کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ دروغ پولی که بعد از ۳۰ سالگی نباید به خودتان بگویید

دروغ پولی که بعد از ۳۰ سالگی نباید به خودتان بگویید

دروغ پولی بعد از سن ۳۰ سالگی دیگر نباید به خودتان بگویید. چون وقتی به ۳۰ سالگی می‌رسیم، بعد از یک دهه آزمایش، شکست خوردن، و درس گرفتن از آن شکست‌ها، بیش‌تر ما متوجه شده‌ایم چگونه از پس رایج‌ترین اشتباهات پولی بربیاییم یا از آنها خودداری کنیم. با این حال، گاهی به خودمان – و چند دروغ کوچک- اجازه‌ی تخطی می‌دهیم. اجازه ندهید این ۱۵ دروغ پولی مانع پیشرفت‌تان شود.

girlshbo-1 (1)

دروغ پولی ۱. تا زمانی که دستمزد پرداختی شغل‌ام خوب است، اشکالی ندارد که از آن متنفرم

تا ۳۰ سالگی هیچ‌کس نباید در شغلی که سبب استرس و نارضایتی از زندگی‌اش می‌شود، رنج بکشد. گاهی فقط باید بگویید نه، و اعتماد به‌نفس ترک آن شغل را داشته‌باشید.

آیا به قوت قلب نیاز دارید؟ به زنی فکر کنید که وقتی سال‌ها روزانه ۱۴ ساعت کار او را دچار اضافه وزن، فرسودگی شغلی و احساس بدبختی کرد، به یک شغل پرمنفعت در وال‌استریت پشت کرد.

این زن می‌نویسد: “چند ماه است که در شغل جدیدم [مدیر دارایی یک سازمان غیرانتفاعی] هستم و این زندگی من را پربارتر کرده‌است. من تلاش می‌کنم نفس بکشم، لبخند بزنم، رژیم غذایی سالم‌تری داشته‌باشم و افکار مثبتی درباره‌ی آینده‌ام داشته‌باشم.”

“تغییر مقام شغلی برای من حدود ۳۰ درصد کاهش در دریافت به همراه داشت، اما فکر نمی‌کنم تصمیم‌ام مبنی بر پذیرش دریافت کم‌تر سزاوار تشویق و تحسین باشد- من آن را یک فداکاری نمی‌بینم.”

دروغ پولی ۲. حتی اگر من چشم‌هایم را ببندم، مسائل مالی‌ام به نحوی خودشان را نشان می‌دهند

یکی از بدترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که برافراشتن پرچم قرمز مسائل مالی را نادیده بگیرید.

هر قدر هم که از پایین بودن رقم آن می‌ترسید، حساب بانکی‌تان را کنترل کنید، از گزارش اعتبارتان غفلت نکنید؛ و از مزایای شغلی مانند طرح ۴۰۱(k) بهره بگیرید.

اگر هم بی‌پول باشید، از آن مطلع می‌شوید و با آن کنار می‌آیید.

jpg

دروغ پولی ۳. من هر کاری بکنم بانک‌ها و تحصیلدارها راه خودشان را می‌روند

گاهی اوقات، ممکن است مسیر زندگی عوض شود و خودتان را در جهت مخالف بانک، یا از آن بدتر، تحصیلدار صورت‌حساب ببینید.

 موضع‌تان را حفظ کنید. امکان مذاکره برای پایین آوردن نرخ اعتبار، بیمه‌ی ماشین، صورت‌حساب تلویزیون کابلی، و کارمزدهای بانک وجود دارد، به‌ویژه اگر حساب‌هایتان را با اهتمام بررسی کنید و جواب منفی را نپذیرید.

هر وقت شک کردید، به کِنی گلد فکر کنید، کسی که توانست با مذاکره بدهی‌اش به ارزش ۲۲۰۰۰۰ دلار را به ۷۰۰۰۰ دلار کاهش دهد.

دروغ پولی ۴ : من باید خانه بخرم، چون این کاری است که آدم‌های بالغ می‌کنند

هزینه‌ی مالکیت خانه زیاد است- پیش‌پرداخت، سود وام مسکن، هزینه‌ی عقد قرارداد، مالیات‌های مختلف دارایی، هزینه‌ی نگه‌داری، بازسازی، و هزینه‌های ناملموس اجتناب‌ناپذیر.

برای اطمینان از این‌که خرید خانه یک تصمیم مالی هوشمندانه است، باید اول بدهی‌تان را تحت کنترل بگیرید، یک بودجه‌ی اضطراری داشته‌باشید، و تا آن‌جا که ممکن است نزدیک ۲۰ درصد پیش‌پرداخت را پس‌انداز کنید.

اگان توصیه می‌کند اگر از نظر مالی امنیت کامل ندارید، اما می‌خواهید به یک خانه‌ی مستقل نقل مکان کنید، به هم‌خانه فکر کنید، به‌ویژه اگر هنوز ازدواج نکرده‌اید: “اگر مجرد هستید، چند هم‌خانه داشته‌باشید که به سبک شدن بار وام مسکن کمک کنند، تا روی پس‌اندازهای دیگرتان برای بازنشستگی یا اهداف مالی دیگر تاثیر نگذارد.”

jpg (1)

دروغ پولی ۵ : اگر حالا به پس‌اندازم دست ببرم، بعدا برای جبران آن وقت بسیار است

اگر توانسته‌اید با کارفرماتان برای طرح ۴۰۱(k) به توافق برسید، اکنون وقت آن نیست که تمام پول بازنشستگی را که به سختی به‌دست آورده‌اید، تا آخرین ذره خرج کنید.

برای کسانی که تازه این طرح را شروع کرده‌اند، پس گرفتن پول جریمه‌ی سنگینی دارد. هم‌چنین این مثل دزدی کردن از خودتان در پیری است.

وقتی اوضاع سخت می‌شود، خرج‌تان را محدود کنید، چیزهای را که قصد دارید بخرید دوباره ارزش‌یابی کنید، یا روش‌هایی برای تامین درآمدتان پیدا کنید. بعدها وقتی میزان رشد پس‌اندازتان را مشاهده کنید، از خودتان تشکر می‌کنید.

دروغ پولی ۶ : من هنوز می‌توانم لباس‌هایی را بپوشم که در دانشگاه می‌پوشیدم

گفته‌ای وجود دارد که متخصصان موقعیت حرفه‌ای عاشق آن هستند: برای شغلی لباس آراسته بپوشید که می‌خواهید، نه شغلی که دارید.

این منطقی است. اما اگر تا ۳۰ سالگی نتوانسته باشید راه‌تان را به شغل رویایی‌تان باز کنید، بخشی از نبرد این است که به دیگران بقبولانید می‌توانید از عهده‌اش بربیایید.

دم‌پایی‌های راحتی را در خانه بگذارید، روی کمد لباسی سرمایه‌گذاری کنید که نشان دهد برای مسئولیت‌پذیری آماده هستید- تا همراه آن دستمزد هنگفت‌تر سراغ تان بیاید- و در مسیر دلخواه‌تان قرار بگیرید.

jpg (3)

دروغ پولی ۷ : من شکست‌خورده هستم چون به اندازه‌ی هم‌سالان‌ام دستمزد درآمد ندارم

چیزی به عنوان رقابت سالم وجود دارد، اما هر لحظه تلاش برای “مغلوب کردن” همتایان‌تان روشی سریع برای تنها ماندن و تیره‌روز شدن است. به خودتان لطفی بکنید و روی مسیر خودتان تمرکز کنید، نه این‌که تحرکات حرفه‌ای دوستان‌تان را در فیس‌بوک و لینکدین رصد کنید.

دروغ پولی ۸ : من برای آغاز سرمایه‌گذاری خیلی جوان هستم

برای آغاز سرمایه‌گذاری لازم نیست کارشناس تامین مالی شخصی باشید یا از اصطلاحات اقتصادی فانتزی استفاده کنید. لازم نیست از یک خانواده‌ی ثروتمند باشید، و حتی لازم نیست درآمدی کلان داشته‌باشید.

در واقع، سرمایه‌گذاری با تدبیر صحیح بسیار ساده است، و در درازمدت می‌تواند حاصل چشمگیری به‌دست بدهد، به‌ویژه اگر زود آغاز کنید.

هرچه بیش‌تر بتوانید پول کنار بگذارید، بهتر است، اما به لطف بهره‌ی مرکب، حتی مقدار خیلی کم هم می‌تواند حاصل زیادی داشته‌باشد. یک روش آسان برای این‌که وارد عرصه‌ی سرمایه‌گذاری شوید، این است که با استفاده از حساب‌هایی که پول‌تان را در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید، پس‌انداز برای بازنشستگی را آغاز کنید، مانند ۴۰۱(k) یا حساب بازنشستگی شخصی.

jpg (4)

دروغ پولی ۹ : من باید الان بچه داشته‌باشم، چون می‌خواهم

لن پنزو، وبلاگ‌نویس حوزه‌ی تامین مالی، می‌نویسد: “هیچ‌چیز برای آینده‌ی مالی یک فرد مخرب‌تر از این نیست که بچه‌هایی را به این دنیا بیاورد، بدون این‌که شرایط باثبات و پایدار برای حمایت از آنها داشته‌باشد.”

او به یک نکته اشاره می‌کند. بزرگ کردن یک کودک در امریکا بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلارهزینه دارد- و این حتی شهریه‌ی دانشگاه بچه‌ها را پس از آن‌که خانه را ترک می‌کنند، شامل نمی‌شود.

پنزو اشاره می‌کند اگر آمادگی نداشته‌باشید، فقط تامین مالی‌تان نیست که لطمه می‌بیند. ” برایتان بی‌نهایت دشوار می‌شود که یک کسب‌وکار را آغاز کنید، یا تجربه‌ی لازم را به‌دست بیاورید، ضمن کار آموزش ببینید و/ یا تحصیل لازم برای به‌دست آوردن انواع فرصت‌های پیشرفت شغلی بپردازید که به افزایش قدرت کسب درآمد منجر می‌شود.”

دروغ پولی ۱۰ : اگر برای کسب اعتبار جدید تایید شوم، حتما می‌توان از پس آن بربیایم

ممکن است زمانی فرا برسد که حد مجاز اعتبارتان ۲ برابر، ۳ برابر، یا حتی ۴ برابر شود، به‌ویژه اگر چند سال متعهدانه بدهی‌هایتان را پرداخت کنید.

اگر حد مجازتان افزایش بیابد، احتمالا آن را به‌دست آورده‌اید، اما لقمه‌ی بزرگ‌تر از دهان‌تان برندارید، و مراقب بالا رفتن هزینه‌هایتان در اثر زیاد شدن پول‌تان باشید. مهم نیست حد مجاز اعتبارتان چه‌قدر است، یا بانک‌تان برای یک خانه‌ی جدید چه وام مسکن خوبی ارائه می‌کند، معنی‌اش این نیست که شما مجبور هستید آن را بگیرید.

حد خودتان را بدانید و بدانید وسع‌تان چه‌قدر است. سپس به آنها بگویید چه‌قدر نیاز دارید.

jpg (5)

دروغ پولی ۱۱ : من کاملا شکست‌ناپذیرم

برای جوان‌ها آسان است که فکر کنند از نظر سلامتی شکست‌ناپذیر هستند یا از امکان وقوع ضرورت پزشکی غفلت کنند. این عقده‌ی شکست‌ناپذیری پرهزینه است، چون صورت‌حساب‌های پزشکی یکی از علت‌های اصلی ورشکستگی شخصی است. مهم است که برای بدترین چیزها برنامه‌ریزی کنید، چون یک وضعیت اضطراری پیش‌بینی نشده می‌تواند فورا زندگی‌تان را زیر و رو کند.

در واقع، بیمه‌ی سلامت در امریکا الزامی است، و کسانی که تصمیم می‌گیرند این بیمه را نداشته‌باشند، ملزم می‌شوند کارمزدی معادل ۲.۵ درصد درآمد سالانه‌ی خانواده یا هر سال ۶۹۵ دلار به ازای هر فرد بپردازند- هر کدام که بالاتر است. اگر کارفرماتان مزایای بیمه ارائه نمی‌کند، می‌توانید از طریق وب‌گاه Healthcare.gov سیاستی مناسب را برای بیمه کردن خودتان جست‌وجو کنید.

دروغ پولی ۱۲ : من با خریدن ارزان‌ترین گزینه بیش‌تر پول‌ام را پس‌انداز می‌کنم

خرید بعضی چیزهای دست‌دوم ارزش دارد، اما نه همه چیز.

وسوسه‌کننده است که سعی کنید با خرید چیزهای ارزان و کم‌کیفیت “پس‌انداز” کنید، اما اغلب اوقات این محصولات ارزان در درازمدت برایتان هزینه خواهدداشت.

یاد بگیرید روی چیزهایی سرمایه‌گذاری کنید که ارزش داشته‌باشد. در عین حال لازم نیست این چیزها خریدهایی بزرگ باشد؛ اقلام روزمره‌ی مختلفی وجود دارد که ارزش هزینه‌اش را دارد، و باید هنگام صرفه‌جویی برای چیزهایی مانند تشک، رایانه، و غیره دقت کنید.

jpg (6)

دروغ پولی ۱۳ : همه‌چیز نهایتا خود به خود درست می‌شود، پس می‌توانم فعلا هر کاری می‌خواهم بکنم

هرچند خوش‌بینی خصیصه‌ای خوبی است که می‌توانید داشته‌باشید، اما خوش‌بینی بیش از حد می‌تواند خطرناک باشد، به‌ویژه وقتی صحبت از پول است.

یک برنامه‌ریز مالی معتبر به نام مایکل اگان توضیح می‌دهد آدم‌ها معمولا تصور می‌کنند در دهه‌ی ۴۰ سالگی‌شان می‌توانند پول خیلی بیش‌تری درآورند، که از این تصور برای توجیه ولخرجی در زمان حال استفاده می‌کنند.

اگان تاکید می‌کند “قاعده‌ی کلی باید این باشد که زندگی‌تان پایین‌تر از سطح توان مالی‌تان باشد. ذهنیت‌تان باید به گونه‌ای باشد که اولویت با پس انداز باشد: اول برای بازنشستگی پس انداز کنید، و هرچه را باقی ماند خرج کنید. آدم‌ها عموما خلاف این را انجام می‌دهند، و فکر می‌کنند ‘من می‌توانم این، این، این، و این را بخرم، و هرچه را باقی ماند پس انداز می‌کنم.’ اول به آینده‌تان اهمیت دهید، و مطمئن باشید زمان حال‌تان تامین است.”

 دروغ پولی ۱۴ : من برای پول‌ام به هدف نیاز ندارم

اگر می‌خواهید پول درآورید یا پس انداز کنید، باید یک هدف روشن داشته‌باشید و سپس برای چگونگی رسیدن به آن طرحی مشخص تدوین کنید. پول به سادگی ظاهر نمی‌شود- باید برای آن تلاش کنید. تی هارو ایکر به عنوان یک میلیاردر خودساخته در کتاب‌اش به نام “اسرار ذهن میلیاردر” می‌نویسد: “علت شماره‌ی ۱ این‌که آدم‌ها آن‌چه را می‌خواهند به‌دست نمی‌آورند این است که نمی‌دانند چه می‌خواهند. برای آدم‌های ثروتمند کاملا روشن است که ثروت می‌خواهند.”

اهداف و طرح مالی‌تان را در یک دفترچه یادداشت کنید. اگر آدم دست به قلم شدن نیستید، همیشه می‌توانید آن را تایپ کنید و پرینت بگیرید. این پرینت‌ها را در دسترس قرار دهید، جایی که هر روز آنها ببینید و به شما یادآوری شود.

دیوید باخ در “زوج‌های باهوش ثروت را به نهایت می‌رسانند”، می‌نویسد: “آدم‌هایی که اهداف مالی‌شان را می‌نویسند ثروتمند می‌شوند. در واقع پژوهش‌ها یکی پس از دیگری نشان داده‌است اگر اهداف‌تان را بنویسید، احتمال این‌که آنها را به‌دست بیاورید خیلی بیش‌تر می‌شود.”

jpg (7)

دروغ پولی ۱۵ : ثروتمند شدن برای عده‌ی معدودی رزرو شده‌است و خارج از دسترس من است

استیو سیبولد، میلیاردر خودساخته، می‌نویسد: “یک انسان متوسط باور دارد ثروتمند بودن مزیتی است که فقط به آدم‌های خوش‌شانس اعطا شده‌است. حقیقت این است که در یک کشور سرمایه‌دار، از هر لحاظ حق ثروتمند شدن را دارید، اگر مشتاق باشید برای دیگران ارزشی کلان خلق کنید.”

او تشویق‌تان می‌کند از خودتان بپرسید “چرا من نه؟” بعد شروع کنید به بزرگ فکر کردن. آدم‌های بزرگ انتظارات‌شان را بالا می‌برند. چرا یک میلیون دلار نه؟

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:بیزینس اسنایدر

بازده

موضوع محوری:

چندین دروغ پولی که نباید به خودتان بگویید

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی