کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ دلیل که هیچ‌گاه نباید تیلاپیا بخورید

امروزه تیلاپیا به تنها ماهی حاضر در همه‌ی بازارهای جهان تبدیل شده‌است. ارزان است، مزه‌ی ماهی نمی‌دهد، بدون استخوان و بدون پوست است، و به واسطه‌ی پخته‌شدنِ بیش از حد از هم وا نمی‌رود، مشکلی که در آشپزی با سایر گونه‌های ماهی دیده می‌شود.

shutterstock_130682972-700x463

با این حال، تیلاپیا هائی که ما مصرف می‌کنیم معمولا یک ماهی پرورشی است، به این معنی که تقریبا غیرممکن است در فروشگاه‌ها یا در منوی رستوران‌ها تیلاپیای آزاد بیابیم.

در این نوشتار به نحوه‌ی پرورش این ماهی و تبعاتِ مصرف این ماهی برای سلامتی‌تان می‌پردازیم.

۱. التهاب روده

پرورش تیلاپیا معمولا در مقیاسی صنعتی، با کِشتِ صدها ماهی در روز، صورت می‌گیرد. تغذیه‌ی آنها طبیعی نیست تیلاپیا، در دریا، جلبک و گیاهان دریایی می‌خورد، ولی در مزارع پرورش ماهی، آنها را با قرص‌های دست‌کاری‌شده‌ی ژنتیکیِ ذرت و سویا تغذیه می‌کنند.
میزان چربیِ‌ سالم ماهی در این موجودات تقریبا صفر است، که عمده دلیلِ مفید بودن ماهی را برایِ ما نفی می‌کند.
مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده‌است که تیلاپیای پرورشی ممکن است موجب التهاب بیش‌ترِ روده شود.
تیلاپیای پرورشی همواره منبعِ محبوبِ ماهی بوده‌است، نه تنها به این دلیل که در سرتاسر امریکا در دسترس است، بلکه بسیار ارزان قیمت نیز هست. با این‌حال، پیش از آن‌که به خریدِ کلیِ تیلاپیا بپردازید، ممکن است بخواهید ارتباطش را با التهاب روده بدانید. مطالعات اخیر به این نتیجه رسیده‌است که مصرف تیلاپیا ممکن است التهاب روده را تشدید کند، التهابی که می‌تواند به بیماری قلبی، آرتروز، آسم و دنیایی از سایر مشکلات سلامتی منجر شود. ممکن است افرادی که به مصرفِ بیش‌ترِ ماهی متوسل می‌شوند تا دوز لازم اسیدهای چرب امگا-۳شان را تأمین کنند و خطر حملات قلبی را کاهش دهند، بخواهند از مصرف تیلاپیا دست بکشند. درواقع، دانشمندان دریافته‌اند که ظرفیت التهابیِ تیلاپیا بسیار بسیار بیش‌تر از فرآورده‌های گوشتیِ گاوهای‌ پرورشی (مانند همبرگر) است.

۲. آلاینده‌های عامل سرطان

ماهی‌های پرورشی در مقایسه با گونه‌ی آزاد حداقل ۱۰ برابر آلاینده‌ی ارگانیک عامل سرطان بیش‌تری دارند.
این مورد را می‌توان به خوراک‌هایی منتسب دانست که در مزارع پرورش ماهی استفاده می‌شود. اگر می‌دانستید چه‌چیزهایی به جیره‌ی خوراک مزارع پرورش افزوده می‌شود، وحشت می‌کردید. ظاهرا، مدفوع ماکیان، یکی از مواد اصلی است که به خوراک مزارع وارد می‌شود. نه‌تنها این، بلکه انتقال فضولات خوک‌ها و اردک‌ها به مزارع نیز یک عمل مرسوم تبدیل شده‌است.

۳. آفت‌کش‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها

مشاهده شده است که ماهی‌های پرورشی مزارع غلظت‌های بالایی از آفت‌کش‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها دارند.
آنتی‌بیوتیک‌ها چگونه وارد بدنِ ماهی‌های پرورشی می‌شود؟ وضعیتِ‌ پرازدحام مزارع پرورش ماهی باعث می‌شود تا ماهی‌ها بیش‌تر در معرض ابتلا به بیماری قرار بگیرند. مزرعه‌داران برای این‌که ماهی‌ها را زنده نگه‌دارند به آنها آنتی‌بیوتیک می‌دهند تا از بیماری دور بمانند. ماهی‌های پرورشی همچنین برای مقابله با شپش دریایی با آفت‌کش‌ها تحت درمان قرار می‌گیرند. آفت‌کش‌هایی که برای درمان این ماهی‌ها استفاده می‌شوند آن‌قدر مرگبار هستند که وقتی سالمون آزاد به‌صورت اتفاقی در معرضِ آن قرار گرفت، باعث مرگِ این ماهی شد. همچنین، این آفت‌کش‌ها نهایتا در اقیانوس رها می‌شوند، که از آن‌جا وارد بدن و سایر سیستم‌های زنده‌ی دریایی می‌شوند.

۳. نسبتِ ضعیف امگا-۳ به امگا-۶

همچنین، ماهی‌های پرورشی سطوح پایین‌تری از مواد مغذیِ سالم دارند.
بسیاری از ما به امیدِ دست‌یابی به مزایای اسیدهای چرب امگا-۳ که همراه ماهی‌است به مصرف ماهی اقدام می‌کنیم. با این‌حال، آیا می‌دانستید که مصرفِ اسیدهای امگا-۳ یافت شده در ماهی‌های پرورشی در مقایسه با ماهی‌های آزاد، کم‌تر است؟ ماهی‌های پرورشی، همچنین، محتویات پروتئینیِ پایین‌تری دارند. نه‌تنها این، از آن‌جایی‌که ماهی‌های پرورشی در قفس نگه‌داری می‌شوند، چرب‌تر هستند، و می‌توانند غلظت‌های بالاتری از اسیدهای امگا-۶ داشته باشند. مشکلِ دریافتِ زیادِ اسیدهای امگا-۶ این است که ممکن است به‌خاطر عدم تعادل، موجب التهاب در بدن شوند.
سطوح بالای دیوکسین
سطوح دیوکسین در ماهی‌های پرورشی در مقایسه با ماهی‌های آزاد ۱۱ برابر بیش‌تر است.
دیوکسین در حقیقت یک ماده‌ی شیمیایی سمی است که می‌تواند در ابتلا به سرطان و سایر مخاطرات سهیم باشد. مشکلِ دیوکسین این است که از زمان ورود به سیستم بدن‌مان، زمان زیادی طول می‌کشد تا از بدن خارج شود. نیمه‌ی عمر دیوکسین حدودا ۷ تا ۱۱ سال است.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_ فاطمه بختیاری دزفولی

نویسنده: جسیکا دیویس

منبع: وایز ماند هلثی بادی

موضوع اصلی:

خوردن تیلاپیا

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی