کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ راه غلبه بر افسردگی زمستانی

افسردگی زمستانی وضعیتی است که در این ماه های پایانی سال به سراغ بیشتر ما می آید. هوا سرد و غم‌انگیز و روزها کوتاه است. ایام امتحانات، سردی هوا، نگرانی های حاصل از فشار کاری روزهای پایانی سال و اضطراب تدارکات لازم برای شروع سال جدید همه و همه باعث می شوند بسیاری از ما در زمستان احساس غمگینی کنیم و اختلال عاطفی فصلی (SAD) در این موقع از سال در نقطه‌ی اوج خود قرار دارد کاملا معقول و قابل هضم است.

۱۵ راه غلبه بر افسردگی زمستانی

روی کاناپه دراز کشیدن، خوردن غذای مطبوع و مورد علاقه، و خوشگذرانی هنگام تماشای تلویزیون وسوسه بر انگیز است. انجام این کارها در بعدازظهر روز تعطیل مشکلی ندارد، اما اگر مستعد افسردگی یا اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی زمستانی هستید، انجام مداوم آنها برای شما چندان مفید و کمک‌کننده نخواهد بود.

این ۱۵ استراتژی رفتاری را برای مبارزه با علائم افسردگی زمستانی یا اختلال عاطفی فصلی امتحان کنید.

۱. از خانه بیرون بروید.

در زمستان ما زمان بیشتری را درون خانه سپری می‌کنیم. نه تنها آن همه نشستن برای سلامتی مفید نیست، بلکه منزوی‌کننده است و به لحاظ روحی هم سپری کردن ساعات زیادی در خانه یا آپارتمان‌تان کار چندان مهیجی نیست. با یک تغییر کوچک در منظره‌ی پیش روی‌تان می‌توانید دیدگاه‌تان را نسبت به چیزها تغییر دهید. هر روز از خانه بیرون بروید، مهم نیست که برای یک قدم زدن ساده، رفتن به یک رستوران جدید یا رفتن سر قرار باشد.

مطلب مرتبط: ۸ راه ساده برای مدیریت افسردگی فصلی

۲. برای مقابله با افسردگی زمستانی بخندید.

دلیلی وجود دارد که ویدیوهای خنده‌ی بچه‌ها و بزغاله‌های در حال رقص بسیار محبوب هستند! آن کلیپ‌ها با تغییر بلافاصله‌ی تمرکز ما به سمت چیزهای جالب و خنده دار، امیدوارکننده، و نشاط بخش باعث می‌شوند احساس بهتری داشته باشیم. آدم‌هایی که می‌خندند اغلب انعطاف پذیرتر و آرام تر هستند.

۳. به کاری که دوست ندارید انجام دهید “نه” بگویید.

تمام خوانندگان همیشگی من می‌دانند که به شدت به این اعتقاد دارم که فکر کردن و انتخاب آنچه از همه برای‌مان مناسب تر است می‌تواند سطح شادمانی ما را افزایش دهد و محدودیت‌های‌مان را در زندگی کمتر کند.

۴. به خودتان پاداش بدهید.

پاداش‌های منظم یکی دیگر از کارهای شادی‌آفرین‌ مورد علاقه‌ی من هستند. برعکس جایزه، احتیاجی نیست برای به‌دست آوردن پاداش‌ها تلاش بکنید. خیلی راحت می‌توانید آنها را به خودتان بدهید چون شما را شادتر می‌کنند. تنها قانون موجود این است که پاداش‌تان باید به برای سلامتی‌تان مفید باشد. متاسفم، اما یک مشت چیپس پاداش به حساب نمی‌آید (و به هرحال حال‌تان را بهتر نخواهد کرد).

۵. درهم ریختگی‌ها را مرتب کنید.

بله، محیط شما بر خلق و خوی‌تان تاثیر می‌گذارد. انبوهی از نامه‌ها و پیشخوان‌های نامرتب و آشفته به دستپاچگی و خستگی شما منجر می‌شود. هنگامی که احساس ناراحتی می‌کنید یک جای خوب و تمیز می‌تواند به نحو حیرت انگیزی به شما کمک کند. اگر برای تمیزکاری کمبود انگیزه و انرژی دارید، برای شروع فقط کافی است ۵ دقیقه وقت صرف مرتب کردن درهم ریختگی‌ها بکنید.

۶. خیلی با امور کوچک و جزیی خودتان را اذیت نکنید.

بعضی چیزها واقعا ارزش ناراحتی را ندارند. راهکار در اینجا آن است که بدانید چه چیزی واقعا برای‌تان اهمیت دارد و سعی کنید اوضاع را تحت کنترل بگیرید. می‌دانم که این کار سختی است. بی‌خیال امور کوچک و جزیی شدن به معنی نادیده گرفتن احساسات‌تان یا طفره رفتن نیست؛ این تصمیمی جدی است برای معطوف کردن تلاش‌های‌تان در جهت چیزی که برای‌تان مهم است و رها کردن چیزهایی که خارج از کنترل‌تان هستند یا امور بی‌اهمیت جزیی که فقط مایه‌ی رنجش‌تان می‌شوند.

۷. فهرست پخش آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را درست کنید.

موسیقی تاثیری بزرگی بر وضعیت عاطفی‌تان دارد. موسیقی راه ورود به روح شما است. به هر نوع موسیقی که از آن لذت می‌برید گوش بدهید. برای خاصیت درمانی داشته باشد نیازی نیست که آن موسیقی “شاد” یا “نشاط آور” باشد.

مطلب مرتبط: ۵ نکته که از اختلال خلقی فصلی لازم است بدانید

۸. با حیوان خانگی‌تان وقت بگذرانید.

اگر یک حیوان خانگی دارید، پس می‌دانید که حیوانات خانگی می‌توانند سرگرم‌کننده و آرامش بخش باشند. وقتی که احساس درماندگی و ناراحتی می‌کنید، کمی از وقت فراغت‌تان را با حیوان خانگی‌تان سر کنید. هر دوی شما احساس شادمانی بیشتری خواهید کرد!

۹. یک ناهار(و یک عصرانه) سالم بخورید.

قطعا مواد مغذی در کل برای سلامت جسمی و ذهنی مفید هستند. من روی ناهار تاکید می‌کنم چون فکر می‌کنم اغلب از آن غفلت می‌شود. بسیاری از شما اصلا ناهار نمی‌خورید! من یک پزشک یا متخصص تغذیه نیستم اما از روی تجربه می‌دانم که وقتی به خاطر چیزی نخوردن قند خون‌تان می‌افتد وضع خلق و خوی‌تان نیز تغییر می‌کند(به عنوان مثال به این فکر کنید که وقتی بچه‌ها گرسنه هستند چقدر عصبانی می‌شوند). و علم تغذیه کاملا این دیدگاه را تایید می‌کند که خوردن غذاهای سالم در فاصله‌های زمانی منظم به شما کمک خواهد کرد اخلاق مثبت تر و پایدارتری داشته باشید.

۱۰. آگاهانه از حس‌های خود برای افزایش لذت زندگی روزمره استفاده کنید.

وقتی سرتان شلوغ است و حواس‌تان پرت است، خیلی از چیزها را سرسری می‌گیرید؛ و توجهی به خوشی‌های کوچک در زندگی نمی‌کنید. توجه کردن به تمام حس‌های‌تان و لذت بردن از تجربه‌های روزمره از طریق حس چشایی، لامسه، بویایی، بینایی، و شنوایی می‌تواند سطح جدیدی از درک و لذت را به آنها بیفزاید.

۱۱. برای مقابله با افسردگی زمستانی بدن‌تان را حرکت بدهید.

یک دقیقه حرکات کششی آرام یا بالا پایین پریدن برای متمرکز کردن مجدد ذهن‌تان، به جریان انداختن خون‌، و افزودن کمی انرژی تازه به خلق و خوی کسل‌ و بیحال‌تان کافی است.

۱۲. با دوستان وقت بگذرانید

بسیاری از چیزها وقتی در کنار یک دوست انجام می‌شوند جذاب تر هستند. پس از فرصت استفاده کنید و با یکی از دوستان‌تان دیدار کنید(فقط مطمئن شوید که او انرژی مثبتی داشته باشد).

۱۳. برای مقابله با افسردگی زمستانی بنویسید

احساسات به یک روزنه‌ و خروجی احتیاج دارند. نوشتن راه سریع، امن، و موثری است برای پردازش نحوه‌ی احساسات‌ و آنچه در زندگی‌تان اتفاق می‌افتد. نوشتن می‌تواند به شما کمک کند احساسات‌تان را تصریح کنید، بصیرت پیدا کنید، و راه بی‌نظیری برای رهاسازی بعضی از احساسات “منفی” است که در ذهن و بدن‌تان ذخیره کرده‌اید.

مطلب مرتبط: ۹ نشانه افسردگی که بسیار عجیب و غریب هستند

۱۴. چراغ‌های بیشتری روشن کنید.

نوردرمانی یک نوع معالجه‌ی بدون دارو است که برای درمان اختلال عاطفی فصلی استفاده و شامل نشستن جلوی روشنایی و نور می‌شود. حتی اگر اختلال عاطفی فصلی ندارید، روشن کردن چراغ‌های اضافی در خانه یا اداره می‌تواند به بهتر شدن روحیه‌تان کمک کند. ارتباط بین تاریکی و افسردگی تصادفی نیست. روزها در این وقت از سال واقعا تاریک هستند، بنابراین در صورت امکان با گرفتن نور طبیعی و روشن کردن چراغ‌ها فضای زندگی خود را روشن تر و روحیه‌ی خود را بهتر کنید.

۱۵. انتظار یک فعالیت پر از لذت و سرگرمی را بکشید.

هیچ چیز مثل منتظر چیزی بودن، ذهن‌تان را از مشکلات دور نخواهد کرد. اگر بتوانید برای تعطیلات پیش رو برنامه‌ریزی کنید که عالی است! اگر نه، چیزهای بسیار زیادی در جامعه وجود دارد که می‌توانید انتظار آنها را بکشید. مثلا خریدن بلیط‌های یک کنسرت، گذراندن یک شب بدون بچه‌ها، یا دیدن یک فیلم سینمایی که انتظار تماشای آن را داشته‌اید در نظر بگیرید. راهکار در اینجا آن است که چیزی را پیدا کنید که واقعا مشتاق انجام آن هستید، و نه تنها آن تجربه بلکه انتظار کشیدن برای انجام آن را هم دوست داشته باشید.

بهبود یافتن از افسردگی زمستانی، اختلال عاطفی فصلی، یا علائم افسرده‌کننده همیشه شامل ترکیبی است از احترام گذاشتن به احساسات‌تان و انگیزه دادن به خودتان برای انجام کاری متفاوت. امیدوارم از فهرست فوق یک یا دو ایده بگیرید که برای حرکت دادن‌تان به سمت انرژی، شادی، و آرامش خاطر بیشتر نقطه‌ی شروع خوب و مناسبی باشد.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده:شارون مارتین

منبع: psychcentral

۱۵ راه غلبه بر افسردگی زمستانی


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی