کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴۵ کشور فاقد مقررات علیه خشونت خانگی

در بیشتر جوامع امروزی خشونت‌خانگی یکی از علل اصلی آسیب‌ها، تک سرپرستی، افسردگی، و حتی مرگ است. خشونت خانگی یک رفتار پرخاشگرانه و خشونت آمیز است که شامل سوء استفاده‌ی عاطفی یکی از طرفین یک رابطه یا هر دوی آن‌ها برای کنترل دیگری می‌شود و بر سلامت جسمی و ذهنی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. خشونت خانگی بالاخص در بین همسران و شرکای جنسی صمیمی رواج دارد. در حالی که قوانینی برای زنان و کسب و کارها وجود دارد، اکثر کشورهای آفریقای سیاه و خاور میانه برای مواجهه با خشونت خانگی یا رفتار غیرانسانی بی رحمانه و تحقیرآمیز با کمبود قوانین و مقررات روبرو هستند.  چنین کشورهایی تا میزان ۳۰۰ مورد خشونت خانگی در روز را تجربه می‌کنند.

۴۵ کشور فاقد مقررات علیه خشونت خانگی

عوامل فرهنگی که به کمبود مقررات در زمینه‌ی خشونت خانگی دامن می‌زنند

عواملی مانند آداب و رسوم فرهنگی، باورهای مذهبی، و تابوها بعضی از علل اصلی کمبود قوانین در زمینه‌ی خشونت خانگی در بسیاری از کشورها هستند. اکثر فرهنگ‌ها مدعی هستند قوانین نانوشته‌ای برای مقابله با خشونت خانگی دارند و به این خاطر افراد آن جوامع معتقدند که نیازی به وضع قانون برای خشونت خانگی وجود ندارد. این قوانین از یک اجتماع به اجتماع دیگر فرق می‌کنند که این امر به نبود یک قانون مشترک یا همگانی در رابطه با خشونت خانگی در اکثر کشورها منجر می‌شود. در جهان توسعه یافته، نمادهای قدرتی وجود دارند که کارشان رسیدگی به موارد خشونت خانگی در اجتماع است. آن‌ها می‌توانند شامل بزرگان روستا، رهبران مذهبی، روسا یا سران قبیله باشند. این مقامات به مخالفت با هر تلاشی می‌پردازند که توسط دولت برای معرفی هر گونه چارچوب قانونی جهت پرداختن به خشونت خانگی صورت می‌گیرد. در کشورهای خاور میانه و دیگر نقاط، گزارش هر گونه خشونتی که علیه زنان صورت گرفته باشد توسط خود آن‌ها نوعی تابو به حساب می‌آید. کمبود موارد گزارش شده وضع قوانین را برای برخورد با خشونت خانگی دشوار می‌کند، چون در این زمینه حمایت کافی از سوی جوامع محلی وجود ندارد.

مطلب مرتبط: ازدواج کودکان :۳۳ کشور جهان که ازدواج با کودکان قانونی است

عوامل قانونی که به نبود مقررات در زمینه‌ی برخورد با خشونت خانگی دامن می‌زنند

اکثر ادارات و موسسات مسئول وضع مقررات، مثل مجلس، را مردان اداره می‌کنند. در نتیجه قانون و مقررات مربوط به خشونت‌ خانگی توسط کسانی که این قوانین را تنبیهی علیه مردان به حساب می‌آورند نادیده گرفته و رد می‌شوند. قوانین مربوط به خشونت خانگی به عنوان نوعی تخلف از حقوق شخص مجرم به حساب آورده می‌شوند به خصوص وقتی که برای آزار صورت گرفته تنبیه هم مقرر شده باشد. در بعضی از کشورها، خشونت خانگی جرم محسوب نمی‌شود و بنابراین به وضع هیچ گونه قوانین “ویژه‌ای” برای چنین اقداماتی احتیاج نیست.

مفهوم فقدان قانون در مورد خشونت خانگی

هر دو عوامل قانونی و فرهنگی به نحو چشمگیری به کمبود قوانین خشونت‌ خانگی تعریف شده دامن زده‌اند چون اکثر کشورها برای پرداختن به پرونده‌های تحت پیگرد قانونی به قوانین موجود تکیه دارند. بسیاری از این اسانامه‌ها برای شخص متهم جهت گریختن از دست عدالت روزنه‌های کافی را فراهم آورده اند به خصوص وقتی که قربانی تحت کنترل آن‌ها باشد. شمار روزافزون موارد خشونت خانگی هشدار دهنده است چون هیچ چارچوب یا مقررات به درستی تعیین شده‌ای برای پرداختن به چنین خشونت‌هایی وجود ندارد. آدم‌ها با اطمینان به نفس مرتکب این نوع از جرائم می‌شوند با علم به اینکه از مخمصه جان سالم به در خواهند برد. به علاوه، مقامات روستایی که موارد محلی را بررسی می‌کنند به راحتی اهل سازش هستند و رای را به گونه‌ای صادر می‌کنند که به نفع متهم است و در نتیجه عدالت را در مورد قربانی نادیده می‌گیرند.

مطلب مرتبط:‌ بهترین کشورهای جهان برای زنان در ۲۰۱۶

کشورهایی که کمبود مقررات دارند

بعضی از کشورهای فاقد هر گونه مقررات تعریف شده در رابطه با خشونت خانگی در قاره‌ی آفریقا عبارتند از جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان جنوبی، جمهوری کنگو، ساحل عاج، چاد، سوازیلند، بورکینافاسو، کامرون، مراکش، گینه، گابن، و اریتره. کشورهای خاور میانه که برای مقابله با خشونت‌ خانگی مقرراتی ندارند شامل، عراق، ایران، میانمار، قطر، هائیتی، عمان، سوریه، فلسطین، یمن و ارمنستان می‌شوند.

کشورهای فاقد مقررات علیه خشونت خانگی

رتبه

کشور

آیا مقرراتی برای خشونت خانگی وجود دارد؟

۱

جمهوری دموکراتیک کنگو

خیر

۲

سودان جنوبی

خیر

۳

جمهوری کنگو

خیر

۴

عراق

خیر

۵

ایران

خیر

۶

ساحل عاج

خیر

۷

میانمار

خیر

۸

چاد

خیر

۹

سوازیلند

خیر

۱۰

بورکینا فاسو

خیر

۱۱

کامرون

خیر

۱۲

مراکش

خیر

۱۳

گینه  

خیر

۱۴

استونی

خیر

۱۵

روسیه

خیر

۱۶

قطر

خیر

۱۷

گابن

خیر

۱۸

اریتره

خیر

۱۹

گینه‌ی استوایی

خیر

۲۰

جیبوتی

خیر

۲۱

نیجر

خیر

۲۲

هائیتی

خیر

۲۳

مصر

خیر

۲۴

عمان

خیر

۲۵

سوریه

خیر

۲۶

سودان

خیر

۲۷

امارات متحده‌  عربی

خیر

۲۸

بحرین

خیر

۲۹

افغانستان

خیر

۳۰

موریتانی

خیر

۳۱

یمن

خیر

۳۲

فلسطین

خیر

۳۳

ازبکستان

خیر

۳۴

ارمنستان

خیر

۳۵

مالی

خیر

۳۶

لیبریا

خیر

۳۷

لسوتو

خیر

۳۸

لیبی

خیر

۳۹

تونس

خیر

۴۰

توگو

خیر

۴۱

میکرونزی

خیر

۴۲

الجزیره

خیر

۴۳

تانزانیا

خیر

۴۴

کنیا

خیر

۴۵

کویت

خیر

 

 

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas

۴۵ کشور فاقد مقررات علیه خشونت خانگی


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی