کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۱ نشانه که رئیس تان در خفا از شما متنفر است

همه‌ی ما می‌خواهیم در محیط کار دوستمان داشته باشند – مخصوصا رئیس مان. روسا آدم‌هایی هستند که تصمیماتی را درباره‌ی ترفیع‌، افزایش حقوق، و ارزیابی کتبی عملکردمان می‌گیرند و معمولا نقش مهمی را در شادی و موفقیت کلی‌مان در محیط کار بازی می‌کنند. در این‌جا ۲۱ نشانه‌ی زیرکانه آمده است که حاکی است رئیس تان در خفا از شما متنفر است. ولی اگر متوجه می‌شوید تنها قربانی این رفتار هستید، احتمالا به این معنی است که دوست‌تان ندارند.

رئیس

پس اگر آنها شما را دوست‌ نداشته باشند، می‌خواهید بدانید چرا و تا می‌توانید سعی کنید اوضاع را تغییر دهید. ولی همیشه به این آسانی‌ها نیست.

مایکل کر، که یک سخنران بین‌المللی کسب و کار و نویسنده‌ی کتاب “مزیت شوخ‌طبعی” است می‌گوید:

“اگر رئیس تان دوست‌تان ندارد، شاید آن را برای خودش نگه داشته است، چون آنها می‌دانند نیاز دارند روابط حرفه‌ای داشته باشند و علائق‌شان را در اداره بروز ندهند. پس ممکن است نشانه‌هایی کاملا زیرکانه وجود داشته باشند که اگر به دنبال ان بشد معمولا به آسانی کشف می‌شوند.”

لین تیلور، که یک متخصص محل کار ملی و نویسنده‌ی کتاب ” رام کردن ستمگر اداره‌ی وحشتناک‌تان: چگونه رفتار بچه‌گانه‌ی رییس را مدیریت کنید و در شغل‌تان پیشرفت کنید” است می‌گوید شما مجبور نیستید بهترین دوست رییس‌تان باشید. ولی اگر احساس می‌کنید دوست‌تان دارد، حمایت‌تان می‌کند، و به شما احترام می‌‌گذارد، می‌توانید به خلاقیت و موفقیت بهینه دست یابید.

در این‌جا ۲۱ نشانه‌ی زیرکانه آمده است که حاکی است رئیس تان در خفا از شما متنفر است. ولی اگر متوجه می‌شوید تنها قرباتی این رفتار هستید، احتمالا به این معنی است که دوست‌تان ندارند.

۱.شما احساس درونی بدی دارید.

رئیس

اگر احساسی مثل این دارید که رییس‌تان دوستتان ندارد، شاید این احساس فقط در ذهن‌تان باشد. ولی هم‌چنین می‌تواند درست باشد. اگر آنها با شما بسیار سخت‌گیرانه‌تر از دیگران رفتار می‌کنند، احتمالا شخص مورد علاقه‌شان نیستید. به ندای درون‌تان اعتماد کنید و اگر احساس قوی از این موضوع دارید به دنبال نشانه‌های دیگر بشد.

۲.آن‌ها هرگز از شما گزارش یا نظر نمی‌خواهند و در تصمیمات کلیدی شما را مشارکت نمی‌دهند.

رئیس

وقتی آنها شما را در تصمیمات بزرگ مربوط به حوزه‌ی نفوذتان وارد نمی‌کنند، شاید دلیل‌اش این باشد که رییس‌تان به نظر شما اعتماد ندارد.

کر می‌گوید “وقتی از شما گزارش یا نظری خواسته می‌شود، این پیام را به شما می‌رساند که ارزشمند هستید، پس اگر نظرتان را نخواهند، البته، پیامی متضاد را مخابره می‌کند: ‘واقعا اهمیت نمی‌دهم چه فکری دارید’.”

۳.آن‌ها تماس چشمی با شما برقرار نمی‌کنند.

رئیس

برای رییسی که عصبانی است سخت است مستقیما به چشم نگاه کند. تیلور می‌گوید، “آن‌ها می‌ترسند که مبادا شما خصومت‌شان را کشف کنید، پس کم‌ترین مقاومت این است که به جای دیگر نگاه کنند یا تا حد ممکن جایی باشند که شما نباشید.”

 

۴.آن‌ها وقتی نزدیک یا کنارتان هستند نمی‌خندند.

رئیس

ما در مورد یک روز بد یا تغییر حالت روحی بحث نمی‌کنیم. اگر وقتی شما در اتاق هستید رییس‌تان کوششی هوشیارانه را برای نخندیدن انجام می‌دهد، یک چیزی درست نیست.

 

۵. آنها شما، و فقط شما را، خرده‌مدیریت می‌کنند.

رئیس

رئیس ها به چند دلیل خرده‌مدیریت می‌کنند: مثل، نیازی برای قبول کنترل دائمی، یا ناامنی تا سطح معینی. تیلور می‌گوید، “ولی می‌تواند به این معنی باشد که به شما اعتماد ندارند. در بعضی موارد می‌تواند حتی به رفتار قلدری خفیف بینجامد که رییس آن‌قدر هر گام شما را پایش می‌کند که احساسی مثل ارعاب به شما دست می‌دهد.”

۶. آنها از شما مثل طاعون دوری می‌کنند.

رئیس

اگر متوجه می‌شوید رییس‌تان وقتی شما منتظر آسانسور هستید فقط راه‌پله را در پیش می‌گیرد، یا برنامه‌اش را طوری مدیریت می‌کند که در ساعات کاری‌اش با شما به ندرت رو به رو شود یا  هم‌پوشانی داشته باشد، نشانه‌ی خوبی است که از شما دوری می‌کند.

۷. آنها حضور شما را به رسمیت نمی‌شناسند.

رئیس

تیلور می‌گوید: اگر رییس‌تان وقتی شما می‌رسید نمی‌گوید”صبح‌به‌خیر”، یا وقتی دارید می‌رود نمی‌گوید “شب خوشی داشته باشی” می‌خواهد بگوید دوستت‌تان ندارد.

 

۸. آنها به شما جواب سربالا می‌دهند.

رئیس

اگر می‌پرسید ” اوضاع چه‌طور است؟ ” و همیشه آنها جواب می‌دهند “خوبه” یا “عالیه” – یا اگر ایمیل‌های آنها همیشه مستقیم به موضوع می‌پردازد، و هرگز با “سلام” یا “عصربه‌خیر” دوستانه آغاز نمی‌شود، شاید نشانه‌ای باشد که طرفدار شما نیستند.

کر می‌گوید، ” اگر رییس‌تان مثل یک نوجوان حالی به حالی است: پس نشانه‌ی نسبتا بزرگی است.”

۹. آنها زبان بدن منفی نشان می‌دهند.

رئیس

کر می‌گوید، چه وقتی شما در دفتر رئیس تان هستید با چشمان گردشده‌ی زیرکانه نگاه‌تان کند و که دائما در یک موضع بسته با حالت دست به سینه باشد، یا سرش را از رایانه برنمی‌دارد و بالا را نگاه نمی‌کنند، حال بدن رئیس تان اغلب از احساسات حقیقی‌اش پرده برمی‌دارد.

 

۱۰. آنها اساسا با ایمیل با شما ارتباط برقرار می‌کنند و از مکالمات شخصی ‌تا آن‌جا که می‌توانند اجتناب می‌کنند.

رئیس

اگر رییس‌تان شما را دوست نداشته باشد، می‌کوشد ارتباطات شخصی‌اش را با شما محدود کند. اگر متوجه می‌شوید مکاتبات‌تان دیجیتالی‌تر می‌شود، خودش یک نشانه است.

 

 

۱۱. آنها هرگز از شما برای شرکت در جلسات مهم یا پروژه‌های اجتماعی دعوت نمی‌کنند.

رئیس

کر می‌گوید، ” هر نشانه‌ای از ممنوع شدن یا حذف شدن، به هر روشی که باشد، علامت عمده‌ای است که رئیس تان با شما مشکل دارد”.

 

 

۱۲. در اتاق شان همیشه بسته است.

رئیس

اگر مدیرتان یک دفتر دارد و در آن همیشه بسته است، آنها می‌خواهند به شما چیزی را بگویند. یعنی نمی خواهند شما را بپذیرند.

 

 

۱۳. آنها دائما با شما مخالفت می‌کنند.

رئیس

اگر رئیس تان با هر ایده‌ی شما مخالفت می‌کند یا با هر چه می‌گویید موافق نیست(ولی به نظر می‌رسد همین کار را با دیگران نمی‌کند)، نشانه‌ی نسبتا خوبی است که در خفا از شما متنفر است. و اگر کسی با شما این گونه به صراحت مخالفت می کند یعنی باید مراقب رفتارتان باشید تا بهانه به دست رئیس تان ندهید.

۱۴. آنها هرگز از زندگی شخصی یا خانوادگی‌تان نمی‌پرسند، همیشه گفت‌وگوها حرفه‌ای و کاری است.

رئیس

کر می‌گوید، اگر متوجه می‌شوید رئیس تان با هر همکار دیگرتان درباره‌ی بچه‌ها یا علاقه‌شان صحبت می‌کند، ولی هرگز این موضوعات را با شما مطرح نمی‌کند. احتمالا علاقه‌ای به شنیدن زندگی شما ندارد.

 

 

۱۵. آنها به شما شغلی را تفویض می‌کنند که هیچ کس دوست ندارد انجام دهد.

رئیس

تیلور می‌گوید اگر رئیس تان فقط به شما وظایف پست را می‌دهد که پایین‌تر از تجربه و صلاحیت‌تان است، مثل ” سیب‌زمینی پوست‌کندن”- نشانه‌ای است که آنها به توانایی‌های‌تان اعتماد ندارند یا احترام نمی‌گذارند(یا بدتر از آن عامدانه شما را تحریک می‌کنند دنبال شغل دیگری باشید).

۱۶. آنها هرگز به شما بازخورد نمی‌دهند…

رئیس

رییسی که می‌خواهد به شما کمک کند پیشرفت کنید به شما بازخورد بد یا خوب می‌دهد.

کر می‌گوید، ” ولی نبود بازخورد، بی‌تفاوتی کامل به عملکرد و پیشرفت شغلی آینده‌تان به عنوان یک کارمند را نشان می‌دهد.”

۱۷…. یا آنها فقط به شما بازخورد منفی می‌دهند، که معمولا در جامعه مرسوم نیست.

رئیس

انتقاد بی‌پرده از تلاش‌ها یا ایده‌های شما در یک جلسه نشانه‌ای بارز از بی‌احترامی است. اگر رئیس تان به هر روشی از پذیرفتن شما طفره می‌رود، می‌تواند حاکی از این باشد که دوست‌تان ندارد.”

 

۱۸.آن‌ها شما را هرگز در شوخی‌ها یا تفریحات اداری مشارکت نمی‌دهند.

رئیس

شوخی‌های دوستانه با کارکنان اغلب نشان‌دهنده‌ی این است که جزء تیم هستید: یعنی شما یکی از “ما” هستید – پس اگر رییس‌تان هرگز احساس راحتی ندارد شما را در شوخی‌های دوستانه وارد کند، شاید نشانه‌ای باشد که به شما اهمیت نمی‌دهد.

 

۱۹.آن‌ها اعتبار ایده‌های‌تان را می‌دزدند.

رئیس

تیلور توضیح می‌دهد، “حالا بعضی از رئیس ها این کار را حتی با کارمندان که دوست دارند انجام می‌دهند، ولی بیزاری از ایده‌تان به شما اعتبار منفی از کار، یا ایده‌تان می‌دهد”.

 

۲۰.آن‌ها پروژه‌ی دلخواه‌تان را به شخص دیگری محول می‌کنند.

رئیس

تیلور می‌گوید، صبح شنبه است و پروژه بسیار موجهی که روز جمعه به شما واگذار شده بود به طرز جادویی حالا به همسایه‌‌ی اتاق بغلی‌تان واگذار شده است.

برای روسای غیرمنظم غیرعادی نیست که گاهی اوقات پروژه‌ها را دوباره‌ی واگذار کنند، که متاسفانه این رفتارشان شامل حال همه‌ی پرسنل است. ولی اگر متوجه می‌شوید این کار به دفعات رخ می‌دهد، یا جزء حرکت‌های تنفرآمیز رئیس تندمزاج‌تان است، نشانه‌ی است.

۲۱.آن‌ها توجه کم‌تری به شما در مقایسه با دیگران دارند.

رئیس

اگر رئیس تان به نظر می‌رسد به چیزی که باید بگویید علاقه ندارد، یا وقتی با شما صحبت می‌کند صبر و قرار ندارد، احتمالا شما را زیاد دوست ندارد.

 

تحریریه سایت کسب و کار بازده

مترجم: امیر پوریانسب

منبع: بیزینس اینسایدر

بازده

مطالب مرتبط
چگونه یک فروشنده سوپراستار باشیم
پسر دیدوید بکام گارسون رستوران شد
۷ معادله روانشناسی که هوش کسب و کار شما را بالا می‌برند
واقعیتی از خشونت در محل کار
۵ روش که فرهنگ سازمانی قوی ایجاد کنیم
قابلیت جدید فیسبوک پایش را به دادگاه باز کرد
ساخت برند: ۸ بهترین نکته برای ساخت یک برند عالی
۶ توصیه برای موفقیت در کسب و کار که تضمینی هستند
شخصیت دیجیتالی چرا ضرورت کسب و کار است
بهترین شغل مناسب شخصیت شما : اینفوگرافی
۵ ترفند برای پس انداز پول بیشتر
۶ استراتژی قیمت گذاری : کدام یک برای کسب و کار شما مناسب است؟

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی