کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ دلیل که نباید همه دوستان تان را به کارآفرینی تشویق کنید

۳ دلیل که نباید همه دوستان تان را به کارآفرینی تشویق کنید

در این نوشتار با ما همراه باشید تا نباید همه دوستان تان را به کارآفرینی تشویق کنید را برایتان بگوییم. زمانی که یک دانش‌آموز دبیرستانی بودم، عاشق این ایده بودم که کار مورد علاقه‌ام را بکنم. مشکل این جا بود که هیچ راهنمایی نداشتم که بدانم چگونه به سرانجامش برسانم یا این که چه کاری را انجام دهم. هزاران کار عجیب و غریب را انجام دادم و حتی از سن ۱۶ تا ۲۳ سالگی هرازگاهی کار فروشندگی هم می‌کردم. من به شوخی می‌گویم که رزومه‌ی طولانی از کارهای دو ماهه دارم، اما این حقیقت است. با گذشته زمان متوجه شدم کار از ساعت ۹ تا ۱۷ مناسب من نیست و در نتیجه سفر کارآفرینانه‌ی خودم را آغاز کردم.

۳ دلیل که نباید همه دوستان تان را به کارآفرینی تشویق کنید

روز آخر کاری‌ام در مرکز تلفن را به یاد می‌آورم، پس از ماه‌ها اولین شنبه‌ی غیرکاری بود و در آپارتمان دانشگاهی کوچک‌ام مشغول نقشه‌کشیدن برای موفقیت بودم. این آغاز مسیری بود که‌ فراز و نشیب بی‌شمارش بسیار چالش‌برانگیز و سودمند بود. همیشه می‌دانستم که تصمیم‌هایی که گرفتم درست هستند. اما چیز دیگری هست که هرچند همیشه خیلی واضح نبود ولی در تمام این مدت، بدیهی بود.

من با توجه به برخی ویژگی‌هایی که دارم، برای کارآفرینی ساخته شده‌ام.

از فروش لذت می‌برم. برایم مهم نیست که درآمدم تا حدی ناپایدار باشد(دست‌کم زمانی که کار را تازه شروع کرده‌ام). از حل مشکلات و سروکار زدن با مردم خوشم می‌آید. ارزش زیادی برای آزادی شخصی‌ام قائل هستم که ناشی از توانایی‌ام در تعیین برنامه‌ها و پروژه‌ها است. دوست دارم در زندگی‌ام به کم بسنده کنم و از برخی ایده‌آل‌های آمریکایی که اطرافیانم درگیرش هستند چشم‌پوشی کنم(بچه‌داری، خرید خانه، خودرو، و…) تا چیزهای پیرامونم را برای اهدافم به کار بگیرم. دلیل این انتخاب‌های من چیزهایی بوده‌است که برای من به عنوان یک فرد منطقی بوده‌اند. اغلب از من می‌پرسند که چگونه شروع کردم یا این که چه کار کردم به این جا رسیدم، اما زمانی که شروع به توضیح‌دادن می‌کنم، برخی از مردم خوششان نمی‌آید!

در گذشته، می‌کوشیدم تا دوستانم را مجاب‌کنم کسب و کاری را راه بیندازیم ولی خیلی زود فهمیدم چنین کاری وقت‌کشی است.

نه به این خاطر که اندرز‌های من خوب نبود بلکه آنان کسانی نبودند که برای این زندگی ساخته شده باشند. در واقع هیچ جای کار ایرادی ندارد و این مساله ‌کاملا عادی است. اولین کسی خواهم بود که زیر بار آن می‌روم. بسیاری از کارآفرینان دیوانه هستند و بسیاری از ما فکر می‌کنیم راه ما تنها راه است.

در حقیقت، راه‌های گوناگونی به سوی یک مقصد وجود دارد ولی زمانی که شما با روشی که تنها برای خودتان منطقی است، از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب می‌روید، این‌طور به نظر می‌رسد که این تنها راه است.

در نتیجه، شما احتمالا در برابر دوستان‌تان هم‌چون یک مُبلغ عمل خواهید کرد و چگونگی انجام این کار را به آنان گوشزد خواهید کرد حتی اگر آن‌ها علاقه‌ای به راه شما نداشته باشند یا حتی از آن واهمه داشته باشند. و به همین دلیل است که این مقاله را نوشتم – برای همه‌ی شما افراد زرنگی که از همه می‌خواهید که کارآفرین شوند، شاید بهتر است از این کار دست بردارید!

کارآفرینی یک تیپ شخصیتی خاص می‌خواهد

بسیاری از ما که از این سبک زندگی لذت می‌بریم، اندکی هیجانی هستیم. برخی ممکن است ما را دیوانه خطاب کنند. من با آن‌ها وارد بحث نمی‌شوم و ابتدا قسمت‌های دیوانه‌وار آن را که برای‌شان قابل پخش است، نشان‌شان خواهم داد. نوسان‌های شدید این سبک زندگی در انتظار کسانی است که آمادگی رویارویی با آن را دارند.

درآمد یک ماه می‌تواند شگفت‌آور باشد. در حالی که در ماه بعد تقریبا درآمدی در کار نیست. اگر چنین چیزی آزارتان می‌دهد، اکیدا توصیه می‌کنم درباره‌ی کار برای خودتان تجدید‌نظر کنید.

این سبک زندگی همان خود-آغازگری یا خود – نوبنیان‌گذاری است. من از این عنوان بیزارم ولی واقعیت همین است.

در مصاحبه‌های کاری بسیاری که داشتم، این یک پرسش کلیدی بود _”آیا شما خودتان را یک خود-آغازگر می‌دانید؟”هر زمان که چنین سوالی را می‌شنوم، می‌خواهم با چشمانی بیرون‌زده بگویم ” تو چی فکر می‌کنی؟ با شلواری ارزان و پیراهنی که مامانم اتو‌کرده این جا نشسته‌ام تا برروی تو تاثیر بگذارم و تو را قانع کنم که ساعتی ۹ دلار به من بدهی تا من برایت ساندویچ درست کنم و زمین را جارو کنم.”

خود- آغازگر کسی است که می‌فهمد نیاز به انجام چه کاری دارد و شروع به انجام آن می‌کند – برخی اوقات بدون یک نقشه‌ی کامل. او کسی است که بی‌درنگ عملی را انجام می‌دهد و بعدا سوال می‌پرسد. اگر تمایلی به کار در ساعت‌های پیاپی ندارید(دست‌کم در آغاز)، احتمالا به درد شما نمی‌خورد. اگر از سفر برای رسیدن به ارتفاعات جدید، هیجان‌زده نمی‌شوید، روی چنین شخصی حساب باز نمی‌کنم.

آن‌قدر که به نظر می‌آید ساده نیست

برخی از دوستانم می‌خواهند بدانند من چه کار می‌کنم. وقتی برای‌شان یک روز کاری و اتفاقات آن را شرح دهم، یک اظهارنظر رایج این خواهد بود که ” زندگی تو خیلی ساده است! تو خوش‌شانسی! ای کاش من هم ‌می‌توانستم خانه بنشینم و وب‌گاهی را راه بیندازم و پول درآورم.”

قبول دارم که خوش‌شانس هستم به این معنی که تصمیم‌های خاصی گرفته‌ام و افراد خاصی را در زندگی‌ام داشته‌ام‌ که در گرفتن این تصمیم‌ها برایم سودمند بوده‌اند، اما هیچ یک از این‌ها ساده نیست. در واقع از این که به مردم بگویم چه کار می‌کنم بیزارم چراکه به بحث‌های مسخره می‌انجامد. نمی‌توانم مشکلات اکثر مردم را به همکاران، رئیسان، و رسیدن به قطار درست در ساعت ۷ صبح، ربط دهم. از بیرون خیلی باشکوه به نظر می‌رسد، ولی برای آن دسته از ما که در درون شیرجه زده‌ایم، زندگی از چنین چیزی دور است.

ذهن کسانی که راه خودشان را می‌سازند گه‌گاه طوفانی آشوبناک می‌شود. هر کسی پستی و بلندی‌های خودش را دارد ولی تصور می‌کنم پستی و بلندی‌های یک کارآفرین قابل توجه‌تر است.

تیم فریس ‌این موضوع را در مقاله‌اش به نام “بهره‌وری، ترفندهایی برای افراد روان‌نژند، دوقطبی و دیوانه(مانند من)” به خوبی بیان کرده است‌: ” بیش‌تر ابر‌قهرمانان به هیچ عنوان از این دست نبوده‌اند. آن‌ها عجیب و غریب هستند، مخلوقات روان‌نژندی که به جای عادت‌های خود-شکنی و خود-گویی، دست به انجام کارهای بزرگ  می‌زنند.”ولی بیش‌تر افراد تنها بهره‌وری ظاهری و جنبه‌ای که ظاهر عادی یک کارآفرین را می‌نمایاند، می‌بینند.

آن‌ها وحشت این افراد از انجام یک پروژه، به تاخیر‌انداختن کار مشتری به دلیل ترس از خوب انجام ندادن آن، خستگی‌ شدید یا سروکله زدن با افسردگی و خودداری از رفتن به مطب پزشک را نمی‌بینند.

آن‌ها بستنی‌خوردن این افراد در هنگام صبحانه، انجام بازی “اتوموبیل دزدی بزرگ : شهر فاسد” (Grand Theft Auto: Vice City) در دستگاه پلی‌استیشن ۲ در ساعت ۶ بامداد آن‌ هم به مدت ۳ ساعت و در روزی که یک پروژه‌ی بزرگ باید انجام شود را نمی‌بینند. این همان اضطرابی است که افراد با به تعویق‌انداختن کارها برای خودشان می‌سازند. … ولی این بخشی عادی از زندگی بیش‌تر ما است.

این یک کشاکش ثابت میان دو سوی طیف است. یک ماه به نظر می‌رسد همه چیز عالی پیش می‌رود. شما پول در می‌آوری، خوب می‌خوابی و هم‌چون روزهای عادی به روابط اجتماعی‌ات می‌رسی. ماه بعد به ضرب‌العجل‌ها نمی‌رسی، فهرست انجام کارهایت را یک روز به عقب می‌اندازی، و تعجب از این که بدون بستن کمربند زودتر به محل کار رسیده‌ای… دست‌کم مجبور نیستی نگران تنظیم تقویمت باشی، درسته؟

این چیزی نیست که برای همه منطقی باشد

ما به افرادی برای خواروبارفروشی نیاز داریم. ما به افرادی نیاز داریم که در کارخانه‌هایی کار کنند که عینک‌ها و پوشاک ما را می‌سازند و غذای ما را بسته‌بندی می‌کنند. ما به معلم‌های مدرسه و مکانیک‌ها نیازداریم. ما به کتاب‌داران و کارمندان مغازه‌ی بازیه‌ی ویدئویی نیاز داریم.

هر شخصی نمی‌تواند کارهای خودش را انجام دهد، افزون بر این چنین چیزی خواسته‌ی هر کسی هم نیست. خواسته‌های کسی که یک کسب و کار را راه می‌اندازد خیلی با خواسته‌های کسانی که برای آن کسب و کار، کار می‌کنند متفاوت است. برخی افراد در زمینه‌ی مدیریت، سازمان، چسباندن کَفی به کفش مستعد هستند. برخی از آن‌ها نمی‌خواهند هیچ کار دیگری انجام دهند. چه اهمیتی دارد؟

چیزی که از آن بیزارم این است که برای اشخاصی که واقعا می‌خواهند در شغل‌شان به فعالیت بپردازند، توضیح دهم که چرا باید به اختیار خودشان از آن بیرون بیایند.

ممکن است برای آن‌ها اهمیتی نداشته باشد که چیزی را خودشان انجام دهند… شاید آن‌ها واقعا شغل‌شان را دوست دارند(بازگشت به خبر: هیچ‌کس به اندازه‌ای که من از شغلم بیزار بودم از شغلش بیزار نیست). شاید حرفه‌ی آن‌ها پول مورد نیازشان و هم‌چنین زمان کافی را برای صرف‌کردن در کنار خانواده فراهم می‌آورد. آن‌ها عین ما نیستند، و این مشکلی ایجاد نمی‌کند.

به نیمه‌ی پر لیوان توجه کن. شما ممکن است نسبت به تصمیم‌هایی که برای خودت گرفته‌ای اشتیاق داشته باشی ولی بسیاری افراد دیگر به اندازه خودت نسبت به این موضوع علاقه نشان نمی‌دهند. انرژی‌ات را ذخیره‌کن ­­­و آن را در بهتر ساختن خودت و کسب و کارت صرف‌کن .


سایت کسب و کار بازده

منبع: اینترپرینر

۳ دلیل که نباید همه دوستان تان را به کارآفرینی تشویق کنید


برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

متاسفیم. نظرات بسته است.

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی