کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲ دلیل، ۲ بازنده، و ۴ برنده‌ی توافق هسته‌ای

در این مقاله ابتدا به ۲دلیل اصلی تسریع در روند مذاکرات پرداخته می‌شود و سپس به اجمال نگاهی به ۲ بازنده و ۴ برنده‌ی اصلی توافق هسته‌ای خواهیم انداخت.

Oil-energy.jpg

مقدمه

سرانجام پس از یک دهه ماراتن نفس گیر مذاکرات هسته‌ای، در روز سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ ایران و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل به علاوه‌ی آلمان(موسوم به ۱+۵) به توافق هسته‌ای جامع بلندمدت دست یافتند.

این توافق ارزشمند در تمام ابعاد سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی برای ایران یک برد تاریخی بسیار مهم محسوب می‌شود. همه‌ی جهان به استثناء یکی دو کشور در این توافق برنده هستند. به همین دلیل با استقبال جهانیان، جز بی‌بی نتانیاهو، و اشراف‌زاده‌های سعودی همراه بود.

دستگاه سیاسی ایران، به ویژه تیم مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای به رهبری محمدجواد ظریف، توانستند با پیروزی در این مذاکرات در واقع چهره‌ی واقعی ایران مدرن را به نمایش بگذارند و بهترین عملکرد را در تاریخ سیاست بین‌الملل ایران رقم بزنند.

از طرف دیگر اقتصاد ایران بیش‌ترین سهم را از این توافق خواهد برد. علاوه بر آزادی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده‌ی کشور، پیش‌بینی‌ می‌شود سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار، دست‌کم، به درآمد کشور اضافه شود. با این میزان درآمد اضافی، کشور ما، بی‌تردید می‌تواند به دوره‌ی شکوفایی اقتصادی که مدت‌ها است انتظار آن را می‌کشیم پا بگذارد.

در این مقاله ابتدا به ۲ دلیل اصلی تسریع در روند مذاکرات پرداخته می‌شود و سپس به اجمال نگاهی به ۲ بازنده و ۴ برنده ی اصلی توافق هسته‌ای خواهیم انداخت.

۲ دلیل تسریع در روند مذاکرات

دو دلیل عمده باعث شد از یک طرف ایران و از طرف دیگر امریکا و متحدانش بخواهند توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها را بپذیرند: اول، برنده شدن حسن روحانی به مقام رییس جمهوری کشورمان، و دوم، ظهور داعش در عراق و سوریه. حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ۱۳۹۲ تمام هم و غم خود را روی توافق هسته‌ای برای برون‌رفت از اوضاع نابسامان اقتصادی به ویژه تورم افسارگسیخته متمرکز کرد و رهبری تیم مذاکرات هسته‌ای را به ظریف که به خاطر سابقه‌ی تحصیلی و شغلی خود به امور بین‌الملل آشنایی داشت، سپرد.

از طرف دیگر داعش ظهور کرد و رسما به شیعیان و اساساً جهانیان اعلام جنگ کرد. دفاع علیه داعش به یک ائتلاف بین‌المللی بین ایران و قدرت‌های جهانی انجامید که در واقع پیش امتحانی برای توافق هسته‌ای محسوب می‌شد.

برندگان و بازندگان

در حالی که بعضی از تحلیلگران معتقدند توافق هسته‌ای “برد همگان” را به همراه داشت ولی در حقیقت به نظر می‌رسد چند بازنده‌ی اصلی نیز دارد. در ابتدا این بازندگان معرفی می‌شوند سپس به برندگان اصلی توافق هسته‌ای به اجمال پرداخته خواهد شد.

۲ بازنده 

اسرائیل و عربستان سعودی را باید بازندگان اصلی توافق هسته‌ای دانست. نتانیاهو و تیم‌اش هر قدر تلاش کردند نتوانستند حریف تیم سیاسی، مقام معظم رهبری، رییس جمهور، و ملت ایران که تیم سیاسی خود را حمایت می‌کردند، شوند. امریکا و اروپا و اساساً مردم جهان که در اثر کاهش قیمت نفت و نیز چشم‌اندازی روشن به صلح خاور میانه و جهانی می‌اندیشند می‌دانند زمان حمایت از اسرائیل به سر آمده است. امریکا می‌داند توافق هسته‌ای بیش از آن چه از ۱۹۴۴ به این طرف از اسرائیل نصیب‌اش شده است، برای مردم‌اش و اساساً جهان نفع دارد. بنابراین آنها مصمم بودند به توافقی با ایران دست یابند و حالا هم از توافق خود به شدت محافظت می‌کنند.

بازنده‌ی دیگر عربستان است که بزودی شاهد بازگشت قدرتمند ایران با قدرت و نفت به ترتیب به عرصه ی سیاسی خاورمیانه، و بازارهای جهان خواهد بود. سعودی‌ها که هم قدرت سیاسی و هم قدرت اقتصادی خود را در شرف تضعیف می‌بینند از حالا به دنبال رقابت با ایران در خاورمیانه بر سر قدرت و از سوی دیگر در اقتصاد جهانی بر سر نفت خواهند بود.

۴ برنده

صنعت نفت ایران مهم‌ترین برنده‌ی اصلی است. صنعت نفت کشور ما نیاز به ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد. توافق هسته‌ای اجازه‌ می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های جدید تضمین شوند و سرمایه‌گذاری‌هایی برای بازسازی و نوسازی فرسودگی‌های این صنعت انجام پذیرد. از همه مهم‌تر باعث خواهد شد روزانه ۶۰۰۰۰۰ تا۸۰۰۰۰۰ بشکه به صادرات ایران افزوده شود و درآمد نفتی ایران افزایش یابد.

بانک‌های کشور نیز یکی دیگر از برندگان اصلی توافق هستند. ۳۰ بانک ایرانی به سوئیفت می‌پیوندند. در اثر این پیوستن، تجارت خارجی ایران با گشایش اعتبارات اسنادی می‌تواند از منابع مالی خارجی استفاده کند.

صنعت خودرو هم برنده‌ی اصلی است. کشور ما به خاطر مزایای اقتصادی می‌تواند به قطب تولید خودرو در منطقه تبدیل شود. نیروی کار تحصیل‌کرده، منابع نفتی و فلزی فراوان، جمعیت مناسب و نیز موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر همه زمینه‌ را برای سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی ایران فراهم کرده‌اند.

ناوگان هوایی ایران نیز یکی از برندگان اصلی توافق هسته‌ای خواهد بود. به گفته‌ی حسن آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، ایران به جایگزینی بیش از ۴۰۰ هواپیمای مسافربری در ۱۰ سال آینده نیاز دارد.

سایت کسب و کار بازده

نویسنده: امیر پوریانسب

 

 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی