کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

خواص انجیر: ۲۴ خاصیت انجیر برای پوست ، مو، و سلامتی

خواص انجیر پرشمار هستند ، از کاهش وزن تا جنگ با سرطان. در این نوشتار با خواص انجیر آشنا می شوید که تا به حال نمی دانستید.

خواص انجیر

انجیر میوه‌ای فصلی و بومی یونان و افغانستان است و به خانواده‌ی توت تعلق دارد. این میوه یک دهانه یا چشم دارد، که به رشد آن توسط افزایش ارتباط با محیط زیست کمک می‌کند. انجیر در رنگ‌های مختلف در دسترس است: زرد، بنفش، قرمز، سیاه، و سبز. دارای پوست صاف و گوشت آبدار همراه با دانه‌های کوچک ترد است. این نوشتار را بخوانید تا بیش‌تر با مزایای این میوه‌ی خوشمزه و آبدار برای مو و پوست و سلامتی آشنا شوید.

فواید انجیر, انجیر
خواص انجیر برای سلامتی:

۱. سلامت قلب:

انجیر منبع بسیار خوبی از پتاسیم است، یک ماده‌ی معدنی که به کنترل سطح فشار خون کمک می‌کند. فیبر محلول، پکتین، موجود در این میوه آزادانه در بدن حرکت می‌کند و از کلسترول جلوگیری می‌کند. ثابت شده‌است که برگ انجیر سطح تری‌گلیسیرید را در بدن کاهش می‌دهد، و از حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی جلوگیری می‌کند. انجیر خشک حاوی فنول، اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ است که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را کاهش می‌دهند.

کاهش کلسترول

انجیر حاوی پکتین، نوعی فیبر محلول، است. وقتی فیبر وارد دستگاه گوارش می‌شود، در طول مسیرش به سمت روده‌ی بزرگ توده‌های اضافی کلسترول را جارو می‌کند و به همراه خود به سمت انتهای روده‌ی بزرگ می‌برد و به این ترتیب، از بدن خارج می‌کند. هم‌چنین پکتین موجود در انجیر به عنوان فیبر محلول، به بهبود وضعیت اجابت مزاج کمک می‌کند. انجیر جزء خوراکی‌هایی با بیش‌ترین میزان فیبر است، به همین دلیل می‌تواند به عنوان ملین عمل کند. وجود مقدار زیاد فیبر در رژیم غذایی‌تان با پیشگیری از برخی سرطان‌های دستگاه گوارش نظیر سرطان روده‌ی بزرگ می‌تواند به سلامت عمومی‌تان کمک کند.

پیشگیری از بیماری کرونر قلب

انجیر خشک حاوی فنول، امگا-۳ و امگا-۶ است. این اسیدهای چرب خطر بیماری کرونر قلب را کاهش می‌دهند. به علاوه، برگ‌های انجیر بر سطح تری‌گلیسرید موجود در بدن (یا همان چربی خون) افراد تاثیری چشمگیر دارد. برگ‌های انجیر تری‌گلیسرید خون را مهار می‌کنند و میزان آن را در بدن کاهش می‌دهند. تری‌گلیسرید از دیگر عوامل موثر در بروز انواع بیماری‌های قلبی است.

پیشگیری از فشار خون

آدم‌ها معمولا سدیم را از طریق مصرف نمک وارد بدن می‌کنند؛ به این ترتیب، مصرف بالای نمک و کاهش میزان مصرف خوراکی‌های حاوی پتاسیم، یعنی کاهش پتاسیم و افزایش سدیم، می‌تواند به فشار خون منجر شود. انجیر سرشار از پتاسیم است ولی سدیم اندکی در خود دارد؛ از این رو، نیروی دفاعی قدرتمندی در برابر فشار خون و آثار مخرب آن تلقی شود؛ و هم‌چنین باعث آرامش و تمدد اعصاب‌تان نیز می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۵ خاصیت انجیر برای سلامتی

۲. کاهش وزن:

فیبر موجود در انجیر هم‌چنین به کاهش وزن کمک می‌کند و غالبا مصرف آن به افراد چاق توصیه می‌شود. با وجود این،‌ وجود کالری زیاد در انجیر می‌تواند منجر به افزایش وزن نیز بشود؛ به ویژه اگر همراه شیر مصرف شود. برای بهره‌مندی از میزان توصیه شده‌ی مواد مغذی موجود در انجیر مصرف چند عدد از این میوه‌ی خوشمزه کافی است، و نباید در خوردن آن زیاده‌روی کرد! همیشه به یاد بسپارید،‌ زیاده‌روی در مصرف مفیدترین خوراکی‌ها هم برای‌تان مضر است.

انجیر منبع خوبی از فیبر غذایی، است اما کالری کمی دارد. غذاهای پر فیبر شما را سیر نگه می‌دارند، و در عین حال فشار گرسنگی را کاهش می‌دهند. این میوه به عنوان یک ملین طبیعی عمل می‌کند، و به این ترتیب به فرآیند‌ی از بین بردن مواد زاند از روده‌ها کمک می‌کند. هر چه میزان سم پایین‌تر باشد، کاهش وزن‌تان راحت‌تر صورت خواهد گرفت.

۳. بهبود سلامتی دستگاه گوارش و پیشگیری از یبوست:

چنان‌چه گفته شد، حضور فیبر در انجیر باعث می‌شود که به عنوان یک ملین طبیعی عمل کند. بنابراین، انجیر برای کسانی که از یبوست رنج می‌برند مفید است. همچنین معروف است که این میوه، جنبش روده‌ی تحریک‌پذیر را درمان می‌کند. پروبیوتیک‌های داخل آن باکتری‌های خوب موجود در روده را حمایت می‌کنند، و گوارش را بهبود می‌دهند.

۴. دشمن سرطان:

معروف است که برگ انجیر جلوی رشد سلول‌های سرطانی را می‌گیرد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در انجیر،  رادیکال‌های آزاد و دیگر مواد سرطان‌زا را در بدن از بین می‌برند و به این شکل از سرطان به ویژه از سرطان روده‌ی بزرگجلوگیری می‌کنند. همچنین گفته می‌شود که این میوه جلوی سرطان پستان را پس از یائسگی می‌گیرد.

۵. جلوگیری از دژنراسیون ماکولا:

معروف است که خوردن سه عدد انجیر یا بیش‌تر در روز خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن را کاهش می‌دهد. این میوه حاوی مقادیر بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها، کاروتنوئیدها و ویتامین‌های آ، ث و‌ای است که باعث بهبود قدرت بینایی می‌شوند.

۶. خواص ضد دیابتی:

برگ انجیر این توانایی را دارد که مقدار انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی را کاهش دهد. پتاسیم موجود در انجیر به تنظیم مقدار قند جذب شده بعد از وعده‌های غذایی کمک می‌کند.

انجمن دیابت آمریکا به بیماران دیابتی توصیه می‌کند انجیر مصرف کنند، زیرا این میوه‌ی پر منفعت به دلیل داشتن میزان بالایی از فیبر می‌تواند به افزایش قدرت کنترل عملی دیابت به این بیماران کمک ‌کند. برگ‌های انجیر میزان انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی را که مرتبا باید انسولین تزریق کنند، کاهش می‌دهد. این میوه سرشار از پتاسیم است؛ این ماده به تنظیم میزان قند جذب شده‌ی خون پس از مصرف غذا کمک می‌کند. مصرف زیاد پتاسیم کمک می‌کند قند خون کم‌تر دچار نوسان شود؛ بنابراین، مصرف انجیر می‌تواند به بیماران دیابتی کمک کند به زندگی معمول برگردند.

۷. مفید برای داشتن استخوان‌های قوی‌تر:

این میوه سرشار از کلسیم است؛ وجود کلسیم برای استحکام استخوان‌ها ، تراک استخوان‌ ها و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان بسیار ضروری است. هم‌چنین انجیر غنی از فسفر است که باعث تشکیل استخوان‌ها، یا در صورت بروز هر گونه آسیب یا ضعف استخوان‌ها باعث رشد مجدد آن‌ها می‌شود. علاوه بر این، پتاسیم موجود در انجیر با کاهش ناگهانی کلسیمِ ناشی از برنامه‌ی غذایی حاوی نمک بالا مقابله می‌کند، و به این ترتیب از نازک شدن سریع استخوا‌ن‌ها جلوگیری می‌کند.

۸. محافظت از بدن در برابر ابتلا به سرطان سینه در یائسگی

انجیر با داشتن میزان بالایی از فیبر به عنوان عاملی برای محافظت از بدن در برابر سرطان سینه شناخته می‌شود. وقتی زنان به یائسگی می‌رسند غالبا تعادل هورمون‌‌ها در بدن‌شان به هم می‌ریزد. عملکرد دستگاه‌های بدن آن‌چنان با یکدیگر پیوند خورده است که به هم ریختن تعادل هورمون‌ها می‌تواند باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن شود؛ و به این ترتیب، بر توانایی آنتی‌اکسیدان‌ها در مبارزه علیه رادیکال‌های آزاد تاثیر بگذارد. رادیکال‌های آزاد از عوامل اولیه‌ی رشد سرطان هستند. بنابراین، انجیر با تامین میزان زیادی فیبر در بدن می‌تواند خط دفاعی‌تان را علیه سرطان تقویت کند.

۹. تسکین برونشیت

با دم کردن برگ‌های درخت انجیر‌ می‌توان از مواد شیمیایی طبیعی موجود در آن بهره‌مند شد. معمولا دم‌نوش برگ انجیر را برای تسکین بیماری‌های تنفسی مختلفی نظیر برونشیت تجویز می‌کنند، و هم‌چنین از آن به عنوان راهی برای پیشگیری و کاهش علائم بیماران مبتلا به آسم استفاده می‌شود.

۱۰. تسکین بیماری‌های آمیزشی

از قدیم و به شکل سنتی در شبه قاره‌ی هند و برخی دیگر از مناطق دنیا، از این میوه به عنوان مرهم آرام‌بخشی برای بیماری‌های آمیزشی استفاده می‌کردند. برای تسکین بیماری‌های آمیزشی می‌توان از انجیر به صورت خوراکی یا پماد موضعی استفاده کرد. البته در مورد مجموعه‌ی دقیق علائم و بیماری‌هایی که مصرف انجیر می‌تواند تاثیر مثبتی بر آن‌ها بگذارد، نیاز به پژوهش‌های بیش‌تری وجود دارد.

۱۱. رفع اختلالات جنسی

قرن‌ها است برای درمان اختلالات جنسی نظیر ناباروری، ضعف بنیه، یا اختلال نعوظ استفاده از انجیر‌ را توصیه می‌کنند. کاربرد این میوه در رفع اختلالات جنسی در برخی مناطق به بخش اصلی اسطوره‌شناسی و فرهنگ آن منطقه تبدیل شده است، و غالب اوقات از انجیر به عنوان مکمل جنسی یا باروری قدرتمندی یاد می‌شود. با این‌که درباره‌ی میزان موفقیت حقیقی انجیر به عنوان داروی محرک قوای جنسی جای بحث وجود دارد، ولی از آن‌جا که میزان بالای ویتامین‌ها و مواد معدنی ارزشمند موجود در انجیر فقط باعث افزایش ناگهانی انرژی و بنیه‌ی افراد می‌شود، برخی‌ها این افزایش ناگهانی انرژی را با تحریک جنسی اشتباه می‌گیرند. ۲ تا ۳ عدد انجیر را به مدت یک شب در شیر بخیسانید، و صبح فردا آن را میل نمایید تا قدرت جنسی‌تان را افزایش دهید.

۱۲. جلوگیری از دفع کلسیم از راه ادرار

آدم‌هایی که در رژیم غذایی‌شان از میزان بالایی سدیم استفاده می‌کنند در معرض دفع کلسیم از راه ادرار قرار می‌گیرند. میزان بالای پتاسیم در انجیر می‌تواند به جلوگیری از این وضعیت کمک و مواد دفعی از راه ادرار را تنظیم کند. پتاسیم باعث می‌شود میزان کلسیم دفعی به حداقل برسد، و هم زمان میزان بیش‌تری اسید اوریک و دیگر سموم مضر از راه ادرار دفع شوند.

۱۳. پیشگیری از تباهی لکه‌ی زردِ چشم

ممکن است برخی افراد سالخورده قوه‌ی بینایی‌شان را به دلیل تباهی لکه‌ی زرد چشم از دست بدهند. مصرف میوه‌ها به ویژه انجیر برای کمک به پیشگیری از این بیماری رایج در سالخوردگی بسیار مفید است.

۱۴. تسکین گلودرد

میزان بالای لعاب این میوه به درمان و تسکین گلودرد کمک می‌کند. طبیعت آرام‌بخش این میوه و عصاره‌ی طبیعی آن می‌تواند درد و فشار وارد بر تارهای صوتی را تسکین دهد.

مطلب مرتبط: ۵ منبع طبیعی کلسیم

خواص انجیر برای پوست:

این میوه که منبعی غنی است از مواد معدنی مفید برای پوست و ویتامین‌ها، از جمله مس، فسفر، ویتامین آ، ث و ای، کمک می‌کند پوستی شاداب و باطراوت داشته باشید. برخی از مزایای انجیر برای پوست عبارتند از:

۱۵. پوست را مرطوب می‌کند:

سطوح بالای اسیدهای چرب امگا ۳ در انجیر کمک می‌کند تا رطوبت و سلامت پوست به خوبی حفظ شود. برای درمان ترک‌خوردگی و خشکی لب‌ها، پوره‌ی انجیر روی آنها بگذارید.

۱۶. زخم‌ها و عفونت‌های پوستی را بهبود می‌دهد:

استفاده از انجیر پخته روی پوست به درمان بیماری‌های پوستی مانند التهاب، کورک، دمل کمک می‌کند. این میوه برای درمان جوش صورت و عرق‌سوختگی نیز مفید است. پوره‌ی آن را روی پوست قرار دهید تا منافذ تنگ شوند و ترشح چربی اضافی کنترل شود.

۱۷. کمک می‌کند که پوستی سالم و درخشان داشته باشید:

میزان آب بالای موجود در انجیر به خروج سموم و مواد زائد از بدن کمک می‌کند، و به این ترتیب از جوش و آکنه جلوگیری می‌کند. این میوه همچنین اگزما و پسوریازیس را درمان می‌کند، و به شما پوستی سالم و درخشان می‌دهد. استفاده از پوره‌ی انجیر روی صورت مواد مغذی را به لایه‌ی درم پوست می‌رساند و آن را از درون بازسازی می‌کند. از ترکیب خمیر انجیر و ماست برای خودتان یک ماسک صورت بسازید، آن را روی صورت بمالید و پوست‌تان را به مدت چند دقیقه ماساژ دهید. سپس صورت‌تان را با آب ولرم شستشو بدهید.

۱۸. منافذ را پاکسازی می‌کند تا چهره‌ای درخشان داشته باشید:

برای آماده‌سازی اسکراب انجیر، پودر شکر، ۲ قاشق چای‌خوری آب پرتقال و ۲ قاشق غذاخوری پوره‌ی انجیر را با هم مخلوط کنید. چند قطره روغن زیتون یا بادام اضافه کنید و از این ترکیب سه بار در هفته استفاده کنید تا پوستی صاف و انعطاف‌پذیر داشته باشید. آنزیم‌های موجود در انجیر سلول‌های مرده را حذف می‌کند در حالی که قند کمی پوست‌تان را جلا خواهد داد.

مطلب مرتبط: ۲۱ فایده شگفت‌انگیز گلابی برای سلامتی

۱۹. پوست را روشن و سفید می‌کند:

میزان بالای ویتامین ث در انجیر می‌تواند کمک کند که پوست روشن و صاف شود. با استفاده از پوره‌ی انجیر، پودر بلغور جو دوسر و پودر زنجبیل خشک شده یک ماسک صورت بسازید. چند قطره روغن ترنج اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر یکدستی حاصل شود. این ماسک را سه بار در هفته استفاده کنید تا رنگ پوست‌تان روشن شود.

۲۰. لایه‌برداز طبیعی پوست است:

پوست انجیر حاوی چندین آنزیم فعال است که می‌توانند به عنوان لایه‌بردار برای حذف سلول‌های مرده از پوست استفاده شوند. پوست انجیر را بشویید و کنار بگذارید. صورت خود را بشویید و پوست خود را با داخل پوست انجیر برای پاک کردن آلودگی‌ها ماساژ بدهید.

خواص انجیر

خواص انجیر برای مو :

۲۱. نرم‌کننده‌ی مو:

انجیر یکی از محبوب‌ترین موادی است که در صنعت مراقبت از مو استفاده می‌شود. عصاره‌ی آن برای تولید نرم‌کننده و ماسک مو استفاده می‌شود. این عصاره بدون این‌که باعث ریزش مو شود، آن را نرم می‌کند، از شکستگی آن جلوگیری می‌کند و آن را مرطوب می‌کند.
روغن انجیر برای نرم کردن موهای خشک، آسیب دیده، و خشن ایده‌آل است. این ماده باعث می‌شود که پوست سر آبرسانی ‌شود و به همین دلیل موها درخشان و حجیم می‌شوند. چند قطره روغن انجیر به ماسک موی‌تان اضافه کنید و آن را روی مو و پوست سر استفاده کنید. بعد از یک ساعت آن را بشویید تا موهایی ابریشمی و صاف داشته باشید.

خواص انجیر ۲۲: بهبود رشد مو:

انجیر حاوی مواد مغذی مانند منیزیم، ویتامین آ، ث و‌ای است که برای حفظ سلامت مو لازم هستند. این مواد مغذی با تحریک گردش خون در پوست سر رشد مو را تسریع می‌کنند.

خواص انجیر ۲۳: بهبود تولید کلاژن:

مقدار بالای ویتامین ث به شکل‌گیری کلاژن، پروتئینی که بیش‌تر مو و پوست سرمان را می‌سازد، کمک می‌کند. بنابراین، انجیر از کم حجم شدن مو در اثر شکستگی و ریزش جلوگیری می‌کند.

خواص انجیر ۲۴: از سفید شدن زودرس مو جلوگیری می‌کند:

انجیر برای حفظ رنگ طبیعی مو بسیار مفید است. این میوه حاوی مس است، یک ماده‌ی معدنی که مانع از سفید شدن زودرس می‌شود.

سایر خواص انجیر:

مصرف این میوه برای درمان انواع اختلالات تنفسی نظیر سیاه‌سرفه و آسم بسیار مفید است. هم‌چنین این میوه می‌تواند به صورت موثر به دستگاه گوارش کمک کند، و در درمان یبوست، سوء هاضمه، معده درد، و بسیاری دیگر از بیماری‌های گوارشی مورد استفاده قرار گیرد. مصرف انجیر برای تسکین تب، گوش درد، کورک، دمل و بیماری‌های آمیزشی مفید است؛ و برای حفظ سلامتی کبد نیز بسیار موثر است. انجیر دارای خاصیت قلیایی بالایی است؛ از این رو، می‌تواند به تنظیم pH بدن کمک کند. این میوه سرشار از فلاونوئیدها و پلی‌فنول‌ها است؛ این آنتی‌اکسیدان‌ها از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد پیشگیری می‌کنند. هم‌چنین این میوه به عنوان ملین شناخته می‌شود، و میزان چربی و قند پایینی دارد.

انجیر میوه‌ای شیرین و نرم است که غالبا از پوره‌ی آن به عنوان جایگزینی برای شکر استفاده می‌شود. از این میوه فرآوری‌شده در ساخت کلوچه‌، پودینگ، کیک، انواع شیرینی‌ها، مربا، ژله و مواد نگهدارنده استفاده می‌شود.

خواص انجیر خشک شده:

انجیر را، یا با قرار دادن در معرض نور خورشید و یا از طریق یک فرآیند مصنوعی خشک می‌کنند و به این ترتیب یک میوه‌ی خشک مغذی تولید می‌کنند. انجیر خشک یک منبع عالی از مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌هاست. همچنین سطوح بالایی از انرژی را فراهم می‌کند. ۱۰۰ گرم انجیر خشک ۲۵۰ کالری دارد. سعی کنید درست بعد از ورزش یک مشت انجیر بخورید تا انرژی از دست رفته‌تان را دوباره به‌دست بیاورید.

انجیر، نوع خشک شده یا تازه‌ی آن، مزایای زیادی برای موهای‌تان، سلامتی‌تان، و پوست‌تان دارد. همین امروز خوردن این میوه را شروع کنید و از خواص انجیر بهره‌مند شوید.

موارد احتیاط:

از آن‌جا که زیاده‌روی در مصرف مفیدترین خوراکی‌ها هم برای‌ انسان مضر است، مصرف بیش از حد آن باعث اسهال می‌شود. به علاوه، انجیر خشک مملو از قند است و به صورت بالقوه می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. هم‌چنین، افرادی هستند که به این میوه یا برخی از ترکیبات خاص موجود در آن حساسیت دارند؛ واکنش‌های آلرژیک این افراد می‌تواند بسیار ملایم یا بسیار شدید باشد. و به خاطر بسپارید، پیش از اقدام به هرگونه تغییر در رژیم غذایی، الگوهای رفتاری یا سبک زندگی حتما با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

در آخر این‌که بهتر است از مصرف بیش از اندازه‌ی این میوه در یک یا دو هفته‌ی منتهی به عمل جراحی خودداری کنید، زیرا بعضی اوقات ممکن است باعث خونریزی در مجاری گوارشی برخی افراد شود.

حقایق غذایی انجیر تازه در هر ۱۰۰ گرم:

آب: ۷۹.۱۱ گرم
انرژی: ۷۴ کیلو کالری
کربوهیدرات‌ها: ۱۹.۱۸ گرم
پروتئین: ۰.۷۵ گرم
چربی کل: ۰.۳۰ گرم
کلسترول: ۰ میلی‌گرم
فیبر غذایی: ۲.۹ گرم
مجموع قندها: ۱۶.۲۶ گرم

ویتامین‌ها:

فولات: ۶ میکروگرم
نیاسین: ۰.۴۰۰ میلی‌گرم
ریبوفلاوین: ۰.۰۵۰ میلی‌گرم
تیامین: ۰.۰۶۰
ویتامین آ: ۱۴۲ واحد بین‌المللی
ویتامین ب۶: ۰.۱۱۳ میکروگرم
ویتامین ث: ۲ میلی‌گرم
ویتامین ای: ۰.۱۱ میلی‌گرم
ویتامین کا: ۴.۷ میکروگرم

مواد معدنی:

کلسیم: ۳۵ میلی‌گرم
آهن: ۰.۳۷ میلی‌گرم
منیزیم: ۱۷ میلی‌گرم
فسفر: ۱۴ میلی‌گرم
سدیم: ۱ میلی‌گرم
روی: ۰.۱۵ میلی‌گرم
پتاسیم: ۲۳۲ میلی‌گرم

چربی‌ها:

اسیدهای چرب اشباع: ۰.۰۶۰ گرم
اسیدهای چرب تک غیراشباع: ۰.۰۶۶ گرم
اسیدهای چرب چند غیراشباع: ۰.۱۴۴

برای اطلاع از خواص و فواید تغذیه ای و درمانی انواع میوه ها، سبزیجات ، خوراکی ها و … اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_ امیر پوریانسب و سارا فیضی

منبع: هلث بکِن

خواص انجیر

خواص انجیر:۲۴ خاصیت انجیر برای پوست ، مو، و سلامتی


 

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۷,۳۸۴ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی