌های عمرانی‌، کاهش قیمت جهانی نفت و سایر کالاهای پایه نیز در یک تحلیل کلی بر بازار سهام اثرگذار است. با این همه معتقدم توافق هسته‌ای در صورت تحقق و اجرایی شدن آثار خوبی را برای اقتصاد و بازار سرمایه در بر داشته و فرصت‌های خوب بازار مورد شناسایی و استفاده قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول آرامش در بازار سهام را مهمترین دستاورد جمع‌بندی توافق هسته‌ای عنوان کرد و افزود: فعالان بازار سرمایه با توجه به تثبیت نرخ ارز در بازار از بزرگترین دغدغه خود مبنی بر تحریم مجدد خلاص شده و به یک آرامش نسبی از بابت این ریسک دست یافته است.

رییس سازمان بورس از زمان از سر گیری عرضه‌های اولیه سهام نیز خبر داد و گفت: از شهریور ماه امسال با عرضه اولیه سهام شرکت‌های کوچک به روش بوک فیلدینگ یا ثبت سفارش برای نخستین بار عرضه‌های اولیه با در نظر گرفتن حق انتخاب برای ناشران آغاز می‌شود. این موضوع به صورت اختیاری در دوره زمانی مشخص پیش خواهد رفت تا پس از برجای گذاشتن مزایای این روش در کلیت بازار، سایر اعضای اولیه نیز با همین روش ادامه یابد.

وی در خصوص عدم برگزاری نمایشگاه بین‌المللی بورس گفت: برگزاری نمایشگاه وظیفه سازمان نیست و باید به کانون‌ها و بخش‌های مردم نهاد واگذار شود البته سازمان بورس تمام حمایت‌های لازم را برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه انجام می‌دهد این در حالی است که با توجه به برگزاری همایش بین‌المللی سرمایه‌گذاری خارجی بنا داشتیم برگزاری نمایشگاه در کنار همایش انجام شود.

فطانت در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا بازار دچار سندرم شی درخشان شده است گفت: قبل از توافق هیچ گاه مباحث بازار را به تحریم‌ها گره نزدم و اکنون همه را دعوت به خواندن توافق کردم تا آثار توافق بر بازار تحلیل شود. اما معتقدم که آثار توافق مثبت است ولی نباید دراین شرایط ذوق زده شویم.

وی در مورد نقش مخالفین و موافقین توافق بربازار گفت: واقعا نمی‌توانیم مخالفین و مئافقین را شناسایی کنیم و آمار دقیقی از آنها به‌دست آوریم و هر کس با منطق و دلایل شخصی اقدام به خرید و فروش می‌کند و فارق از دسته بندی‌های سیاسی به فعالیت در بازار می‌پردازند.

رییس سازمان بورس در پاسخ به لزوم استاندار‌سازی حساب داری گفت: در این خصوص جلسه با سازمان حسابرسی‏‏، اساتید دانشگاه وسازمان امور مالیاتی برگزار کرد. بر این اساس در آخرین ورژن‌های بین‌المللی همه یا هیچ را اعمال کرده‌اند که باید به صورت ویژه‌ای دنبال شود پیش تر قرار بود از ابتدای سال ۹۵ به صورت اختیاری این قانون اعمال شود ولی ابتدا باید دغدغه‌ها حل شود و جمع بندی ارائه و تصمیم گیری انجام گیرد تا بعداز آن اعلام کنیم که از ابتدای سال بعد استانداردهای بین‌المللی انجام شود یا تاریخ دیگری را برای انجام آن در نظربگیریم.

وی افزود: در این خصوص سازمان حسابرسی باید نقطه نظرهایش را به صورت رسمی اعلام کند تا این کار انجام شده و زبان تجاری ما زبان قابل فهمی برای سرمایه‌گذاران خارجی باشد.

فطانت در مورد نرخ سود سپرده‌های بانکی گفت: ما معتقدیم نرخ سود بانکی باید با نرخ تورم کاهش پیدا کند اکنون سپرده‌های بانکی رقیب جدی بازارسرمایه است و با حدود سود ۲۰ درصد و گاهی بیشتر و بدونه ریسک کفه ترازو را به سمت خود سنگین کرده است.

//بازده//

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی