کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ تیپ شخصیتی که شما را به موفقیت می‌رساند

اگر با شاخص تیپ مایرز بریگز (MBTI) آشنا نیستید،باید بگوییم که این شاخص ۴ جفت‌ ترجیحات شخصیتی شما را اندازه می‌گیرد: درون‌گرایی (I) در مقابل برون‌گرایی (E)؛ حسی (S) در مقابل شَمی (I)؛ فکری(T) در مقابل احساسی(F)؛ داوری‌کننده (J) در مقابل ادراکی (P). اگر علاقمند هستید که بیشتر هم بدانید، شانزده تیپ شخصیتی با جزییات در وب‌گاه رسمی مایرز بریگز آمده است، و شما می‌توانید یک تست رایگان هم در آنجا انجام دهید.اما در این مقاله با ما همراه باشید تا موضوعات جالبی را درباره‌ی شخصیت‌تان بدانید.

woman-on-smartphone-texting

اگر فکر می‌کنید کارآفرینان از نژاد متفاوتی هستند، تا حدی حق با شما است.

تحقیق مایرز-بریگز آشکار می‌کند که ENTPها، ESTJها، ENTJها، INTJها و ISTJها نسبت به سایر تیپ‌های شخصیتی احتمال بیش‌تری دارد درآمد بالاتری داشته باشند و خویش‌فرما باشند یا مدیریت کنند. البته، این تیپ‌ها از تنها آرایش‌هایی که می‌توانند کسب‌‌وکارها را با موفقیت اداره کنند فاصله دارند.

برای مثال، ریچارد برانسون، استیو جابز، اپرا وینفری، آریانا هافینگتون، و دونالد ترامپ همه تیپ‌های‌‌ مایرز-بریگز متفاوت با تیپ‌های ذکر شده دارند. و صرف آن‌که متمایل به کارآفرینی هستید به معنی آن نیست که آمادگی راه‌اندازی یک شرکت را دارید؛ MBTI ترجیحات را اندازه می‌گیرد، نه قابلیت‌ها را.

با این وجود، در بهترین‌ حالت‌شان، این تیپ‌ها خصوصیات کارآفرینانه‌ای را درخود جای می‌دهند که هرکسی قصد مالکیت یک کسب‌وکار را دارد، می‌بایست دنبال کند.

علیرغم ترکیب متفاوت‌شان، این‌تیپ‌ها ۴ نقطه‌ی قدرت مشترک دارند:

jp854854g

۱. کنجکاو هستند
ENTJها از کارهایی که در آنها مهارت کسب کرده‌اند خسته می‌شوند و با بی‌قراری به دنبال مهارت‌های جدید هستند. ISTJها تمام شواهد زیربنایی منطق‌شان را کاوش می‌کنند. ENTPها به شکل خستگی‌ناپذیری
برای جست‌وجوی دانش انگیزه دارند.
گالوپ دریافت که از صدها رفتار کارآفرینانه، جست‌وجوی دانش یک از ده مهم‌ترین رفتار بود. ثین استنر، موسس شرکای سرمایه‌گذار استنر جمع‌بندی می‌کند که کارآفرینان “‘از نظر فکری کنجکاو هستند. ‘ آنها عاشق یادگیری هستند. همواره به دنبال بینش هستند، راه بهتری برای انجام کارها… یک نوآوری ‘edge.'”

این کنجکاوی، هوشیاری کارآفرینانه نامیده می‌شود –که ایزرائیل کرزنر، اقتصاددان، آن را هم ” توانایی توجهِ بدون جست‌وجوی فرصت‌هایی که تاکنون نادیده انگاشته شده‌اند” و هم گرایش انگیزه‌دار‌ ایجاد تصویری از آینده” تعریف می‌کند.

برای مثال، کارآفرینان با این جمله موافقند، ” وقتی به یک ساختمان متروکه نگاه می‌کنم، در مورد ظرفیت کسب‌وکاری که به من نشان می‌دهد فکر می‌کنم.”

اما کنجکاوی فقط باعث نمی‌شود افراد بخواهند کارآفرین باشند؛ بلکه‌ آنها را کارآفرینان خوبی می‌کند. طبق گفته‌ی گالوپ، جست‌وجوکنندگان دانش شانس نجات شرکت‌شان را افزایش می‌دهند. به همین صورت، مطالعه‌ای در اسلونی در ۲۰۱۵ آشکار کرد که کنجکاوی کارآفرینانه به طرز مثبتی با رشد شرکت در ارتباط است.

jp48146g

۲. خلاق هستند.
ENTPها که اسم مستعارشان “مخترعان” است، مقاوم‌ترین تیپ شخصیتی برای انجام کارها به شیوه‌ای خاص هستند، فقط به این دلیل که قبلا آن کار را کرده‌اند. ENTJها با تخیل اقدام-محورشان تمام پروژه‌ها را جلو می‌برند. INTJها راهبرد کاملا جدیدی را در سکوت تصور می‌کنند.

خلاقیت اصلی‌ترین هسته‌ی کارآفرینی را اشغال می‌کند. بنابر مارتین درایسن و پیتر وارت از دانشگاه گرونیگن هلند، کارآفرینی “توانایی خلق و ساخت چیزی از هیچ‌ است… استعدادِ حس یک فرصت در جایی‌که دیگران بی‌نظمی، تضاد و سردرگمی می‌بینند.” تعجبی ندارد، که کارآفرینان به طرز چشم‌گیری مبتکرتر از جمعیت عمومی هستند.

مطالعه‌ای در بریتانیا در ۲۰۱۴ تعیین کرد که خلاقیت تنها حیاتی‌ترین و رایج‌ترین خصیصه‌ی مرتبط با کارآفرینی است. در حقیقت آن‌قدر کلیدی است که در یک مطالعه تفکر واگرا و خلاقیت دانشجویان کارشناسی با موفقیت مقاصد کارآفرینانه‌ی آنها را پیش‌بینی کرد.

SocialResponsibility_Hero

۳. مسئولیت‌پذیرند
ENTPها فرصت‌ها را همه‌جا می‌بینند و به تمام جوامع انگیزه می‌بخشند که به نگاهشان رنگ دهند. ENTJها موانع را چالش می‌دانند. INTJها شخصا برای اجرای ایده‌هایشان احساس مسئولیت می‌کنند.
نویسنده و روانکاو جاناتان آلپرت در کارآفرینان خصوصیت مشابهی مشاهده می‌کند: وقتی اوضاع سخت می‌شود در حالی‌که بسیاری احساس ضعف می‌کنند، “کارآفرین به موقعیت نگاه می‌کند و می‌داند روی نتیجه مقداری کنترل دارد.”

روان‌شناسان مدرن به این ذهنیت ” منبع کنترل درونی” می‌گویند، که به طور مکرر برای کارآفرینان لیست‌های must-have می‌سازد. افراد دارای یک منبع کنترل درونی معتقدند کنترل سرنوشت‌شان را در اختیار دارند. مطالعات دائما و به طرز متقاعد کننده‌ای روابط مثبتی میان منبع کنترل درونی، موفقیت کسب‌وکاری، و حتی رضایت شغلی می‌یابند.

jp5494898g

۴. قاطع هستند
ISTJها به صورت منطقی تصمیم می‌گیرند چه کاری انجام دهند و به طور پیوسته و بدون مزاحمت در راه هدفشان کار می‌کنند. INTJها یک برنامه‌ی عملیاتی شکل می‌دهند و آن را به صورت راهبردی اجرا می‌کنند. ESTJها تصمیمات را سریع و به صورت سامان‌بند اجرا می‌کنند.

اگرچه هر تیپ روش متفاوتی دارد، همه‌ی آنها تصمیمات خودشان را می‌گیرند و بدون پشیمانی انتخاب می‌کنند.

مطالعه‌ای در ایالات متحده در ۲۰۱۴ دریافت که هرچه کارآفرینان بیش‌تری متقاعد به جهت‌گیری‌های متفاوت شوند، کم‌تر احتمال دارد تمرکز کنند و موفق شوند. بنابراین کارآفرینان موفق کم‌تر احتمال دارد همکار، همدل و نگران حفظ روابط هماهنگ harmonious باشند. آنها پیشرفت را به احساسات اولویت می‌دهند.

کارآفرینان شروع می‌کنند، حتی اگر به معنای آن باشد که ممکن است شکست بخورند. ده‌ها مطالعه طی سه دهه‌ی گذشته گرایش ریسک‌پذیری را با موفقیت کارآفرینانه ربط می‌دهند. تونی Tjan این خصیصه را جرات می‌نامد: توانایی عمل کردن. اذعان می‌کند یک کارآفرین باید “جرات داشته‌ باشد شروع کند، جرات داشته باشد تحمل کند، و وقتی یک شرکت جدید تغییر می‌کند جرات داشته باشد تکامل یابد.”

تیپ شخصیتی مایرز-بریگز همه‌ چیز نیست.
قطعا، این ۴ خصیصه به تنهایی نمی‌توانند یک کسب‌وکار بسازند. درایسن و وارت می‌نویسند “طبیعتا، مدرک‌ تحصیلی کارآفرینی، دانش کسب‌وکار، و پیشه‌وری نقش مهمی بازی می‌کنند”. اما آنها ادعا می‌کنند هنوز عامل مهم‌تری وجود دارد: شخصیتِ کارآفرین. ” موفقیت یک کسب‌وکار به دلیل عوامل بسیاری است، اما مهم‌ترین تعیین‌کننده‌ی موفقیت یک کسب‌وکار خودِ کارآفرین است.”

ما می‌توانیم خود را براساس این حقایق که والدین‌مان کارآفرین نیستند، مدرک مدیریت بازرگانی نداریم، یا ذاتا خلاق نیستیم، کنار بکشیم – یا می‌توانیم زمام امور را در دست‌های خودمان بگیریم.

آلن Favolle در “کارآفرینی و ارزش‌سازی نوین” می‌نویسد” کارآفرینان متولد نمی‌شوند. ساخته می‌شوند.”

اشتیاق به امتحان کردن کنجکاوی، خلاقیت، مسئولیت‌پذیری و قاطعیت را بازتاب می‌دهد.

ترجمه:نشریه تحریریه بازده_اسما حسنی

منبع: بیزنس اینسایدر

نویسنده:کارولین بیتون

//بازده//

مطالب مرتبط
۵ کار مهم آدم های موفق قبل از ۸ صبح
فقط کارآفرینان موفق از پس این ۱۰ چالش احساسی بر می آیند
روش هایی برای رشد و پیشرفت حرفه ای
برای موفق شدن این ۲۵ کار بیهوده را کنار بگذارید
ایده پردازی کسب و کار: ۵ ضرورت برای ایده پردازی در کسب و کار
اختلال شخصیت: ۱۰ نوع اختلال شخصیتی از خودشیفته تا سایکوپت
۱۳ موقع که باید در محل کار نگویید متاسفم
۱۴ فرق آدم های موفق با دیگران
۱۰ روش موفقیت افراد دورکار
روانشناسی موفقیت:۱۰ توصیه روانشناختی برای موفقیت که تضمینی هستند
۱۰ درس موفقیت از پائولو کوئیلو – کیمیاگری برای کارآفرینان
افزایش فالوور اینستاگرام :۲۰ روش رایگان افزایش فالوور اینستاگرام واقعی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی