کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۴ شگرد روانشناسی که روی همه جواب می دهد

۱۴ شگرد روانشناسی که روی همه جواب می‌دهد

چند شگرد روانشناسی جذاب وجود دارد که در مورد همه ی آدم ها می توان امتحان کرد و به جواب رسید. در این جا با ۱۴ شگرد روانشناسی جالب آشنا می شوید که رد خور ندارد و روی همه  جواب می دهد.

شگرد روانشناسی

ذهن چیز جالبی است، و وقتی بفهمید چگونه کار می‌کند، روش‌های فوق‌العاده‌ای برای سرگرمی با آن وجود دارد. اگر تا به حال برایتان پیش آمده‌است که بخواهید نقش یک روان‌شناس را بازی کنید، این بار که حوصله‌تان سر رفت، این شگردها یا حقه‌های روانشناسی را که روی هر فردی جواب می‌دهد، امتحان کنید.

۱. شگرد روانشناسی بروکلی

روانشناسی

اگر می‌خواهید بجه‌هایتان بروکلی بخورند، به جای این‌که بپرسید آیا بروکلی می‌خورند یا نه، از آنها بپرسید ۲ قطعه بروکلی می‌خواهند یا ۵ تا. این‌گونه شما به جایشان انتخاب کرده‌اید، اما آنها فکر می‌کنند با داشتن حق انتخاب برای مقدار بروکلی‌ای که می‌خواهند، امتیاز بزرگی به‌دست آورده‌اند. می‌توانید این ترفند را به اوضاع دیگر هم تعمیم دهید.

۲. شگرد روانشناسی حراج دلار

روانشناسی

گروهی از دوستان را دور هم جمع کنید و یک اسکناس ۱ دلاری را برای حراج بالا بگیرید. به آنها بگویید هر کس بالاترین پیشنهاد را بدهد، برنده‌ی ۱ دلاری می‌شود، اما هرکس که دوم یا سوم شود هم‌چنان می‌تواند پیشنهادش را بالا ببرد. سپس کنار بنشینید و ببینید چگونه پیشنهادها از چند سنت به ۴ یا حتی ۵ دلار یا بیش‌تر می‌رسد. دوستان‌تان خیلی زود ارزش دلار را فراموش می‌کنند. در این هنگام تماشا کنید قیمت‌های پیشنهادی نفر دوم و سوم به یک دلار می‌رسد و از آن می‌گذرد، اما با خیال این‌که پیشنهادشان از یک دلار بیش‌تر نشده‌است، هم‌چنان پیشنهادها را بین ۱۰ تا ۹۹ سنت بالا می‌برند.

۳. شگرد روانشناسی بگو و بگذار

روانشناسی

اگر از دوست‌تان می‌خواهید چیزی را برایتان حمل کند، مثلا چند کتاب از کتاب‌فروشی خریده‌اید و می‌خواهید دوست‌تان آنها را حمل کند، کافی است در هنگام این‌که با او حرف می‌زنید پاکت را به او بدهید. بیش‌تر آدم‌ها به‌طور خودکار بدون این‌که فکر کنند پاکت را خواهندگرفت. هرچند بعضی‌ها گیج خواهندشد.

۴. شگرد روانشناسی تشخیص نگاه دزدکی

روانشناسی

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که یک نفر دارد شما را نگاه می‌کند، اما مطمئن نیستید؟ خمیازه بکشید و به فرد مظنون نگاه کنید. اگر او خمیازه کشید، می‌فهمید به شما نگاه می‌کرده، چون خمیازه واگیر دارد.

مطلب مرتبط: ۷ ترفند روانشناسی برای جلب اعتماد آدم‌ها

۵. شگرد روانشناسی فرم دادن به گفت‌وگو

روانشناسی

برای این‌که با کلمات سرگرم شوید، وقتی با فردی گفت‌وگو می‌کنید، کلمه‌ای را که می‌گوید، انتخاب کنید و بعد هربار که آن کلمه یا کلمات شبیه آن را گفت، لبخند بزنید، سر تکان دهید یا تاییدتان را به نحوی نشان دهید، و تماشا کنید که تمام مدت آن کلمه را به کار می‌برد.

۶. شگرد روانشناسی پدر یا مادر غیب‌گو

روانشناسی

آیا می‌خواهید کاری کنید که بچه‌هایتان فکر کنند روانی هستید؟ مچ آنها را هنگام یک کار بد بگیرید، و بدون این‌که توجه‌شان را جلب کنید مسیر نگاه‌تان را عوض کنید. بعد از چند ثانیه بدون این‌که به طرف‌شان نگاه کنید به آنها تذکر دهید. آنها شگفت‌زده می‌شوند که چگونه فهمیدید.

۷. شگرد روانشناسی خرد پدرانه یا مادرانه

روانشناسی

اگر می‌خواهید آدم‌ها شما را جدی بگیرند، به آنها بگویید آن‌چه می‌گویید، چیزی است که پدرتان به شما یاد داده‌است.

۸. شگرد روانشناسی قاتل کرم گوش

روانشناسی

آیا آهنگی در ذهن‌تان زنگ می‌زند که دوست دارید فراموش‌اش کنید؟ به انتهای آن آهنگ فکر کنید. بر اساس اثر زایگنارک، ذهن تمایل دارد به چیزهایی فکر کند که تمام نشده‌اند، بنابراین، فکر کردن به انتهای آهنگ این چرخه را متوقف می‌کند و شما را قادر می‌سازد آن آهنگ را از ذهن‌تان بیرون کنید.

مطلب مرتبط: ۸ الگوی ذهنی روانشناسی محدودکننده دید شما به زندگی

۹. شگرد روانشناسی زیر زبان کشیدن

روانشناسی

آیا آرزو دارید همدم‌تان حرف دل‌اش را به شما بگوید؟ از او یک سوال بپرسید، و اگر فقط یک جواب دست و پا شکسته داد، ارتباط چشمی را با او حفظ کنید و چند ثانیه ساکت بمانید. معمولا او به صحبت ادامه می‌دهد، شاید دست‌پاچه شود، اما به صحبت ادامه می‌دهد.

۱۰. شگرد روانشناسی مسیریاب

روانشناسی

آرزو دارید گراند سنترال ترمینال(شلوغ‌ترین ایستگاه مرکزی قطار شهری نیویورک) را از عاری از جمعیت کنید؟ در جاهای شلوغ، در جهت مسیری نگاه کنید که می‌خواهید بروید و ببنید چگونه میسر حرکت‌تان باز می‌شود. در مکان‌ها و خیابان‌های شلوغ، آدم‌ها معمولا به چشم‌های آدم‌های دیگر نگاه می‌کنند تا ببینند آنها به کدام طرف خواهندرفت تا بتوانند به مسیر مخالف آن بروند.

۱۱. شگرد روانشناسی سنگ کاغذ قیچی

روانشناسی

اگر می‌خواهید برنده‌ی سنگ کاغذ قیچی شوید، درست قبل از آغاز بازی از طرف مقابل یک سوال بپرسید. اگر سوال بپرسید و بعد فورا شعر “سنگ کاغذ قیچی” را بخوانید، تقریبا همیشه به حالت تدافعی قیچی نشان می‌دهد.

۱۲. شگرد روانشناسی موافق‌ام

روانشناسی

وقتی از فردی سوال می‌پرسید، با سر تکان دادن به سادگی آنها را با خودتان موافق کنید. این کنش باعث می‌شود به این فکر بیفتند که گفته‌ی شما درست است و آنها هم باید با سر تکان دادن بگوید “بله”، چون ما رفتاری اجتماعی است.

۱۳. شگرد روانشناسی مقابله

روانشناسی

به دوستان‌تان نزدیک شوید اما به دشمنان‌تان نزدیک‌تر شوید

 

اگر در یک جلسه فکر می‌کنید فردی از شما خشمگین است، درست کنار او بنشینید. وقتی به یک فرد خیلی نزدیک باشید، برایش بی‌نهایت ناراحت‌کننده خواهدبود که درباره‌تان بد صحبت کند یا نسبت به شما حالت تهاجمی داشته‌باشد. هیچ‌کس دوست ندارد دقیقا کنار شخصی بنشیند که به او بددهنی کرده‌است، برای همین کم‌تر به شما سخت می‌گیرد!

مطلب مرتبط: ۱۴ حقایق جالب روانشناسی که همه باید بدانند

۱۴. شگرد روانشناسی ایجاد جذابیت

روانشناسی

هنگامی که برای نخستین بار فردی را ملاقات می‌کنید، اگر برای دست دادن پیش‌قدم می‌شوید، مطمئن شوید دست‌تان گرم است. دست گرم، در مقایسه با دست سرد باعث می‌شود خیلی خون‌گرم‌تر به نظر برسید. هم‌چنین، وقتی با آن فرد هستید، با ظرافت کارها و حالات بدن‌اش را تقلید کنید، این کار اعتمادسازی می‌کند و باعث می‌شود این‌طور به نظر برسد که شما دو نفر برای هم مناسب هستید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: برین جت – brainjet

۱۴ شگرد روانشناسی که روی همه جواب می‌دهد

مطالب مرتبط
انواع شخصیت: ۱۶ نوع شخصیت و شغل مناسب برای هر یک
۵ حقیقت روانشناسی که باید بدانید تا در کار و زندگی موفق بشوید
۱۰ اشتباه که آدم‌های باهوش هرگز دو بار مرتکب نمی‌شوند
شخصیت شناسی از روی چهره: ۱۰۰ نکته روانشناسی چهره خوانی
۹ روش برای صدمه‌ کمتر و عشق بیشتر در یک رابطه
رابطه عجیب بین هوش و نژادپرستی را بدانید
روانشناسی موفقیت:۱۰ توصیه روانشناختی برای موفقیت که تضمینی هستند
روانشناسی کسب و کار چیست؟
روانشناسی کسب و کار موفقیت شما را تضمین می کند
درمان افسردگی: ۴۲ درمان خانگی افسردگی بدون استفاده از دارو
هوش هیجانی :۲۰ نشانه هوش هیجانی و اهمیت آن کار و زندگی
۴۹ زبان بدن پسران که نشان می‌دهد به شما علاقه دارند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی