کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۳ نشانه هشدار دهنده بیماری روحی و روانی در کودکان

بیش‌تر والدین تمایلی آنی به محافظت از کودکان‌شان دارند: اگر یک کهیر غیرمنتظره ظاهر شود، به دیدن پزشک می‌رویم. اگر تب شروع شود، به دیدن پزشک می‌رویم. اگر استخوانی صدمه ببیند، به دیدن پزشک می‌رویم. تشخیص زخم‌های قابل رویت نسبتا آسان است. اما تشخیص بیماری روحی و روانی در کودکان بسیار سخت است. وقتی کودکی در مدرسه یا با دوستان‌اش دچار مشکلاتی شود، یا اگر کله‌شق شود و حملاتی غیرقابل توضیح داشته باشد، تشخیص آن‌ها متفاوت خواهد بود. چنین اتفاقاتی اغلب والدین را درباره‌ی آن‌چه باید انجام دهند نگران و نامطمئن می‌کنند.

۱۳ نشانه هشدار دهنده بیماری روحی و روانی در کودکان

تقریبا یکی از هر پنج کودک تحت تاثیر یک اختلال عاطفی یا رفتاری قرار دارد. ممکن است تشخیص دهید که چیزی درست نیست، اما آن چه چیزی است و چه کار باید کرد، یک راز باقی می‌ماند.

نشانه‌های هشدار و رادار والدین

یک پزشک، خویشاوند، یا دوست ممکن است بگوید این “یک مرحله” است، اما احساس می‌کنید این “مرحله” بیش از حد طولانی شده است، رفتار بیش از حد مخرب شده است، یا نمره‌های مشروطی صرف‌نظر از تلاش شما یا مدرسه بهبود نمی‌یابد.

مطلب مرتبط: روانشناسی کودک : ۴ نوع کودک متفاوت را بشناسید

نشانه‌های هشداردهنده‌ی زیر ممکن است نشان دهنده‌ی مشکلی باشد که نیازمند توجه ویژه است. این فهرست از کتاب آن داگلاس به نام تربیت در بحبوحه‌ی طوفان: دریافت کمک، خانه، و قدرت زمانی‌که کودکتان مشکلات روانشناختی دارد ،گلچین شده است. باید به دنبال نشانه‌های آن باشید که کودکتان ممکن است در حال تجربه‌ی یک یا تعدادی از این علائم باشد، که برای مرحله‌ی رشد او غیرمعمول است و به جابه‌جایی، طلاق، یا سایر وقایع استرس‌زا ارتباطی ندارد:

در ادامه ۱۳ نشانه هشدار دهنده بیماری روحی و روانی در کودکان آمده است:

۱. کودکتان در مدرسه مشکلات بیش‌تری دارد.

۲. کودکتان بچه‌های دیگر را میزند یا به آن‌ها زور می‌گوید.

۳. کودکان سعی می‌کند به خودش صدمه بزند.

۴. کودکتان از دوستان و خانواده دوری می‌کند.

۵. کودکتان نوسانات خلقی زیادی تجربه می‌کند.

۶. کودکتان عواطف شدیدی مانند طغیان‌های خشم یا ترس شدید تجربه می‌کند.

۷. کودکتان انرژی یا انگیزه ندارد.

۸. کودکتان در تمرکز مشکل دارد.

۹. کودکتان در خوابیدن مشکل دارد، یا کابوس‌های زیاد می‌بیند.

۱۰. کودکتان شکایت‌های جسمانی زیادی دارد.

۱۱. کودکتان ظاهرش را نادیده می‌گیرد.

۱۲. کودکتان درباره‌ی وزن، اندام، یا ظاهرش وسواس دارد.

۱۳. کودکتان به طرز چشمگیری کمتر یا بیش‌تر از قبل می‌خورد.

مطلب مرتبط: ۱۷ توصیه یک روانشناس برای تربیت کودکی با اعتماد به نفس بالا

با گوش دادن به رادار خود، و با کمک آن داگلاس، می‌توانید نگرانی‌هایتان را بیان کنید و سفرتان را برای یافتن (یا مبارزه برای) کمکی که کودکتان ممکن است نیاز داشته باشد. افراد کمی هستند که در بحبوحه‌ی بلاتکلیفی دردناک و پریشانی کودکی با یک مشکل روحی، بهتر از داگلاس بتوانند کمک کنند. علاوه‌بر بزرگ کردن چهار فرزند، که همه چالش‌های روحی جدی داشتند – اختلال دوقطبی، بی‌اشتهایی، بیش‌فعالی، آسپرگر، و افسردگی –تکالیفی به عهده‌ی والدین می‌گذارد، ماجراهای خانواده‌های دیگر و توصیه‌های روانشناسان کودک و سایر افراد حرفه‌ای در این زمینه را نیز می‌گنجاند. هم‌چنین زبان بالینی ناآشنا و چگونگی حرکت در سیستم سلامت روحی را نیز توضیح می‌دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع:‌ سایکولوژی تودی

۱۳ نشانه هشدار دهنده بیماری روحی و روانی در کودکان


 

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی