کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ روش قطعی برای دریافت بازخورد از کسب و کار تان

دریافت بازخورد از کسب و کار

تایید یک مشتری شاد و راضی تقریبا همیشه بهتر از تبلیغات هزینه‌دار سنتی جواب می‌دهد. اگر می‌خواهید آدم‌ها درباره‌ی کسب و کار تان صحبت کنند، نقطه‌ی آغاز آن اعتماد است. در این نوشتار توصیه‌هایی برای دریافت بازخورد از کسب و کار تان مطرح شده‌است.

کسب و کار

حرف‌هایی که دهان به دهان مطرح می‌شود برای هر شرکت با هر اندازه‌ای، یکی از مهم‌ترین روش‌های به‌دست آوردن کسب و کار جدید است. برای ایجاد تاثیر قوی در مراجعان احتمالی آینده و دریافت بازخورد از کسب و کار ، هیچ چیز مانند تایید مثبت از سوی یک مشتری فعلی نیست. به هر حال، مشتریان درازمدت آگاهی دست اولی از مزایای محصول یا خدمت شما دارند.

معرفی کسب و کار تان به دیگران به همراه پیگیری‌های به موقع، می‌تواند دستاوردهایتان را افزایش دهد. روی ارائه‌ی بیش‌تر از تعهدتان تمرکز کنید و مطمئن شوید مشتری تجربه‌ای مثبت خواهدداشت تا شاهد مزایای آن باشید.

در این نوشتار ۱۱ توصیه برای دریافت بازخورد مثبت از مراجعان فعلی و در نتیجه دریافت بازخورد از کسب و کار تان آمده‌است که کمک می‌کند مراجعان جدید را جذب کنید.

۱. اعتمادسازی کنید.

والت بتینجر، رییس و مدیرعامل شرکت چارلز شواب، مقاله‌ای درباره‌ی اهمیت اعتمادسازی برای برنده‌شدن در کسب و کار نوشته‌است: “ساختن شهرت چیزی بود که من مجبور بودم انجام دهم تا یک شرکت را متقاعد کنم با من کار کند.” او در ادامه می‌گوید: “شما نمی‌توانید شهرت را بخرید و بفروشید.”

شناخته‌شدن، یک محصول، خدمت، یا کاری که به خوبی انجام شده از طریق حرف‌های دهان به دهان، سبب ایجاد اعتماد می‌شود، که مستلزم صرف وقت، تلاش، و طبق گفته‌ی بتینجر چند شکست در طول مسیر است. او توصیه می‌کند شکست را بپذیرید، از آن درس بگیرید و خودتان را وفق دهید.

۲. کارتان را عالی انجام دهید.

این اساس بازاریابی دهان به دهان است؛ اگر در این مورد کم‌کاری کنید، نه‌تنها باعث می‌شود مشتریان شما را به دیگران معرفی نکنند، بلکه ممکن است واقعا آدم‌ها درباره‌ی کسب و کارتان چیزهای منفی به دیگران بگویند. خدمت‌تان را به حدی عالی و استثنایی ارائه کنید که همه را به صحبت درباره‌ی شما وادارد.

مطمئن شوید محصول و خدمت شما درجه‌یک است. سعی نکنید برای همه‌ی آدم‌ها انواع خدمات و محصولات را ارائه کنید، از این‌که خودتان را درگیر چیزهای مختلف کنید و هیچ‌کدام را درست انجام ندهید اجتناب کنید. در عوض، روی چیزی تمرکز کنید که به بهترین نحو انجام‌اش می‌دهید و از انتظارات فراتر بروید. معرفی‌تان به افراد دیگر از سوی شخصی که ارزش شما را می‌داند و به قابلیت‌تان اعتماد می‌کند، خیلی بهتر از هرگونه تبلیغ هزینه‌دار در یک مجله‌ی کسب و کار است.

۳. بازخورد بخواهید.

مراجعان از این‌که فرصتی برای به اشتراک گذاشتن افکارشان با شما داشته‌باشند، قدردانی می‌کنند. این می‌تواند به واسطه‌ی یک گفت‌وگوی غیررسمی اتفاق بیفتد، یا رسمی‌تر باشد، یعنی از مراجعان بخواهید یک فرم نظرسنجی را درباره‌ی تجربه‌شان از کسب و کار شما کامل کنند. اگر انتقاد سازنده‌ای مطرح کردند، آن را از صمیم قلب بپذیرید و از آن درس بگیرید تا بتوانید برای توصیه‌ی شماره‌ی ۲ بیش‌تر تلاش کنید.

۴. از مشتریان بخواهید بر درستی کارتان گواهی بدهند.

اگر یک مراجع بازخوردی عالی به شما داد، از او بپرسید آیا می‌توانید از تاییدش استفاده کنید تا دیگران را از تجربه‌ی او آگاه کنید. یک شرح یک یا دو جمله‌ای از افکارشان در وب‌گاه، بروشور، کانال‌های رسانه‌ی اجتماعی، یا دیگر ابزارهای بازاریابی‌تان می‌تواند مفید باشد.

مطلب مرتبط: چگونگی جذب مشتریان وفادار برای کسب وکار

۵. بیش از حد به رسانه‌های اجتماعی اتکا نکنید.

رسانه‌های اجتماعی مهم است، اما قدرت اظهار نظر پرشور یک مشتری مشتاق را که با رضایت درباره‌ی شما با دوستان‌اش صحبت می‌کند، دست کم نگیرید. مطمئن شوید در دنیای واقعی تعامل زیادی با مشتریان دارید. این کمک می‌کند آدم‌ها وقتی شخصا خود واقعی و قابل اعتماد شما را ملاقات می‌کنند، تمایل داشته‌باشند با شما ارتباط برقرار کنند و احساس خوبی داشته‌باشند. یک تاثیر مثبت، در آینده که به خدمات‌تان نیاز پیدا می‌کنند، به نفع‌تان خواهدبود.

۶. یک مشتری سرشناس راضی پیدا کنید.

اگر فردی از خدمات شما رضایت دارد، اغلب از این‌که رضایت‌اش را به‌طور علنی بیان کند ترسی ندارد. تصور کنید اگر آن فرد در جامعه یا دنیا احترام زیادی داشته‌باشد، چه نفعی برایتان دارد. تایید گرفتن از کسی که مردم تحسین‌اش می‌کنند یک فرصت طلایی است که در پروفایل کسب و کارتان یک رهبر یا چهره‌ی برجسته را داشته‌باشید که دیگران به او اعتماد دارند و می‌خواهند از او پیروی کنند.

۷. کاری کنید که مشتریان فعلی شما را به افراد دیگر معرفی کنند.

اگر مشتریانی دارید که از کارتان رضایت دارند، از آنها بپرسید آیا افراد دیگری را می‌شناسند که ممکن باشد از خدمات شما بهره ببرند یا نه. شاید این مشتریان مشتاق باشند برخی از آشنایان‌شان را که پیشنهادات‌تان برایشان مناسب است، به شما اشتراک بگذارند. شاید درخواست معرفی شما به دیگران آزاردهنده باشد، اما ممکن است به عنوان کسی که معرف خدمات‌تان است، نامه‌ای به نفع شما بنویسند.

۸. برای کسب و کارتان وجهه‌ی اجتماعی بسازید.

کسب و کارتان را با جامعه همراه کنید. خواه تامین یک وسیله‌ی نقلیه برای رفتن به مرکز خیریه‌ی خوراکی محله باشد یا کمک در ساخت یک خانه، این کارها شرکت‌تان را در معرض دید قرار می‌دهد، این نشان می‌دهد برای بهتر کردن جامعه‌تان تلاش می‌کنید. این می‌تواند روشی مهم برای متمایز کردن خودتان از رقبا باشد.

مطلب مرتبط: شتاب دادن به موفقیت کسب وکار شما با ۱۳ عامل انگیزشی

۹. روی روابط تاکید کنید.

وقتی کار به پایان رسید، مشتری را فراموش نکنید. رابطه را با او ادامه دهید تا این بار که به آن‌چه ارائه می‌کنید نیاز پیدا کرد، به شما فکر کند. این می‌تواند ارتباط برخط از طریق خبرنامه ی الکرونیکی باشد، یا روش‌های سنتی‌تر از قبیل نامه‌ی پستی مستقیم که دربردارنده‌ی اطلاعاتی درباره‌ی پیشنهادات ویژه‌تان است.

۱۰. در رسانه‌های اجتماعی پاسخگو باشید.

ایجاد کردن یک صفحه‌ی فیس‌بوک برای کسب‌وکارتان و رها کردن آن کافی نیست. مرتبا خبر ارسال کنید و به‌روز رسانی کنید تا مراجعان بدانند شما این‌جا هستید- مراجعان احتمالی آینده نباید ببینند آخرین تعامل شما ۶ ماه قبل بوده‌است. بازخوردهای دنبال‌کننده‌ها را بررسی کنید و فورا سوالات را جواب دهید. این روشی دیگر است که نشان می‌دهد تمرکزتان روی مجموعه‌ی مشتریان‌تان است و با آنها مراوده دارید.

۱۱. بگویید متشکرم.

وقتی یک مشتری جدید به‌دست می‌آورید، بپرسید چگونه با کسب و کار شما آشنا شده‌است. اگر یکی از مشتریان فعلی شما را به او معرفی کرده‌است، مطمئنا از آن مشتری برای این‌که شما را معرفی کرده‌است، تشکر کنید. به عنوان تشکر یکی از محصولات اصلی‌تان را برای او ارسال کنید، یا نامه‌ای به صندوق پست‌اش ارسال کنید. بگذارید بداند چه‌قدر برایتان مهم است که کسب و کارتان را به دیگران معرفی کرده‌است، و بداند از این‌که از شرکت‌تان تجربه‌ی خوبی دارد خوشحال هستید. این می‌تواند از طریق تماس تلفنی، یک نامه‌ی دست‌نویس، یا اگر موقعیت کاری مهم را به شما معرفی کرده‌است، حتی یک هدیه باشد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: اینک – inc

دریافت بازخورد از کسب و کار

توصیه هایی برای دریافت بازخورد از کسب و کار


هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

(مشاهده امروز ۱۱۸ نفر)

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

دیدگاه بگذارید

Notify of
avatar
wpDiscuz

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی