کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ ترفند فروشگاه ها که وادارتان می­‌کنند بیش­تر خرج کنید

فروشگاه ­ها می‌­دانند چگونه در فصل تعطیلات شما را احساساتی کنند. ول‌خرجی در فصل تعطیلات بسیار آسان است- از مهمانی دادن و شیرینی پختن تا هدیه­‌ دادن و بازی یانکی سوآپ، انگار مخارج تمامی ندارند.

فروشگاه

از آن گذشته، بیش­تر فروشگاه ها به دقت مهندسی شد‌ه‌­اند تا شما را به ولخرجی وادار کنند. به‌­ویژه در طول آخرین ماه سال، با ذوق و شوق تعطیلات شما را دچار هیجان می­‌کنند و حاشیه­‌ی مسیرتان را به سوی صندوق پرداخت از خرت و پرت‌­های وسوسه‌­انگیزی پر می­‌کنند که مرتبط با تعطیلات است و چشم‌­پوشی از آن­ها تقریباً غیرممکن است.

اگر می‌­خواهید در این تعطیلات خرج‌تان را کنترل کنید، برای شروع این شگردهای ظریف اما رایج فروشگاه ­ها را تشخیص دهید:

 ۱. یک نشان “حراج” بزرگ و پررنگ روی شیشه می­‌زنند

a1.png

 حتی اگر این طرف و آن طرف از حراج جمعه­‌ی سیاه چیزهای کمی باقی مانده باشد، این یک طعمه­‌ی ساده است که شما وارد فروشگاه شوید، احتمالاً چیزهایی می‌­خرید که حراج نیستند.

هم­‌چنین دلیلی وجود دارد که این نشانه­‌ها قرمز هستند: آدم­ها وقتی رنگ قرمز را می­‌بینند، واکنش سریع­تر و موثرتری نشان می­‌دهند.

۲. از حقه‌ی “تخفیف به مدت محدود” استفاده می‌­کنند.

a2.png

فروشگاه­‌ها نه‌­تنها شما را با حراج اغوا می‌­کنند، بلکه از تخفیف به مدت محدود استفاده می‌­کنند تا حس فوریت خرید را در شما بیش­تر کنند- و چیزی که اوضاع را بدتر می­‌کند این است که فصل تعطیلات به خودی خود پر از فوریت است.

اغلب اوقات، فروشگاه‌­ها به سادگی توهم یک حراج فوق‌­العاده را ایجاد می­کنند. هرچند خرید این کالاها در لحظه وسوسه‌­انگیز است، به­‌ویژه اگر مهلت اهدای هدیه داشته‌­باشند، بهتر است از خرید دست نگه­دارید، خوب به آن فکر کنید، مطمئن شوید آیا ارزش‌­اش را دارد که کیف پول‌تان را باز کنید یا نه. در نظر داشته‌­باشید اگر می‌­خواهید در فصل تعطیلات خریداری خبره باشید باید از قبل برنامه‌­ریزی کنید و زود شروع به خرید کنید.

۳. کالاهای گران­‌تر را جلوی چشم می­‌گذارند.

a3.png

فروشگاه‌­ها چیزهایی را جلوی چشم می­‌گذارند که واقعاً می‌­خواهند مشتریان بخرند هدف آیت است که به آسانی قابل یافتن باشند، و مخصوصاً کالاهای محبوب در انتهای مسیر صندوق پرداخت قرار دارند.

بالاتر و پایین­‌تر را نگاه کنید تا کالاهای مشابه را با قیمت­‌های پایین­تر و نرخ سود کم­تر پیدا کنید.

۴. در ایستگاه‌­های نمونه طعم آن­چه را حراج شده است به شما می­ چشانند.

a4.png

این حقه نه­‌تنها سرعت‌تان را کم می­‌کند و مجبور می‌­شوید زمان بیش­تری را در فروشگاه سپری کنید، بلکه شما را در مقابل محصولات جدید قرار می­‌دهد. عجیب‌­تر آن است که شما آن محصول را می­خرید- امتحان رایگان چیزی باعث می‌­شود احساس کنید مجبور هستید آن را بخرید

خرده‌­فروش­‌ها و بازارها، به­ ویژه در طول فصل تعطیلات، سعی می­کنند با نمونه­‌های شیرینی که نمی­‌توان از آن­ها گذشت، برای­‌تان طعمه بگذارند.

۵. رنگ‌­پردازی­‌های راهبردی را انتخاب می‌­کنند.

a5.png

فروشگاه‌­ها مشتریان را با رنگ­‌های گرم مثل قرمز، نارنجی، و زدر به داخل می‌­کشانند، اما در داخل رنگ‌­های سرد مثل آبی و سبز مشتریان را به خرج بیش­تر ترغیب می‌­کند.

بدون شک در طول فصل تعطیلات حتی رنگ‌­های قرمز بیش­تری ویترین­‌ها را می‌­آراید.

۶. با ایجاد حس و حال تعطیلات در محیط شما را می‌­فریبند.

a6.png

تعطیلات از زمان­‌های دلگرم­‌کننده و خاص سال هستند- خرده‌­فروشان از این موضوع آگاه هستند و با تزیینات فریبنده، موسیقی شاد تعطیلات، و نمایش‌­های معطر حتی شما را بیش­تر دچار هیجان می­‌کنند.

احتمال دارد ما فراموش کنیم درمورد پول منطقی فکر کنیم، و در این وقت سال حتی بیش­تر، و در نتیجه ولخرجی می­‌کنیم.

۷. اگر فروشگاه خیلی بزرگ نباشد، کاری می­‌کنند بزرگ به نظر برسد.

a7.png

اندازه‌­ی فروشگاه مهم است. آدم­ها در مکان­‌های شلوغ وقت کم­تری را به خرید سپری می­‌کنند، و برنامه‌­ریزی شده و نشده، چیزهای کم­تری می‌­خرند و کم­تر احساس راحتی می­‌کنند.

۸. مسیر منتهی به صندوق پرداخت را با محصولات وسوسه‌­انگیز پر می‌­کنند.

a8.png

سودآورترین ناحیه­‌ی فروشگاه مسیر منتهی به صندوق پرداخت است. زمانی که در بخش خاربار یا سایر بخش‌­های فروشگاه دوره‌ای­‌تان را زده‌­اید، قابلیت خودکنترلی‌­تان به­‌طور موثری خسته تضعیف می­‌شود.

در مدت تعطیلات، مسیر منتهی به صندوق بدون شک پر از هدایای داخل جوراب متنوع و آب­‌نبات­های تعطیلات خواهدبود، و فروشگاه­ها به این اتکا می­کنند که در زمان انتظار تسلیم این وسوسه­ ها شوید.

۹. به جای این­که قیمت­ ها را به یک رقم رند بالاتر گرد کنند، ۰.۹۹ دلار قیمت می­ گذارند.

a9.png

برچسب ۰.۹۹ دلار روی یک محصول باعث می­ شود مصرف ­کننده به ­طور خودکار رو به پایین گرد کند. اگر قیمت کالایی ۱.۹۹ دلار باشد، ما تمایل داریم قیمت آن را ۱ دلار در نظر بگیریم، و بیش­تر احتمال دارد آن را بخریم.

درمورد هدایای داخل جوراب و سایر کالاهای موجود در مسیر منتهی به صندوق پرداخت، دنبال این حقه بگردید.

۱۰. پیشنهاد ارسال به منزل می­ دهند.

a10.png

گاهی فروشگاه وقتی یک سایز را تمام کرده­اند یا موجود­شان از کالایی کم است، پیشنهاد ارسال رایگان می­ دهند، که در فصل شلوغ تعطیلات غیرمعمول نیست، اما اغلب تنها هدف این است که شما را به خرید در همان روز وادار کنند. بهتر باشد به فروشگاه ­های دیگر هم سر بزنید، شاید با فروشگاه رقیب معامله ­ای بهتری کردید.

به علاوه، ممکن است در نهایت ۷  تا ۱۰ روز کاری برای کالایی که خریده ­اید انتظار بکشید، و تا آن موقع نظرتان عوض شود که آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا نه، یا ممکن است مهلت هدیه ­تان بگذرد.

۱۱. یا واقعاً شما را با قیمت­ های سر به فلک کشیده ­ی بسته­ بندی و ارسال  جذب می­ کنند.

a11.png

کسی که در آخرین لحظات تصمیم می­گیرد برای تعطیلات خرید کند، از یک لحاظ خوش ­شانس است که خرید برخط و ارسال شبانه وجود دارد-اما این گزینه با پیامدهای مالی همراه است.

ارسال لحظه­ی آخری ممکن است یک معامله­ ی رؤیایی را به یک تلاش پرهزینه تبدیل کند، و ممکن است تا زمانی که اطلاعات کارت اعتباری ­تان را وارد می­ کنید و هزینه­‌ی و بسته­ بندی و ارسال ظاهر می­ شود، متوجه آن نشوید.

نکته­ ی اخلاقی داستان: از قبل برنامه ­ریزی کنید، هرچه زودتر خریدتان را انجام بدهید، و از مخارج غیرضروری مثل ارسال سریع خودداری کنید.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده:کاتلین الکینز

منبع: بیزنس اینسایدر

موضوع محوری:

ترفند فروشگاه ها

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی