کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۰ کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد: شامل ایران

با توجه به بحران جاری آب در جهان، فهرستی از ۱۰ کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد تهیه کرده‌ایم. کمبود منابع آب کافی، توزیع نابرابر و اتلاف آب یعنی این که بحران آب نه تنها وجود خواهد داشت، بلکه در واقع در سراسر جهان نیز شایع خواهد بود.

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

به رغم این واقعیت که بخش بزرگی از زمین را آب پوشانده است، اما علی‌الظاهر فقط ۲.۵% از آن آب گوارا و مناسب استفاده‌ی انسان‌ها است. اما تمام این مقدار آب هم در دسترس نیست، چرا که بیشتر آن به برف پهنه‌ها و یخچال‌های طبیعی محدود می‌شود یعنی این که فقط ۱ درصد ناچیز از آن در مکان‌های مناسب قرار دارد.

هرچند کشورهای خاصی از ویژگی‌های زهکشی گسترده برخوردار و مطمئن هستند که هر سال میزان مشخصی از بارش باران یا ذوب برف‌ها، ذخایر آبی آنها را احیاء خواهد کرد، بسیاری از کشورها با خشکسالی و کمبود آب شدید مواجه هستند که از این تعداد ما در فهرست خود به ده مورد اشاره کرده‌ایم.

مطلب مرتبط : ۳۰ بهترین کشور برای زندگی در ۲۰۱۶

در کمال تعجب، تغییرات آب و هوایی نیز در بحران آب تا حدود زیادی نقش دارد. افزایش دما یعنی این که نرخ تبخیر در حال افزایش است که همین موجب خشکسالی می‌شود. مشکل دیگری که از این افزایش دما ناشی می‌شود این است که بارش، به احتمال زیاد به جای برف به شکل باران خواهد بود.

هرچند شاید این یک مشکل به نظر نرسد، واقعیت این است که بارش‌های سنگین باران یعنی این که مخازن آب تا نهایت گنجایش خود پر خواهند شد که بیشتر این آب به شکل سرریز هدر می‌رود، در صورتی که بارش برف یعنی این که آب می‌تواند به صورت تدریجی از ذوب برف‌ها حاصل شود. البته به سبب این تغییرات شدید آب و هوایی، بعضی از کشورها از جنبه‌ی دیگر این قضیه دچار مشکل خواهند شد- یعنی آب بیش از حد! اگر به خواندن درباره‌ی این مسئله‌ی جدی نیز علاقمند هستید، به ۱۰ کشورهایی که به خاطر گرمایش جهانی زیر آب خواهند رفت نگاهی بیندازید.

مطلب مرتبط: ۷ بهترین و بدترین شهر جهان برای زندگی و کار

برای تهیه‌ی این فهرست، ما کشورهای دارای بالاترین سطوح تنش آب مورد انتظار را طبق آن چه موسسه منابع جهانی اعلام کرده بود در نظر گرفتیم. آن‌ سطوح با کمک میزان متوسط برداشت و عرضه‌ی کشورهای مربوطه محاسبه شده‌اند، که ۱ مورد به عنوان پایین‌ترین و ۵ مورد حاکی از بیشترین مقدار بودند.

با وجود این که چند کشور توسعه یافته مثل سنگاپور و اسرائیل طبق منبع ما سطوح تنش آب بالایی دارند، ما آنها را از فهرست کنار گذاشته‌ایم چون آنها اقتصادهای پایداری هستند و منابع کافی برای کنار آمدن با کمبود آب خود دارند. همانطور که در Seametrics Blog، ذکر شده است، بحران آب تنها با کمبود آب در یک کشور تعریف نمی‌شود، بلکه بیشتر با منابع اقتصادی لازم برای برآوردن تقاضا تعیین می‌شود.

بنابراین، وضعیت اقتصادی کشورها نیز در نظر گرفته شده است. به علاوه، ما تحقیقات گسترده‌ای درمورد کمبود آب در هر کشور انجام دادیم و موقعیت هر یک را در این فهرست مشخص کردیم.

مطالب مرتبط: ۱۰ راحت ترین کشور برای مهاجرت

حالا بیایید به فهرست ۱۰ کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد بپردازیم.

۱۰. آذربایجان

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد
سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۶۹

مشکل آب در آذربایجان در اصل از درگیری نظامی در منطقه با کشور ارمنستان ناشی می‌شود. شماری از منابع آب تحت کنترل ارمنستان است که برای آذربایجان مشکلاتی به وجود می‌آورد. به علاوه، باران کمی در آن می‌بارد، و به خاطر آب و هوای خشک آذربایجان، خشکسالی‌ها بسیار عمیق‌تر احساس می‌شوند.

۹. مقدونیه

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۷۰

بخش قابل توجهی از کمبود آب مقدونیه به خاطر آلودگی آب است. تقریبا ۴۳% از نواحی روستایی با بهداشت آب آشامیدنی در دسترس خود مشکل دارند. به علاوه، مدیریت ضعیف دولت در مورد آب یعنی این که در آینده‌ بحران جدی آب در مقدونیه چندان دور از انتظار نخواهد بود.

۸. یمن

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۷۴

یمن کشور دیگری است که مشکل آب در آن به یک گرداب سیاسی مربوط است. در عوض، آنطور که العربیه می‌گوید، “مشکل بحران آب یمن از مشکل جنگ بزرگتر خواهد بود“.

نه تنها شهروندان آن با جنگ مواجه هستند، بلکه ۱۳ میلیون یمنی یعنی ۵۰% جمعیت آن مجبور هستند در جست‌وجوی توانفرسا برای آب از جان مایه بگذارند.

 

۷. لیبی
کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۷۷

هرچند لیبی ذخایر نفتی فراوانی دارد، تقاضا برای آب در این کشور بالا است و ذخایر کمی برای مدیریت آن وجود دارد. آنطور که در TheNewArab بیان شده است، بازپرسازی سالانه‌ی منابع آب زیرزمینی آن ۲۵۰ میلیون متر مکعب برآورد می‌شود، در حالی که میزان تقاضا بسیار از این مقدار بیشتر و حدود ۱ میلیارد متر مکعب است. دلیل آن که این امر به طور خاصی تهدید به حساب می‌آید آن است که لیبی اقلیم خشک و بارش سالانه‌ی کمی دارد که نمی‌توان به آن تکیه کرد.

۶. اردن

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۸۶

آنطور که توسط Mercy Corpsبیان شده است، توزیع بسیار ضعیف آب در اردن به این معنی است که این کشور ذخیره‌ی ناچیز فعلی آب خود را نیز هدر می‌دهد. هجوم پناهندگان سوری به اردن در تلاش برای یافتن پناهگاه در مقابله با مشکل آب که به صورت خطرناکی در حال تشدید است فشار بیشتری بر این کشور وارد می‌کند.

۵. ایران

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۹۱

به خاطر مسائل متعددی که از سوء مدیریت و موانع زیست‌محیطی ناشی می‌شود، میلیون‌ها نفر در ایران با کم شدن قریب‌الوقوع آب مواجه هستند.

با وجود این، دلیل ریشه‌ای کمبود آب بی‌شک نرخ رشد جمعیت بالا است که منابع این کشور توانایی مقابله با آن را ندارند. نکته‌ی متناقض این است که طبق آن چه در تهران تایمز(TehranTimes) آمده، زمانی ایران از “پیشگامان مدیریت پایدار آب” بوده است.

۴. قرقیزستان
کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۹۳

جایگاه چهارم در فهرست ۱۰ کشوری که ظرف ۲۰ سال آینده بی‌آب خواهند شد را کشور قرقیزستان از آن خود کرده است. نبود واکنش دولتی در پرداختن به این مشکل و مشکل عجیب اتلاف آب به این معنی است که منابع آب به سرعت در حال مصرف شدن هستند، و اگر راه‌حلی به کار گرفته نشود، قرقیزستان در سال‌های آتی با بحران خطرناک آب مواجه خواهد شد. آنطور که در Silk Road Reporters ذکر شده است، در قرقیزستان سالانه هر فرد به طور متوسط ۷۰.۶۳۰ فوت مکعب آب استفاده می‌کند که تقریبا دو برابر میزان مصرف در ایالات متحده است.

۳. عمان

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۹۷

مشکل آب در عمان مدت‌ها است که مطرح بوده، اما دولت نتوانسته است گامی عملی در مهار مسئله‌ی پیش روی خود بردارد. کارخانه‌های آب شیرین کن از دهه‌ی ۱۹۸۰ مشغول کار بوده‌اند اما بی‌تصمیمی و ناکارآمدی ساخت آنها را به تاخیر انداخته است. در نتیجه، مشکل شدیدتر شده است، و شهروندان با عواقب آن روبه‌رو بوده‌اند.

۲. لبنان

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۴.۹۷

تغییرات آب و هوایی لبنان را در بر گرفته است طوری که برای سومین بار متوالی بارش کمتر از میزان سالانه‌ی مورد انتظار را تجربه کرده است.

این امر، در کنار هوای داغ و سوء مدیریت به بحران آب شایع در لبنان دامن زده است. مهم تر آن که، وضعیت در این کشور آنقدر آشفته است که منابع اصلی مثل آب جنبه‌ی سیاسی به خود گرفته است. در ضمن، خانواده‌های لبنانی از ترس آینده منابع آب را ذخیره می‌کنند.

۱. فلسطین

کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد

سطح تنش آب مورد انتظار: ۵.۰۰

تعجبی ندارد که فلسطین در صدر فهرست ۱۰ کشورهایی که ظرف ۲۰ سال آینده بی‌آب خواهند شد قرار دارد. طبق گفته‌ی بی‌بی سی(BBC) اسرائیل ۸۰% از سفره‌ی آب(آبخوان) کوه West Bank را مصرف می‌کند و ۲۰% ناچیز باقیمانده را به فلسطینی‌ها می‌دهد. به علاوه، به شهرک‌های غیرقانونی اسرائیلی در West Bank سه برابر آبی که به فلسطینی‌ها داده می‌شود، آبرسانی می‌شود.

هرچند اسرائیل هم با کمبود آب مواجه است، این مشکل برای فلسطینی‌ها بی‌نهایت بدتر است، کسانی که حداقل آب مورد نیاز برای بقا نیز از آنها دریغ می‌شود. لازم است که منابع آب مشترک توسط یک نهاد بی‌طرف بین دو کشور تقسیم شود در غیر این صورت مشکل بی‌آبی فلسطین در سال‌های پیش رو به سرعت پیشرفت خواهد کرد.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

نویسنده:خدیجه محمد

منبع: insidermonkey.com

۱۰ کشور که در ۲۰ سال آینده بی آب خواهند شد: شامل ایران


 

مطالب مرتبط

برچسب ها

*
هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت بازده بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی