کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۷ کار کوچک که هر روز باید انجام دهید تا بسیار باهوش تر شوید

۱۷ کار کوچک که هر روز باید انجام دهید تا بسیار باهوش تر شوید

در این نوشتار به ۱۷ کار کوچک پرداخته می شود که باید هر روز انجام دهید تا بسیار باهوش تر شوید.

هوش انعطاف‌پذیر است و کارهای زیادی وجود دارند که هر روز آن را تقویت می‌کنند. یک‌سری از کارهایی که انجام هر روزه‌ی آنها به ذهن‌تان کمک می‌کند هوشمند فکر کند، در این‌جا ارائه می‌شود.

90H-min.jpg

هوش انعطاف‌پذیر است و کارهای زیادی وجود دارند که هر روز آن را تقویت می‌کنند. برای تفکر هوشمند ذهن شما سه چیز لازم دارد:

۱.در زمینه‌ی فرآیندهای فکری آموزش داده شود

۲.اطلاعات بسیاری داشته باشد

۳.روی مشکل یا ایده‌ای تمرکز کند

مثلا، توماس ادیسون می‌توانست به چراغ روشنایی فکر کند چون:

۱.او یک متفکر منطقی آموزش دیده بود

۲.اطلاعات بسیاری از مهندسی الکترونیک داشت

۳.روی حل یک مشکل تمرکز می‌کرد

یک‌سری از کارهایی که انجام هر روزه‌ی آنها به ذهن‌تان کمک می‌کند هوشمند فکر کند، در این‌جا ارائه می‌شود.

۱.ظرف ۳۰ دقیقه‌ پس از بیدار شدن ۲ لیوان آب بنوشید

چون ساعت‌ها خواب بوده‌اید، بدن‌تان به مدت ۶ تا ۹ ساعت آب دریافت نکرده ‌است. آب برای تصفیه‌ی مواد زائد و تعادل مایعات بدن لازم است. دو لیوان بزرگ آب نوشیدن کمبود آب حاصل از خواب را جبران می‌کند. پژوهش هایی روی کودکان(پژوهش ۱، پژوهش ۲) نشان می‌دهند که نوشیدن آبِ بیشتر، توانایی بچه‌ها را برای انجام کارهای ذهنی‌شان افزایش می‌دهد. همان اولِ صبح مطمئن شوید مغزتان خشک نمانده باشد.

۲.هنگام صبحانه خوردن خلاصه‌ای از یک کتاب بخوانید.

کتاب خواندن خیلی خوب است، ولی صبحانه بیشتر برای خواندن مطالب کوتاه‌تر مناسب است. به‌جای خواندن مقاله‌های خبری که تاثیر ناچیزی روی زندگی/هوش‌تان می‌گذارند، خلاصه‌های بهترین کتاب‌های پرفروش را بخوانید. خلاصه‌ها را می‌توانید به دو طریق پیدا کنید:

 • با جست‌وجوی عبارتِ “عنوان + خلاصه”، مثلا ” هفت عادتِ افراد بسیار تاثیرگذار خلاصه‌”
 • آبونه‌ی یکی از سایت‌هایی شوید که خلاصه‌ی کتاب‌ها را ارائه می‌کنند مثل بلینک سیت Blinkist یا گِت‌ابسترکت getAbstract

۳.در مسیر رفت و برگشت، به پادپخش ها/کتاب‌های صوتی مهیج گوش کنید

حتی اگر مثل من تا سرِکار فقط ۱۰ دقیقه دوچرخه‌سواری می‌کنید، گوشی تلفن‌همراه‌تان را از فایل‌های صوتیِ مهیج فکری پر کنید. این‌ها می‌توانند منابع خوبی باشند:

 • تِد تاکس(TED talks) (با افزاره‌ی آنها می‌توانید فایل صوتی را پیش از فروبارگذاری گوش کنید درنتیجه لازم نیست از اطلاعات گوشی‌تان چیزی را حذف کنید)
 • بلین‌کیست(Blinkist) بعضی از خلاصه‌ها را به شکل صوتی درآورده است
 • کتاب‌های صوتی‌ای که می‌خرید
 • پادپخشِ نویسنده‌ی محبوب‌تان

۴.هنگام کار کردن چای سبز بنوشید

درحالی‌که کافئین بسیاری از مردم را مضطرب می‌کند، چای سبز(بخصوص چای ماچا) حاوی ال-ثنین است. این آمینواسید باعث افزایش امواج مغزی آلفا در مغز می‌شود:

درعمل، یعنی هرچند قهوه با خودش اضطراب می‌آورد، چای سبزِ باکیفیت بدون ایجاد خواب‌آلودگی موجب تمرکز آرام می‌شود. همچنین به ‌همین‌خاطر است که ال-ثنین به عنوان یک مکمل برای کمک به آرامش و افزایش سلامت قلب‌و‌عروق در دسترس عموم است.

 

1-s2.0-S0924224499000448-gr3.jpg

۵.در طول روز چرت بزنید

چرت زدن به تجدید قوای ذهنی‌تان کمک می‌کند. ثابت شده است که چرت‌زدن هنگام یادگیری، سرعت یادگیری را افزایش می‌دهد. ذهن شما آهنگ منظمی دارد که تعیین می‌کند کی خواب‌آلود بشود و کی به خواب نیاز داشته باشد:

همان‌طور که می‌توانید ببینید به‌طور متوسط مردم بین ساعت ۱۲ ظهر و ۴ بعدازظهر بیش از معمول احساس خواب‌آلودگی می‌کنند. این بهترین زمان برای چرت زدن است، و هوشیاری و کارآمدی شما را در ادامه‌ی روز افزایش می‌دهد. من شخصا از چرت‌های پس از کار(حدود ۶ بعدازظهر) هم نتایج خوبی گرفته ام.

۶.در طول روز قند مصرف نکنید

درواقع، اگر می‌توانید کلا مصرف آن را قطع کنید. ولی اگر به هر دلیلی نمی‌توانید، فقط مطمئن شوید مواقعی که به تمرکز نیاز دارید قند نخورید. افزایش قند و کاهش‌هایی که پس از آن رخ می‌دهد برای حفظ عملکرد هوشمند مغزتان خوب نیست. چیزی که خیلی خوب کار می‌کند اسیدهای چرب هستند. سعی کنید هر چیز شیرینی را هنگام ناهار با چیزهای بااهمیتی مثل ماهی یا تخم‌مرغ عوض کنید.

 

۷.فقط یکی دو بار در هفته به شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های تفریحی سر بزنید

مغز با اطلاعاتی که به خوردش می‌دهید خودش را هماهنگ می‌کند. اگر آن‌را با کارهای غیرمهیج و اطلاعات بسیار متغیر بمباران کنید، تمرکزتان از بین خواهد رفت. مغزتان را با چیزهای مهیج پر کنید تا در سطح بالاتری عمل کند. اگر لازم است کمی از کار دست بکشید، برای آن زمان تعیین کنید که بی‌هوا در وب‌گردی‌ها گم نشوید.

۸.به‌جای تماشای سریال یا فیلم سینمایی، بازی کنید

تلویزیون تماشا کردن فعالیتی انفعالی است. ذهن‌تان اطلاعات مصرف می‌کند، ولی با آن اطلاعات فرآیند یا تعاملی انجام نمی‌دهد. این سرگرمی را با بازی‌کردن جایگزین یا تکمیل کنید. پژوهشی در ۲۰۱۴ نشان داد حتی بازی‌های ساده‌ای مثل سوپر ماریو تاثیر بارزی بر شکل‌پذیری(انعطاف) مغز دارند. در بخشی از پژوهشی دیگر که توسط فوربس (Forbes)انجام شد همین قضیه ثابت شد. به جای آن‌که بگذارید مغز‌تان منفعلانه چرت بزند، هرجا ممکن است آن‌را فعالانه درگیر کنید.

۹.به جای تماشای تلویزیون کتاب بخوانید

مثل بازی‌کردن به‌جای تماشای تلویزیون، کتاب خواندن تمرینی فعالانه برای مغز است. درحالی‌که دیدن فیلم سرگرم‌کننده مصرف منفعلانه‌ی اطلاعات است، خواندن کتاب مستلزم آن است که مغزتان فعالانه از آن چه می‌خوانید تصویرهای ذهنی بسازد.

۱۰.کمی کارِ برنامه‌ریزی انجام دهید

برنامه‌ریزی روش بسیار خوبی است برای آن‌که یاد بگیریم منطقی و ساختارمند فکر کنیم. یادگیریِ برنامه‌نویسی سابقا سخت بود ولی امروزه با وجود وبسایت‌هایی مثل کُدآکادمی Codeacademy و برنامه‌های رایگان/پولی مثل یودمی Udemy یادگیری راحت و جالب است. این کار را مرحله‌ی بعد پازل‌ فرض کنید. یادگیری برنامه‌ریزی در اوقات فراغت‌، به عنوان یک مزیت اضافی، قدرت استخدام شدن‌تان را در بازار کار افزایش می‌دهد.

۱۱.موقع آشپزی تدتاکس TED talks ببینید

شام درست‌کردن زمان بسیار خوبی است برای مطلع شدن از بعضی پیشرفت‌های فوق پیشرفته در زمینه‌ی فناوری، آموزش و طراحی (ted.com). این‌کار آن‌چه را زمانی از دست رفته به‌نظر می‌رسید به برحه‌ای جذاب و مهیج تبدیل می‌کند. درست مثل تماشای اخبار است، فقط با این تفاوت که در آن الهام‌بخش‌ترین افراد دنیا را می‌بینید که درمورد کارهای‌شان صحبت می‌کنند.

۱۲.در طول روز یک ورزش ساده انجام بدهید

بدن و ذهن با هم ارتباطی قوی دارند. تناسب جسمی به عملکرد خوب مغز کمک می‌کند. ولی شما مجبور نیستید(البته هرچند می‌توانید) هرروز برای برخورداری از این مزیت به باشگاه بروید. چندتایی شنا رفتن در طول روز و قدم زدن یا پله‌ها را بالا پریدن هم تاثیر فوق‌العاده‌ای دارند. سعی کنید هر یکی دو ساعت، فعالیتی بدنی انجام دهید حتی اگر فقط بلند شدن از جای‌تان، کمی حرکات کششی یا منقبض کردن تمام عضلات‌تان به سختی هرچه تمام‌تر به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه باشد.

۱۳.وقت‌تان را با کسی باهوش‌تر از خودتان صرف کنید

عادت‌ها به لحاظ اجتماعی مسری هستند. این یک حقیقت معروف علمی است که مثلا چاقی از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود. عادت‌ها و الگوهای فکری کسانی که با آنها وقت صرف می‌کنید به شما منتقل می‌شود. با افرادی که از شما باهوش‌تر هستند در تماس باشید تا از آنها استفاده ببرید.

۱۴.با کسانی که مخالف نظر شما را دارند بحث کنید

با کسانی که در هر موضوعی با شما مخالف هستند وارد بحث(دوستانه) شوید. بحث کردن با آنها به شما یکی از این دو امکان را می‌دهد که یا:

 • قدرت استدلال‌تان قوی‌تر شود
 • یا متقاعد شوید که اشتباه می‌کردید

در هر دو مورد شما برنده هستید. در مورد اول شما طرف دیگر را با دلیل متقاعد می‌کنید، و در مورد دوم منطق غلطی که قبلا داشتید از بین می‌رود.

۱۵.در طبیعت قدم بزنید

قدم زدن در طبیعت چند مزیت دارد:

 • در طبیعت اکسیژن بیشتری وجود دارد چون گیاهان آن‌را تولید می‌کنند
 • وقتی دور و بر آدم پر از گل و گیاه باشد ذهن آرام می‌شود
 • قدم زدن به جریان گردش خون‌تان کمک می‌کند

وقت ناهار در پارک قدم زدن می‌تواند تاحدزیادی به شما کمک کند باقی روز را هوشمندانه کار کنید.

۱۶.دفترچه یادداشت همراه‌تان داشته باشید

صاحبان ذهن‌های بزرگ مثلا لئوناردو داوینچی همیشه یک دفترچه یادداشت همراه‌شان بود. آنها از آن دفترچه برای یادداشت ایده‌ها، طرح‌ها و پرسش‌هایی که بعدها به مرور نیاز داشتند استفاده می‌کردند. دفتر کوچکی داشتن و نوشتن چیزهای جالب در آن می‌تواند تاحدزیادی به شما کمک کند کنجکاوی و تفکر منطقی‌تان را تمرین دهید.

۱۷.انتهای هر روز ۱۰ دقیقه برای برنامه‌ریزی روز بعد وقت بگذارید

با برنامه‌ریزی فردا، یک روز قبل برای شروع روز خود برنامه دارید. این باعث می‌شود با بازده بسیار بیشتری کار کنید. خیلی از مردم تمام روز را مشغول هستند، ولی واقعا بازده‌ای ندارند. بخش بزرگی از باهوش بودن آگاهی از این نکته است که سخت‌کوشی در مقام پایین‌تری از هوش‌کوشی دارد. پیشاپیش تکلیف این قضیه را با خودتان روشن کنید.


نویسنده: منتور پالوکاج

ترجمه: تحریریه نشریه بازده

منبع: لایف‌هک

۱۷ کار کوچک که هرروز باید انجام دهید تا بسیار باهوش تر شوید


*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی