کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

غلبه بر افسردگی و ناراحتی با ۱۵‌ راه ساده

غلبه بر افسردگی و ناراحتی با ۱۵‌ راه ساده

غلبه بر افسردگی می تواند مانع از آسیب های روانی ، اقتصادی ، جسمی و مانند این ها باشد. در این نوشتار در باره ۱۵ راه غلبه بر افسرگی و ناراحتی بحث می شود.

غلبه بر افسردگی

ممکن است افسردگی ناتوان‌کننده باشد و با یک احساس ناراحتی ساده فرق می‌کند. معمولاً، علتی برای ناراحتی وجود دارد، مثلاً اگر طرد شوید یا شغلی را که می‌خواهید به دست نیاورید، ناراحت می‌شوید. افسردگی احساسی است که در وجود آدمی رخنه می‌کند. انگار درون تونلی سیاه و تاریک هستید. امید محو می‌شود و چیزهایی که قبلاً برای‌تان لذت‌بخش بودند یک‌نواخت و کسل‌کننده می‌شوند. حتی برنده‌شدن در یک قرعه‌کشی شما را از افسردگی رها نمی‌کند و هرگز ایده‌ی خوبی نیست که به یک فرد افسرده بگوییم زود خوب شود و به حالت عادی برگردد. متاسفانه، به این سادگی‌ها نیست، اما راه‌هایی برای تسکین نشانه‌های افسردگی وجود دارد.

۱.تمرکز حواس را تمرین کنید

یک ذهن افسرده تمایل دارد به همه‌ی چیزهای بد عمیقاً فکر کند و بی‌دلیل برای همه‌ی چیزهای منفی نگران باشد که ممکن است در آینده پیش بیاید. این چرخه‌ی تفکر منفی احساس بدبختی را تقویت می‌کند و اصلاً کمکی به مهار و غلبه بر افسردگی نمی‌کند. تمرکز حواس شامل تمرکز بر لحظه‌ی کنونی است و مهارتی است که نیاز به تمرین دارد. اغلب اوقات ذهنمان پر از فکرهای مختلف است و تمرکز بر لحظه‌ی کنونی برای ذهنمان غیرطبیعی به‌نظر می‌رسد. تمرین کنید حواستان را به همین لحظه معطوف کنید. روی حس لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و بویایی تمرکز کنید. مشغول‌کردن حواس فرصت کم‌تری برای نگرانی باقی می‌گذارد.

۲.موسیقی‌های شاد گوش کنید

موسیقی همیشه برای من مانند غذای روح بوده است. یک آهنگ شاد می‌تواند فوراً فضا را عوض کند و حال و هوای مثبت‌تری به وجود بیاورد. موسیقی‌های شاد و تند شیمی اعصاب را دگرگون می‌کند و می‌تواند روحیه‌تان را بهتر کند.

۳.از لامسه استفاده کنید

علم نشان داده‌است لمس‌درمانی می‌تواند به آدم‌ها کمک کند بر افسردگی غلبه کنند، هورمون استرسی کورتیزول را کاهش دهند و هورمون احساسات خوب یعنی اکسی توسین را افزایش دهند. برای درمان، طب سوزنی، فشار درمانی، ماساژ، تکنیک ریکی، و بازتاب‌شناسی)یا رفلکسولوژی) را در نظر داشته‌باشید.

۴.اسیدچرب امگا۳ را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید

پژوهش‌ها نشان داده‌اند آدم‌های افسرده اغلب دچار کمبود یک اسیدچرب به نام ای‌پی‌آِ هستند. مجله‌ی آرشیوز آو جنرال سایکیاتری در ۲۰۰۲ پژوهشی انجام داد که طی آن شرکت‌کننده‌ها فقط روزی ۱ گرم روغن ماهی دریافت کردند، و شاهد ماهش ۵۰ درصدی علائمی از قبیل اضطراب، اختلال‌های خواب، احساس ناراحتی بی‌دلیل، تفکرات خودکشی، و کاهش میل جنسی بودند. اسیدچرب امگا۳ هم‌چنین می‌تواند کلسترول را کاهش دهد و سلامت قلب و عروق را بهبود ببخشد. امگا۳ را با مصرف گردو، بذر کتان، و ماهی‌های چرب مانند سالمون یا ماهی تن تأمین کنید.

غلبه بر افسردگی

۵.با خودتان از چیزهای منفی حرف نزنید

آدم‌های افسرده تمایل دارد نگرشی منفی به دنیا داشته‌باشند. وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود خودشان را سرزنش می‌کنند و وقتی همه‌چیز خوب است، آن را به حساب شانس می‌گذارند. افسردگی باعث تقویت بی‌اعتمادی به خودتان و احساس بی‌ارزشی می‌شود. حرف‌های درونی منفی‌تان را کنترل کنید و بپذیرید این نوع تفکر برای شما امری طبیعی است، و به خودتان یادآوری کنید تفکرتان، تفکر یک فرد افسرده است، نه یک فرد سالم با عملکردی طبیعی. هنگامی‌که احساس ناراحتی می‌کنید، تفکراتتان را جدی نگیرید. این تفکرات را بپذیرید اما نه با این تصور که باید آن‌ها را باور کنید. چشم‌انداز مثبتتان را حفظ کنید.

۶.به خودتان فرصت بدهید

بپذیرید وضعیت روحی‌تان کاملاً متعادل نیست. در طول دوره‌ی افسردگی تمایل داریم بعد منفی هر چیز را ببینیم و برای‌مان دشوار است در مواجهه با آن‌چه در زندگی‌مان در جریان است تعادل روحی‌مان را حفظ کنیم. با ملایمت به خودتان یادآوری کنید گیرنده‌تان روی “شبکه‌ی منفی‌بافی” تنظیم شده است و به تفکراتتان گوش نکنید. یقیناً هنگامی‌که افسرده هستید، تفکراتتان اشتباه است. هنگامی‌که دنیا غم‌افزا به‌نظر می‌رسد، این ایده کمی آرامتان می‌کند. این افسرگی همیشگی نخواهدبود. به خودتان یادآوری کنید همه‌چیز در حال تغییر است و همیشه چنین احساس بدی نخواهیدداشت. صبور باشید و همه‌ی سعی‌تان را بکنید در این دوره مراقب خودتان باشید. خوب بخورید و به اندازه‌ی کافی بخوابید. به خودتان بگویید”می‌گذرد”.

۷.حواس خودتان را پرت کنید

اگر ممکن است، همه سعی‌تان را بکنید حواستان را از تفکر بیش از حد پرت کنید. وقتی سر و کله‌ی افسردگی پیدا می‌شود، تفکراتتان دشمنتان می‌شوند. با حیوان خانگی‌تان بازی کنید یا به پیاده‌روی بروید. اگر می‌توانید تمرکز کنید، کتاب بخوانید یا پازل را کامل کنید. هر کاری که می‌توانید بکنید تا ذهنتان را از ترس‌ها و نگرانی‌هایتان دور کنید. مشغول بودن روش موثری برای غلبه بر افسردگی است.

۸.از نور بیش‌تری استفاده کنید

روان‌شناسان می‌گویند اختلال عاطفی فصلی(افسردگی زمستانی) در طول ماه‌های زمستانی، هنگامی‌که نور خورشید کم‌تر است، باعث تضعیف روحیه می‌شود. یک لامپ خورشیدی بخرید- اگر ۳ بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه از فاصله‌ی ۱ متری در معرض نور یک لامپ ۳۰۰ واتی قرار بگیرید، می‌تواند مفید باشد. نشانه‌های افسردگی زمستانی می‌تواند مشکلات خواب، اضطراب، افسردگی، زودرنجی، خستگی مفرط، بی‌حوصلگی،و  از دست دادن میل جنسی دربرگیرد و استفاده از نور می‌تواند برای غلبه بر افسردگی و سایر این نشانه‌ها مفید باشد.

۹.شناخت‌درمانی را امتحان کنید

شناخت‌درمانی می‌تواند برای مقابله با افسردگی بی‌نهایت مفید باشد و اساس آن بر این اصل استوار است که بعضی روش‌های تفکر، باعث بروز بعضی بیماری‌ها از قبیل افسردگی می‌شوند. مشاور کمکتان می‌کند الگوهای فکری فعلی‌تان را پیدا کنید و هرگونه ایده یا تفکر مضر یا غلطی را که دارید و باعث بروز افسردگی یا تشدید آن می‌شود، شناسایی کنید. هدف از این کار تغییر نحوه‌ی تفکرتان برای اجتناب از این ایده‌ها است. این روش، هم‌چنین، باعث می‌شود الگوهای فکری‌تان واقع‌گرایانه‌تر و مفیدتر باشند.

۱۰.وقایع روزانه‌تان را بنویسید

نوشتن وقایع روزانه می‌تواند از ۲ طریق کمکتان کند. می‌توانید از آن برای نوشتن ترس‌ها و نگرانی‌هایتان استفاده کنید. گاهی چنین دریچه‌ای می‌تواند تسکین‌دهنده باشد و ذهنتان را آرام کند. روش دیگر بهره‌بردن از آن(من این یکی را ترجیح می‌دهم) این است که هر روز ۵ چیز را بنویسید که به خاطرشان شکرگزار هستید. این ما را وادار می‌کند مثبت‌تر فکر کنیم و به ما یادآوری می‌کند اوضاع هیچ‌وقت آن‌قدر که فکر می‌کنیم بد نیست. هنگام نوشتن شکرگزاری‌های روزانه، می‌توانید درمورد هر چیزی بنویسید که آن روز رخ داده‌است و شما را به شکرگزاری واداشته‌است. لبخند یک ره‌گذر به شما، تابش خورشید…هرچیز مثبت را می‌توانید بنویسید.

۱۱.با دوستان ارتباط برقرار کنید

هنگامی‌که احساس افسردگی می‌کنید، این می‌تواند یکی از سخت‌ترین کارها باشد، اما در عین حال یکی از اثربخش‌ترین فعالیت‌ها است. خودتان را به بیرون رفتن وادار کنید. شاید کناره گرفتن از دیگران ایده‌ی خوبی به‌نظر برسد، اما برای آن حد و حدودی تعیین کنید و پس از کمی خلوت، دوباره از انزوا خارج شوید. این می‌تواند تأثیر مثبت چشم‌گیری روی روحیه‌تان داشته‌باشد.

۱۲.به اندازه‌ی کافی بخوابید

خواب روحیه ارتباط نزدیکی با هم دارند. خواب ناکافی می‌تواند باعث زودرنجی و استرس شود، در حالی‌که خواب سالم می‌تواند سلامتی را بهبود ببخشد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند حتی کمبود خواب جزیی هم تأثیر چشم‌گیری روی روحیه دارد. از کافی بودن خوابتان اطمینان حاصل کنید، این منجر به روحیه و سلامت بهتر می‌شود. کیفیت خوابتان مستقیماً روی کیفیت زندگی‌تان در بیداری، ازجمله هشیاری ذهنی، بهره‌وری، تعادل هیجانی، خلاقیت، انرژی فیزیکی، و حتی روی وزنتان تأثیر دارد. هیچ فعالیت دیگری با چنین تلاش مختصری وجود ندارد که این همه فایده به همراه داشته‌باشد، بنابراین، سعی کنید هرشب بین ۷٫۵ تا ۹ ساعت بخوابید.

۱۳.دیگران را ببخشید

هنگامی‌که کینه به دل می‌گیریم، این ما هستیم که خشم را احساس می‌کنیم. کسی که از او خشمگین هستیم احتمالاً با خوبی و خوشی مشغول کار و زندگی خودش است و هیچ توجهی به احساسات شما نمی‌کند. اجازه ندهید دیگران این برتری را بر شما داشته‌باشند. شاید در گذشته باعث رنجشتان شده‌باشند، اما سعی کنید نگذارید این رنجش ادامه پیدا کند، این فقط شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و هیچ اثری روی آن شخص ندارد. راهی برای بخشش پیدا کنید-او ارزش گرفتن وقتتان را ندارد. بار هیجانی‌تان را سبک کنید تا روحیه‌تان را بهبود ببخشید و بتوانید به افسردگی غلبه کنید.

۱۴.ورزش کنید

ورزش مداوم برای غلبه بر افسردگی مفید است. ورزش باعث ترشح آندورفین می‌شود. هورمون آندورفین مقاومت طبیعی بدن را بهبود می‌بخشد و روحیه را بهتر می‌کند. ورزش مداوم، در کنار تقویت روحیه‌تان، برای سلامتی فواید دیگری هم دارد که کاهش فشار خون، محافظت در برابر بیماری قلبی، سرطان و تقویت اعتماد به‌نفس، از آن جمله هستند. توصیه‌ی متخصصان حداقل هفته‌ای ۳ تا ۴ بار ورزش ملایم مانند پیاده‌روی سریع به مدت نیم ساعت تا ۱ ساعت است.

۱۵.تسلیم نشوید

شاید افسردگی باعث شود بخواهید خودتان را از دنیا پنهان کنید و ناپدید شوید. اشکالی ندارید مدتی تنها باشید، اما برای خودتان حد و حدودی تعیین کنید و سپس برای بهبود روحیه‌تان به کاری مولد بپردازید. می‌توان افسردگی را به خوبی مهار کرد(این را از تجربه‌ی شخصی خودم می‌گویم) و آن سوی افسردگی یک زندگی فوق‌العاده می‌تواند وجود داشته‌باشد. ممارست کنید و باورتان را حفظ کنید.

هرچند پیشنهادهای ذکرشده می‌تواند مؤثر باشد، اما افسردگی پایدار باید بیش‌تر بررسی شود و ملاقات با یک پزشک و صحبت کردن درباره‌ی نشانه‌ها گامی درست در مسیر غلبه بر افسردگی است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- مینا بنادکوکی

نویسنده: مندی کلاپرز

منبع: لایف‌هک

غلبه بر افسردگی و ناراحتی با ۱۵‌ راه ساده


مطالب مرتبط
آدم افسرده هرگز نمی خواهد ۸ چیز را بشنود
۸ روش برای مقابله با افسردگی بدون دارو
۱۰ راه غلبه بر افسردگی در جوانی
۴ راه رهایی از افسردگی‌
۱۵کشمکش که تنها افراد کمال‌گرا درکش می‌کنند
۵ نشانه نیاز شما به هیجان درمانی
شناخت افراد افسرده : آن‌چه شما نمی بینید
۱۰ ماده غذایی ضد افسردگی و اضطراب
۵ روش معرکه که با ناامیدی تان به راحتی کنار بیایید
۹ نشانه افسردگی که بسیار عجیب و غریب هستند
اپلیکیشنی برای مبارزه با افسردگی در گوشی و تبلت را بشناسید
۵ خوراکی که باعث افسردگی شما می‌شوند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی