کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۱ روش برای کار هوشمندانه با رایانه

فناوری رایانه با چنان سرعتی در حال تغییر روش کار و زندگی آدم‌ها است که گاهی برآورده کردن بار فزاینده‌ی انتظارات شغلی دشوار خواهدبود، به‌ویژه درمورد شغل‌هایی که اساس‌شان رایانه است.

اگر شما یکی از کسانی هستید که هر روز با صدها ایمیل در صندوق دریافت‌تان مواجه می‌شوید و ده‌ها پروژه‌ی ناتمام دارید، بعضی از این گام‌های ساده را امتحان کنید تا در مدیریت زمان کاری‌تان در شغل رایانه‌ای‌تان کمک‌تان کند.

۱۱ روش برای کار هوشمندانه با رایانه

۱۱روش برای کار هوشمندانه با رایانه

۱. مراقب خودتان باشید

پیش از هر چیز، مهم‌ترین چیز این است که از خودتان به خوبی مراقبت کنید. به اندازه‌ی کافی استراحت کنید، خوراکی‌های سالم بخورید، در طول روز به اندازه‌ی کافی مایعات بنوشید، و مطمئن شوید به اندازه‌ی کافی ورزش می‌کنید. این‌ها روش‌های معمول حفظ سلامتی هستند، و هرچه سالم‌تر باشید، بهتر می‌توانید از پس مسئولیت‌های اضافه، هم‌چنین استرس احتمالی بیش‌تر، بربیایید. هم‌چنین به این معتی است که در پایان روز، بیرون از کار، برای کاهش استرس روش‌هایی مانند ماساژ یا رایحه‌درمانی پیدا کنید و از این طریق از خودتان مراقبت کنید.

مطلب مرتبط: ۵ ورزش چشمی عالی برای کاربران کامپیوتر

۲. برای وظایف روزانه‌تان یک برنامه‌ی منظم تدوین کنید

در هر شغلی، ضروری است یک برنامه‌ی منظم تدوین کنید، تا بتوانید تصمیم بگیرید چگونه به وظایف روزانه‌تان بپردازید. تعیین کنید اولویت‌های‌تان چه هستند و از آن‌جا شروع کنید. کارهایی که باید اول انجام شوند، اول انجام خواهندشد، و وظایف دیگر می‌توانند بر حسب اهمیت‌شان انجام شوند. اگر برنامه‌ی روزانه دارید، آماده شوید تا سراغ بار کاری بروید، اگر این بار را به بخش‌های کوچک تقسیم کنید، آسان‌تر به نظر خواهدرسید. این کار شما را قادر می‌سازد در هر زمان فقط روی یک چیز تمرکز کنید و اجازه نمی‌دهد کل پروژه شما را در هم بشکند.

۱۱روش برای کار هوشمندانه با رایانه۳. شیوه‌ای برای پیگیری پیش‌رفت‌تان ایجاد کنید

فرآیند طرح‌ریزی هر شغلی یعنی انتظارات آن شغل را چگونه به بهترین نحو برآورده کنیم. فقط شما می‌دانید چه‌چیزی برای شما خوب جواب می‌دهد، بنابراین باید روش مدیریت زمان خودتان ابداع کنید. شما به فرآیندی نیاز دارید که بتوانید ببینید چه کاری باید انجام شود و دستاوردهای واقعی هر روزتان را پیگیری کنید. شما نه‌تنها باید بتوانید آن‌چه را انجام داده‌اید ببینید، بلکه باید برای آن‌چه لازم است به انجام برسانید، طرح‌ریزی کنید. می‌توانید این طرح را با کاری آغاز کنید که انتظار دارید به انجام برسانید، و هم‌چنان که پیش می‌روید، طرح‌تان را دستاوردهای واقعی‌تان کامل کنید. مانند ورزشکاری که برای مسابقه یا رقابت تمرین می‌کند، به‌تدریج برای تحقق اهداف‌تان آماده خواهیدشد.

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار افراد موفق برای مدیریت زمان

۴. مرتب به خودتان استراحت بدهید و از رایانه دور شوید

با حجم بسیار بالا، ‌آسان است که در کارتان غرق شوید و هر چیز دیگر را فراموش کنید. شاید متمرکز ماندن آسان‌تر به نظر برسد، اما در واقع نشستن‌های طولانی‌مدت پشت رایانه برای سلامتی‌تان(هم ذهنی و هم جسمی) بد است. مهم است به یاد داشته‌باشید در طول روز حتما استراحت کنید. گاهی بلند شوید و کش و قوسی به خودتان بدهید، قدم بزنید، هرطور می‌توانید فشار را کم کنید. این هر روز باید بخشی از طرح منظم‌تان باشد.

۱۱روش برای کار هوشمندانه با رایانه۵. از کارمندان دیگر بازخورد بگیرید

اگر بتوانید درباره‌ی کاری که می‌کنید از آدم‌های دیگر در محل کار بازخورد بگیرید، هر شغلی را بهتر انجام می‌دهید. به جای آن‌که فقط روی مسئولیت‌های خودتان تمرکز کنید، شرکت در گفت‌وگو با اطرافیان‌تان مفید خواهدبود. در محل کار هر شخص چیزی برای درمیان گذاشتن دارد، بنابراین ارزش بازخورد را دست کم نگیرید. اطلاعاتی کسانی که با شما کار می‌کنند همیشه برای‌تان سودمند خواهدبود. اگر درمورد آن‌چه انجام می‌دهید به ایده یا بازخورد نیاز دارید، آدم‌های کنارتان بهترین منبع هستند.

۶. برای کمک کردن و بهبود دیگران وقت بگذارید

حتی در وضعیت‌های کاری که تاکید روی عملکرد فردی است، باز هم باید برای جلب حمایت با کارکنان دیگر ارتباط برقرار کنید. این از دو جهت مفید است. وقتی برای کمک به دیگران وقت صرف می‌کنید، یا متوجه می‌شوید چه‌کارهایی را خوب انجام می‌دهند، این می‌تواند رضایت شغلی‌تان را به‌طور چشم‌گیری افزایش دهد. هرکسی از این‌که توسط هم‌کاران‌اش حمایت شود سپاس‌گزار خواهدبود. هم‌چنین وقتی در آموزش و حمایت آدم‌های دیگر مشارکت می‌کنید، تاثیرش از راه‌های بی‌شماری به خودتان بازمی‌گردد و به رضایت درونی می‌رسید.

مطلب مرتبط: ۱۰ راهکار موثر برای بهبود بهره وری و کارآمدی شما

۷. روزی را برای تجدید قوا در نظر بگیرید

مهم نیست شغل‌تان چه‌قدر پیچیده است، هرکس به رفع خستگی نیاز دارد. اگر تحت فشار زیادی هستید، گاهی نیاز دارید حس کنید فشار تمام شده‌است. کنار آمدن با استرس کار آسانی نیست، بنابراین به زمانی برای تمدد اعصاب نیاز دارید. یک روز هفته را انتخاب کنید تا به خودتان اجازه دهید آرامش‌تان را بازیابید، یا کارهای عقب‌افتاده‌تان را انجام دهید. این به شما فرصت لازم را برای مواجهه با مشکلات غیرمنتظره و حل کردن‌شان می‌دهد. این فرصت می‌تواند روز بی‌استرسی باشد که مشخص کرده‌اید.

۸. راه‌های برای پاداش دادن به خودتان پیدا کنید

ممکن است کار آن‌قدر سخت به‌نظر برسد که شما را از هرگونه احساس پیش‌رفت تهی کند. یک ایده‌ی فوق‌العاده این است که برای کامل کردن چیزی، هرچند کوچک، شخصا به خودتان پاداش بدهید. چیزی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید، مثل یک غذای خاص، یا شیرینی، یا هر چیز دیگری که از آن لذت می‌برید. برای این‌که انگیزه‌تان را حفظ کنید و نسبت به کاری که می‌کنید احساس خوبی داشته‌باشید، پاداش دادن به خودتان روشی فوق‌العاده است. همیشه راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید در هر کاری دلیلی برای پاداش‌های کوچک بیابید. شاید چیزهای کوچکی باشد که دیگران آنها را بی‌اهمیت تلقی می‌کنند، اما پاداش دادن به خودتان برای رضایت شغلی ضروری است.

۹. برای ارزش‌یابی پیش‌رفت‌تان وقت بگذارید

هر شغلی چالش‌های خودش را دارد، اما مهم است زمانی را برای ارزش‌یابی پیش‌رفت‌تان در نظر بگیرید. باید بر اساس طرحی هفتگی یا ماهانه، وقت بگذارید و ببینید چه‌چیزهایی را توانسته‌اید به‌دست بیاورید و تا چه حد در آنها موفق بوده‌اید. باید بتوانید نقاط قوت و ضعف‌تان را ببینید، و فقط به به ارزش‌یابی‌های سرپرست‌تان اکتفا نکنید. درمورد این‌که تا چه حد خوب عمل کرده‌اید با خودتان روراست باشید. ارزش‌یابی پیش‌رفت‌تان کمک می‌کند به جلو نگاه کنید و از قبل طرح‌ریزی کنید.

مطلب مرتبط: روش هایی برای رشد و پیشرفت حرفه ای

۱۰. برای تمدد اعصاب و تفکر خلاق وقت بگذارید

هرکس برای آرامش، حتی طول روز کاری، به زمان نیاز دارد. ایده‌ی خوبی است که زمانی برای خودتان در نظر بگیرید، حتی کمی تمدد اعصاب و رفع خستگی از برنامه‌ی روزمره‌تان سودمند خواهدبود. این بی‌نهایت مهم است، به‌ویژه اگر در مقامی هستید که مستلزم خلاقیت است. زمانی که به تمدد اعصاب اختصاص داده‌اید بهترین زمان برای رسیدن به ایده‌های جدید است. در حالی‌که استرس می‌تواند قابلیت الهام‌پذیری‌تان را کاهش دهد، عدم استرس خلاقیت‌تان را تحریک خواهدکرد. تنها برخاستن و یک قدم زدن کوتاه می‌تواند خیال‌پردازی‌تان را فعال کند.

۱۱. از طریق دوره‌ها یا کلاس‌ها دانش‌تان را گسترش دهید

ادامه تحصیل چیزی است که شاید در فضاهای کاری نادیده گرفته‌شود. شاید آسان‌تر باشد که فقط یک شغل را بیاموزید و به یک برنامه‌ی روزمره بپردازید. با این حال، هرکسی نیاز دارد دانش‌اش را گسترش بدهد. در یک دوره‌ی برخط شرکت کنید، یا حتی در اوقات فراغت‌تان درمورد موضوعات جدید مطالعه کنید. حتی کسانی که در هر زمینه‌ای، به اصطلاح متخصص هستند، زمانی را به یادگیری اختصاص می‌دهند. مطالعه‌ی مداوم و خواندن درباره‌ی مضوعات متنوع و مرتبط به شغل‌تان، کمک می‌کند اگاه و دانا بمانید. این‌که با دانش بیش‌تر خود را قدرتمند کنید، کمک‌تان می‌کند در حرفه‌تان رو به جلو بروید و برای تغییرات احتمالی که ممکن است پیش رو‌یتان باشد، آماده شوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ مینا بنادکوکی

نویسنده: کارن برزناهان

منبع: بیزینس اینسایدر

۱۱ روش برای کار هوشمندانه با رایانه


مطالب مرتبط
۳ گام تا یک آگهی فروش موثر داشته باشیم
۶ روش عالی برای مدیریت کارکنان ناراحت
یادگیری ۱۰ چیز در ۱۰ دقیقه که زندگی شما را دگرگون می کند
۵۲ نکته جالب از زندگی مارک زاکربرگ موسس فیس بوک
۱۰ پردرآمدترین سلبریتی ۲۰۱۶
۱۰ خوراکی های طبیعی برای کاهش وزن سریع شما
۱۱ کشور با بالاترین سطح کیفیت زندگی در دنیا
۱۴ عادت آدمهای خیلی دوست داشتنی
طرز تهیه حلوا :این شیرینی غمگین را به عنوان دسر شادی‌بخش درست کنید
۱۷ شیوه که یک آدم باحال و خواستنی شوید
خواص گوجه سبز: ۱۰ فایده گوجه سبز برای سلامتی که باورتان نمی‌شود
۲۵ گران ترین جواهر دنیا که هوش از سرتان می‌برند

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی