کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲ دانشگاه ایرانی بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی ۲۰۱۶ شانگهای

نتایج رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ میلادی شانگهای منتشر شد که بر اساس آن دو دانشگاه تهران و صنعتی امیرکبیر توانستند در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند.

گروه رتبه‌بندی‌ دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۱۶ میلادی برای چهاردهمین سال متوالی فهرست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا را منتشر کرد. دانشگاه هاروارد همچون سال‌های گذشته رتبه نخست فهرست را از آن خود کرد. دانشگاه استنفورد رتبه دوم و دانشگاه کالیفرنیا-برکلی نیز با یک پله رشد رتبه سوم جدول را به خود اختصاص دادند. دانشگاه کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست نیز رتبه‌های ۴ و ۵ فهرست را به‌دست آوردند.

مطلب مرتبط : بهترین دانشگاه های آسیا: ۵۰ دانشگاه برتر آسیا در ۲۰۱۷

دانشگاه های برتر دنیا

بر اساس اعلام گروه رتبه‌بندی ISC، رتبه­‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه­‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می­‌شود. این رتبه‌بندی در سال ۲۰۰۳ میلادی در قالب یک پروژه بزرگ در کشـور چیـن و برای نخستین بار در دنیا توسط مرکز دانشگاه­‌های تراز اول جهان یعنی دانشگاه شانگهای منتشر شد و همچنین این رتبه‌بندی‌ به صورت سالانه روزآمد می‌­شود.

این گروه افزود: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه­‌بندی در سطح بین‌المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیأت علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه‌بندی شانگهای استکه توسط شش شاخص زیر ارزیابی می‌شوند:

دانشگاه های برتر دنیا

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتیISC اظهار کرد: منابع گردآوری داده در این رتبه‌­بندی‌ شامل وب‌سایت‌­های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه­‌های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی هستند. اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می‌شود.

این گروه افزود: در رتبه‌بندی سال ۲۰۱۶ شانگهای دو دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه‌بندی حضور یافتند که دانشگاه تهران توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد. دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانست در نخستین حضور خود در رتبه‌بندی شانگهای، جایگاهی در بازه ۵۰۰-۴۰۱ در سال ۲۰۱۶ را کسب کند.

دانشگاه های برتر دنیا

از کشور ترکیه نیز تنها دانشگاه استانبول توانسته خود را در جمع ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دهد. این دانشگاه توانسته با قرار گرفتن بعد از دو دانشگاه تهران و صنعتی امیرکبیر رتبه‌ای در بازه ۵۰۰-۴۰۱ را کسب کند.

بر اساس اعلام گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، وضعیت علمی دانشگاه‌های آسیایی همواره در حال رشد و ترقی بوده است. در سال ۲۰۱۵ از آسیا تنها ۱۰ دانشگاه در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار داشت که این تعداد در سال ۲۰۱۶ به ۱۵ دانشگاه افزایش یافت که در این بین دانشگاه توکیو برترین دانشگاه آسیا معرفی شد. همچنین این دانشگاه توانست در سال ۲۰۱۶ با کسب رتبه ۲۰ در جمع ۲۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد. همچنین این نخستین سالی است که چین و سنگاپور در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا دارای دانشگاه برتر هستند.


سایت کسب و کار بازده

دانشگاه های برتر دنیا

۲ دانشگاه ایرانی بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی ۲۰۱۶ شانگهای

منبع: modir.ir

منبع: فوربس


 

(مشاهده ۱۹۵ نفر, فقط امروز)
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.
راحت و سریع با زدن دکمه + انتشار بده

برچسب ها

0 دیدگاه در “۲ دانشگاه ایرانی بین ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی ۲۰۱۶ شانگهای”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Page generated in 3٫072 seconds. Stats plugin by www.blog.ca

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

پشتیبانی سایت