کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ مانع تاثیر مناسب نتایج توافق جامع هسته‌ای بر اقتصاد ایران

یک کارشناس مالی به بررسی دلایل عدم تاثیرگذاری مناسب نتایج حاصل از توافق جامع هسته‌ای بر اقتصاد ایران پرداخت.

shayan-arani1.jpg

شاهین شایان آرانی کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با بازده در خصوص شرایط اقتصادی ایران پس از توافق جامع هسته‌ای اظهارکرد: ابتدا باید بگویم با انجام توافق جامع هسته‌ای ایران با کشورهای غربی، ۳ اتفاق مهم رخ می‌دهد و ۳ بستر برای ایران فراهم می‌شود. اعتبار اسمی ایران در سطح بین‌الملل افزایش می‌یابد که جو را برای سرمایه‌گذاری و ارتباطات بین‌المللی مساعد می‌کند، دوم اینکه در سرمایه‌گذاری داخلی تحول ایجاد می‌کند و سومی نیز فراهم شدن بستر ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران است.

وی افزود: همه این موارد زمانی به نحو احسن محقق خواهد شد که شرایط و بسترهای داخلی هم مناسب باشد که درحال‌حاضر به نظرم مناسب نیست. یعنی الان در داخل کشور قوانین و مقررات دست و پاگیر زیادی داریم، ساختارهای دولتی و بوروکراسی بسیار درهم تنیده‌ای داریم و نظام‌های تصمیم‌گیری خیلی سیاسی‌محور و دولتی‌محوری داریم. این‌ها هم حتما باید اصلاح شود تا ۳ پدیده‌ای که عرض کردم با فرض به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای در فضای کسب و کار کشور اثرگذار شود و بتواند به نحو احسن خودش را نشان دهد. اما درحال‌حاضر اگر همین الان توافق جامع صورت بگیرد معتقدم ۳۰ تا ۴۰ درصد بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود. چراکه ۶۰ تا ۷۰ درصد مانع به دلیل آن مشکلات ساختاری که در داخل وجود دارد، است که اثرگذاری ۳ بستر ناشی از توافق جامع را کمرنگ خواهد کرد.

iran-economy.jpg

این کارشناس مالی ادامه داد: ولی اگر موازی با مذاکرات هسته‌ای شروع کنیم و از داخل هم اصلاحات داخلی را در حوزه‌ی قوانین و مقررات، مسائل مالیاتی، جذب سرمایه‌‌گذاری، قوانین و مقررات مربوط به نظام بانکی، قانون تجارت، نظارت‌های بانک مرکزی، نظارت‌های بازار سرمایه، اصلاح ساختار بانک‌ها، اصلاح ساختار نهادهای مربوط به بازار سرمایه، قوانین و مقررات صنعتی و تجاری و… را به صورت یک مجموعه کامل اصلاح کنیم آنگاه ۳ بستری که عرض کردم وقتی بخواهد اثراتش را بر اقتصاد کشور در داخل نشان بدهد، دیگر در حد ۳۰ تا ۴۰ درصد نخپاهد بود و تا مرز صد درصد خواهد رسید. و نهایتا هم اثراتش در راستای افزایش اعتبار، توسعه‌ی اقتصادی، رفاه عمومی و ثبات و پایداری نظام جمهوری اسلامی ایران می‌تواند حرکت کند به شرطی که درست مدیریت شود. بنابراین باید جریان تاثیرگذاری نتایج حاصل از توافق جامع هسته‌ای در داخل مدیریت شود.

 

شایان آرانی در پایان بیان کرد: در این زمینه مهم‌ترین مانع را جدا نبودن سیاسیون و سیاست از اقتصاد می‌دانم. این یک مانع جدی است. درحال‌حاضر این دو به شدت با یکدیگر عجین شده‌اند. یعنی فضای سیاسی به شدت در حوزه‌ی اقتصادی تاثیرگذار است و سیاسیون از نمایندگان مجلس گرفته تا معاونین وزرا و… به شدت بر فضای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی تاثیرگذار هستند. این یک آفت است و متاسفانه هیچگاه هم به دلیل اینکه پول نفت وارد سیستم اقتصادی‌مان می‌شود، این نیاز را احساس نکردیم که سیاست را از اقتصاد جدا کنیم. مانع دوم تاثیرگذار نیز عدم توسعه‌ی بخش خصوصی در کشور است و مانع سوم تاثیرگذار نیز اصلاح نشدن قوانین و مقررات لازم برای فراهم‌سازی دو بستر نخست است یعنی مانع سوم در اصل مانعی برای رفع موانع اول و دوم است.

سایت کسب و کار بازده

 

مطالب مرتبط
گزارش ۲۰: کمربندها را محکم ببندیم
نشست "جان کری" با برخی نمایندگان کنگره آمریکا در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران
بزرگ‌ترین بدهکاران نفتی ایران کدامند؟
فروش نفت ایران آزاد شد
اوباما بخش نامه استفاده از اقتصاد رفتاری و روانشناسی را امضا کرد
دستور تاریخی اوباما برای لغو تحریم‌های ایران
آیا رستوران‌های امریکایی به ایران می‌آیند؟
ایران با آلمان، سوئد و فرانسه برای خودروسازی توافق کرد
ایران بزرگترین صادرکننده نفت کوره جهان شد
قرارداد بین ایران و رنو نیسان منعقد شد
۱۰ آزادترین کشور جهان به لحاظ اقتصادی
۵ گرایش که اقتصاد جهانی در ۲۰۱۷ را شکل خواهند داد

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی