کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱ فن ساده مذاکره ۱۹۵ کشور را به اتفاق نظر رساند

فن ساده مذاکره که ۱۹۵ کشور را به توافق رساند

مذاکره ها ماهیت دشواری دارند. از طرف دیگر، مدیریت مذاکره ها بین ۱۹۵ کشور به منظور رسیدن به یک توافق کاملا الزام‌آور تقریبا ناممکن است. این مشکلی بود که مقامات سازمان ملل ظرف دو هفته‌ی پیش در نشست تغییرات آب وهوایی این ماه در پاریس با آن روبه‌رو بودند. برای حل این مشکل، آنها یک راهکار مدیریتی منحصربه‌فرد و یک فن ساده مذاکره را به کار بستند.

مذاکره

این فن ساده مذاکره و ترفندِ حل مشکلات فوق پیچیده از آدم‌های زولو و خوسا در افریقای جنوبی سرچشمه می‌گیرد. به آن «ایندارباه» می‌گویند و برای ساده کردن بحث‌ها میان چندین طرف از آن استفاده می‌شود.

ایندارباه برای آن طراحی می‌شود که به هر طرف اجازه بدهند عقیده‌اش را بگوید، ولی با وجود این سریعا به یک اتفاق نظر می‌رسند. این ترفند ساده مذاکره جواب می‌دهد، چون عقاید و مباحث را می‌توان به روشی خاص آشکار کرد:

به‌جای تکرار مواضع بیان شده، هر طرف را تشویق می‌کنند تا حرفش را بزند و «خطوط قرمزش» را مشخص کند؛ همان حداقل‌هایی که نمی‌خواهند از آنها عبور کنند. ولی درحالی که به دیگران مواضع سفت و سخت خود را می‌گویند، از آنها خواسته می‌شود راه‌حل‌هایی برای یافتن زمینه‌های مشترک ارائه دهند.

وقتی سه‌شنبه(۱۰ دسامبر) اوضاع در پاریس بدجور به هم پیچید، ایندارباه‌ها در اتاق‌های خصوصی در تمام طول روز برگزار شدند. هیات‌های مختلف مقامات خود را جایگزین کردند تا همه بتوانند کمی بخوابند.

به نظر این کار جواب داد. بر اساس گزارش گاردین، «همه را دخالت دادن و حتی به کشورهای متخاصم در ملاء عام اجازه‌ی صحبت دادن، [یک اینداباه] ظرف ۳۰ دقیقه به پیشرفت قابل‌توجهی منجر شد. توافق امروز علنی شد، و برای نخستین بار در تاریخ ۱۹۵ کشور آن را بدون هیچ اعتراضی پذیرفتند.»

اینداباه‌ها نخستین‌بار در مذاکرات آب‌وهوای دوربان در ۲۰۱۱ معرفی شدند. در آخرین دقیقه‌ی جلسه، مذاکرات به بن‌بست رسید. برای جلوگیری از به‌هم ریختن صحبت‌ها، رییس‌جمهور افریقای جنوبی از نمایندگان کشورهای اصلی درخواست کرد تا یک حلقه‌ی ایستاده تشکیل دهند و مستقیما با یکدیگر صحبت کنند.

این فن به وضوح بسیاری را تحت‌تاثیر قرار داد. یک دیپلمات از غرب افریقا به گاردین گفت، «این روش موثری برای ساده کردن مذاکرات و حل اختلافات است. با وجود این از نظر اشتراکی و جمعی هم از مزیت عادلانه بودن برخوردار است. وقتی هیچ راهی برای حل یک مشکل نمی‌توان یافت باید از این فن خیلی بیش‌تر استفاده کرد.»

 

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: کیو زد – qz

موضوع محوری:

مذاکره

فن ساده مذاکره

مطالب مرتبط
۱۰ باهوش ترین کشورهای جهان
تسلط زنان در مشاغل جدید بر مردان کم تر تحصیل کرده
چگونه مذاکره کننده بهتری باشیم
۱۶ تاکتیک انکارناپذیر در مذاکرات
۱۰ راهکار تقویت خلاقیت و افزایش بهره وری در سازمان
برترین کشورها در هزینه های تحقیق و توسعه
کشورهای اروپایی به دنبال خلبانان ایرانی
۱۱ ترفند فروشگاه ها که وادارتان می­‌کنند بیش­تر خرج کنید
ارزان ترین کشور برای زندگی
۱۰ بهترین کشور برای کار و زندگی در ۲۰۱۶
۱۵ کشور که مصمم ترین کارآفرینان را دارند
اصول مذاکره: ۱۰ موثرترین اصل مذاکره

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی