کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود

۱۲ کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود

تا به حال شنیده‌اید کودکی که حتی به سن قانونی برای رانندگی نرسیده باشد، بتواند با کسب و کار خودش میلیونر شود؟ در این نوشتار فهرستی از ۱۲ کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود آمده‌است.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود

اغلب برایمان خنده دار به نظر می‌آید که کودکانی را که در مجاورت مان در آبمیوه فروشی‌ها کار می‌کنند در عمل “کارآفرین” بدانیم، اما ممکن است موضوع جدی تر از این حرف‌ها باشد. در حقیقت شمار فراوانی از میلیونرها وجود دارند که حتی تاکنون دبیرستان شان را هم تمام نکرده‌اند. منظور آنهایی که در خانواده‌های ثروتمند زاده شده‌اند نیست. حرف از میلیونرهای خودکفایی است که حتی به سن افتتاح حساب بانکی هم نرسیده‌اند.

صحبت از بچه هایی است که از کسب و کار سر در می‌آورند و می‌دانند چگونه پول درآورند. این ذهنیت از سنین کم آغاز می‌شود.در این نوشتار با ۱۲ نفر از این کودکان کارافرین میلیونر آشنا می‌شویم.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۱ – “کریستین اُووِنز” از “مک باندل باکس”

کریستین نخستین میلیون دلارش را قبل از رسیدن به ۱۶ سالگی به‌دست آورد. او در سنین کم طراحی وب را آموخت و در ۱۴ سالگی نخستین شرکت طراحی‌اش را راه‌اندازی کرد و سپس به سراغ کارخانه داران و عوامل فروش رفت تا بسته پر تنوعی از اپلیکیشن‌های “مک اُ.اِس ایکس” (که استیو جابز الهام بخش و انگیزه دهنده ی او بود) را به آنها ارائه دهد. درست از همان جا بود که “مک باندل باکس” میلیون‌ها دلار برایش ثروت آورد.

نکته ی آموزنده: به دنبال علاقه تان بروید، این لازمه اول است، اما نکته ی اصلی این است که باید به فکر جیب مردم باشید. راهی بیابید که بتوانید کالا یا خدمات مورد نیاز آنها را با قیمتی ارزان تر ارائه دهید.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۲ – “امیل ماتیکا” از شرکت “ماتیکا”

امیل تجارت چمن زنی خود را در ۹ سالگی آغاز کرد. شاید چمن زنی برای یک کودک کار ساده‌ای باشد، اما امیل یگ گام پا را فراتر گذاشت و چمن زنی را به نحو پیشرفته تری توسعه داد.

او وقتی ۱۳ سال داشت یک وام ۸، ۰۰۰ دلاری برای خرید دستگاه چمن زنی در سطوح گسترده گرفت و توانست تا ۱۸ سالگی شعب ماتیکا را راه‌اندازی کند و به راحتی در تابستان آن سال ۱۰۰، ۰۰۰ دلار درآمدزایی داشته باشد. او درحال‌حاضر میلیون‌ها دلار درآمد دارد.

نکته ی آموزنده: گرچه پیروی از یک علاقه ی خاص می‌تواند موثر باشد، اما از سوی دیگر، کار کردن و انجام آن کار به نحو احسن اگر مهمتر از علاقه نباشد لااقل به اندازه ی آن اهمیت دارد. به قول “مایک روو”، “از علاقه تان پیروی نکنید، اما همیشه در هر کاری علاقه را ایجاد کنید.” هر کاری که آغاز می‌کنید، سعی کنید آن را بهتر از هر کسی به اتمام برسانید

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۳ – “ایوان” از “ایوان تیوب”

“ایوان” وقتی تنها ۸ سال داشت یک شبکه ی “یوتیوب” به نام “ایوان تیوب” راه‌اندازی کرد. او حالا حدود ۱.۳ میلیون دلار در سال از شبکه‌اش که بیش از ۱ میلیون کاربر دارد، درآمد کسب می‌کند.

فکر می‌کنید ویدیوهایش درباره ی چه هستند؟ کاملاً درست حدس زدید- نقد اسباب بازی‌ها و اموری که بچه‌های هم سن و سالش به آن علاقه مندند. بله، می‌توان با صحبت درباره ی “ماینکرفت”، “انگری بردز” و “لِگو”ها ثروتمند شد!

نکته ی آموزنده: اگر کاری را که عاشقش هستید انجام دهید و به خوبی از عهده‌اش برآیید، می‌توانید آن را تبدیل به سرمایه‌گذاری میلیون دلاری کنید. این بدین معنا نیست که این کار، راحت است، اما می‌توان با پشتکار آن را عملی کرد.

مطلب مرتبط: ۱۰ درس موفقیت برای کارآفرینان از جی‌کی رولینگ نویسنده میلیاردر هری پاتر

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۴ – “کامرون جانسون” از “چیرز‌اند تیرز”

“کامرون” در دوران دبیرستان ۴۰۰، ۰۰۰ دلار در ماه درآمد داشت. ماجرا از زمانی شروع شد که او برای یک مهمانی خودمانی که پدر و مادرش ترتیب داده بودند مسئولیت طراحی کارت‌ها را بر عهده گرفت.

وقتی مهمانان کارت‌ها را دیدند از “کامرون” خواستند تا در ازای پولی که به او می‌پردازند برایشان کارت طراحی کند. او “چیرز‌اند تیرز” را در ۱۴ سالگی تاسیس کرد و از آن پس پا به عرصه ی توسعه ی نرم افزاری و تبلیغات آنلاین گذاشت که او را در دوران دبیرستان تبدیل به یک میلیونر کرد.

نکته ی آموزنده: اگر قادرید کاری را به نحو احسن انجام دهید پس می‌توانید آن را در سطوح گسترده توسعه بخشید; در صنایع نوین وارد شوید و تجارب تازه کسب کنید. ممکن است همین‌ها شما را تبدیل به یک میلیونر کنند.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۵ – “آدام هیلدرث” از “دوبیت و کریسپ”

“آدام” پس از ایجاد سایتی اجتماعی برای نوجوانان به نام “دوبیت” (مشهور در بریتانیا) در شانزدهمین سال تولدش یک میلیونر بود.

پس از اینکه سایت اجتماعی‌اش با موفقیت بسیار مواجه شد، آدام تصمیم به تاسیس “کریسپ” (شرکتی برای حفاظت از کودکان علیه شکارچیان آنلاین) گرفت و سرانجام در سال ۲۰۰۴ نامش در لیستِ ۲۰ نفر برتر از میان ثروتمندترین نوجوانان بریتانیا ثبت شد.

نکته ی آموزنده: گاهی بهترین کار جست‌وجو در میان مشاغل پر درآمد و انتخاب یکی از آنها است. کشف نیازهای جامعه و یافتن راه‌حل برای رفع آنها نیز ایده ی خوب دیگری است که “آدام” از هر دوی آنها استفاده کرد.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۶ – “موزیاه بریجز” از “موز باوز”

“موزیاه” در ۹ سالگی یک شرکت تولیدی پاپیون راه‌اندازی کرد و تجارتش را با چنان سرعتی گسترش داد که درآمدش در سال به ۱۵۰، ۰۰۰ دلار رسید.

“موزیاه” درحال‌حاضر چندین کارمند دارد. او در میان نشریات معتبر از چهره ی خاصی برخوردار است و حتی در برنامه ی “شارک تانک” هم شرکت کرد. وی اکنون در خط تولید لباس مشغول است که مطمئناً در این زمینه هم به موفقیت‌های بزرگی خواهد رسید.

نکته ی آموزنده: اگر تصمیم به راه‌اندازی تجارتی دارید به توسعه و پیشرفت کارتان ادامه دهید. همیشه جا برای توسعه ی تجارت وجود دارد فقط حواستان باشد از تیمی قوی در کنار خود بهره جویید.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۷ – “جف، دِیو و کاترین کوک” از وبسایت “مای یربوک”

قبل از اینکه کسی با “فیسبوک” آشنایی داشته باشد این ۳ خواهر و برادر “مای یربوک” (سایتی اجتماعی بر مبنای مدارس تحصیلی) را راه‌اندازی کرده بودند. در آن زمان این سایت به فیسبوک شباهت داشت با این تفاوت که بیشتر تمرکزش بر روی مدارس ابتدایی معطوف بود تا دانشگاه ها.

ایده ی راه‌اندازی وب سایت زمانی به فکرشان خطور کرد که به شهر جدیدی نقل مکان کرده بودند و دلشان می‌خواست دوستان جدیدی بیابند. این سایت ۶ سال پس از این ماجرا راه‌اندازی شد.

خواهر و برادران “کوک” سرانجام سایت شان را به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به شرکت “کوپاسا” فروختند که مبلغ بدی نبود.

نکته ی آموزنده: خلاءهای جامعه را دریابید و سعی در رفع آنها داشته باشید. کنشگر و فعال باشید.

این کودکان می‌توانستند از اینکه در محل جدید دوستی ندارند گوشه‌ای کِز کنند و زانوی غم به بغل گیرند، اما آنها به جای این کار تصمیم گرفتند راه چاره‌ای بیابند و وارد عمل شدند.

مطلب مرتبط: ۱۰ درس موفقیت برای کارآفرینان از مارک کوبان میلیاردر خودساخته

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۸ – “سانجی و شاوران کوماران” از “گودیمنشنز”

“سانجی” و “شاوران” به ترتیب در ۱۲ و ۱۴ سالگی شرکت ساخت بازی‌های کامپیوتری خود را راه‌اندازی کردند. آنها چندین اپلیکیشن به همراه ۳۵، ۰۰۰ دانلود به صورت مشارکتی دارند و نیز اپلیکیشن مشهور “کچ می‌کاپ” را بین دیگران توسعه دادند. اپلیکیشن‌های آنها با تبلیغاتی که مبنی بر دانلود رایگان شان کرده اند، به منبع رسمی درآمدزایی شان تبدیل شده است. درحال‌حاضر آنها از اتفاقات و کنفرانس هایی پیرامون ایده‌های شان صحبت می‌کنند که می‌خواهند آنها را عملی نمایند و برنامه‌های کاری بریزند.

نکته ی آموزنده: این مورد در حقیقت اطاعت از میل وعلاقه به همراه انجام کاری که واقعاً در آن تبحر دارید را می‌طلبد. این بهترین کار در دنیا و آخرت است.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۹ – “فرهاد اسیدوالا” از “راکستا مدیا”

فرهاد “راکستا مدیا”، آژانس بازاریابی‌ای با ۲۰ کارمند که در سرتاسر دنیا شعبه دارد، را در ۱۶ سالگی تاسیس کرد. شاید درباره ی شرکتش چیزهایی شنیده باشید و یا فرهاد را از یکی از صحبت هایش در “تِد تاکس” بشناسید. او امروزه به عنوان یکی از مصمم‌ترین کارآفرینان حاضر مشهور است. وقتی از او درباره ی موفقیت شرکتش پرسیدند، فرهاد جواب داد، “تیم کاری من ستون اصلی شرکتم است، ” که این امر قطعاً یکی دو نکته ی آموزنده برای ما دارد.

نکته ی آموزنده: نمی‌توان تنهایی از پس همه ی امور بر آمد. اگر واقعاً قصد دارید تجارت تان رشد کند نباید از ایجاد تیم حرفه‌ای قوی غافل شوید.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۱۰ – “رابرت نِی” از “بابِل بال اَپ”

رابرت در پی نشر بازی مشهورش “بابِل بال” خیلی سریع ظرف ۲ هفته بیش از دو میلیون دلار به‌دست آورد. او در آن زمان تنها ۱۴ سال داشت. تا حالا بازی او بالغ بر ۱۶ میلیون بار دانلود شده و رابرت همچنان در حال توسعه ی اپلیکیشن‌های جدید شرکتش (نِی گیمز) است. بابل بال در یک برنامه ی تلوزیونی به نمایش گذاشته شده و همچنان یکی از مشهورترین بازی‌های “اپل استور” است.

نکته ی آموزنده: برخی افراد واقعاً قادرند به موفقیت یک شبه‌دست یابند. این نباید برای شما تبدیل به یک آرمان شود. اگر قادر به تولید محصولی نسبتاً خوب هستید این اتفاق می‌تواند برای شما هم بیافتد.

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۱۱ – “نیک دی آلویسیو” از “ساملی”

“نیک” در سال ۲۰۱۳ شرکتش، “ساملی”، را به مبلغ ۳۰ میلیون دلار به “یاهو” واگذار کرد. این کار او را به یکی از جوان‌ترین میلیونرهای خودساخته در دنیا تبدیل نمود. “ساملی” تبدیل به “یاهو نیوز دایجست” شد. نیک حالا برای یاهو کار می‌کند و وال استریت ژورنال هم لقب “مخترع سال” را به او داده است. در مجله ی تایم (تایم ۱۰۰) نیز از او به عنوان یکی از تاثیرگذارترین نوجوانان دنیا نام برده شد. نیک همچنین کم سن و سال‌ترین فردی است که موفق به دریافت سرمایه‌ای کلان در فناوری از جانب بیلیونر هنگ کنگی آقای “لی کا شینگ” شد.

نکته ی آموزنده: نباید سن و سال مانع پیشرفت تان شود. نیک را ببینید که چطور توانست علاوه بر سن کمش سرمایه‌ای هنگفت از یک بیلیونر دریافت کند.

مطلب مرتبط: ۸ دلیل که چرا شما تا الان میلیاردر نشده‌اید

کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود # ۱۲ – “لینا ارچر” از “لیناز هیر”

لینا وقتی تنها ۹ سال داشت روغن معطر مخصوص موی سر را که تولید خودش بود، داخل بطری می‌ریخت و می‌فروخت. او دستورالعمل محرمانه‌اش را از مادر مادربزرگش به ارث برده بود و از آن در راستای توسعه ی خط تولید کاملِ محصولات مو استفاده می‌کرد. شرکت لینا در سال ۱۰۰، ۰۰۰ دلار درآمد دارد و ارزشش بالغ بر۳ میلیون دلار برآورد شده است. او همچنین “بنیاد علمی لینا آرچر” را تاسیس کرده است. بنیاد او در روز، نیازهای اولیه ۲۰۰ کودک اهل هائیتی از قبیل امور تحصیلی را رفع می‌کند.

نکته ی آموزنده: وقتی به موفقیت می‌رسید و پول زیادی به‌دست می‌آورید به فکر دیگران هم باشید. پول وسیله‌ای بسیار مهم برای به‌دست آوردن خیلی چیزها و لازمه‌ای برای کمک به فقرا و درماندگان است.

این بچه‌ها به ما یاد دادند که سن نمی‌تواند ما را محدود کند. خیلی کوچک و یا خیلی پیر، وجود ندارد. اگر واقعاً دلتان می‌خواهد تحولی در دنیا ایجاد کنید از همین حالا دست به کار شوید و هیچ توجهی به سن و هر عامل محدود‌کننده ی دیگر نداشته باشید.

وجه اشتراک همه ی این بچه‌ها ذهنیت شان است. هیچ کدام شان با ذهنیت “نمی توانم” شروع نکردند، بلکه از آغاز “چگونه می‌توانم؟” را سرلوحه ی کار خود قرار دادند. شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید; حتی اگر هنوز یک دانش آموز دبیرستانی و یا حتی یک بازنشسته هستید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: فوربس – forbes

۱۲ کودک میلیاردر شده با کسب و کار خود


مطالب مرتبط
بزرگترین نگرانی بیل گیتس مرگ ۳۳ میلیون نفر
۱۰ دلیل اصلی ورشکستگی کسب و کارهای کوچک
پولدار شدن :۱۰ دلیل که چرا هنوز پولدار و میلیاردر نشده‌اید
استراتژی جلسه :۷ استراتژی که در جلسات کاری باهوش تر باشیم
۷ نفر که رابطه با آنها شدیدا در ارتقا شغلی شما موثر است
چرا باید از کتاب های موفقیت پرهیز کرد؟
سئو چیست:‌ ۳ چه چیز مهم از سئو که سئوکاران به شما نمی‌گویند
برقراری ارتباط در محیط کار : روسای مریخی، کارمندان ونوسی
راه اندازی کسب و کار اینترنتی چگونه است
بین هوش و اضطراب تان رابطه عجیبی برقرار است
تغییر در کسب و کار: ۷ بهترین تغییر در کسب و کار تان برای سال جدید
۵ گام تا کارآفرینی سازمانی

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی