کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱ تمرین ساده برای افزایش مهارت‌های کلامی

تمرین بسیار ساده است. یک موقعیت یا یک مفهوم را در نظر بگیرید و بکوشید منظوری که مد‌نظرتان است را حداقل با ۵ جمله‌ی متفاوت بگویید. این تمرین را می‌توانید به تنهایی انجام دهید یا با اعضای خانواده و دوستان تکرار کنید.بخش مهمی از مشکلات ما، چه در روابط خانوادگی و چه در تعاملات اجتماعی، ناشی از “نحوه‌ی سخن گفتن” خودمان یا دیگران است.

 

verbal-skills.jpg

ما، می‌توانیم منظور خودمان را به بیان‌های مختلفی اظهار کنیم و در هر بیان، بازخورد متفاوتی بگیریم. جمله‌ معروف “بفرما و بنشین و بتمرگ، همه‌شان یک معنا دارند ” ناظر به این بحث است.

واقعیت این است که خیلی‌های‌مان مهارت‌های کلامی بالایی نداریم و چون دایره‌ی واژگان‌مان محدود است، از کلمات محدود و جملات ابتدایی برای بیان منظورمان استفاده می‌کنیم. این در حالی است که اگر بتوانیم به این توانمندی برسیم که یک منظور واحد را بسته به موقعیت و مخاطب، با جملات متفاوتی بیان کنیم، سطح بالاتر و بهتری از تعاملات خانوادگی و اجتماعی را تجربه خواهیم کرد و‌ای بسا از برخی سوء‌تفاهم‌ها، جلوگیری خواهیم نمود.

اما چگونه به این توانمندی برسیم؟ خواندن کتاب‌های متعدد، به ویژه رمان، داستان کوتاه و شعر می‌تواند در دراز مدت به ما کمک کند. دیدن فیلم‌های خوب هم حتماً می‌تواند مفید باشد. اما یک تمرین عالی پیشنهاد می‌کنم که هم می‌تواند برای‌تان سرگرم‌کننده و جذاب باشد و هم قدرت کلامی‌تان را افزایش دهد.

تمرین بسیار ساده است. یک موقعیت یا یک مفهوم را در نظر بگیرید و بکوشید منظوری که مد‌نظرتان است را حداقل با ۵ جمله‌ی متفاوت بگویید. این تمرین را می‌توانید به تنهایی انجام دهید یا با اعضای خانواده و دوستان تکرار کنید.

مثلاً فرض کنید در یک مهمانی هستید و بسیار گرسنه‌اید ولی میزبان غذا را نمی‌آورد. شما می‌خواهید از میزبان بخواهید غذا را سرو کند. با ۵ جمله خواسته‌تان را بیان کنید:

– ببخشید! شام را کی می‌آورید؟

– برای شام منتظر کسی هستیم؟

– هر چقدر شام را دیر بیاورید به ضرر خودتان است، چون ما گرسنه‌تر می‌شویم.(به شوخی)

– هر وقت خواستید شام را بیاورید حتما بگویید بیایم کمک کنم.

– به به! چه بوی مطبوعی از آشپزخانه می‌آید؛ آدم را سر هوس می‌آورد که رژیمش را بشکند.

-….

تمرینی مانند این، می‌تواند مهارت‌های کلامی شما را به طرز شگفت‌انگیزی ارتقا دهد. برای پیدا کردن موضوع می‌توانید از روش‌های زیر هم استفاده کنید:

– به اتفاقات گذشته و اخیری که برای خودتان و اطرافیان‌تان رخ داه است فکر کنید و ببینید به جای جملات گفته شده، چه جملات دیگری هم می‌شد گفت.

– هنگام تماشای فیلم‌ها یا خواندن داستان‌ها، خودتان را جای هنرپیشه‌ها بگذارید و فکر کنید چه جملات دیگری می‌شود گفت.

– موقعیت‌های فرضی تصور کنید -مانند مثال فوق- و بکوشید جملات مختلف را تمرین کنید.

– چند کلمه (ترجیحاً ۳ کلمه) هر چند بی‌ربط را در نظر بگیرید و با آنها جملات تک فعلی بسازید.

– برای توصیف وضعیت پیرامونی خود، از جملات متعدد استفاده کنید؛ مثلاً برای اشاره به وضعیت هوای امروز.

یادمان باشد که بخش بسیار مهمی از ارتباطات ما، با کلام رخ می‌دهد و هر چقدر مهارت‌های کلامی ما بیشتر باشد، در ارتباطات مان موفق تر خواهیم بود.

منبع:عصر ایران- محمدسعید روزبه

//بازده//

 

 

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی