کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۶ فاسدترین کشور غربی

فاسدترین کشور غربی

عنوان فاسدترین کشور غربی به کدام کشورها تعلق دارد. در این نوشتار بر اساس گزارش سازمان شفافیت بین الملل ۱۶ فاسدترین کشور غربی رتبه بندی شده اند.

سازمان شفافیت بین‌الملل، که یک ائتلاف جهانی ضدفساد است، هر ساله با یک نظرسنجی درباره‌ی کشورهایی که آدم‌ها آن را به عنوان فاسدترین کشور کره‌ی زمین می‌شناسند، شاخص‌های فساد کشورها را ارائه می‌کند.

فاسدترین کشورها

همان‌طور که سازمان شفافیت بین‌الملل اشاره می‌کند، “روش مشخصی برای ارزیابی سطح دقیق فساد در کشورها یا سرزمین‌ها بر اساس داده‌های تجربی مستدل وجود ندارد.” علت‌اش اساسا این است که ماهیت فساد به گونه‌ای است که معمولا از دید جامعه مخفی است.

اما این سازمان بر اساس پژوهش‌های مختلف دیگر درباره‌ی فساد، کشورها را رتبه‌بندی می‌کند و به ۱۶۸ کشور امتیازی از ۱۰۰ می‌دهد، که ۱۰۰ به معنی کم‌ترین فساد و ۰ به معنی بیش‌ترین فساد است. این رتبه‌بندی کمک می‌کند به خوبی درک کنیم بیش‌ترین فساد در کجای دنیا وجود دارد.

کشورهایی که فاسدترین کشورها قلمداد شده‌اند اغلب در آفریقا و خاورمیانه واقع هستند، جوامعی که سامانه‌های قضایی و دولتی ضعیف و فقر گسترده دارند. مثلا، سومالی در فهرست امسال در صدر قرار دارد، و با فاصله‌ی کمی پس از آن کره‌ی شمالی و افغانستان قرار دارند.

بیزینس‌اینسایدر تصمیم گرفته‌است کشورهای ثروتمند و دموکراتیکی را بررسی کند که فساد در آنها زیاد است. برای این کار، به جایگاه کشورها در سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه نگاه کرده و سپس کشورهایی را که بیش‌ترین سطح فساد را دارند شناسایی کرده است.

در ادامه آنها را ببینید:

۱۶. شیلی

فاسدترین کشورها

این کشور با وجود این‌که در کشورهای سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه فاسدترین کشور است، در امریکای لاتین، جایی که در کشورهایی مثل برزیل، ونزوئلا، پاراگوئه رشوه و تقلب همه جا را فراگرفته‌است، کم‌ترین فساد را دارد. شیلی در کل ۷۰ امتیاز دارد، ۳ امتیاز کم‌تر فهرست سال قبل، یعنی در طول ۱۲ ماه گذشته کمی فاسدتر شده‌است.

۱۵. استونی

فاسدترین کشورها

توماس هندریک ایلوِس، رییس‌جمهور استونی، در ۲۰۱۲ از اجرای یک مصوبه‌ی ضدفساد حمایت کرد تا شفافیت را در بخش دولتی افزایش دهد. اجرای این مصوبه به این کشور کمک کرده‌است امتیازش را در شاخص فساد از ۶۹ به ۷۰ بهبود ببخشد.

۱۴. فرانسه

فاسدترین کشورها

فساد در فرانسه با به‌دست آوردن ۱ امتیاز و رسیدن به ۷۰ از ۱۰۰، کمی کاهش داشته‌است، و فساد به‌طور انبوه گسترده نیست. درگاه ضدفساد گَن اینتگریتی(شرکت خدمات مشاوره‌ای، م.) اشاره می‌کند “قانون جزا رشوه‌‌خواری فعال و منفعل و رشوه‌خواری مقامات داخلی و خارجی را جرم محسوب می‌کند.”

۱۳. پرتغال

فاسدترین کشورها

یک شرکت حسابداری بریتانیایی به نام ارنست‌اند یانگ در ژوئن ۲۰۱۵ یک نظرسنجی انجام داد که طی آن ۸۳ درصد شهروندان پرتغالی اظهار کردند فساد و رشوه‌خواری در کشور به‌طور گسترده وجود دارد، و در ۲۰۱۴، خوزه سقراط، صدراعظم اسبق این کشور، به اتهام تقلب مالیاتی و پول‌شویی بازداشت شد. پرتغال در شاخص شفافیت ۶۳ امتیاز آورد.

۱۲. لهستان

فاسدترین کشورها

این کشور با ۶۲ امتیاز فقط کمی با ۱۰ فاسدترین کشورهای سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه فاصله داشت.

متاسفانه در لهستان فامیل‌بازی و رفیق‌بازی امری عادی است.

به گزارش گن اینتگریتی: “فساد سیاسی چالشی برای کسب‌وکار عادلانه است، چون سیاست‌مداران از مقام‌شان برای کسب منافع سواستفاده می‌کنند، و فامیل‌بازی و رفیق‌بازی به‌طور گسترده رایج است.”

۱۱. اسراییل

فاسدترین کشورها

فقیرترین عضو سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه، از ۱۰۰ امتیاز ۶۱ امتیاز در شاخص فساد درک‌شده کسب کرده‌است. در می‌۲۰۱۵، صدراعظم سابق این رژیم، ایهود اولمرت، محکوم شد به صورت غیرقانونی از یک سرمایه‌دار بانفوذ امریکایی بیش از ۱۵۰۰۰۰ دلار دریافت کرده‌است.

۱۰. اسلوونی

فاسدترین کشورها

در سال‌های اخیر رسوایی‌های مفتضحانه‌ی زیادی در زمینه‌ی فساد در این کشور وجود داشته‌است. مثلا، در ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ اعتراضات شدیدی علیه جانز یانسا، صدراعظم، و زوران یانکوویچ، رهبر مخالفان صورت گرفت، چون آنها متهم بودند نتوانسته‌اند به درستی دارایی‌های شخصی‌شان را اعلام کنند.

۹. اسپانیا

فاسدترین کشورها

ماریانو راخوی، صدراعظم اسپانیا قبل از این‌که اخیرا دوباره انتخاب شود، از سوی چهره‌های مخالف برجسته متهم به فساد بود، و درست همین هفته یک رسوایی جدید به حزب مردم، که حزب حاکم است ضربه زد. در طی این رسوایی ۲۴ نفر به اتهام رشوه‌خواری دستگیر شدند. در کل اسپانیا ۵۸ امتیاز از سازمان شفافیت بین‌الملل گرفته‌است.

۸. جمهوری چک

فاسدترین کشورها

این کشور در شاخص امسال فساد درک‌شده ۵۶ امتیاز به‌دست آورده‌است، که نسبت به نظرسنجی سال گذشته پیشرفت داشته‌است. به نظر می‌رسد این امتیاز بازتاب پایان یک رسوایی فساد سیاسی باشد، که در ۲۰۱۳ منجر به استعفای اجباری صدراعظم پیتر ناکاس شد.

۷. کره‌ی جنوبی

فاسدترین کشورها

فساد در کره‌ی جنوبی در ۲۰۱۵ یک موضوع مهم بود، که باعث استعفای اجباری لی وان-کو، صدراعظم این کشور شد. او متهم بود در جریان یادداشت خودکشی یک تاجر برجسته رشوه گرفته‌است. کره‌ی شمالی در شاخص فساد از ۵۶ امتیاز از ۱۰۰ گرفت.

۶. مجارستان

فاسدترین کشورها

این کشور از ۵۴ در سال گذشته، امسال به ۵۱ رسیده‌است، و فساد در آن بیش‌تر شده‌است. دادن رشوه‌های کم به پزشکان و جراحان به‌طور گسترده در این کشور رایج است. یک نظرسنجی نشان می‌دهد ۹۲ درصد مجارها فکر می‌کنند این کار درستی است.

۵. اسلواکی

فاسدترین کشورها

این کشور هم با ۵۱ امتیاز از ۱۰۰، در جمع فاسدترین کشورهای اروپا است. در سال‌های اخیر رسوایی به اصطلاح گوریلی- که در آن سیاست‌مداران، و مدیران تجاری متهم به پرداخت و دریافت رشوه برای حفظ قراردادها بودند- مهم‌ترین موضوع در دستور کار سیاسی اسلواکی بوده‌است.

۴. یونان

فاسدترین کشورها

فساد در یونان نسبت به سال گذشته افت داشته‌است. این کشور امسال در مقایسه با آخرین بار با ۳ امتیاز افزایش به ۴۶ رسیده‌است. گفته می‌شود عمل “پاکت کوچک” به‌طور گسترده در این کشور رایج است. پاکت کوچک اصطلاحی به رشوه دادن به منظور دریافت خدمات بهتر اطلاق می‌شود.

۳. ایتالیا

فاسدترین کشورها

فساد در سومین بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه‌ی یورو اغلب با نام صدراعظم سابق ایتالیا، یعنی سیلویو برلوسکونی همراه است، کسی که بارها به فساد متهم شد، در ۲۰۱۳ محکوم به تقلب مالیاتی شد، و در ۲۰۱۵ برای پرداخت رشوه به یک سناتور مجرم شناخته‌شد. ایتالیا در شاخص فساد ۴۴ امتیاز آورده‌است.

۲. ترکیه

فاسدترین کشورها

این کشور با ۴۲ امتیاز از ۱۰۰ عنوان فاسدترین کشور اروپا را دارد. در ۲۰۱۳، ترکیه با یک رسوایی عظیم مواجه شد که مدیر و عضو هیات مدیره‌ی یک بانک دولتی در آن نقش داشت، و گفته می‌شود تعداد زیادی از تاجران ارشد در رشوه‌خواری، ‌تقلب، قاچاق، و پول‌شویی دست داشتند.

۱. مکزیک

فاسدترین کشورها

فاسدترین کشور غربی عضو سازمان هم‌کاری اقتصادی و توسعه مکزیک است، و فقط ۳۵ امتیاز دارد. شاید با توجه به این‌که مکزیک در قلب تجارت واردات مواد مخدر از امریکای لاتین به ایالات متحده قرار دارد، این خیلی عجیب نباشد. سلطان مشهور مواد مخدر خواکین “ال کاپو” گوزمان توانسته‌است با پرداخت رشوه‌های سنگین به مسئولان زندان ۲ بار از زندان فرار کند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر

۱۶ فاسدترین کشور غربی

موضوع محوری:

فاسدترین کشور غربی

بازده

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی