کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ سلاح قدرتمند پدافند هوایی ایران را بشناسید

اندیشکده امریکایی درباره‌ی سلاح‌های قدرتمند پدافند هوایی ایران می‌نویسد که: در صورت عدم ارسال پرتابگرها یا موشک‌های اس -۳۰۰ به ایران و به هر دلیلی، رادارهای ارسال شده کنونی نیز می‌توانند به طور مستقل در خدمت افزایش میزان رصد و شناسایی موقعیتی شبکه هوایی این کشور باشند.

پدافند هوایی اس -300

در حالی‌که ایران یکشنبه (۲۹/۱/۹۵ ) در جریان برپایی رژه نیروهای سه گانه ارتش و قرارگاه پدافند هوایی که به مناسبت ۲۹ فروردین (روز ارتش) در جوار حرم ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد، یک گردان سامانه موشکی بُرد بلند پدافند هوایی اس -۳۰۰ را برای نخستین بار به نمایش گذاشت که شامل رادار، پست فرماندهی و ارتباطات بود.

اندیشکده امریکایی «واشنگتن» در تحلیلی در این زمینه نوشت: تصاویر غیر حرفه‌ای که قبلا از ارسال این سامانه به ایران نشان داده شد، حکایت از آن دارند که این کشور سامانه «اس -۳۰۰ PMU-۱ » یا (SA-۲۰A Gargoyle) را دریافت کرده است. این سامانه حتی اگر ارتقا نیز یافته باشد، قابلیت‌های کمتری نسبت به نوع اس- ۳۰۰ PMU-۲ دارد اما نسخه‌ا‌ی که ایران دریافت کرده است به طور بالقوه قابلیت شبکه دفاع هوایی ایران را افزایش می‌دهد.

اندیشکده واشنگتن در ادامه با اشاره به تاریخچه پر فراز و نشیب اجرای این توافق با اشاره به تصاویر نمایش گذاشته از ورود این سامانه به ایران نوشت: تاکنون هیچ تصویری از رادارهای کنترل آتش، حمل کننده‌های موشک و پرتاب کننده‌ها به نمایش نگذاشته نشده است با این وجود رادارهایی که از این سامانه به ایران فرستاده شده‌اند، در صورتی‌که پرتابگرها یا موشک‌های آن در مسیر ارسال با تاخیر مواجه شوند یا به هر دلیلی ارسال نشوند می‌توانند به طور مستقل برای افزایش رصد و شناسایی موقعیتی استفاده شوند. البته سامانه موشکی اس -۳۰۰ PMU-۱ مطابق سامانه‌ای است که سال‌ها قبل به بلاروس ارسال شد.

در ادامه این گزارش به زمان تولید سامانه یاد شده که به اوائل دهه نود میلادی باز می‌شود اشاره شده و آمده است: روسیه ساخت سامانه اس -۳۰۰ را به دلیل ایجاد سامانه « اس -۴۰۰ Triumph »که هم برد و هم قابلیت‌هایش افزایش یافته بودند، پایان داد. تولید سامانه دفاع موشکی اس -۴۰۰ در سال ۲۰۱۰ آغاز شد اما تاکنون مسکو این سامانه را به یک کشور و آن هم چین ارسال نموده است. البته این سامانه از سوی روسیه در سوریه نیز استقرار یافته است.

بر اساس این گزارش، شرکت «آلماز آنتی» (شرکت سازنده تجهیزات یاد شده) ارسال اس- ۴۰۰ به ارتش روسیه را شدت بخشید و تاکنون نیروهای مسلح این کشور ۹ هنگ کامل از این سامانه ( که هرکدام شامل سه گردان هستند) را دریافت کرده است. این بدین مفهوم است که شاید اس- ۳۰۰ مازاد ساخته شده به ایران ارسال شده باشد. البته ایران پیشنهاد گذشته روسیه برای ارسال سامانه مدرن« آنتی- ۲۵۰۰» یا (S-۳۰۰V) را رد کرد زیرا مایل نبود دوره‌های آموزشی مجدد اپراتوری دفاع هوایی را ببیند.

اندیشکده واشنگتن نوشت: با وجود قدیمی بودن این نسل از سامانه دفاع هوایی، سامانه اس -۳۰۰ PMU-۱ می‌تواند هم‌زمان ۱۰۰ هدف هوایی را در برد ۳۰۰ کیلومتری شناسایی و به سوی ۶ مورد آنها شلیک کند. این سامانه را می‌توان با موشک‌های رهگیر «۴۸N۶» با برد ۱۵۰ کیلومتر علیه اهداف هوایی و نیز موشک‌های بالستیک با برد ۴۰ کیلومتر بکار برد. هر گردان از اس- ۳۰۰ PMU-۱ متشکل از ۴ آشتبار با سه پرتاب‌کننده است که از حمایت پست فرماندهی« ۵۴K۶E» برخوردار است. ناگفته نماید که این سامانه به قبرس، یونان، اسلواکی و دیگر کشورها نیز صادر شده و در بهار سال ۲۰۱۵ نیروهای هوایی اسرائیل تجربیات گرانقدری را از پرواز علیه چنین سامانه‌ای با اجرای رزمایش مشترک با نیروی هوایی یونان کسب کرد.

در انتهای این مطلب آمده است: اگر ارسال کامل این سامانه به ایران انجام شود، قابلیت دفاع هوایی ایران به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. البته برای پوشش موثر کشوری بزرگ، ایران هنوز نیاز ادغام سامانه اس- ۳۰۰ با نسخه اصلاح شده «اس -۲۰۰ » و موشک‌های سطح به هوای «رعد» و شاید «باور -۳۷۳» که ایران مدعی ساختش بر اساس سامانه اس -۳۰۰ است، دارد.

 

منبع:  فارس

سایت کسب و کار بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی